Jubaea chilensis-има ли почва у нас?

Вашингтония, Трахикарпус, студеноустойчиви палми и др.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 04 окт 2007, 16:24

Мнение от plamen » 09 апр 2010, 21:33

Отговарям веднага.Разбира се,че има.Снимал съм как Юбея(7-8 години) получава родна почва :) -справка линка по-долу.
Освен това почва получи един Сабал х Тексензис(5 години) и Трахикарпус "България"(3 години)
За да изпреваря някои въпроси,ще уточня,че Юбеята и Сабала са пазарувани по интернет от странство.....

http://gustavson.snimka.bg/flowers/prol ... 3.18154726" onclick="window.open(this.href);return false;
"in blues we trust"

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 29 авг 2007, 15:48

Re: Jubaea chilensis-има ли почва у нас?

Мнение от hartt » 09 апр 2010, 21:46

Абе, при тебе си е Pamengarten :D.
Зор ще види чилийката в югоизтока на Европата :cool:.

Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче

Мнение от plamen » 09 апр 2010, 21:59

А на нас, лесно ли ни е!?
Дано има 2-3 меки зими...като минат първите 50-100 години ще съм по-спокоен.
Ако съм улучил и някое ГМО,екстра ще е.....
"in blues we trust"

Потребителски аватар
pegasus
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 11 сеп 2009, 09:14

Мнение от pegasus » 09 апр 2010, 22:03

Юбеята ще изкара идеално в планината над Пловдив, естествено със зимна защита :) Много е красива и си заслужава да се насади в двора :thumbup: Трахикарпуса ще видим дали от малък ще защити името си "Bulgaria" :D
Пламене, от къде взе Юбеята и за колко? И аз съм намислил да се снабдя с една такава красавица.

Потребителски аватар
raliar
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 07 мар 2010, 13:52

Мнение от raliar » 09 апр 2010, 22:05

Това определено ми хареса :lol: :cross

Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче

Мнение от plamen » 09 апр 2010, 22:17

Pegasus,Юбеята я купих преди година от Palmhunter.be.Цена 40 евро за 7-8 годишна палма.Когато пристигна средното листо беше прегоряло,явно от студ,но се оправи и миналото лято пусна 5 нови листа.Зимата прекара в неотопляваното мазе на вилата.Разбира се ,има още много сериозни сайтове ,които продават Юбея.
"in blues we trust"

Потребителски аватар
MaiaHr
Кълн
Кълн
Регистриран: 19 юли 2006, 15:20
Контакти:

Мнение от MaiaHr » 09 фев 2011, 10:20

Искам да се похваля че най-голямата Юбея съм я виждала на живо в Kew Gardens и е много внушителна.
Баща ми ся семена в саксия и ги остави отвън, поникнаха, но после умряха от студ и останаха само 2.
There are no difficult decisions, only unclear priorities. L. Sumrall.

Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче

Мнение от plamen » 30 мар 2011, 18:49

Тази нормална,бих я нарекъл зима,приключи с минимални от -8,-9 градуса (декември) на моя обект.За съжаление,както се опасявах ,Юбеята даде фира(скапа се,частично).Въпреки,че беше завита с нетъкан текстил и мулч около корена резултата е незадоволителен.Палма ,за която се тръби, че издържа -15, се скапа на -9...без коментар.С това търсенията ми в тази насока,вероятно ще приключат,с оглед високата цена и бавния растеж на Юбеята.
http://gustavson.snimka.bg/flowers/sled ... 0.22805376" onclick="window.open(this.href);return false;
http://gustavson.snimka.bg/flowers/sled ... 0.22805373" onclick="window.open(this.href);return false;
"in blues we trust"

Потребителски аватар
Ilia
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 17 яну 2007, 18:48

Мнение от Ilia » 31 мар 2011, 12:47

Ще я извадиш ли?
Аз си мисля, че другата зима при подобни минимални температури, това няма да се получи. Като гледам и листата ми се струват непокътнати от ниските температури. Това разбира се е предположение. Правя си тези изводи от презимуването на трахикарпусите ми. Първата зима винаги ми умират централните листа, втората вече се забелязват мъртви тъкъни, но дръжката оцелява и пораженията са само по части от листото. Третата зима поражения вече няма.
На снимката се вижда - второто листо от ляво и от дясно по върха на едно от листата...
Изображение

Доста мислих, от какво може да е, но така и не открих сигурен отговор, първо мислех, че е загниване, но не е. Започва да гние след, като вече тъкънта е мъртва. Мисля си, че е от измръзване на корените, все пак горният почвен слой замръзва зимата и по тази причина започнах да мулчирам и трахикарпусите зимата, но това са само предположения, моята юбея е още много малка и е в саксийка.
П.П. Ако направя леко сравнение с канарската, юбеята наистина излиза доста по-студоустойчива. На моите съседи при минимална температура -7 градуса, няма нито едно листо, покриваха я гледах...

Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче

Мнение от plamen » 31 мар 2011, 14:58

Мисля да я извадя,може би ще я върна в саксия.В разсадника на Донов има една доста по-голяма,която завиваха с найлон и имаше отопление....и резултата пак беше същия-външните листа здрави,точката на растеж изгнила.Сега май ще я вадят,след като се видя,че две години не изкара нов връх.Това,че Юбеята много лесно губи растежната точка го коментират из доста немски и английски форуми,сега и аз се убедих в това.За съжаление с възраста на палмата тази неприятна"особенност"се запазва.Тъй като при мен оставям само растения,които могат сами да се грижат за себе си,Юбеята отпада от списъка.За сегa ,оставям Сабала(SabalxTexensis),имам надежди за него,въпреки скептицизма на Кирил.Тази пролет насадих един Sabal minor Luisiana,който се надявам да се укаже правилен избор.
Успех с твоята Юбея,може пък ти да успееш... :thumbup:
"in blues we trust"

Потребителски аватар
Ilia
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 17 яну 2007, 18:48

Мнение от Ilia » 31 мар 2011, 15:39

Понякога е по-добре да си спестим усилията, явно и този случай е такъв.
Най-вероятно и моята ще си остане в саксия, нямам желанието да завивам и други палми. Може би по натък, знае ли човек...но засега ще се задоволя с бутията и финиковата.
Успех със Сабалите! :thumbup:

Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче

Мнение от plamen » 31 мар 2011, 16:39

Сега,за да не звучим пораженчески... :) ...да спомена,че има идна форма на Юбея с по-синкави листа.Тя е доста рядка и за нея някои автори твърдят,че е по-устоичива... :wink: ...кой знае.Може да се напазарува от тези симпатяги долу.Хубавото е ,че струва 8 евро.лошото,че е семеначе.Между другото имат интересни неща,например Nannorrops Kashmerensis ,който твърдят,че е по-устойчив от обикновенната форма и с по-бърз растеж.Ако изпадна някой ден в амок,може и да си поръчам... :mrgreen:
http://palmaris.org/" onclick="window.open(this.href);return false;
"in blues we trust"

Drago
Семенце
Семенце
Регистриран: 15 апр 2011, 01:23

Мнение от Drago » 15 апр 2011, 01:31

От 12 годишен садя разни екзотични неща и въпреки, че вече не живея в България, винаги мъкна семена и растения. Което оцелее евала. При нас на южното черноморие може да се гледат доста интересни видове. Сега съм се запалил по Jubaea chilensis. Малко съм обезсърчен от коментарите, но мисля да опитам. Все пак климата при нас е доста мек в сравнение с Пловдив. Можете ли да ми дадете сайт, на който може да се намери Jubaea chilensis на достъпна цена.
http://www.palmeperpaket.de" onclick="window.open(this.href);return false; стартира от 200 евро
И като за край, евала на Пламен за енергията :)

Потребителски аватар
plamen
Дръвче
Дръвче

Мнение от plamen » 16 апр 2011, 14:42

Драго,продавачи на Юбея има много в нета.Зависи какво търсиш.Доколкото знам,К.Донов е докарал Юбея преди седмица,но не съм ги виждал.Може да провериш на http://forum.palmi.bg/" onclick="window.open(this.href);return false;
"in blues we trust"

danielradev13
Семенце
Семенце
Регистриран: 28 авг 2013, 18:15

Мнение от danielradev13 » 29 авг 2013, 12:53

Някой знае ли от къде да намеря тази палма

Отговори

Върни се в “Палми”