Луковични цветя за сандъче

Форум за пролетните и есенни луковични цветя. Съвети за отглеждането им и помощ при проблеми.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Луковични цветя за сандъче

Мнение от bimbargo » 01 яну 2016, 09:01

Нова тема. Старата тема е ТУК.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Re: Луковични цветя за сандъче - 2016

Мнение от bimbargo » 01 яну 2016, 10:29

И да се разпиша първи тук. Май си утрепах всички луковични в сандъчета. Забравих ги на открития балкон на парапета. Сутринта беше -15. Ще се радвам на вашите.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 22 апр 2012, 13:23

Мнение от rederere » 01 яну 2016, 11:40

Защо реши, че си ги загубил? Моите също пренощуваха на откритата тераса, някои от тях точно като твоите-на парапета /макар и от вътрешната страна, ама колко голяма да е разликата../. Силно засушени са обаче, почвата е барут. Ако не сгафя нещо до пролетта, това би трябвало да е първата пролет в живота ми с нормални луковици. :lol: Не знам какво е положението надолу по сандъчетата, не искам да ровя. Оптимистично ме зарежда обаче фактът, че има поникнали зюмбюли, а те са най-надълбоко-при мен проблемите най-често са точно с тези луковици, дълбоко насадените, защото масово гният въпреки стабилния керамзитен дренаж, въпреки Топсин-а и въпреки оскъдното поливане/отдолу почвата често стои влажна, колкото и суха да е отгоре/. Стискайте палци, голям пробив ще е /ако/ :cross
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Никаква вода, поне до февруари. Никакъв сняг, никакво снегосъбиране в Западния парк, никакво снегосъхранение в камерата на хладилника- пълна суша, само на нея се надявам да ми спаси луковиците. От студ не ме е страх. Ако падне минус 20, тогава евентуално ще увивам сандъчетата с нещо. Засега нямам никакво намерение да ги местя на остъклената тераса.
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнение от bimbargo » 01 яну 2016, 12:28

Това е много студ за каквото и да било в сандъче. Не знам, но аз съм песимист. Моите също не са поляти, но.... ще видим напролет какво ще се получи.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 юни 2011, 20:19

Мнение от zvete » 01 яну 2016, 16:50

Дано да оцелеят, и аз съм с големи въпросителни с тези луковици. Ако са само луковици няма страшно, ама мускарито и ифейона една част нали поникнаха, точно листата ме притесняват, много по-нежни са по отношение на студ, а са взискателни по отношение на влага, тръгват да клюмват през деня, като има слънце и се изсуши почвата. Писах някъде в зимната тема, че ми е много хъб с тия дневни-нощни разлики какво да ги правя и ме е страх да не ги загния, нито пък да изсъхнат листата, затова и рискувам рано през деня да понапръсквам почвата. Ред и ти имаш някои такива повече поникнали, листата им не измръзват ли при тия ниски температури, или при слънце не клюмват ли, щом не ги поливаш?
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 12 май 2012, 19:24

Мнение от keri petkova » 01 яну 2016, 16:51

Момчета направо ви се чудя на смелостта да оставите незащитени сандъците навън при тези температури.
bimbargo, не е сигурно, че няма да ги бъде. Защо не пробваш да ги позавиеш с нещо. Работи :nod:
Миналата година го пробвах и сега пак спретнах импровизирания парник над сандъците. Три нощи вече ги завивам, а през деня като напече ги отвивам. Късно ги садих - към средата на ноември, уж да избегна бързата поява на цветоноси, но ей на пак ми се случи същото :wall Еми аз пък си ги поливам :oops: Със сигурност без тази защита пъпките нямат шанс
Изображение Изображение
Изображение Изображение
Ето минзухарите и зюмбюлите на какво положение са
Изображение
Изображение
Ето я и защитата от подръчни средства :lol:
Изображение

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 юни 2011, 20:19

Мнение от zvete » 01 яну 2016, 17:33

Е, много добре се е получило, с пръчици, може да направя опори и отгоре да заметна найлон вечер, когато е много студено, да ги позавивам!Но така много добре са дръпнали -виждат се толкова много пъпки! Моите са си само с листа.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от rederere » 01 яну 2016, 17:53

zvete написа: Ред и ти имаш някои такива повече поникнали, листата им не измръзват ли при тия ниски температури, или при слънце не клюмват ли, щом не ги поливаш?
Цвете, моите съм се постарал да ги сложа на по-неслънчеви места на балкона, защото предишни зими също като теб съм бил в големи притеснения да не пресъхнат. Има зимни дни, в които слънцето пече здраво и съдовете се нагряват порядъчно/особено ако са на по-закътано място/, което не е добре за луковиците/когато са посадени в земята, те нямат такъв момент и затова се опитвам да го избегна/. Не са ми клюмвали досега, пък да видим занапред.
По отношение на температурите съм от смелите и въобще не искам да призовавам хората във форума да си държат луковиците на открито. Всеки балкон е различен, всяка почва е различно влажна и т.н., а тези неща не са без значение. Нощта наистина е била много студена- разбрах го от вида на здравеца, който да не ви разказвам как изглежда....Но, според мен, ще се оправи. Истината е, че преди време по темата за луковиците беше писал потребител с името Slez, който напоследък не виждам. Той е привърженик на идеята, че дори и в сандъчета, луковиците не трябва да се прибират на закрито, защото им се обърква ритъмът и т.н. Няколко пъти препрочетох мненията му по темата и открих голяма доза логика в тях. Затова съм решил да бъда смел, макар никога да няма сто процентова гаранция, че няма да се провалиш. Но нощта наистина е била много, много студена- за това няма грам спор.
keri petkova написа:bimbargo, не е сигурно, че няма да ги бъде.
Абсолютно :thumbup:
Кери, невероятна установка си им направила, какви са свежи и зелени- пу-пу :) :flower :heart
Ще ви информирам за резултатите напролет, каквито и да са. И в двата случая, информацията би могла да бъде полезна на онези от нас, които са почитатели на идеята за луковици навън през зимата. :)
Кери, доколкото разбирам, твоите луковици са на открита тераса, нали? Ако е така, твоят вариант ми се струва най-удачен и балансиран- на открито с някаква защита /мен просто ме мързи да осигурявам такава :D /.
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от keri petkova » 01 яну 2016, 18:19

rederere написа:Всеки балкон е различен, всяка почва е различно влажна и т.н., а тези неща не са без значение.
Така е :nod: Всеки трябва да напипа най-доброто за луковиците, според собствените си условия.
Моята тераса е открита и южна. Избрала съм перваза на прозореца. Мисля, че там им приляга. Миналата година и аз имах проблема с увяхването, но чак към март, когато бяха огромни листаци и цъфтяха. В това време обаче им е чудно. През деня ги пече, поливам си ги от време на време с тор за луковични по мъничко /вече 3 пъти от появата на цветоносите :oops: / и ги завивам нощем. Ще видим по-нататък

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от rederere » 01 яну 2016, 18:39

Майсторска работа отвсякъде е при теб, Кери, браво!!! Колко са големи и готини, макар и аз моите да садих през ноември.
Ако и този път не ми се получат нещата с луковиците, идвам на еднодневно обучение лятото във Варна при теб. :D
Просто съм решил да експериментирам докрай с луците, искам да ги опозная по-добре като растения, защото са невероятни за пролетта, когато няма никаква зеленилка и цветенца, с вариант една година /поне/ в градина и след това да ги вадиш и пак в сандъчета. Аз съм намислил този вариант за себе си като неразполагащ с градина. Мисля, че не е лош- просто трябва да направиш 2-3 поръчки, за да завъртиш повече луци в обращение/пък и те ще се мултиплицират, като детки/.Градина винаги ще се намери- приятели, познати и т.н. На мен така луковици досега ми приютяваше леля Доли, моята приятелка-агроном, която съвсем наскоро почина /тя беше За идеята луковиците навън/. Сега вече ще ги давам на майка ми, а отскоро една моя приятелка има вила в с. Желен, Своге- може и там.
Винаги са ми били интересни луковиците, защото все се провалям с тях в апартаментни условия /хората в градините заравят наесен и забравят- при нас е различно :oops: /. Ама съм упорит добитък, няма отказване :twisted:
Държа ги навън най-вече заради прочетеното, че колкото повече студ, толкова по-едри и добри цветове. Това ми влезе здраво в кутийката не се отказвам- студ до дупка. :D
Примерът на Кери е особено показателен и добър- ето че може и навън. :thumbup: :thumbup: :thumbup:
Една подробност- завивалото е онова от кашоните с техника, нали? Диша ли този материал? :think
А иначе и моята тераса е като на Кери- южна. Според мен, и това има значение- ветровете от запад, север и изток са съвсем различни. Живея на висок етаж от известно време и мога да го потвърдя със сигурност. :nod: Не че на тераси с друго изложение не могат да се гледат- според мен, може, но може би трябва да се сложат на по-закътано място.
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от rederere » 01 яну 2016, 19:08

Има разлика в моя случай и при този на Кери- при нея май има цветни пъпки, доколкото разбирам от снимките /невежа съм, защото досега не съм го докарвал до този момент/. В такава нощ като изминалата, защитата и според, е задължителна. :nod: Ранобудни луковички :heart
Последна промяна от rederere на 01 яну 2016, 19:11, променено общо 1 път.
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от keri petkova » 01 яну 2016, 19:11

rederere написа: Ако и този път не ми се получат нещата с луковиците, идвам на еднодневно обучение лятото във Варна при теб. :D
:lol: Заповядай! Ще ми е приятно да те видя :nod:
Много съжалявам за Доли :oops: прочетох преди време за боледуването...
Покривалото наистина е от онези на бялата техника. :think не мога да се сетя от какво е, но на места има дупки като от перфоратор.
Идеята с временното отглеждането на луковиците в градина на втората и евентуално на третата година много ми допада :nod:

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от rederere » 01 яну 2016, 19:22

Дааа, ти си го написала за цветоносите, ама нещо съм се овъртолил следновогодишно :D
Много съжалявам за Доли :oops:
Благодаря, още един много важен човек загубих през изминалата година, някакъв кошмар беше :oops:
Покривалото наистина е от онези на бялата техника. :think не мога да се сетя от какво е, но на места има дупки като от перфоратор.
Замислих се да не би да им действа като парник и ниските температури в комбинация с влажен въздух вътре в установката да им навредят. Явно диша тази материя, пък и ти ги отвиваш. :)
Идеята с временното отглеждането на луковиците в градина на втората и евентуално на третата година много ми допада :nod:
Нали? :D
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнение от bimbargo » 01 яну 2016, 20:00

Аз моите ги забравих. Ако се бях сетил навреме щяха вече да са на остъкления балкон. Каквото - такова.

Потребителски аватар
leningrad
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 23 апр 2011, 11:21

Мнение от leningrad » 18 яну 2016, 15:28

Купих си ги с пъпки от Кауфланд,но са много красиви и реших да ги споделя с вас!ИзображениеИзображение

Отговори

Върни се в “Луковични”