Фрезия (Freesia)

Форум за пролетните и есенни луковични цветя. Съвети за отглеждането им и помощ при проблеми.

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Re: Фрезия (Freesia)

Мнение от bimbargo » 10 яну 2018, 12:20

Имат бъдеше, но не е много ясно какво е то. Садил съм фрезии само през есента и цъфтят ранна пролет. Между другото, все още не съм си засадил фрезиите и се чудя дали да не го направя пролетта. Наистина не знам какво ще се случи, ако сега ги забода.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
лютиче
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 29 ное 2013, 07:57

Мнение от лютиче » 10 яну 2018, 15:18

РалицаГ – щом винаги е отворено ще измръзнат като стане по-студено от минус пет градуса. Ако при такова застудяване затворите прозорецът те ще имат най-добрите условия: неотоплявано помещение и директно слънце. Ако няма как да се затвори ги преместете на стълбище, или друго хладно място с директно огряване от слънцето. В краен случай, на хладно с разсеяна светлината (при условие, че не сте от забравящите – и ги изнасяте в топли и слънчеви дни на балкона за няколко часа); аз така ги гледах моите няколко години, но в почва с пясък и без прелит с по-редки поливки.

Тези през зимата ги изнасях и дори нощуваха на вън, записах си прогноза плюс 1 градус, но виждате, че има сняг:
Изображение

Ето как цъфтяха тези фрезии пролетта:

Изображение

Бимбарго – сега им е хубаво време за садене при теб. Те като постоят на хладно и са в пръст решават, че е дошла пролетта и тръгват. Като знам колко бързо се развиват на вашия остъклен балкон при тия топли зими края на април ще имат цветоноси.

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнение от bimbargo » 10 яну 2018, 16:40

Благодаря, лютиче! Ще ги засадя почивните дни, че вече ми се градинарства.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
ScreamingMind
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 29 ное 2006, 14:35

Мнение от ScreamingMind » 11 яну 2018, 12:04

Сигурно много тъп въпрос, ама ако стоят на топло какво става :?: :oops: :?:

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнение от bimbargo » 11 яну 2018, 14:36

Нямам представа. Те са луковични растения и имат нужда от студен период. Ако някой е опитвал да каже как се развиват.

Потребителски аватар
didomk
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 13 сеп 2010, 22:38

Мнение от didomk » 11 яну 2018, 17:11

Мисля, че при фрезиите не е нужен студен период.

Потребителски аватар
ScreamingMind
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 29 ное 2006, 14:35

Мнение от ScreamingMind » 12 яну 2018, 10:30

Ще кажа какво ще се случи...бучнах една луковичка с зелено връхче в една саксия в офиса...около 20-22 градуса е може би. Ще следя развитието й от много близо - до левия ми монитор е :D :twisted: :cool:

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 юни 2011, 20:19

Мнение от zvete » 14 яну 2018, 14:45

Почти всичките си луковици фрезия ги подарих на леля ми, която има градина, тъй като някой беше споделил, че след като цъфнат след закупуване - после не искат повече в сандъче. Само две, които бях забравила в едно сандъче с винки ми останаха.Тях ги бях засадила след миналата пролет във въпросното сандъче, защото ги бях забравила в пакетчето. Тогава пораснаха малко пера, но не цъфна особено, после стоя известно време и реших да преместя санъдчето в другия апартамент, че да си освободя място за мушката.Два корена от винките в сандъчето се съвзеха от зимата и цъфтяха много цяло лято на остъклена северна тераса, късната есен вече поспряха, даже ги лекувах от трипс и започнах да ги поливам много по-рядко, имаше и листа на фрезията, които не нарастваха. След това изрязах винките ниско да ги оставя да зимуват, на терасата беше около 10-12 градуса. Скоро какво да видя, мижавите листенца на фрезията пораснали над 50 см!Постарах се да поливам като ходя, около 1 път на седмица. Вчера видях, че се е появил много хубав цветонос!Тъй като го дават обаче по-студено, на терасата пада и до нула градуса, реших да преместя на прозорец в южна неотоплявана стая. Може и да съм сгрешила и като отидя пак да не видя цвят, но поне разбрах какви условия харесва.Без да съм торила - дали въобще няколко пъти през сезона порасна много повече и се охрани луковицата, като е при подходящи условия.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Отговори

Върни се в “Луковични”