Във връзка с невъзможността ни да отговорим на изискванията на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни,

считано от 24 май 2018 г., сайтът и форумите ще бъдат спрени.

Прочетете повече ...

Подправки и билки

Всичко за отглеждането и проблемите на подправките и билките
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 11 мар 2008, 14:45

Re: Подправки и билки

Мнение от sylay » 22 фев 2016, 12:18

Благодаря ти!
Моята чубрица е "SATUREHA MONTANA" - планинската, която била многогодишна. Тя не знам как се гледа в саксии и дали става в градски условия. За нея се интересувам дали някой няма опит.

Потребителски аватар
morning glory
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 07 ное 2013, 04:26

Мнение от morning glory » 11 апр 2016, 06:31

Изображение
Не съм сигурна, че му е мястото на поста ми тук. Това е Ruda на испански, Rue на англииски, и Седефче на български, според гугъл. Даде ми го приятелка от Перу, като ми обясни, че това е много специално растение в тяхната култура, носи късмет и успех, пречиства от лоши енергии, използвали го като подправка и билка. И аз си мислех, че си имам някаква южноамериканска екзотика, докато не видях в нета, че всъщност родните му места са южна Европа :oops: .
Някой знае ли, дали става за чайче, или да го оставя само да ми краси градинката :) ?

Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче

Мнение от sylay » 11 апр 2016, 10:06

morning glory, като гледам ти живееш в САЩ. Ако искаш ще ти препоръчам любимата ми перуанска/латино/- билка. От тази година ми е HIT. Казва се Алоизия /Hierba LUISA, Cedron/. Мирише много силно на лимон. Става вечно зелен храст.
В този форум пуснах информация за нея като самостоятелна тема.

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 фев 2007, 10:33

Мнение от Alpina » 11 апр 2016, 13:31

Ruta graveolens (седефче) не става за чайче. Токсична е. В ограничено количество се ползва като подправка в някои средиземноморски кухни. Клонче от нея в ракия я ароматизира много приятно - "грапа а ла рута" е специалитет в Хърватия и някои области на Италия и се продава на туристите като сувенир. За употребата му като билка у нас ми е известно само за външна употреба.

Потребителски аватар
juliboss
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 27 мар 2014, 03:35

Мнение от juliboss » 11 апр 2016, 14:23

Седефчето се среща у нас в диво състояние на разни места, където е останала степна растителност, чудесно е по високия морски бряг на северното ни черноморие в така известните сарматски божурови степи. Наистина със силен характерен аромат, Алпина е уточнила и какво може да ароматизира :) Всъщност използва се като билка (листа или стрък) още от дълбока древност, ценна, със седативно и сънотворно действие, противоглистно средство, противовъзпалително също, повишава тонуса на маточната мускулатура, поради което е възможно да предизвика аборт. Внимавай при докосването на листата й - прави кожата фоточувствително и ако те е пернала по ръцете и после ги изложиш на слънце където те е докоснала се вдига мехур от слънчево изгаряне, лично съм патила :( когато прецъфти и върже семена можеш да си ароматизираш стаята със стръковете с плодните кутийки - траен приятен аромат и успокояващ :)

Потребителски аватар
morning glory
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 07 ное 2013, 04:26

Мнение от morning glory » 11 апр 2016, 18:45

Sylay, мисля, че съм го виждала, но не знаех, че става и за ядене. Определено бих му отделила място в градината. Алпина и juliboss, много ви благодаря за ценната информация. Хубаво е че ви има във форума :kiss .

Потребителски аватар
juliboss
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 27 мар 2014, 03:35

Мнение от juliboss » 12 апр 2016, 01:56

Днес явно денят е белязан от седефчето. Древните автори пишат, че използват седефчето като противоотрова - при ухапване от бясно куче, змия, например. Търсих съвременна информация за това и попаднах на индийска научна статия, в която описват изследване на екстракт от седефче срещу отрова от кралска кобра. Установяват, че екстрактът неутрализира коагулирането на кръвта в следствие от отровата, което показва, че древните практики съвсем не са безпочвени. :)

Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче

Мнение от sylay » 12 апр 2016, 11:17

Ето какво представлява АЛОЙЗИЯТА:

Изображение

Супер силен аромат на лимон. В пъти по-добро е от лимоновата трева, но тя е по-рекламирана. В Гърция вирее на открито и е вечно зелено, но тук е листопадно и само в саксия.

Потребителски аватар
ianamari
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 08 апр 2013, 11:45

Мнение от ianamari » 19 май 2016, 09:03

Кимът /Carum carvi/ цъфна:

Изображение

Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче

Мнение от sylay » 19 май 2016, 16:50

ianamari напиши малко повече за кима, моля те!
Едногодишен , многогодишен? В саксия вирее ли? Как го отглеждаш? Като подправка освен на соленки за какво го използваш?

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 23 фев 2014, 13:18

Мнение от kaloqn_0998 » 20 май 2016, 12:14

Здравейте, искам да попитам, може ли да си отглеждам магданоз в саксия? И ще вървили така? Защото вече няколко пъти се опитвам да си засея в двора, но не се получава. Засях и от двата вида, този с накъдрените листа и от обикновения, от който бях събрал семе (собствено производство) :lol: миналата година. Само той поникна, но с тези дъждове нищо май няма да излезе. Тук-там се е показал. Не знам дали ще стане в саксия, понеже прави големи корени. Другият вариант е в парник ще вирее ли?

Потребителски аватар
deni_sea
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 28 апр 2011, 08:58

Мнение от deni_sea » 20 май 2016, 12:31

Става в саксия, но трябва да е по-голяма.Аз си сея и на балкона и в градината всяка година.Магданозът никне бавно, но не е претенциозен и не изисква много обгрижване.
"Понякога поставяш стени около себе си, не за да отблъснеш хората, а за да видиш на кого му пука достатъчно, за да ги разбие!" Мечо Пух
http://www.humanimaltrust.org.uk/ https://www.youtube.com/watch?v=YF0FAI0eAKc
https://www.youtube.com/watch?v=RHC0nNw ... NO&index=4

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Мнение от kikabelata » 20 май 2016, 13:43

ianamari написа:Кимът /Carum carvi/ цъфна:

Изображение
тамън влизам да питам, ама за кимиона. купих семена, засях пролетта, поникна, разклони се още в кофичката, напъпи и даже цъфна докато го пресадя в градината, но оставих 2-3 стръка и в кофичка. градинските поживяха няколко дни-седмица и изсъхнаха, ама така, все едно са приключили с жизнения си цикъл. тези в кофичката гледам, че ги следват, направили по едно семе на върха и листенцата съхнат. ама говорим за растения, високи не повече от 5 см :eek: къде сбърках?!
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
ianamari
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 08 апр 2013, 11:45

Мнение от ianamari » 24 май 2016, 09:19

Не мога да ви отговоря, нямам личен опит.
Миналата година сях ким и кимион директно в градината. Кимът поникна безпроблемно. Тази година цъфти и ще събирам семенцата/реколта/ Дават го двугодишно :think Няма да го скубя на есен ....
И през 2017 ще видим дали пък не е многодишен!!
За кимиона , е там се провалих: поникна много рехаво, почти символично... и се скапа :( .
После разбрах грешката си - кимионът предпочита отцедлива почва... трябва да се смеси с пясък. При задържане на влага, коренът загнива. Дано съм била полезна!

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 16 юли 2011, 21:16

Мнение от Alien » 03 юли 2016, 13:04

Имам проблем със сминдуха: Втора година се опитвам да го садя, и все се издължава, изсъхва и опадат листата. Къде бъркам? Тази година се развиваше чудесно, докато не настъпиха жегите. Тогава някъде се оформиха и шушулките със семена. Само че почнаха да опадват листата и половината стръкове изсъхнаха. Останалите имат по някой зелен кичур отгоре - дано е достатъчен да узреят семената поне. Дали пък не трябва да е на шарена сянка, а не на директно слънце? Предполагам също, че не трябва да се оставя да изсъхва почвата в саксията...
За сравнение, имам насадена чубрица, в съседна саксия, която се разрастна на джунгла и едва я опазвам от кулинарни посегателства, че да цъфне.

Отговори

Върни се в “Подправки и билки”