Във връзка с невъзможността ни да отговорим на изискванията на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни,

считано от 24 май 2018 г., сайтът и форумите ще бъдат спрени.

Прочетете повече ...

Градински чай

Всичко за отглеждането и проблемите на подправките и билките
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 11 мар 2008, 14:45

Re: Градински чай

Мнение от sylay » 29 юли 2016, 12:17

Имах. 1 година го отглеждах в саксия на терасата. Зимата не го прибрах дори. После го пресадих на двора пред блока и вече умря/тази пролет го пресадих/. Съжалявам, че го направих! Сега съм си взела 1 нова саксия и вече ще си я гледам само на терасата.
Четох преди време, че ставало за подправка на агнешко/с дроб-сърма или супа/. Пробвах го и много си пасна... На чай не съм пробвала, защото не обичам чай. Обаче си суша листенца и смятам да пробвам панирани. Казват, че били хубави.
Жалко, че не мога да науча повече за булката/подправката. По точно за практическото и приложение.

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 29 юли 2014, 14:25
Контакти:

Мнение от РосиТК » 30 юли 2016, 15:02

Точно тази салвия е (officinalis)- градински чай. Аз я ползвам главно за чай (дори и сега в лятните горещини с лед е страхотна напитка), става и за подправка на месо, но моите хора нещо не го долюбват в месото и се въздържам. А това е снимка от пролетното цъфтене, сега не е много за показване, че е само на едни листа (същите, каквито е показал Trol), но ще се опитам да направя снимки от близо на листата...
Зимата не го мори, а от сланата само става по-свеж, тази "плантация" е на 4 години.
Много лесно се захваща, непрекъснато копая коренчета и раздавам на съседи, така че orhids ще ти пратя, нека малко захладнее.
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
orhids
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 мар 2015, 22:21

Мнение от orhids » 30 юли 2016, 15:15

РосиТК написа:Много лесно се захваща, непрекъснато копая коренчета и раздавам на съседи, така че orhids ще ти пратя, нека малко захладнее.
:heart :flower
Благодаря!!И аз много я обичам на чай.
Хайде, лято, чакаме те!

Потребителски аватар
darkbluelight
Назгул
Назгул
Регистриран: 14 юли 2007, 08:57

Мнение от darkbluelight » 30 юли 2016, 22:42

И моята изглежда по друг начин :think

Дарк.
...Ала ''никога повече'' е много време...

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнение от РосиТК » 31 юли 2016, 17:11

Снимки на салвията ми с днешна дата:

Изображение
Изображение

снимах я отблизо заради листата, за сравнение.
Ароматът на листата й се запазва с години (имам изсушени листа от преди две години)...
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
darkbluelight
Назгул
Назгул

Мнение от darkbluelight » 31 юли 2016, 17:18

Благодаря за снимките, тази просто е по- пищна от моята, браво! :thumbup:
Днес установих, че от четири цветоноса, които на майтап забодох в градината и забравих, два имат листенца. Така че ще им добавя една компания, която се опитвам да вкореня с променлив успех от известно време.
А за студа си писала, че няма проблем? Малко се притеснявам, защото сме на 800 метра надморска височина и зимата наистина се я бива :think

Дарк.

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнение от РосиТК » 31 юли 2016, 17:46

Да, храста се разрастна в рамките на 4-5 години, а е тръгнал от едно малко коренче.
Градината ми е в село Долна Кремена, близо до Мездра и зимите са доста сериозни (ще уточня допълнително надморската височина - мисля че имахме съфорумка от Мездра - ако чете тази тема ще съм благодарна за малко помощ :?: )

През втората половина на май (а и преди това) тази година имаше невероятна слана, която ми унищожи покаралия червен босилек, листата на далийте (е, те се възстановиха по-късно) и още няколко по-чувствителни растения, но салвията единствена остана свежа и бухнала :)
Издържа и на суша (сега не съм непрекъснато на вилата и поливането не е редовно) - с две думи изключително издържливо и стабилно растение.

Дарк, ако има проблем с твоето, с удоволствие ще ти пратя (обещала съм и на Орхидс), и без това май трябва да я поразредя!

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Мнение от kikabelata » 31 юли 2016, 18:13

да се тропна и тук - моята салвия преди 2-3 седмици любимият я покоси до дъно (поредното окосено от него растение, ама както и да е). аз още тогава я извадих в саксия (не че е това процедурата, просто ще си я прибирам във варна), и нямах особени надежди веднага да се юрне нещо да прави, дори не бях сигурна ще се хване ли в саксията в тая жега и с тоя стрес. сега обаче е отрупана с листа, просто е по-ниска (засега).
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнение от РосиТК » 31 юли 2016, 18:20

ПС. След справка в Уикипедията - Мездра е на 214 м. н-м.в...., но зимите са доста снежни и често люти :nod: , с коварни късни слани (образуват дебел скреж за кратко време, унищожаващ всичко по-чувствително) :twisted:

Потребителски аватар
darkbluelight
Назгул
Назгул

Мнение от darkbluelight » 31 юли 2016, 18:28

Роси, много благодаря за изчерпателния отговор, ако се наложи, ще се възползвам от предложението :heart :nod:
kikabelata написа:...моята салвия преди 2-3 седмици любимият я покоси до дъно (поредното окосено от него растение, ама както и да е)
Ах какви са ни работливи,а?

Малко офф, но ме подсети- миналата година така старателно бе окосен един смиляноподобен боб. За мое огромно изумление, от останалите клечки без листа пораснаха и се развиха нови растения- разклониха се, направо братиха :eek: :lol: :lol: :lol:

Дарк.

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Мнение от kikabelata » 31 юли 2016, 20:18

какво ли не замина с косата... баш като смъртта се разхожда с нея из градината.

и за да не е оффтопик, преди малко се сетих, че имам от някоя чужбина едно шишенце с мляна салвия и на него пише, че се подправят и разхладителни напитки и десерти с нея - ето ви още една идея за ползване.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Контакти:

Мнение от РосиТК » 31 юли 2016, 21:10

:thumbup: , благодаря Кика, за разхладителната напитка - пробвано и ми харесва; за десерти - не съм по тях, но обичам да пробвам

petrova149
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 24 юли 2013, 14:35

Мнение от petrova149 » 14 май 2018, 16:50

Изображение

Отговори

Върни се в “Подправки и билки”