Във връзка с невъзможността ни да отговорим на изискванията на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни,

считано от 24 май 2018 г., сайтът и форумите ще бъдат спрени.

Прочетете повече ...

ALOYSIA CITRODORA/ЛУИСА-АЛОИЗИЯ-ЛИМОНОВА ВЪРБИНКА/

Всичко за отглеждането и проблемите на подправките и билките
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 11 мар 2008, 14:45

ALOYSIA CITRODORA/ЛУИСА-АЛОИЗИЯ-ЛИМОНОВА ВЪРБИНКА/

Мнение от sylay » 07 апр 2016, 13:18

ALOYSIA CITRODORA - купих си от Четвъртък Пазара в Пловдив. Има много крехки листа и лимонов аромат. С нея се правел превъзходен чай и сосове за меса и риба. Освен това имала и приложение като билка за различни болести. Растението е вечно зелено и ако се оформя ставало на пухкаво дръвче или храстче. Това обаче го четох за нея. Личен опит нямам. Някой от вас има ли го това красиво храстче? Какво ви е мнението за него. Ето какво представлява като порасне и се оформи:
Изображение

Изображение

Моята за сега изглежда по този начин:
Изображение

но ми се иска да изглежда малко по-пищна от това:
Изображение

Понеже никой не е писал допълвам мнението с това, което научих за нея от чуждестранните сайтове.
И така:
- според запознати, растението е в пъти по-добро от маточината, лимоновата трева, лимоновите индришета и т.н.
- много добре се комбинирало с мляко и от тази комбинация се получавали много добри лимонови сладоледи.
- замества лимоновия сок в сладката.
- използва се в медицината.
- използва се и в козметиката при производството на парфюми с лимонов аромат.
- използва се в кулинарията за дресинги за пилешко месо и риба.
- това е растение за истинските любители на ароматния чай/каквато аз НЕ съм/. Освежаващия лимонов аромат на алойзията е силен антидепресант: премахва раздразнителността, умората и нервното напрежение, успокоява и тонизира.
- 1 лирично отклонение за дамите във форума: прочетох, че по време на цикъл жените пиели чаша прясно мляко с 1-2 листенца алойзия в нея. Комбинацията била много добра: лимоново мляко /изглежда не го пресича!?/. Е! Щом от това се прави лимонов сладолед сигурно е така.

Сега за отглеждането му:
- Поради изброените по-горе преимущества цветарите-ценители го предпочитат пред лимоновата трева и останалите билки с лимонов аромат. Ароматът му е по-интензивен и траен в сравнение с другите билки. Това е любимата подправка на много цветари.
- В Европа се отглежда предимно по Средиземноморието в градините. В България трябва да се прибира през зимата, така че само в саксии може да се отглежда.
- През декември /ако се държи в студена светла стая/ е възможно да му окапят листата, който се изсушават или пресни се използват за готвене. Ако в стаята е топло, но липсва достатъчно светлина, листата остават, но клоните се издължават. За това през пролетта се изисква силно подрязване на короната(на 2/3 клоните).
- Пролетта и лятото на слънце или шарена сянка, но поне 4-6 часа е добре да го огрява слънцето.
- ! ! ! Подхранва се/наторява се/ веднъж в началото на пролетта, а после се държи на "полу-гладен режим", като торенето се редуцира до веднъж месечно, защото честото наторяване води до буен прираст на растението, което е в ущърб на натупването на ароматни масла в него.
- Расте в плодородна, рохкава почва при добро осветление. Редовно поливане, но без фанатизъм! Не обича застой на вода в чинийката. В големите жеги е необходимо по-често поливане.

Човекът от който го купих каза, че продавали за пръв път тази година. Донесли му 1 тарелка с растения и аз взех последното. Струваше 3лв. растение около 15-20см. Само че той го продаваше като 'ЛУИЗА'.
Като си потърках ръката в алойзията замириса по-силно на лимон и по-трайно също така в сравнение с другите ми лимонови билки.

В Гърция го имало като дворно растение, но иначе произхода му е от Латинска Америка. Кръстено е на една италианска принцеса, която е била и кралица на Испания, която много го харесвала(АЛОЙЗИЯ/ЛУИСА).

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Re: ALOYSIA CITRODORA/ЛУИСА-АЛОИЗИЯ-ЛИМОНОВА ВЪРБИНКА/

Мнение от kikabelata » 13 апр 2016, 05:43

Много интересна информация. Преди години си взех една саксийка от тарелка с микс подправки от един супермаркет в Лисабон без въобще да знам какво е. Довлачих я до тук, но така и не успях да я аклиматизирам, а и май акари я налазиха и бързо се спомина. Пак бих си взела, ако знам от къде.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче

Мнение от sylay » 18 апр 2016, 19:48

В Пловдив на една сергия за билки в страни на Четвъртък Пазара.
Дано да успея да я отгледам. Имитирала смърт през зимния сезон в нашия климат и и окапвали листата /които се изсушават/, а на пролет пак покарвали. Стига да не се заблудиш и да я изхвърлиш.

roza.paunova
Семенце
Семенце
Регистриран: 20 яну 2017, 06:46

ЛУИСА, АЛОЙЗИЯ, ЛИМОНОВА ВЪРБИНКА, ALOYSIA CITRODORA, Hierba LUISA

Мнение от roza.paunova » 20 яну 2017, 23:31

Здравейте,

някой може ли да ми каже от къде мога да намеря едно растение познато с няколко имена ЛУИСА, АЛОЙЗИЯ, ЛИМОНОВА ВЪРБИНКА, ALOYSIA CITRODORA, Hierba LUISA ?

Благодаря Ви много !

Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче

Мнение от sylay » 02 фев 2017, 16:17

Миналата пролет купих последната останала в тарелката. Попитах момчето дали ще докарват още. То ми отговори, че в 1 тарелка от 10-15 саксии различни билки, никога не знае какво ще му донесат.
Тази пролет проверявай! В БАН не знам дали имат, но в Гърция със сигурност знам, че имат и че се отглежда на открито. ТУК обаче задължително в саксия.

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 фев 2007, 10:33

Мнение от Alpina » 18 сеп 2017, 21:18

Сдобих се с 2 прекрасни алойзии, от Гърция. Огромни растения, по 2,50 евро - явно съм хванала намаление. Остава да ги опазя до пролетта и да ги размножа. Освен това си купих голяма фиданка круша НАШИ с 5-6 плода по нея само за 7 евро, калифорнийски орех и разни други китки. Ако някой ходи към Ксанти, на изхода на града в посока Драма, до гробището има два много хубави градински центъра един срещу друг. И интересни растения на ниски есенни цени.

Потребителски аватар
sylay
Дръвче
Дръвче

Мнение от sylay » 24 ное 2017, 13:02

Браво на теб Alpina!
Моля те, ако успееш да ги опазиш до пролетта или да захванеш от тях/във второто не се съмнявам/ съобщи ми, за да мога да си купя растение от теб. Понеже съм ходила в Ксанти, но не с кола, а само за карнавала през февруари. Туристическите фирми не желаят да спират по разсадници, дори и да им на пътя.
Винаги ми е било страно защо го правят, като повечето от пътуващите са жени. Почти всички жени биха желали да си купят по някое растение за спомен от съответната държава вместо разни скъпо струващи дрънкулки. Като и да е!
Ще ти бъда много благодарна!
:flower

Отговори

Върни се в “Подправки и билки”