Стефанотис (Stephanotis floribunda)

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bireenst
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 04 юни 2013, 08:35

Re: Стефанотис (Stephanotis floribunda)

Мнение от bireenst » 10 юли 2016, 19:24

Браво, страхотен е! :heart :thumbup:
---
If you don't know where you're going you might end up in a place you don't want to go.

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Мнение от bimbargo » 11 юли 2016, 08:14

Чакането си е струвало.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
djidji_92
Кълн
Кълн
Регистриран: 24 яну 2015, 19:04

Мнение от djidji_92 » 10 авг 2016, 20:54

Здравейте!
От ноември месец имам Стефанотис подариха ми го цъфнал, естествено бързо му окапаха цветчетата. Пролетта го пресаждах, че беше в преносна саксийка, и започна да расте доста бързичко след това разцъфна и от около 15 дни почнаха да му жълтеят и окапват листата.
Нормално ли е по това време на годината да му окапват листата :?

shushilbubi
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 11 мар 2016, 18:12

Мнение от shushilbubi » 11 авг 2016, 00:15

мисля ,че не защото моя си е с свежо зелени листа и сега ми цъфти но не за кратко вече има седмица и цвета не е увяхнал ,ухае страхотно

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 16 юни 2015, 18:17

Мнение от sunshine_rd » 15 яну 2017, 14:04

Здравейте!
От 1 г. имам Стефанотис. Прецъфтя и сега е изкарал 2 цветоноса, но от 2 седмици не нарастват, не се отварят.... На какво се дължи това? Бавно ли се развива и отваря цвета? Ако е някакъв проблем, каква е причината? :)

nely127
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 25 ное 2016, 21:19

Мнение от nely127 » 23 мар 2017, 10:50

Ще изрязвам стефанотиса ,ако някой иска резници пращам по еконт. ама срещу информация как се реже и по колко :D до сега не е рязан и се развихри ,че не мога да го контролирам . Пише ,че Стефанотисът се размножава чрез резници почти през цялата година, но се препоръчва това да става рано напролет. За целта се нарязват миналогодишни стъбла, като всеки резник трябва да има двойка листа. Засаждат се в смес от торф и пясък (1:1) и при температура 24-26 градуса след около месец са добре вкоренени.

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 19 мар 2010, 09:58

Мнение от titicaca » 25 мар 2017, 21:58

sunshine_rd написа:Здравейте!
От 1 г. имам Стефанотис. Прецъфтя и сега е изкарал 2 цветоноса, но от 2 седмици не нарастват, не се отварят.... На какво се дължи това? Бавно ли се развива и отваря цвета? Ако е някакъв проблем, каква е причината? :)
Съншайн, не казваш какво се е случило с цветоносите - отвориха ли се или не.
При моя беше същото - изобщо не разцъфнаха, стояха като затворени тромпетчета, докато не окапаха. Явно е било от жегата и сухия въздух, тъй като при мен обикновено цъфти през лятото. Та затова ми е интересно как са се развили
събитията при теб.

И като продължение на номерата, моят Стефчо реши да се представи като почти напълно листопаден през зимата.
Останаха му 3-4 листа само и масово му изсъхнаха миналогодишните клонки. Аз го подстригах преди месец, то такива
сухи грозни канапчета какво да ги правя друго, и от десетина дена започна небивал растеж на нови филизчета.
Поне оцеля, бая се бях притеснила, че е решил да ме изостави.
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка

Мнение от sunshine_rd » 26 мар 2017, 17:32

Цветоносът не е мръднал.Но листата сякаш ще падат....стеблото е здраво.... Това стана в края на зимата. Преди това беше свежар. Аз ли сбърках някъде....листата ли ще падат....Не знам ще го бъде или не. :(

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 19 мар 2010, 09:58

Мнение от titicaca » 30 мар 2017, 09:19

Не съм им голям разбирател на стефанотисите все още, но по моему не си сбъркала.
По източниците пише, че е нормално през зимата да му поопадат листата, а големите екземпляри
даже трябва да се подрежат, особено когато растенията сами засушават краищата на клонките - така
се стимулират за образуване на нови разклонение напролет.

Неотварянето на цветоноса може да се дължи на сух въздух, недостатъчно поливане, проблеми със субстрата
или корените. Ако все още е в купешката почва, желателно е да го прехвърлиш в нова, рохкава и хранителна.
Успех и пиши какво е положението. :flower
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка

Мнение от sunshine_rd » 30 мар 2017, 13:38

Благодаря за съвета. Ще пиша задължително.

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка

Мнение от sunshine_rd » 27 апр 2017, 18:22

С моя Стефанотис си казахме сбогом.... :( И стебло, и листа изсъхнаха, а почвата стана черна...почвата беше от торф...

semeringa
Семенце
Семенце
Регистриран: 29 май 2017, 18:59

Мнение от semeringa » 11 юни 2017, 21:45

Здравейте, подариха ми стефанотис м.януари, беше отрупан с пъпки и цвят.Сега има само листа - /и те се разредиха/И не мърда, поне едно листо да проникне......да не говорим за цвят.
Моля ви дайте идеи.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 юни 2011, 20:19

Мнение от zvete » 12 юни 2017, 09:06

Ами по-нагоре пише, че му падат листата през зимата обикновено, това, че изкуствено са го държали в оранжериите при условия да зацъфти, в апартамент няма как да се постигне, старите клонки е било добре да се подрежат ранна пролет, да се стимулира растежа. Щом обаче пролетта не нараства сигурно има някакви проблеми.Няма как обаче наизуст да се каже, без да посочите условията при които го гледате, дали е пресаждан и т.н. По-нагоре ако прочетете други постове има доста идеи как да се постъпва.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

semeringa
Семенце
Семенце
Регистриран: 29 май 2017, 18:59

Мнение от semeringa » 12 юни 2017, 12:24

Благодаря Цвете,
Присаден е но го държа в хола на осветено място. Трябва ли да го изнеса на терасата? Поливам го да само с минерална вода, варненската е варовита. Клонът е само еднин -около 60 см. Ако е за подрязване не зная къде трябва да режа. ...

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 юни 2011, 20:19

Мнение от zvete » 12 юни 2017, 13:47

Дали да е вътре и навън не мога да коментирам, виждам от снимките, че може да се чувства добре и навън, ако е топло и достатъчно влажно. Ако обаче и много горещо и сухо, вероятно няма да му е толкова добре, може да увеличиш влажността на въздуха покрай него през лятото, като разположиш съдче с вода около него да изпарява.
Подрязва се от върха надолу по избор колко, ако е останал само гола пръчка с 1-2 листа, по-добре повече да се скъси.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Отговори

Върни се в “Други стайни цветя и растения”