Хоя (Hoya) и подобни

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 май 2012, 18:29

Re: Хоя (Hoya) и подобни

Мнение от hinotori2772 » 08 юли 2017, 20:11

Hoya serpens дали може да ме насочите откъде да си намеря... гледах по едно време в един онлайн магазин, но ми се видя скъпа :D А сега не се сещам къде точно я бях гледал :)

Иначе имам няколко хои - carnosa (май - някаква вариегатна е случайно ми попадна отнякъде та не съм сигурен), publicalyx (подарък от zvete), thomsonii (от Claessen Orchideen), blashernaezii (подарък от Ани Стефанова), bella (пак от Ани Стефанова) - досега не съм уморил нито една, даже напротив... но те май се водят лесни видове тези :)
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 11 окт 2015, 21:32
Контакти:

Мнение от Poli62 » 08 юли 2017, 21:00

hinotori,за Serpens не мога да помогна :(
Но имам питанка относно thomsonii - от колко време я имаш, как и къде я гледаш.Прочетох, че е
планински вид, но само това едва ли ще ми е от полза.Моята е от месец при мен, а днес забелязах, че връхчето е пожълтяло.На източен прозорец е, в най-хладната стая, почвата е препоръчаната от Майя,...Гледам да не я преполивам или засушавам.Бъркам ли някъде или още се адаптира :think
Благодаря предварително :) :flower

nat
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 01 ное 2006, 11:12

Мнение от nat » 08 юли 2017, 21:42

hinotori2772 написа:Hoya serpens дали може да ме насочите откъде да си намеря...
Ще ти пратя. Вероятно след седмица-две.
Poli62 написа:Но имам питанка относно thomsonii - от колко време я имаш, как и къде я гледаш.Прочетох, че е планински вид, но само това едва ли ще ми е от полза.Моята е от месец при мен, а днес забелязах, че връхчето е пожълтяло.На източен прозорец е, в най-хладната стая, почвата е препоръчаната от Майя,...Гледам да не я преполивам или засушавам.Бъркам ли някъде или още се адаптира :think
Тази хоя мрази слънцето, мрази и горещините. Моята от години я гледам на западен остъклен балкон. През лятото листата й стават лимонено жълти, но иначе си е екстра. Много държеливо добиче е. Накратко, не се вживявай. Ако я умориш, ще ти завъдя друга.

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнение от Poli62 » 08 юли 2017, 22:20

nat написа:
Тази хоя мрази слънцето, мрази и горещините. Моята от години я гледам на западен остъклен балкон. През лятото листата й стават лимонено жълти, но иначе си е екстра. Много държеливо добиче е. Накратко, не се вживявай. Ако я умориш, ще ти завъдя друга.
Благодаря ти :kiss :heart
:flower

Потребителски аватар
Liziantus
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 26 фев 2009, 15:38

Мнение от Liziantus » 11 юли 2017, 09:21

Има някой са големи капризи . Например при мен линеариса няколко пъти умиря. Накрая установих че иска много вода и го засадих в торф. Вече няма проблем.
Имам една davidcummingii , на която пък няколко пъти загниват корените при мен , наново вкоренявам връхчето и накрая я засадих в пясък и кармазит.
Последна промяна от Liziantus на 11 юли 2017, 14:29, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hinotori2772 » 11 юли 2017, 11:05

nat написа:
hinotori2772 написа:Hoya serpens дали може да ме насочите откъде да си намеря...
Ще ти пратя. Вероятно след седмица-две.
О :) благодаря... да ти пратя адрес след 2 седмици значи. :)
Liziantus написа:Има някой са големи капризи . Например при мен линеариса няколко пъти умиря. Накрая установих че иска много вода и го засадих в торф. Вече няма проблем.
Аз принципно всички стайни растения почти ги садя в торфен субстрат... сега като позагледах по-старите мнения nat преди е ползвала един чешки сусбтрат за орхидеи (с много торф в него) за нейните хои... май ще си взема и аз от него че искам да пресадя тази хоя blashernaezii която имам...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

nat
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 01 ное 2006, 11:12

Мнение от nat » 11 юли 2017, 20:53

И до момента използвам за хоите готов субстрат за орхидеи, но качеството не е много добро. На Agro го направиха много песъчлив и почти няма кори, а на Valentin са много едри корите (3-4 см). Имай предвид, че орхидееният субстрат много бързо пресъхва, особено ако е в малка саксия.

Потребителски аватар
titicaca
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 19 мар 2010, 09:58

Мнение от titicaca » 12 юли 2017, 07:10

mmagi.nik написа:Да,Кали...по краищата,но единия клон,на който има 3 цветоноса,гледам,че съм го разяла и аз...общо взето като пусне цветоноса е на връхчето,ама докато го изхрани и напълни остава нагоре,защото тя (хоята,де)през това време си расте...
Маги :flower , благодаря ти за включването! Може би трябва да я пооставя с неподстригани краища моята :wink:

Имам питанка обаче: в каква смес отглеждате порасналите хои? Моите първоначално ги слагам в пропусклива,
почти орхидеена смес и в малки саксийки, 8-9-ти номер. Но вече всички са си надраснали саксиите и пресъхват
със страшна скорост...Явно вече трябва да променя съотношението кори/почва, а и размера на саксиите, нещо
като 10-11 или 12 за някои :think И да изчакам есента или и сега може..?
-ние-се-извиняваме-за-безпокойството-
Моите цветя

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hinotori2772 » 12 юли 2017, 11:24

За хоите май че е особено подходящо да се добавя серамис в сусбтрата... аз моите засега ги отглеждам просто в универсален торфен сусбтрат от магазина... но мисля да ги пресаждам... Hoya bella, publicalyx, carnosa си умират от кеф да растат в такъв субстрат... thomsonii и blashernaezii, обаче, нещо по-трудно вървят обаче, та за тях търся по-подходящ субстрат... чудя се дали е добра идея да се добави малко тор с удължено освобождаване... но по-малка доза от препоръчителната, може би... хм... че с торенето малко съм скаран иначе.

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 16 юни 2015, 18:17

Мнение от sunshine_rd » 12 юли 2017, 16:24

Моята хоя Bella:

Изображение

Изображение

Изображение

Това е Bella в голямата саксия. Цъфти без проблеми. Имам Bella още 2 ссаксии....изкарва цветоносси и до тук....падат....

Потребителски аватар
nikelona751
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 18 окт 2014, 11:11

Мнение от nikelona751 » 29 юли 2017, 11:54

Съни, ето я и моята Бела :) цъфнала за втори път :) :eek: :flower
Изображение
може и да нема ред, ама требва да се спазва ! :eek:
Изображение

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка

Мнение от sunshine_rd » 30 юли 2017, 13:01

Днес хоя Longifolia / Shepherdii ме зарадва с първи цвят!
Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнение от Poli62 » 30 юли 2017, 14:10

sunshine,много е нежна :heart :flower
Поздравления за разцъфтяването :thumbup: ....и много да те радва :flower :)

Потребителски аватар
sunshine_rd
Фиданка
Фиданка

Мнение от sunshine_rd » 31 юли 2017, 10:46

Благодаря! Втора година е при мен. Дано да има и други цветове. Имам някаква надежда, че и другите хои, които имам отдавна ще ме зарадват с цвят. :)

Потребителски аватар
Poli62
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Контакти:

Мнение от Poli62 » 31 юли 2017, 12:30

:cross :cross :cross , че да им се порадваме и ние :wink:

:flower

Отговори

Върни се в “Други стайни цветя и растения”