Гардения (Gardenia jasminoides)

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Гардения (Gardenia jasminoides)

Мнение от bimbargo » 01 яну 2013, 09:39

Нова тема за 2013, 2014 и 2015 година. Старата тема е ТУК.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
monata
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 20 юли 2010, 10:54

Re: Гардения (Gardenia jasminoides) - 2013

Мнение от monata » 02 яну 2013, 13:40

На 1-ви, като се прибрахме, ме зарадва тази красавица - имам я от юли, беше с милион пъпки, останаха 2-3. Сега си я мириша по 5 пъти на ден :heart
Изображение

Потребителски аватар
secret_rose
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 05 ное 2012, 11:41

Мнение от secret_rose » 02 яну 2013, 14:58

Чудна е... :flower
Моята вече не хвърля пъпките, дано и аз скоро да видя отново цвят...

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 22 апр 2012, 13:23

Мнение от rederere » 15 яну 2013, 21:25

Почти уморих една гардения, едно от любимите ми цветя, и имам нужда от съвет.
Проблемът започна така:
http://prikachi.com/images/186/5507186Q.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://prikachi.com/images/69/5744069A.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
А сега съм на ниво:
http://prikachi.com/images/83/5744083G.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://prikachi.com/images/88/5744088L.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Убеден съм, че пренебрегнах торовете. Истината е, че не съм поливал с торна вода това растение от няколко месеца, може би 3-4 поне.Просто защото си мислех, че трябва да спра с торенето есента. В последствие се осведомих по темата за торовете и си дадох сметка за глупостта си. Още повече, че растението е в малка саксия, корените му са доста, а аз не му давам никаква храна- ужас.
Като разбрах как стои работата с торовете, сложих на гарденията тор, в който имаше освен макро, и микроелементи, и желязо, и листопадът спря за 1-2 дни. Невероятно! Пълна промяна!
Надявам се да спася растението. Сега обаче едно не разбирам: трябва ли да махна цветните пъпки, за да улесня възстановяването ? А по гарденията определено останаха много такива, листата опадаха, бутоните обаче си стоят.Въобще това дали не е повреден цвят, дали не е по-добре да се премахне? Как мислите? Дали трябва да направя нещо друго по-специфично?
Иначе растението е в доста светла отопляема югоизточна стая, стои на перваза, температурата не е над 23, влажност на въздуха - средно 50% Не я преполивам, даже понякога от страх да не загние може би малко повече я засушавам. Но смятам да променя това - когато саксията е пълна с корени, просто важат съвсем други правила, това е истината според мен.
Благодаря предварително за отговорите.
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
secret_rose
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от secret_rose » 15 яну 2013, 22:18

Аз не съм спец, гледам отскоро, но преминах през подобен проблем... и сега гарденийката ми е добре.
Тя не обича да е напълно суха, нито мокра. Засуша ли я, веднага дава кафяви листа и хвърля пъпки. Гледам все да е леко влажничка, проверявам почвата с пръст. При съмнение дали е за поливане или още не е, когато горният слой е сух, поливам малко дъждовна вода с капка лимон в подложката и тя си я дърпа. Но определено когато има пъпки обича да и е повече влажничко от сухо.
Хубаво е да се ползва някакъв комбиниран листен тор веднъж на десет дни например, иначе аз я опръсквам всеки ден с "мъглица", ако е много топло - и с по-силен пулверизатор, къпя и листата, без пъпките. Не махай пъпките, тя ако не ги иска, сама ще ги хвърли, както и листата. Това цвете не е капризно, просто трябва да започнем да разпознаваме гласа му... има ли недостиг на нещо, веднага показва с листенце, с друго...
Моята е близо до овлажнител и е на югозападен перваз но защитена от преките лъчи дори сега. Нямам пердета и по обяд слагам нещо временно - вестник, друго, но от как е на самия перваз и саксийката и се топли от слънцето се чувства по-добре.
Нямам торове и почви за азалии още затова я торя понякога с тор за орхидеи, а когато я пресадих, не пипах корените, просто я сложих в номер по-голяма саксийка и подпълних със смес от борова почва и борови кори за орхидеи. Поливам само върху тях - по крайчеца на саксията.
Вече няма проблеми, сега е надула една-две пъпки, които имаше от преди, дано ги разтвори..
А напоследък дали е за поливане разбирам по листата - съвсем леко клюмват и губят блясък ако закъснея с поливката.

Дано споделения ми опит да ти е от полза...

Потребителски аватар
rederere
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 22 апр 2012, 13:23

Мнение от rederere » 15 яну 2013, 22:55

secret_rose, благодаря ти.
Всичко написано от теб потвърждава онова, което, надявам се, проумях за това растение: подхранване, светлина, но не пряка, влажна и кисела почва и на последно място по важност - влажен въздух.
"истински се вижда само със сърцето. Същественото е невидимо за очите."
Антоан дьо Сент-Екзюпери

Потребителски аватар
secret_rose
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от secret_rose » 15 яну 2013, 23:04

Мисля, че въздушната влажност и е важна, затова е нужно пулверизиране всеки ден, дори зимата.
И листен тор - аз с него я оправих... веднъж на 10 дни, вечер, моя е такъв някакъв, пръска се вечер за фотосинтеза на сутринта, казва се Мултиминерал. В България има предполагам комбинирани, добри торове за листата.

Потребителски аватар
secret_rose
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от secret_rose » 28 яну 2013, 09:58

Интересно:
(на руски)

http://myfl.ru/blog/druzhba-s-gardeniei ... renkovanie" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Rossinda
Кълн
Кълн
Регистриран: 15 фев 2012, 01:57

Мнение от Rossinda » 28 яну 2013, 10:45

rederere, на първо място влажност, аз съм сложила до моята един пулверизатор от тези китайските , дето правят хубава мъгла и колкото пъти мина през деня, а това е доста често, постоянно я опръсквам , освен това и забих 4 ръждиви гвоздея, за подсигуряване, ако не подхраня с желязо навреме , расте и пуска с нови листа с часове, и се надявам на пъпки вече :)
Всеки страда от акъла си, или..по-скоро от липсата на такъв!

Потребителски аватар
Teodor
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 10 яну 2012, 17:57

Мнение от Teodor » 01 фев 2013, 20:36

Пиша тук, защото не успях да реша в коя тема да пиша, пък е и свързано с гарденията ми.
Първо да кажа, че гарденията колкото и грозна да е в момента (за мен си е хубавица), болна и....ми не зная какво точно и е :think , си седи от 6мес. с пъпките- нарастват бавно и даже има 1-2 нови и неще да ги хвърля :cross , но неще и да цъфти :cross :cross
Така по-другия въпрос: преди 2 сдмини реших да я пеместя в една висока купа(за цветарник) и да сложа отстрани еко почва за декорация и влажност, при тази манипулация в саксията попадна от еко-то, аз я ставих там......
Вече втора седмица не съм я поливал, а почвата седи влажна(не мокра), а кристалчетата на еко почвата се свиха :eek:
Извода и откритието ми е, че тази еко почва става за покриване на саксиите когато ни няма за 5-10 дни. ТАка няма да се притесняваме за поливането на цветята :nod: :nod: :nod:
Разбира се това е вариянт в по-хладното време, лятото незная дали ще се получи, но ще пробвам-в топлото може би ще издържи 1-2 дни :thumbup:

Потребителски аватар
pafetz
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 17 яну 2010, 10:16

Мнение от pafetz » 17 фев 2013, 10:38

Вчера получих подарък - гардения. Изглежда добре и е с много пъпки. Изчетох темата и почти ми стана ясно за условията, при които трябва да я отглеждам. Имам един въпрос: Трябва ли да я пресея веднага (продавчката така е посъветвала) или да оставя гарденията така докато се аклиматизира? Питам за пресаждането, защото се притеснявам, че ако го направя сега ще започне да хвърля пъпки

Потребителски аватар
iana_hk
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 30 сеп 2009, 22:45

Мнение от iana_hk » 17 фев 2013, 13:33

Не я пресаждай сега, след като прецъфти тогава.
""Не се смеем, защото сме щастливи. Щастливи сме, защото се смеем."
Уилям Джеймс

Потребителски аватар
pafetz
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от pafetz » 17 фев 2013, 16:19

Благодаря, за съвета :flower

Потребителски аватар
Teodor
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 10 яну 2012, 17:57

Мнение от Teodor » 17 фев 2013, 18:12

pafetz написа:Вчера получих подарък - гардения. Изглежда добре и е с много пъпки. Изчетох темата и почти ми стана ясно за условията, при които трябва да я отглеждам. Имам един въпрос: Трябва ли да я пресея веднага (продавчката така е посъветвала) или да оставя гарденията така докато се аклиматизира? Питам за пресаждането, защото се притеснявам, че ако го направя сега ще започне да хвърля пъпки
Иаз да кажа-не пресаждай сега, сложи я на едно място,не я мести, не поливай често първите няколко дни, но я пръскай редовно. Ако пъпките са започнали да се отварят, внимавай тях да не ги мокриш :cross :flower

Потребителски аватар
pafetz
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от pafetz » 17 фев 2013, 21:08

Благодаря, Teodor :flower. Днес само опръсках. Пъпките са много, но все още не са започнали да се отварят

Отговори

Върни се в “Други стайни цветя и растения”