Мурая (Murraya)

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
didkec
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 18 дек 2006, 10:53

Re: Мурая (Murraya)

Мнение от didkec » 15 апр 2016, 15:13

Дани преди да я снимам я бях изкарала навън на терасата на дъжда. Валеше слаб дъжд и реших да я освежа.

gamig
Семенце
Семенце
Регистриран: 12 авг 2015, 00:30

Мнение от gamig » 15 апр 2016, 17:16

Момичета, ПОМАГАЙТЕ .
Купих си Мурая преди месец, доста голяма. Но започна да изсъхва и да и падат листенцата. Как да и помогна?
Пресях я преди 3 дни и я наторих с течна тор за цъфтящи.
Какво да направя, направо ми се свива сърчицето за това прекрасно цвете.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 юни 2011, 20:19

Мнение от zvete » 16 апр 2016, 21:30

Имам мурая, но това е доста деликатно растение, от време на време замира растежа й.Обича престояла вода и да е леко влажна почвата, също въздушна влажност, да не е в близост до парно, или източник на топлина, моята в неотоплявана стая я държах зимата, на около 18 градуса .Ако се е почувствала зле, може да е нещо, свързано с адаптацията, и нещо не си уцелила условията, най-добре е на източно изложение, ако е на юг, се предпазва от преки лъчи.
Ако погледнеш в темата ще видиш че при пресаждане, ако с нещо се увредят корените, много често загива, затова се действа много внимателно, да не се разбутват. Освен това с торенето също трябва да се внимава за нея, по принцип цвете, което е пресадено не се тори известно време.Дано да ти оцелее, но нямам идея как точно може да се помогне, ако има някой, който е спасявал мурая при това положение, да помага.
Носи в душата си зелено дърво и пееща птичка навярно ще долети :heart

Потребителски аватар
bireenst
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 04 юни 2013, 08:35

Мнение от bireenst » 17 юни 2016, 19:47

Имам плодове на мураята след дълго чакане, най-накрая ги опитах и нямат абсолютно никакъв вкус. Не съм и сигурна въобще ядливи ли са, да не се окажат отровни. :lol: :eek: Ако на някого му се размножават семки, да казва.
---
If you don't know where you're going you might end up in a place you don't want to go.

gamig
Семенце
Семенце
Регистриран: 12 авг 2015, 00:30

Мнение от gamig » 17 юни 2016, 19:54

Аз искам, откога чакам ....

Rumiana_N
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 21 авг 2012, 17:24

Мнение от Rumiana_N » 17 юни 2016, 20:24

Моето е на пълно слънце, дбре е но бая вода пие, поливам го два пъти на ден това чудо.

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от zvete » 17 юни 2016, 21:14

Не само, че са ядливи плодчетата, но са и много полезни за имунитета. Засадих семето от плодчето ми и две филизчета излязоха, но са замрели засега. Обаче старата като почна да нараства с едни доста по-големи листа... Дано скоро да има цветове, много са красиви и ароматни.

Потребителски аватар
bireenst
Бонсай
Бонсай

Мнение от bireenst » 17 юни 2016, 22:26

Моята също избуява в момента, каня се да я изнеса вече навън. Тези дни беше цъфнала с едно цветче, което не бях забелязала, но усетих аромата и едва тогава се загледах. Нищо и никакво, а се усеща в цялата стая. Като стане по-голяма и зацъфти по-обилно, сигурно няма да се стои край нея.

gamig, ще се разберем на лично съобщение.
---
If you don't know where you're going you might end up in a place you don't want to go.

Rumiana_N
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Rumiana_N » 17 юни 2016, 22:35

Страхотен аромат, наистина. Плодчетата са малко като глогинки на вкус.

Потребителски аватар
Zlobi
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 15 фев 2014, 13:09

Мнение от Zlobi » 17 юни 2016, 23:25

Прекрасно цвете е това ,много го обичам .
За изнасянето навън не мога нищо да кажа ,защото моята я гледам само вътре на перваза на източен прозорец .
Много е чувствителна към преполиване ,тръгне ли , направо няма спасение . Торя веднъж в месеца ,като редувам за цъфтящи и за орхидеи . В почвата съм сложила и малко борови кори .
Имам две бебета ,които от самото засяване съм сложила на фитил ,за да не ги дебна с поливането и се чувстват прекрасно . Даже цъфтят мъниците в момента . Майката също е отрупана с цветове и пъпки . Изтървах я малко и имаше хлороза ,но с малко зелен камък се оправи .
За семенцата - нямам случай да не ми поникне досега ,а доста семчици съм засяла . Странно е ,че някои никнат за месец ,други след три месеца . Важно е да не са дълбоко засадени / около един см максимум / и почвата да е влажна ,но не мокра и да им е топличко . Ако всичко им е наред ,след около половин година си цъфтят . Тези са от септермври миналата година и цъфтят за втори път .

Докато се наканя да ги снимам и прецъфтяха почти :(

Изображение

Изображение

Изображение

Извинявам се лошите нощни снимки . Дано съм била полезна :)
Няма да е все така ! И това ще мине .

Rumiana_N
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Rumiana_N » 18 юни 2016, 00:23

Чудни са мъниците. При мен се самопосаждат, трябва да прегледам за нови бройки.

Потребителски аватар
Zlobi
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 15 фев 2014, 13:09

Мнение от Zlobi » 18 юни 2016, 00:55

Rumiana_N написа:Чудни са мъниците. При мен се самопосаждат, трябва да прегледам за нови бройки.
Благодаря :) И при мен има "самораслеци " :) Като не ги видя и ... ама нека да има .
Няма да е все така ! И това ще мине .

Rumiana_N
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Rumiana_N » 18 юни 2016, 01:28

Имам много нови цветноси, ако има плодчета ще бодна, които не изям, де :)

zvete
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от zvete » 18 юни 2016, 14:22

Злоби, душице, радвам се, че има пост от теб!Чудесна ти е мурайката, нека да направи цветче и моята и ще я снимам колко е пораснала!
Румяна, ти си изяш плодчето, а бодни семенцето, аз така направих, даже Злоби ни казваше, да ги измием, преди да засадим за всеки случай.

Потребителски аватар
bireenst
Бонсай
Бонсай

Мнение от bireenst » 18 юни 2016, 14:38

Единствен недостатък на мурайката е нетрайността на цветчетата - ден-два и падат.
Трябва да потърся инфо и аз за плодчетата. Замислих се, ако са имуностимулиращи, дали наистина не са отровни, защото някои от най-силните имуностимулатори са и силно токсични.
---

Отговори

Върни се в “Други стайни цветя и растения”