Във връзка с невъзможността ни да отговорим на изискванията на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни,

считано от 24 май 2018 г., сайтът и форумите ще бъдат спрени.

Прочетете повече ...

Циклама (Cyclamen persicum)

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
vania_kk
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 11 мар 2007, 14:21

Re: Циклама (Cyclamen persicum)

Мнение от vania_kk » 03 дек 2017, 13:36

Привет! Кога се пресажда цикламата?

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Мнение от kikabelata » 03 дек 2017, 13:51

По-добре когато спи. Мисля,че сега трябва да са будни.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
лютиче
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 29 ное 2013, 07:57

Мнение от лютиче » 03 дек 2017, 18:17

За първи път успях да съхраня жива Персийска циклама (Cyclamen persicum)! Ето как: купих я цъфнала и вехнеща от единия край - беше почнало гъбично заболяване. С годините се убедих, че правилото да не се пресажда цъфнало цвете не важи за холандските растения, а напротив – често това е единствения начин да оцелеят. Накиснах я в легенче с хладка вода с Топсин докато се разкисна субстрата убиец – кокосови влакна (това, което продавачите представят като торф, но не е), перлит (срещала съм дори дунапренчета), минимум едно „патронче“ – това чорапче, което ползват холандците за разсад и после не го махат. Това „чорапче“ пречи на копените да се развиват. Скъсах го с пръсти (на някои циклами има две „чорапчета“, затова когато махнете кокосовите влакна, изплакнете и проверете корените в дълбочина). В „чорапчето“ също има перлит, който е непосредствено до грудката и поддържа постоянна мокрота и гъбична среда. После накиснах цялото растение в водата с Топсин – разтвор - грудка, листа корени, цветове; накиснах и самата саксия (тя е достатъчно голяма за първото пресаждане). Логиката ми беше, че цветето умира не от самата водата, а от гъбичките, които се развъждат в изключително влагоемния (задържащ вода, тежък) субстрат.
После я насадих, така че половината от грудката да стърчи над пръстта в две части градинска почва (без т. нар. „торф“) и една част пясък (след този случай пробвах и с почва от калифорнийски червеи, тя също е подходяща). Пясъкът е ключът за успехът с луковичните и грудковите - нямам загнила луковица от както го добавям. Изобщо не задържа вода.
Поливах с тор за цъфтящи на позасъхнала, но още влажна почва, защото цъфтеше и й трябваше сила. Цяло лято стоя на южен балкон, но изцяло засенчена от панелен перваз, на практика само на разсеяна светлина и; също важно, под клоните на дръвче, което й даваше влага. Не трябва да се приспива, защото по-често загива, отколкото да се приспива.

Тук е първата й зима над радиатора на температура над 25 градуса. Преди да почна да ги пресаждам цикламите моментално започваха да жълтеят и загниват в топло помещение. Сега разбирам, че това е заради холандските субстрати:

Изображение

Тук се вижда как е нараснала:
Изображение
През ранната пролет на балкона:
Изображение
Тук в ляво върху голямата саксия (тя не се вижда на снимката, но това е мястото) прекара лятото:
Изображение

Потребителски аватар
soniapro
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 06 авг 2006, 19:19

Мнение от soniapro » 27 яну 2018, 11:31

Ето и три месеца по- късно! :flower

ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Мнение от bimbargo » 27 яну 2018, 12:22

Браво! Страхотен цвят. Ще ме накараш да си взема пак циклами. Откакто си загубих любимата преди години, не поглеждам към това цвете.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
Pyracantha
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 28 дек 2013, 18:06

Мнение от Pyracantha » 28 яну 2018, 12:54

Soniapro, много е нежна. :flower
Такава къдравка и аз съм купувала, но тя, както и всички купешки рано или късно си заминаха. Изключение е тази червенушка- "ветеран". Сигурно е вече на 5-6 г.
Изображение
Изображение
А тази е подарък:
Изображение
And suddenly you know it's time to start something new and trust the magic of beginnings."
- Meister Eckhart

Потребителски аватар
лютиче
Фиданка
Фиданка

Мнение от лютиче » 16 фев 2018, 08:29

bimbargo написа:
27 яну 2018, 12:22
Ще ме накараш да си взема пак циклами.
Бибмарго, взимай си, взимайййй!

Има две неща, които трябва да се спазват при купуване:
1.Да не се купуват през зимата защото вече са измръзнали и при нас само доумират. А точно през този сезон най-много ги докарват и продават. Не знам дали в тировете отопляват и температурата е по-висока от минус пет, но се съмнявам. Но дори при пренасянето да ни измръзнат, то докато ги настанят по складовете и стигнат магазините и до дома ни все успяват да измръзнат. Ако не са измръзнали, само при охлаждане цветето си мисли, че зимата в родния Израел наближава и е време да листата да пожълтяват и да се приспива. А трябва вече всички да сте разбрали, че домашните циклами не трябва да се приспиват!!!
2. Да сте приготвили пръст с пясък и камъчета за отдолу (в никакъв случай т. нар. "торф", който не е това, а неугнили растителни парченца и кокосови влакна) и препарат срещу гъбички предварително. Цикламите започват да умират от гъбични заболявания още в магазините, гъбичките "растат като гъби", т. е. развиват се много бързо - за ок. 4 дена –и докато намерите нужните неща да я лекувате, тя вече е заминала. Пръстта може да е от някоя поляна, от гора или от градината.
Най-добре да вземете циклама от Ботаническата на околовръстното (за нея дори не трябва лекуване и пресаждане), или от Метро – те не внасят през зимата, явно от компетентност, а в люлинското Метро през лятото в парника имат адапртирани, лекувани и пресадени в пясъчна пръст циклами, които не са продадени от пролетта. Може също и от гърците на Димитър Петков, цветята не се задържат дълго в склада – от там изберете най-скоро докараните; а от тях с много големите корени и саксии, те са гръцки, а не холандски.

Потребителски аватар
Белана
Покълнало семенце
Покълнало семенце
Регистриран: 18 яну 2016, 19:42

Мнение от Белана » 16 фев 2018, 21:58

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение
Всички са от семена...

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Мнение от kikabelata » 17 фев 2018, 02:56

Последното изречение изби рибата! Абе знам аз, че уж не е трудно, но все пак би ли споделила как става и за колко време стават такива.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
Белана
Покълнало семенце
Покълнало семенце
Регистриран: 18 яну 2016, 19:42

Мнение от Белана » 17 фев 2018, 22:02

Посях семената преди 3 години. Първата година цъфнаха само 2, после започнаха и другите... Почти са на самоотглеждане, не торя, нямат специална почва, не са на топло. През лятото някои заспаха, други, не пожелаха. Имам и нецъфнали тази година, защото ги присадих. Мисля, че истината е в ДОБРИТЕ семена. Семената съм събирала сама, но това е друга история... :) :flower

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 16 окт 2006, 11:32

Мнение от delfin » 24 фев 2018, 21:53

Циклами в Рила през октомври
Изображение
Изображение
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87764
Ако имаш нещо хубаво и не го цениш, рано или късно го губиш.

NETI8888
Семенце
Семенце
Регистриран: 14 мар 2018, 11:20

Мнение от NETI8888 » 14 мар 2018, 11:34

Занимавам с тези хубавици от съвсем скоро. Тази по средата я гледам от миналия месец, а тези от края от миналата седмица. За съжаление не мога да ги гледам на ниски температури, защото навсякъде сме с парно, поливам ги веднъж седмично с изворна вода от кладенец на стайна температура и са в северна стая. С тази по средата направих грешка в началото, като я сложих над радиатора и затова е такава проскубана все още. Сега вече чакам от нея още 1 листенце и 3 цветчета. Моля дайте ми съвети, как трябва да процедирам с тях.
Изображение
От днес започнах да ги слагам поне за през деня на перваза на отворения прозорец, защото снимката е от вчера, а днес вече са с пожълтели още повече листа. Тази най-отляво е купена от цветна борса София, другата до нея и дясната не знам от къде са. Мога ли да ги присадя? Наскоро купих почва за разсад, която съдържа песъчинки, а имам и такава специално за цъфтящи растения и за зеленчуци. Забравих също така да спомена, че на тази в средата още в началото й сложиш 2 пръчици тор за цъфтящи, защото доколкото знам е по-малко вероятно да ги предозирам.

Потребителски аватар
лютиче
Фиданка
Фиданка

Мнение от лютиче » 19 мар 2018, 16:00

До сега на мен са ми оцелявали само циклами насадени в градинска пръст (тук показват и оцелели в купешката торф), но както казах по-нагоре; от студените складове започват да се приспиват и зажълтяват. До този момент не съм успяла да се справя с пожълтяваща циклама – просто чакам да се стопли и да си купя тогава. Така ще разбера дали ми е правилна логиката.
Няма значение какво пише на пръстта, "за разсад", "за цъфтящи", най-често си е кокос и мъх и не става за циклами. Може да пробваш да махнеш перлита от корените (доста време отнема), да изплакнеш в топсин и да прЕсадиш в градинска пръст с мого камъчета на дъното; и да се надяваш да оцелеят, докато се стопли и ги изнесеш навън, където виреят добре на сутрешно слънце. Ако има къде ги сложи в помещение без парно, дори да им е по-тъмно.
И махни пръчките за торене – тук сме ги обявили за цветеубийци.

Отговори

Върни се в “Други стайни цветя и растения”