Хои от "Еpiphytica" - обсъждане

За Вашите листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
svetla06
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 20 мар 2008, 14:06

Хои от "Еpiphytica" - обсъждане

Мнение от svetla06 » 25 сеп 2012, 11:41

Мисля, че имаме нужда от такава тема - първо, за да не товарим темата с поръчките и второ, за да знаем как се развиват растенията ни и какво и как да поръчваме или не по-нататък.
Ето как са моите:
EPC-22 Hoya buottii - много я харесвам, но няма да я бъде. С тънки, нежни листенца е и не издържа на пътуването. Първо й опадаха листенцата, после стебълцето изсъхна -доста бързо при това. Имаше корени и то хубави. Не знам как мога да я имам при това положение. При другите поръчали как е?
EPC-146 Hoya acuta Green flowers и EPC-135 Hoya onychoides "Giant flowers" са със свежи и твърди лестенца. Малко пожълтели на първата, но са по-месести и се надявам да ги огледам.
Засадени са в малки висящи саксийки.
Това е. Как са вашите растения?
Ако модераторите преценят, че не е нужна такава тема, нека я изтрият. :nod:

Потребителски аватар
Маги
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 04 авг 2009, 12:49

Re: Хои от "Еpiphytica" - обсъждане

Мнение от Маги » 25 сеп 2012, 12:58

Моите
Hoya cummingiana
Hoya cv. Iris Marie
Hoya kerrii albomarginata
Hoya lacunosa "short leaf"
Hoya pubicalyx "Royal purple hawii"
Hoya thomsonii small splash leaves
са много добре. Само на Hoya lacunosa "short leaf" й бяха малко сухички листенцата, но сега, гледам, се съвзема :)
http://femme1.snimka.bg/flowers/moite-cvetya.685968" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.youtube.com/watch?v=NDTWsuyDYRM" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
petiostoianov
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 23 окт 2011, 20:49

Мнение от petiostoianov » 25 сеп 2012, 19:18

Изображение

EPC-283 Hoya pubicalyx "Royal purple hawii"

Изображение

EPC-98 Hoya kerrii albomarginata

Изображение

EPC-43 Hoya cummingiana

И трите с много хубави корени и свежи листа.

Потребителски аватар
Жулиет
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 18 мар 2009, 15:21

Мнение от Жулиет » 26 сеп 2012, 08:57

Светла06, май и моята EPC-22 Hoya buottii няма да я бъде.. :crybaby:
Другите взеха да се пооправят, листенцата станаха твърдички, не са толкова жълти, но тази...която си харесвам доста от снимките...май ще трябва да размисля за такива хои с меки листенца, дето не издържат на пътуването.....

И една весела случка да споделя.... Едната от хоите беше доста дълга при пристигането, около 50-60 сантиметра. Аз искам да не са ми дълги китките, а разклонени и просто я клъцнах. Но листенцята бяха опадали и сега не знам коя част да сложа отдолу за вкореняване :mad: . Не ми остава нищо друго освен да пробвам последователно и от двете :eek: :eek: :eek:
Това все пак са ми първите хои, простено ми е да върша глупости!!!! :nod: :nod: :nod:

vania_kk
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 11 мар 2007, 14:21

Мнение от vania_kk » 26 сеп 2012, 14:21

Моята е Hoya cv Rebecca и много благодаря на Maya, че ми я прати!!!
Получих 3 клончета с не много големи корени. В момента съм бучнала 2 в една саксия и една отделно. Няма пожълтявания,нито окапали листа. Получих я в много добро състояние. Знам, че ме посъветваха да ги пресадя в по-малки саксии,но не ми остана време и ги оставих в първоначалните.
http://vaniakk.snimka.bg/flowers/cvetya.677939.28504595" onclick="window.open(this.href);return false;

а това трябва да стене - http://aleyagarden-hoya.blogspot.com/20 ... becca.html" onclick="window.open(this.href);return false;

Истината е, че тази,която съм сложила на по-сенчесто, поради липса на място, има няколко червенещи листа :)

Потребителски аватар
donkata
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 23 фев 2010, 16:20
Контакти:

Мнение от donkata » 26 сеп 2012, 15:11

Жулиет написа:И една весела случка да споделя.... Едната от хоите беше доста дълга при пристигането, около 50-60 сантиметра. Аз искам да не са ми дълги китките, а разклонени и просто я клъцнах. Но листенцята бяха опадали и сега не знам коя част да сложа отдолу за вкореняване :mad: . Не ми остава нищо друго освен да пробвам последователно и от двете :eek: :eek: :eek:
Това все пак са ми първите хои, простено ми е да върша глупости!!!! :nod: :nod: :nod:
В такъв случай, аз ги огъвам и забождам и двата края. :D
Имам 2-3 такива от резници. Като покара, си показва посоката.
Не съм мързелива, а енергоспестяваща.
Изображение Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
Жулиет
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 18 мар 2009, 15:21

Мнение от Жулиет » 26 сеп 2012, 15:12

Опитът си е опит!!!
Благодаря, Донката!!! :nod: :nod: :nod:

Потребителски аватар
petiostoianov
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 23 окт 2011, 20:49

Мнение от petiostoianov » 26 сеп 2012, 15:25

Обикновена Хоя/восъче както и да я топна все пуска корени.Проблема е че не иска да цъфти.
Даже наскоро имах един само вкоренил се израстък, беше стигнал до съседна саксия и пуснал корени и там.

vania_kk
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 11 мар 2007, 14:21

Мнение от vania_kk » 02 окт 2012, 13:27

кога мога да очаквам нови листенца? За сега растенията изглеждат супер, но никакви признаци за нови листа...

Потребителски аватар
KLEN
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 27 дек 2006, 15:12

Мнение от KLEN » 02 окт 2012, 13:54

От моите две поръчани хои, едната Hoya kerrii albomarginata като, че ли ще я бъде ,но другата Hoya pubicalyx redn - много съмнитлено,с опадали листа и останали две,силно сбръчкани :think
Мы сошли с ума....,но мы не скажем никому
http://is55.snimka.bg/flowers/cvetyata- ... 6.15805452" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
LUXO
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 08 юни 2006, 16:16

Мнение от LUXO » 02 окт 2012, 15:15

Аз си знаех, че Hoya imbricata е сложна личност, но тя все още се държи, макар да засуши 5/6 от себе си. Едноименната дишидия се самоуби почти моментално.

Потребителски аватар
mami_f
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 15 дек 2007, 17:02

Мнение от mami_f » 02 окт 2012, 16:13

KLEN написа:Hoya pubicalyx redn - много съмнитлено,с опадали листа и останали две,силно сбръчкани :think
според мен ако стъблото е живо, има шанс :nod:
от моите Н.wallichii реагира по същия начин - дойде с поне 10 листа и 2 цветоноса /близо до корените и на върха на стъблото/. За два дни засуши и хвърли всички листа - остана гола пръчка с два цветоноса. Най-озадачаващо единия цветонос се активира и днес вече отрязах резник и го сложих в керамзит, да се подсигуря
ето как изглежда основното стъбло
Изображение

другите две:
Н.curtisii - съмнително, но още се държи
Проблема не е в доставчика...за н-ти път си я поръчвам и резултата е все един и същ...условията при мене явно не са подходящи :?
Изображение

и Н.lambii - абсолютен фаворит :heart
все едно не е пътувала! Твърди, кожести листа и никакво пожълтяване. Даже успях да прегъна стъблото, докато я прибирах в къщи, но и това не и се отрази. Определено си заслужава.
Изображение

Потребителски аватар
Olive
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 22 юли 2012, 15:25

Мнение от Olive » 02 окт 2012, 21:03

Аз съм със смесени чувства.
Hoya benguetensis е с твърди листа, но върхът й изсъхна и ми е трудно да разбера дали се е хванала или не. :think Какво да очаквам да видя, как ще си проличи? От къде ще се развива, от възлите при листата ли?
Hoya sp. (NS 05-213) е сорт явно с меки листа, дойдоха две коренчета, по-малкото ми се струва добре, но на по-голямото всички листа жълтеят, по-скоро стоят на жълто-зелени петна. Още като дойдоха ги напръсках с разтвор от нийм, реших че няма да навреди.
Освен това никак не внимавах с корените и доста изпокъсах.
Gemim :flower ми каза, че хоите не обичали торене, но дали да не полея с жълт кристалон?
Освен това ще приложа номера за сладката вода.

Потребителски аватар
mami_f
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 15 дек 2007, 17:02

Мнение от mami_f » 02 окт 2012, 22:21

Olive написа:...дали да не полея с жълт кристалон?
по-добре със Superthrive :thumbup:

Потребителски аватар
emi_2222
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 18 окт 2009, 15:24

Мнение от emi_2222 » 03 окт 2012, 20:38

Моята хоя EPC-648 Hoya lauterbachii й опадаха всички листа, сега вече са тръгнали две, и от почвата избива от корена издънка.
И от EPC-98 Hoya kerrii albomarginata й тръгва издънка от корена.
А пък на EPC-689 Hoya multiflora (NS-05-227) й опадаха всички листа и сега е по гола пръчка. :cross Дано се оправи!

Отговори

Върни се в “Други стайни цветя и растения”