Как да сеем екзотичните семена

Всичко за отглеждането и проблемите на саксийните растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 17:27
Контакти:

Как да сеем екзотичните семена

Мнение от Delphinium » 09 ное 2007, 14:59

След поредната доставка на огромно количество екзотични семена, добре е на някое място да подредим кое как се сее и гледа, трябва ли предварителна обработка на семената и т.н.
За сега пускам тази тема, за да се пише кой успешно е съумял да отгледа дадена екзотика или е намерил съответната информация в мрежата или в някоя книга. Като тръгне да се трупа повече информация, ще измисля начин да обобща и систематизирам информацията за лесно намиране в друга тема или по друг начин.
Също така ако някой има снимки на семеначета в различна фаза на развитие, добре е и тях да ги показва.

Потребителски аватар
neron666
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 31 май 2006, 18:32

Re: Как да сеем екзотичните семена

Мнение от neron666 » 31 яну 2008, 22:45

Отдавна се каня да пиша тук, но не ми се искаше да съм сефтето :oops:
Все пак вече съм сигурен за покълването на Брахихитоните-всякакви видове- т.е. сеене директно, без никаква предварителна обработка!
Ако семената са добри, както аз сполучих процента ми е близо 90% :D успеваемост!!!
Просто някои семена се показват и към 3-я месец и затова търпението му е майката :nod:
http://kolekcionera.snimka.bg/flowers/c ... 672077.all" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
vivianna
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 16 апр 2007, 19:18
Контакти:

Re: Глориоза от семена?

Мнение от vivianna » 19 фев 2008, 19:40

Имам нужда от съвет. Преди десетина дни си получих семената от глориоза. За разлика от упътванията към другите семена, за глориозата информацията беше доста оскъдна. Затова реших да не рискувам и да посадя само половината (цифром и словом 5 семенца) - семената приличат на спаружен глог :? Ако някой е садил глориоза от семена ще съм благодарна на каквато и да е информация :)

Потребителски аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 25 дек 2006, 16:24

Мнение от Blakrosse » 20 фев 2008, 00:19

Виви аз лятото сях глориоза :nod: От 5 семена поникнаха 2, но се приготви доста да чакаш - между 1 и 2 месеца :nod:
Никаква предварителна обработка, сееш в почва с перлит, не много дълбоко(един пръст). Постоянно влажни, но не подгизнали. Ето снимка на моите преди да заспят. Щом им пожълтяха и изсъхнаха листата спрях да поливам. Така изкараха цялата зима. Тези дни ги разрових, направили са малки грудчици, но още не съм ги поливала :thumbup:

Изображение
"Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало да каже" - Конфуций
http://www.blakrosse.snimka.bg/album.ph ... _id=296355 LIVERPOOL FOREVER

Потребителски аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Blakrosse » 20 фев 2008, 00:47

А това е Fockea edulis. Семената сях лятото по същия начин. Ето няколко снимки от поникването до сега :nod:

Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Blakrosse » 20 фев 2008, 00:59

Също посята лятото Dioscorea elephantipes :nod: Е тя ми скъса нервите, първото листенце поникна след 3 месеца, докато поникнат и другите семена минаха 4 месеца :mrgreen: Постоянно влажна почва, още се чудя как не изгниха тези семена :think Още не съм пресаждала и не съм видяла имат ли каудексче.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
vivianna
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 16 апр 2007, 19:18
Контакти:

Мнение от vivianna » 20 фев 2008, 12:33

Блеки, благодаря - златна си :heart
Значи да не губя надежда :cross ... Хващам се през последните няколко дни, че си навирам носа по 3 пъти на ден в найлоновия плик :D

Потребителски аватар
neron666
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 31 май 2006, 18:32

Мнение от neron666 » 20 фев 2008, 20:40

От засяти 11 плумерии-поникнаха 11 - направо сях, като почвата е държех влажна, покараха за 2 седмици, бяха покрити с найлон, но чат пат го махах..това ми е опита с плумитата-сега сях още 10бр, дано имат същата кълняемост :cross
http://kolekcionera.snimka.bg/flowers/c ... 672077.all" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
tintarella
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 03 авг 2006, 20:07
Контакти:

Мнение от tintarella » 24 фев 2008, 10:05

На мен ми поникнаха Плумерии и Аногоцантуси , за сметка на това от хиляда вида палми не изникна нито една :oops: . Киснах ги в топла вода , в разтвори ,но засега нищо .

Потребителски аватар
dobis
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 30 апр 2007, 21:21
Контакти:

Мнение от dobis » 25 фев 2008, 21:49

palma Bismark - тоя орех пусна корен след 6 месеца , но какъв корен , дебел 1 см и се показа от саксията навън , преместих го в друга , пак си намери дупка да бяга. Още няма нещо като връх от ореха, казвам орех, защото семката е с големина на орех . В упътването имаше предупреждение - може да поникне след 2 години:)))
Стискай зъби и се смей!
Чакай и се надявай!
Дограмата ми хлопаааааа

Потребителски аватар
flower-man
Покълнало семенце
Покълнало семенце
Регистриран: 12 мар 2008, 09:58

Мнение от flower-man » 15 мар 2008, 09:41

за трети път си купувам микс семена за палми и...не пониква нито едно
мога да си купя растенията,но тръпката не е същата
какво да правя със семената за палми?
http://boytoyb-madonna-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
lunen_sun
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 01 юни 2006, 08:19

Мнение от lunen_sun » 20 мар 2008, 09:17

Въпрос към специалистите по екзотични семена :) Сях няколко вида от есенната поръчка,нещо май е поникнало,но понеже нямам навика да надписвам :wall сега нямам идея какво е.Възможно ли е да е някаква ятрофа/Jatropha integerrima/?
Изображение Изображение
Другите възможности са брахихитон,протея(за която май е твърде рано,сях ги преди около месец) и пахиподиум(но хич не ми прилича).Плумериите които насях,много бързо изгниха :(
Живея днес,защото вчера няма да се върне,а утре може да не дойде!
Амарилиси Лилиуми Хибискуси

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 20 окт 2006, 20:24

Мнение от klapan » 20 мар 2008, 11:52

flower-man написа:за трети път си купувам микс семена за палми и...не пониква нито едно
Мисля,че ще е по-добре да пишеш какво си правил ти,за да ти пишем къде грешиш... :) Аз никога не съм имал проблем с поникването на палмова костилка.Но не сея купувани костилки - няма никаква гаранция,че не са стари,което е една от възможните причини за твоя проблем.Набави си от изядени фурми,или поръчай да ти донесат приятели,работещи или били на екскурзия в някоя средиземноморска страна.иначе за тръпката си прав...и аз съм така.

Потребителски аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Blakrosse » 20 мар 2008, 14:52

Сънчо залагам на брахихитон, въпреки че би могло да е и ятрофа :think Нека и Нерон да се включи, той е спец по брахихитоните :thumbup:

Потребителски аватар
flower-man
Покълнало семенце
Покълнало семенце
Регистриран: 12 мар 2008, 09:58

Мнение от flower-man » 20 мар 2008, 16:16

klapan написа:
flower-man написа:за трети път си купувам микс семена за палми и...не пониква нито едно
Мисля,че ще е по-добре да пишеш какво си правил ти,за да ти пишем къде грешиш... :) Аз никога не съм имал проблем с поникването на палмова костилка.Но не сея купувани костилки - няма никаква гаранция,че не са стари,което е една от възможните причини за твоя проблем.Набави си от изядени фурми,или поръчай да ти донесат приятели,работещи или били на екскурзия в някоя средиземноморска страна.иначе за тръпката си прав...и аз съм така.
държа ги във вода известно врене,след това ги слагам в пръст и....нищо
http://boytoyb-madonna-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Отговори

Върни се в “Стайни цветя и растения”