Новатор :D

Всичко за отглеждането и проблемите на саксийните растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
zozo0o
Семенце
Семенце
Регистриран: 17 яну 2018, 21:56

Новатор :D

Мнение от zozo0o » 17 яну 2018, 22:23

Здравейте на всички в форума.Аз съм момче на 26 години което реши да се сблъска с растенията и ви го казвам абсолютно и откровенно че 2% знания нямам. Чета напред назад и не мога да разбера какво означава поливай цветята обилно,по-обилно,по-често и тн. Рових се да прочета и науча нещо повече за моите цветя които са (драцена маргината , Спатифилум и Бръшлян ) ще кача и снимки за да ми кажете със сигурност какви са. Та въпроса ми е следния.. колко често да ги поливам ? до колкото разбрах драцената на 10 дена спатифилум в седмицата веднъж и бръшляна май през ден два защото обичал водата. Друг въпрос .. четох че цветята трябва да ги пръскам или по точно поливам с душа най добре переодично ... какво ще рече това 1 път в седмицата ли ? A и другото което е.. краищата на Бръшляна са изсъхнали цветчетата... какво да правя.. явно нещо не му е ок .. въздуха в стаята е.. как да кажа.. не е сух не е влажен нещо средно.
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Re: Новатор :D

Мнение от kikabelata » 18 яну 2018, 06:33

Ох, задал си един от екзистенциалните въпроси за цветарите - как да поливам (другият е как да не ме изгонят от къщи заради многото цветя, но ти имаш още път да извървиш до него). Поливането, освен от изискванията на самото растение, зависи от много фактори, особено през зимата и лятото. Основното е в какъв субстрат е растението (торф, пръст, смес, отцедлив, влагозадържащ, сбит, порьозен...). Другото основно е при какви условия се отглежда - топло и слънчево ли е или са на сянка, или сега зимата са на хладно... От това зависи дали растенията се развиват или са в покой, защото във втория случай трябва да се поливат доста оскъдно. Забрави за поливането по схема (всички сме минали оттам, но не работи добре). Опитай да развиеш усет. Проверявай субстрата с пръст или с дървено шишче. Ако е влажен на няколко см в дълбочина, значи може и да пропуснеш да полееш. Следи реакцията на растението - тургора на листата, цвета им, появата на сухи или меки петна... Специално твоите са добри за начинаещи. По правило драцените не обичат прекалено много вода, но когато са засушени листата им провисват и стъблото им леко омеква. При прекомерното им поливане листата може да започнат да жълтеят и да падат. Тук идва най-честата грешка на новобранците - да решат, че не достига вода и да продължат да поливат (това за всички растения важи). За това е проверката с пръст - ако листата жълтеят, а субстратът е мокър, значи е преполиване. С времето ще се научиш да различаваш жълтеенето - при засушаване стават сухи петна, а при преполиване са мокри, при змиярниковите, какъвто е спатифилума, може да станат даже като каша. Спатифилумът също е много издържлив на есперименти, обича повечко вода, но веднага реагира при системно преполиване с въпросното скашкване на части или цели листа. При засушаване пък листата му провисват, губят блясък и стават сивкави. За бръшляна просто трябва да развиеш усет. Има някои много инатливи и капризни екземпляри и други, които вървят безпроблемно при всякакви условия. Променяй му условията на отглеждане и наблюдавай реакцията, докато откриеш какво му харесва и какво не.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

zozo0o
Семенце
Семенце
Регистриран: 17 яну 2018, 21:56

Re: Новатор :D

Мнение от zozo0o » 20 яну 2018, 02:55

Субстрата нямам си и на идея какъв е купих ги от магазина така освен.. да ви снимам почвата ама едва ли ще се разбере... Условията за отглеждане сега през зимата са само на лампа аз живея в Финландия и тук в момента ден няма.. е има за 2 3 часа и това е. за това дали е топло.. топло е около 25-27,28 градуса някаъде там. Що годе те разбрах всичко е както казваш на усет с проверяване на почва.. Аз днес полях драцената за първи път а го имам от.. 2 седмици около 200 милилитра отидоха вода и протече отдоло мъничко. Като цяло както каза на усет го направих защото имам едно карточне което дълбае на 5 санта надоло и почвата не беше мокра нито влажна нито пък много суха. Бръшляна .. така като гледам все повече и повече почват да засъхват краищата на листата.. незнам как да го третирам почвата е мокра не съм го оставял да изсъхва или да съм го наводнил.. трябва да го следя.

Отговори

Върни се в “Стайни цветя и растения”