Във връзка с невъзможността ни да отговорим на изискванията на Регламент (ЕС) 2016/679 на Европейския парламент и на Съвета от 27 април 2016 година относно защитата на физическите лица във връзка с обработването на лични данни и относно свободното движение на такива данни,

считано от 24 май 2018 г., сайтът и форумите ще бъдат спрени.

Прочетете повече ...

Гъби

За всички, които обичат и дивите животни
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
sasho41
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 29 дек 2011, 20:43

Re: Гъби

Мнение от sasho41 » 10 окт 2014, 21:16

Добър улов днеска.
Качество и разнообразие. Малко торници(печурки големи),малко масловки(боровки),
много сърнели(вретенки) и брезовки.
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
За качеството на снимките :oops: :crybaby:. Някой трябваше да ми каже че срещу
слънце не се правят снимки, когато го разбрах гъбите вече бяха нарязани и нямах
право на поправки :oops:. Надявам се след вторник да наберем още и направя
добри снимки.
„Уви, светът обърнал се в пустиня!
Море от злоба и разврат!…
Иди живей сред туй море от тиня,
сред толкоз много кал и смрад!“
Христо Смирненски

Потребителски аватар
Primavera
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 15 окт 2010, 17:13

Мнение от Primavera » 10 окт 2014, 21:34

Поздравления за "улова"! :)
Снимките не са толкова лоши,а и важен е крайният резултат... :nod:

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 фев 2007, 10:33

Мнение от Alpina » 19 окт 2014, 19:47

Днес пак брахме малко гъби. Искам да попитам разбирачите за две гъби. Първата има бежови ламели, а отгоре малко прилича на манатарка. Не е много добра снимката. Втората също за пръв път я виждам.
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 29 авг 2007, 15:48

Мнение от hartt » 19 окт 2014, 20:39

Виж сега, според мен втората си е просто сърнела-бебе. За първата нищо сигурно не мога да кажа - възможно да е Tricholoma imbricatum (кафява есенна гъба) - виж на manatarka.org.

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Alpina » 19 окт 2014, 20:55

Благодаря! Ако е сърнела, изглеждаше адски нехарактерно. Не съм виждала сърнела с толкова малка гугла и масивно дебело пънче. Само я снимах, не я огледах в разрез, беше единствена на това място.

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hartt » 19 окт 2014, 23:17

Alpina написа: Ако е сърнела, изглеждаше адски нехарактерно.... Само я снимах, не я огледах в разрез, беше единствена на това място.
Ако я разрежеш, идеално кухо пънче, би трябвало да е с диаметър поне 10 мм. Между другото, сърнелата има доста неприятен двойник, досущ изглеждащ еднакво, но с малка шапка, 5-6 см.

Потребителски аватар
Alien
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 16 юли 2011, 21:16

Мнение от Alien » 19 окт 2014, 23:22

hartt написа:manatarka.org
Олеле! :eek: Имало отровни гъби (при това двойници на ядливи) които са със статут на защитени видове, в червената книга!!! :think Ще ми трябва много време и "гориво" за да осмисля подобна теза... :wall

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Alpina » 20 окт 2014, 08:11

hartt написа: Ако я разрежеш, идеално кухо пънче, би трябвало да е с диаметър поне 10 мм. Между другото, сърнелата има доста неприятен двойник, досущ изглеждащ еднакво, но с малка шапка, 5-6 см.
Коя имаш предвид? Карболката ли? Аз пък си мислех за Entoloma sinuatum - също отровна :think Човек изобщо не трябва да експериментира наистина :twisted: но пък е полезно да научи нещо ново. :)

Потребителски аватар
LUXO
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 08 юни 2006, 16:16

Мнение от LUXO » 20 окт 2014, 08:22

Alien написа:
hartt написа:manatarka.org
Олеле! :eek: Имало отровни гъби (при това двойници на ядливи) които са със статут на защитени видове, в червената книга!!! :think Ще ми трябва много време и "гориво" за да осмисля подобна теза... :wall
Има и отровни змии и големи хищни животни в Червената книга. Не разбирам притесненията.

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hartt » 20 окт 2014, 08:56

Alpina написа:Коя имаш предвид? Карболката ли? Аз пък си мислех за Entoloma sinuatum - също отровна :think
Двойници на сърнелата: http://en.wikipedia.org/wiki/Lepiota_brunneoincarnata и http://en.wikipedia.org/wiki/Lepiota_cristata
Карболката е двойник на ливадната печурка (анасонката). Има две разновидности, едната леко сивее - от нея имам плантации в двора си. Другата обаче е чисто бяла и трудно се отличава от анасонката - едва по миризмата при готвене. Слабо отровна, някои я употребяват без последствия.
Entoloma sinuatum не съм срещал. Води се двойник на орешарката Lepista nebularis. Според мен по-скоро прилича на майската гъба, но де май, де ноември.

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 17:27
Контакти:

Мнение от Delphinium » 22 окт 2014, 23:10

Alpina написа:Днес пак брахме малко гъби. Искам да попитам разбирачите за две гъби. Първата има бежови ламели, а отгоре малко прилича на манатарка. Не е много добра снимката. Втората също за пръв път я виждам.
Изображение
Изображение
Искре, първата не я знам каква е, но втората, както вече и други са писали, е току-що поникнала сърнела. От големите, които нямат двойник. (отровните сърнели са съвсем дребни, риска да се озоват в торбата с ядливи гъби е ако есента е много мокра и има много челядинки по това време). Преди години една есен и аз бях набрала с ножицата заедно с много челядинки и няколко от гадните сърнелки. Естествено веднага отидоха в контейнера за боклук.

petrova149
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 24 юли 2013, 14:35

Мнение от petrova149 » 22 ное 2014, 20:01

Днес отидохме за гъби. Такива които познаваме нямаше. :? Снимах тези и нямам представа какви са. Тук са 3 вида х3 снимки, а 4-я само 2 снимки.Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hartt » 22 ное 2014, 20:45

petrova149 написа:Такива които познаваме нямаше.
Така е. Принципно в последните 2-3 десетилетия няма условия за гъби по това време. В единичните случаи, когато тръгват, се появяват неведоми гъби, които само миколози могат да разпознаят. Да речем, последната е киселка, първата - паяжинник, само предположения. Малко са хубавите гъби по това време.
Днес един чичка, за 10 мин. на пазара "Красно село", докато чаках женета на опашката, направи чудесен бизнес: ливаден пачи крак - пликчета по 0,5 кг - 3 лв., непрекъснато купуваха, накрая една двойка взе цяла касетка и беше готов за тръгване.

Потребителски аватар
Паяков
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 16 юни 2008, 16:55
Контакти:

Мнение от Паяков » 03 фев 2015, 11:17

Тази сутрин заснех тази гъба, поникнала в саксията на един хибискус. Вероятно е мастилена копринка (чернилка) - Coprinus atramentarius. Казват, че е ядлива, но не съм я опитвал... :)

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 17:27
Контакти:

Мнение от Delphinium » 27 апр 2015, 21:28

Странната самопридвижваща се гъба...
Този път сред камънаците на Чепън, доста над горския пояс от северната страна:

Изображение

Изображение

Как ли се е озовала на сухия пек, сред карстовия камънак?

Отговори

Върни се в “Дивата природа”