Оформяне на бонсай

Как да си направим мини дръвче?
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Kpm
Кълн
Кълн
Регистриран: 06 сеп 2009, 14:03

Оформяне на бонсай

Мнение от Kpm » 28 май 2017, 15:04

Ето ме и тук.След като вече загубихме един голям бонсай,се страхувам да не стане същото и с този.Засега си има листа,но доста изпопадаха, откакто е вкъщи (имам го от края на декември).Видът е ficus microcapra и уж не е копринен,но аз май не съм наясно как да го гледам.Поливам с престояла вода,когато е напълно сухо отгоре и пръскам листата с пулверизатор на моменти.
И след дългият увод,да си дойдем на думата. Много ми се иска да подреже тези така невзрачно стърчащи клонки, които на всичкото отгоре са с огромни листа.Бихте ли ми казали къде точно да режа, за да не осакатя дръвчета?Моля и за съвети относно това как да стимулирам растежа на нови листенца. Благодаря, предварително

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Re: Оформяне на бонсай

Мнение от kikabelata » 29 май 2017, 17:47

аз бих махнала всички клончета под онази чупка, дето е с нещо бинтована. а на нея и на самия връх бих разредила туфите, махайки най-слабите клончета и оставяйки само няколко по-силни. онези големите листа бих съкратила с 2/3. корифеите ще решат, че съм умерена, ама аз не си падам по драстичните резитби (сигурно за това и нямам бонсаи). общо взето махай клончетата, които растат навътре и оставяй тези навън, за да може да се оформят по-късно като корона.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Kpm
Кълн
Кълн

Мнение от Kpm » 31 май 2017, 11:30

Благодаря за отговора. Аз четох доста в чужди сайтове, защото в българските като цяло няма много информация и драстично подрязях дръвчето.Дано не съм сгрешила. Споделям резултата,а на по-късен етап ще кажа как му се е отразило.

Изображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 май 2012, 18:29

Мнение от hinotori2772 » 31 май 2017, 13:28

Това клонче при основата което е израстнало също трябва да се махне. А другото е че вместо да подрязваш толкова драстично, то трябва по-дългите и растящи нагоре клони да ги огънеш така че да растат настрани (и дори леко надолу) както това става по естествен път при старите и големи дървета (нали идеята е да изглежда като голямо дърво). Щом си чела в чужди сайтове, предполагам че разбираш за какво ти говоря...

Освен да поливаш трябва и да ториш, че субстрата е малко и бързо обеднява...всъщност субстрата е доста като за бонзай, но така е по-сигурно че ще оцелее, явно :) По-нататък ще трявба и да го пресаждаш и т.н.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Kpm
Кълн
Кълн

Мнение от Kpm » 31 май 2017, 20:28

Днес го полях и наторих с течна тор за бонсай.Ако реши да дръпне и израстнат нови клонки ще го мисля за по-нататъшно оформяне.Много благодаря за съветите.А на две седмици ли да торя или?

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 май 2012, 18:29

Мнение от hinotori2772 » 31 май 2017, 23:27

еми според указанията на тора... те обикновено са доста оптимистични (в смисъл стимулират пренаторяване) така че може да понамалиш концентрацията... иначе е по-добе да се тори по слабо но по-често, отколкото по-рядко но по-силно... така че веднъж на 2 седмици е добре, предполагам, сега лятото и ако го сложиш на по-светло че да дръпне...
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Kpm
Кълн
Кълн

Мнение от Kpm » 05 юни 2017, 08:18

:thumbup: Преместен е вече на по-светло. Дано го бъде :cross

Отговори

Върни се в “Отглеждане на бонсай”