Подкиселяване на почва

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 17:27
Контакти:

Подкиселяване на почва

Мнение от Delphinium » 17 апр 2013, 18:05

След като бях достатъчно луда, за да засадя на място, където почвата не би трябвало да е кисела, а водата е много варовита, куп иглолистни екзотики, започва едно голямо мислене - как да подкиселя почвата.
Преди малко купих килограм зелен камък (железен сулфат).
Сега остава и да разбера как да го използвам, за да увелича киселинността на почвата, без да повредя растенията.

renimoss
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 01 мар 2011, 15:52

Re: Подкиселяване на почва

Мнение от renimoss » 17 апр 2013, 18:12

Че зеленият камък подкислява ли изобщо почвата :think Аз знам, че се използва срещу хлороза (източник на желязо) при варовити почви, но той самия не знам дали променя pH-то. Един начин за отглеждане на растения, които обичат кисела почва е да се засадят в достатъчно големи дупки, които са запълнени с кисел субстрат, напр. на база на кисел торф или да се засаждат в издигнати лехи с такъв субстрат, но щом вече си ги засадила твоите май този начин не ти върши работа.
"The Road goes ever on and on
Down from the door where it began.
Now far ahead the Road has gone,
And I must follow, if I can ..."

Потребителски аватар
marmozana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 31 юли 2008, 14:41
Контакти:

Мнение от marmozana » 17 апр 2013, 18:16

Рени, подкиселява, подкиселява :nod:
По-дълготраен резултат може да се постигне с внасяне на Зелен камък (Железен сулфат - FeSO4). Той действа по-бавно и са необходими по-високи дози, в сравнение със Секвестрен. Но най-ценното му качество е промяната в рН+ на почвата в посока към кисела реакция. При кисела реакция на почвата, блокираните микроелементи отново преминават в усвоима за растенията форма.
Ако веднъж има случай на хлороза при дадено растение, добра идея е след като се излекува, да се внася профилактично Зелен камък два пъти годишно, по една равна чаена лъжичка на всеки 5 литра саксиен обем.
Източник

Потребителски аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 29 авг 2007, 15:48

Мнение от hartt » 17 апр 2013, 21:15

Горният източник се отнася за саксийно отглеждане и третирането е насочено по-скоро към въздействие върху растенията, отколкото към подобряване свойствата на почвата. В полеви условия едва ли разтворим химикал може да осигури достатъчен резултат. Ето един материал от Орегонския институт, който препоръчва сярата като най-добро средство, също и вариант за вече засадени растения:
http://extension.oregonstate.edu/catalo ... 1560-e.pdf

Потребителски аватар
Delphinium
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 17:27
Контакти:

Мнение от Delphinium » 17 апр 2013, 21:46

Кофти работа. А аз искам кисела почва само около корените на иглолистните екзотики. И нещо, което да оправя пх-то на водата, с която ще ги поливам - няма да влача туби с вода от София на 100 км, за да поливам иглолистните :mrgreen:
А ако и сярата включа, тогава около мене в градината ще замирише на вещици :lol:

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 17 апр 2013, 22:21

Сярна киселина ти е най-евтиният вариант. Разредена, разбира се.

lucky288
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 06 ное 2012, 23:32
Контакти:

Мнение от lucky288 » 19 май 2013, 13:02

Delphinium написа:Кофти работа. А аз искам кисела почва само около корените на иглолистните екзотики......
споделям ти какво съм научила от форума, дано ти е полезно. за подкиселяване на водата за поливане, можеш да ползваш и лимонтозу /за съжаление не мога да споделя личен опит/. аз лично слагам във вода корите от лимоните, които ползваме в къщи, понакисвам ги до другия ден и поливам с водата. водата става мътна, но сигурно е и достатъчно кисела.
skype lucky288288
Изображение

Потребителски аватар
mariyanag
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 28 юни 2011, 13:12

Мнение от mariyanag » 24 яну 2015, 11:12

Ще си постна въпроса и тук /беше в разни въпроси. Не съм сигурна че това е темата, защото аз всъщност не знам и се колебая дали дървесната пепел прави почвата алкална. Имам компост, добре надробен, непипнат 5г., но в него има доста дървесна пепел. Необходима ми е пръст, за да се коригира наличието на повечкото количество от престоялата дървесна пепел. Та какво трябва да добавя към наличния компост, който е само от треволяци, плеволяци, трици и дървесна пепел , за да стане неутрален или поне да го докарам до обикновена торопочвена смеска? Имам възможност да добавям горска пръст, но дали кисела пръст от под борове или листовка изпод бук/дъб?

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 29 юли 2014, 14:25
Контакти:

Мнение от РосиТК » 24 яну 2015, 12:05

Дървестната пепел е алкална, така че за да я неутрализираш ти трябва кисела борова пръст.
Аз също правя компост, но в процеса съм включила и червени калофорнийски червеи. За целта е необходимо от долу под компоста да има мрежа, за да не избягат, и още няколко тънкости, но това е дълга тема :nod:
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт
Регистриран: 24 авг 2006, 12:01

Мнение от sand wedge » 24 яну 2015, 12:09

Органичните торове и вещества в почвата имат добри буферни свойства и за кисела и за алкална почва. При мен почвата е много кисела и торенето с оборска тор се отразява много добре.
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

Потребителски аватар
mariyanag
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 28 юни 2011, 13:12

Мнение от mariyanag » 24 яну 2015, 20:27

Благодаря Роси ТК

Отговори

Върни се в “Техники и материали”