Мъх Сфагнум

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
AniBohosean
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 09 фев 2013, 23:53

Re: Неофинетия / Neofinetia

Мнение от AniBohosean » 21 апр 2013, 16:45

hinotori2772 написа:Примерно на Dalida мъха може да чилийски, а твоя да е новозеландски
Здравей, hinotori
Четох четох днес, ще ми обясниш ли каква е разликата между чилийския и новозеландския сфагнум? Освен може би в "сорта" сфагнум - по-дребен, по-едър, късовлакнест или дългокосмест, и като четох насам натам не виждам да има разлика кой знае каква - все си е сфагнум и си поема доста вода.
Има сфагнум и в Русия и в Англия (или Ирландия май беше) намерих някакъв сайт на производители.
Мисля да си поръчам за евентуални покупки на неофинетии, затова питам :flower
Поздрав, Ани

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 май 2012, 18:29

Мнение от hinotori2772 » 21 апр 2013, 21:03

AniBohosean написа:
hinotori2772 написа:Примерно на Dalida мъха може да чилийски, а твоя да е новозеландски
Здравей, hinotori
Четох четох днес, ще ми обясниш ли каква е разликата между чилийския и новозеландския сфагнум? Освен може би в "сорта" сфагнум - по-дребен, по-едър, късовлакнест или дългокосмест, и като четох насам натам не виждам да има разлика кой знае каква - все си е сфагнум и си поема доста вода.
О, има огромна разлика, повярвай ми... първо че наистина става въпрос за различни видове (в смисъл биологични видове сфагнум), второ новозеландския мъх се произвежда в специални ферми (така да се каже) и е възстановим ресурс с контролирано качество, докато чилийския се събира от природата и като цяло в поледните години качеството много е паднало във връзка с това че находищата му са почти изчерпани. Също така има сведения че някои видове орхидеи не се вкореняват много добре в чилийски мъх (нещо свързиано с PH беше, май че) - в интернет има писано достатъчно по въпроса, ако те интерсува. В Китай също се произвежда мъх, но те го ползват за свои цели все още не се знае какви са качествата му. В Русия доколкото знам се ползват естесвени находища (на бракониерски принцип, мисля) като качеството може доста да варира, във Великобритания май че е нещо подобно пак. Ако е въпроса сфагнум има и из нашите планини... мисля че отново има хора които го събират (бракониерстват, всъщност) и го продават след това.

...............

Мъхът който ползва грийни-потъри е новозеландски клас АААА (броя на А-тата определят дължината на влакната, най-вече, а също и качеството като цяло - АААА е най-високия клас, по принцип има и ААААА, но той не е много по-различен от АААА). Междудругото с поръчката на аксесоари от Janke Blumen миналата година беше много хубав мъха който дойде - не е висок клас, но е новозеландски и може да си подбере човек сравнително по-дълги и здрави влакна, въпреки че беше пресован и изсушен.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Dalida
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 05 яну 2011, 16:57

Мнение от Dalida » 21 апр 2013, 22:01

Хинотори, много полезна информация. Благодаря.
Поразвих мъха от новите неофинетии. Освен че беше доста по-дълъг и по-светъл изглежда по-различен от този, купен от Швертер.

Имената на неофинетиите от снимките ги има в албума. Dong трябваше да е вариегатна, но поне в момента не й личи.

radostina69
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 08 фев 2013, 11:02

Re: Мъх Сфагнум

Мнение от radostina69 » 31 окт 2013, 11:18

Здравейте,
да попитам откъде мога да си закупя сфагнум? Предварително благодаря. :cross
Лек ден.

Потребителски аватар
bossos
Семенце
Семенце
Регистриран: 03 апр 2009, 00:06

Мнение от bossos » 25 ное 2013, 20:07

В Mr.Bricolage [Бургас, предполагам и другаде]може да се намери изсушен новозеландски Сфагнум мъх, две разфасовки:

- 150 гр (12 л. накиснат) - 20лв.

- 100 гр - този беше здравата пресован до размерите на блокче аерошоколад, рязко загубих интерес към него, но мисля че цената му беше 15лв.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
bossos
Семенце
Семенце
Регистриран: 03 апр 2009, 00:06

Мнение от bossos » 25 ное 2013, 21:08

малко повече инфо при производителя

стограмовата опаковка :

Изображение

Потребителски аватар
cantiga
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 31 дек 2013, 17:27

Мнение от cantiga » 11 юли 2014, 22:04

Един съвет и от мен за сфагнума, чудесно се гледа във всякакви прозрачни и затворени съдове, на хладничко/студено и светло. Като се сетя отварям капака да вземе въздух и понапръсквам с вода. За 4 месеца изпълва при мен този буркан. Стартовата култура беше от немския ибей.
Изображение
Just think jewel!
Поздрави!
Светослав

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hinotori2772 » 12 юли 2014, 01:08

Това е много интересно, cantiga :) А какво има на дъното на буркана?

Аз от известно време се занимавам с отглеждането на сфагнум, в интерес на истината, но не толкова за да използвам крайния продукт под формата на изсушен мъх, а повече от интерес към самия мъх и различните му видове...

Този в твоя буркан е, иглежда, някакъв европейски вид - с дълги влакна, но не много "пухкав", ако мога така да се изразя, и с наситено зелен цвят. Мисля че съвсем същия го имам и аз - миналата година Румцайс от форума ми подари наколко "стръка" от една партида която беше си закупил :) за което съм му много благодарен - сега се е поразмножил в няколко различни съда - отчасти го ползвам и за вкореняване. Мисля си че е европейски вид, защото ми се струва че е събиран из планините на бракониерски начала от хора с цел продажба...

Имам един друг вид който израстна от сух сфагнум - за няколко месеца (а дали не беше почти година) се съживи. Мисля че е чилийски вид, но не съм 100% сигурен. Това е първият жив сфагнум с който имах допир - той е по-светъл на цвят и на силна светлина върховете му почервеняват а самия мъх изсветлява още повече. Доста "по-пухкав" е и с по-едри глави. Много е добър за вкореняване и всякакви други цели. А и е много атрактивен сам по себе си - трябва да пусна снимки, може би... но ми се струва че ще е труден за снимане :)

Третият ми вид сфагнум е от Китай - мъхът в който дойдоха орхидеите от китайските поръчки. Той изглеждаше почти като жив... всъщност не беше, но много бързо се върна към живот - от него имам все още съвсем малко количество и свойствата му не са ми много ясни, но видимо е съвсем раличен вид от тези описаните по-горе 2 вида, или поне така ми се струва, а и доколкото знам в Китай си имат собсвени видове сфагнум. Сухият китайски сфагнум от който се излюпи този, също изглеждаше по-различно от обичайните чилийски и новозелански видове

Напоследък ми се появи и един съвсем странен вид - много бързо и мощно се съживи - за по-малко от месец прорастнаха много нишки плътно раположени една до друга... но за мое учудване си стои все още под формата на такива сравнително късички (по няколко сантиметра) нишки, които не се разклоняват дори, нито пък оформят характерната за сфагнума "глава"... може би защото е още мъничък или пък защото са прекалено нагъсто отделните нишки... но също е възможно да е различен вид... но като не мога да си спомня какъв мъх използвах като "стартова култура"... дали не беше някакъв пристигнал с накое растение от Тайланд... хм... ще го видим как ще се развие по-нататък - аз лично не възразявам ако си е такъв по-дребничък вид. Тъкмо ще е идеален за вкореняване и някои други цели - въпреки съвсем малкото количесто (расте в една вазичка с диметър около 10 см) вече съм го ползвал за вкореняване на един Angraecum aloifolium и една Neofinetia, които нямаха достатъчно добри корени.
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
Swetoslawa
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 мар 2012, 10:45

Мнение от Swetoslawa » 12 юли 2014, 03:11

hinotori2772 написа:Това е много интересно, cantiga :) А какво има на дъното на буркана?
и на мен ми е интересно какви са тези "бобчета" ако може cantiga разкажи малко повече :)
ИзображениеИзображениеКамъкът си тежи на мястото! ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
cantiga
Дръвче
Дръвче

Мнение от cantiga » 12 юли 2014, 20:00

Swetoslawa написа:
hinotori2772 написа:Това е много интересно, cantiga :) А какво има на дъното на буркана?
и на мен ми е интересно какви са тези "бобчета" ако може cantiga разкажи малко повече :)
На дъното сложих субстрат за орхидеи, т.е. кори и серамис, и залях с вода (дъждовна/дестилирана). Може да се сложат една-две шишарки от елша, те подкиселяват, а сфагнумът обича грунд с ниско pH. Иначе наистина няма повече за разказване, винаги е на хладно и светло, това е всичко. :)

hinotori2772, благодаря за мнението ти. И според мен е европейски вид, поне от това, което съм изгледал из нета, с определяне на точния вид обаче не се захващам, а и май е излишно. Къде и как е събиран не зная, признавам си. В един от немските форуми бях чел, че има и култивирани находища на територии с определен статус (Nutzfläche), където събирането е разрешено,но не съм се интересувал дали това наистина е така. :think

Иска ми се и на мен да завъдя още няколко вида просто с цел отглеждане, въпрос на време е май, само дето ще ме бият с тези буркани из къщи. :think :D Определено ми е жал да го скапвам из саксиите, но поне при скъпоценните орхита за момента не мога да мина без него. Като понатрупам още малко опит ще премина на алтернативни субстрати и при тях, сега обаче все още ме е бъз. :)
Just think jewel!
Поздрави!
Светослав

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hinotori2772 » 14 юли 2014, 16:29

Аз като "субстрат" за сфагнума най-често ползвам просто сух сфагнум - някакви съвсем дребни парченца и прах - те така или иначе за нищо друго не стават, но добре овлажнени са много подходящи като основа за захващане на жив сфагнум. При този вариант обаче ме притеснява че може да се излюпят някакви спори от сухия сфагнум и ще се смесят културите, евентуално. Всъщност като понатрупа маса сфагнума вече може сам да си е субстрат, но в началото за да тръгне добре, съм забелязал че трябва да има подложка

Правя си експерименти и с други субстрати. Например много доре се представят подложки от папрат (известни още като tree fern или xaxim) - това го установих случайно, тъй като ползвам такива за някои по-малки орхидеи. За съжаление не са икономически изгодни. Също така изцяло неорганичен субстрат - смес от керамзит, серамис, някаква печена глина за аквариумни растения, лава, пемза - там каквото имам под ръка в момента. Също съм ползвал някаква смес останала от насекомоядно растение (торфен мъх предимно) и някакви подобни. За съжаление не мога да направя някакво определено заключение кое е по-добре, защото не са при еднакви условия.

Но се чудя как досега не ми е дошло на ум да използвам субстрат за орхидеи, като теб... така че това ще е следващото което ще пробвам. Още повече ще ми се иска да отделя чисти видове сфагнум, защото ми се струва че този чилийският мъх за който говоря по-нагоре е всъщност смес от 2 или 3 отделни вида, като единият е по-масивен (по-пухкав), докато другия е по-слаботелесен (ако мога така да се изразя) но пък се оцветява в червено ако е изложен на силна светлина... разбира се тази морфологична разлика може да се дължи и просто на различни условия в отглеждането (температура, осветеност и т.н.), та като отделя на морфологичен принцип тези различно изглеждащи мъхове за които имам съмнения и ги поставя при еднакви условия, ще стане ясно дали са еднакви или не.

А иначе за точната идентификация на видовете сфагнум, доколкото съм чувал, е необходим микроскоп но дори и тогава доста често е невъзможно да се направи с достатъчно голяма сигурност, така че като цяло не ме вълнува точният вид, а по-скоро свойствата (цвят, дължина, форма и т.н.) които притежават различните видове до които съм успял да се докопам :) Ето тук един хубав но за съжаление кратък материал по въпроса: http://www.slippertalk.com/forum/showpo ... stcount=53" onclick="window.open(this.href);return false; - не помня дали не съм давал този линк и преди, всъщност.

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от hinotori2772 » 16 юли 2014, 01:53

Ето малко снимки на един от моите видове мъх...
Не съм снимал оригиналния контейнер в който се излюпи този мъх, но той е същия като този, не толкова чист, обаче. Тук са засадени подбрани нишки от оригиналния контейнер. Има и някакво замърсяване от някакъв обикновен зелен мъх (не сфагнум) с доста дълги нишки, или кой го знае:
Изображение

Така изглежда отгоре (обикновено е захлупен, разбира се). Не целият съд е запълнен - по средата където не достига достатъчно светлина има кухина:
Изображение

А ето тук (това е в друг съд) се виждат оцветените от силната свелина глави. Понякога се оцветява и цялата глава, но тук са оцветени предимно централните части - оцветяването е много променливо:
Изображение
Всъщност в този съд е засаден един съвсем мъничък Macodes petola. Това му е основното предназначение. Но постепенно с времето кошничката в която е засаден макодеса обрастна цялата в мъх (той си беше засаден в жив мъх в малка кошничка с няколко камъчета на дъното и имаше само едно съвсем малко листенце)
Изображение

Ето тук един Paph. niveum засаден по подобен начин с цел да направи корени, че нямаше почти никакви - сега вече има нова розетка и нови листа на старите розетки и може би е време да го прехвърля в по-конвенционален субстрат:
Изображение
Също и някаква папрат е прорастнала... но не ги познавам много папратите и не мога да я идентифицирам, нито пък знам откъде се е появила - само си спомням че се забелязваха едни неща приличаши на протали (но тогава не ми прилиаха все още на нищо)

А ето и един малък Paph. concolor който се беше отделил от възрастното растение и реших да го засадя в жив сфагнум с научна цел. На тази снимка се вижда и един от хубавите дебели корени които са се образували (в началото имаше само някакви минимални корени):
Изображение
Време и този Paph. да се премести може би... защото така в сфагнума е много трудно да се тори, като че ли - страх ме е да не замине сфагнума от преторяване... но може да пробвам тези дни с някаква минимална концентрация.

Сфагнума, междудругото също е добре да се тори от време на време, съвсем внимателно, разбира се. Тогава мисля че полудява, особено в съчетание с по-силна светлина.

Потребителски аватар
cantiga
Дръвче
Дръвче

Мнение от cantiga » 16 юли 2014, 19:15

Чудесни примери за стайна култура на сфагнум, наистина различията в цвета и формата са видими. :thumbup:
Мисля, че условията са определящи за визията и дори един вид може да изглежда доста различно според това къде расте. При мен мъхът в началото беше компактен, с големи растежни глави, впоследствие се издължи, а върховете издребняха. Само цветът не се промени и остана зелен, на източния прозорец почти не го напича слънце.
Бебето макодес е картинка, голямо да ти порасте! :wink:
Just think jewel!
Поздрави!
Светослав

Потребителски аватар
РосиТК
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 29 юли 2014, 14:25
Контакти:

Мнение от РосиТК » 29 юли 2014, 18:06

От къде бих могла да закупя жив Сфагнум - въпрос, който вероятно много пъти е бил задаван, за това моля за извинение. Опитах се да извлека информация от предишни постинги (от ибей не ме устройва); не разбрах в холандския магазин при БАН или в ботаническата градина дали продават жив Сфагнум.
"In the sky a mighty eagle, doesn't care 'bout what's illegal. On it's wings rainbow's light. It's flying to eternity. Eagle fly free, Let people see"

Потребителски аватар
cantiga
Дръвче
Дръвче

Мнение от cantiga » 25 юни 2015, 08:59

Завъдих си още един вид, според фирмата производител Floragard става дума за Sphagnum papillosum - европейски, устойчив на студ вид. Имам и още един нов вид, но беше в лошо състояние и го надребних с ножицата, нали уж така също се множали. Ще го чакам, интересно ми е да видя колко време ще му е необходимо, до сега винаги използвах растежните глави, а те тръгват веднага. :think
Изображение
Just think jewel!
Поздрави!
Светослав

Отговори

Върни се в “Техники и материали”