Маслина

Отглеждане на други растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Регистриран: 31 май 2006, 16:51
Контакти:

Re: Маслина

Мнение от kikabelata » 11 апр 2017, 08:57

има и един друг момент - от прекалено обгрижване може да постигнеш обратен ефект. не променяй начина на отглеждане, защото щом цъфти, значи се чувства добре. единствено наблегни на борбата с гадовете. между другото, шитоноските се появяват при системно преполиване, до колкото помня.
Който търси Кика, намира белята :twisted:
подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен.

Потребителски аватар
soniapro
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 06 авг 2006, 19:19

Мнение от soniapro » 11 апр 2017, 11:25

И аз имам маслинка купена от Турция. При мен е от 2 години, расте бавно -но не иска да цъфти. Също страда от щитоносни въшки зимата /мисля че е от засушаването/Пръскам с Нуреле Д. И въпросът ми е как да я накарам да цъфне?
Изображение

Потребителски аватар
hinotori2772
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 май 2012, 18:29

Мнение от hinotori2772 » 11 апр 2017, 12:14

Те маслините бавно растат по принцип. А щитоносните въшки не мисля че са от засушаване или от преполиване, а просто защото си ги има. И препаратите трябва да се сменят... още повече че нурелето явно при теб явно не е ефективно.

За цъфтежа - не знам - най лесно е да си вземеш просто друга маслина която цъфти... понякога е и просто особеност на конкретното растение, изглежда. Доколкото съм чувал има и чисто декоративни маслини които не цъфтят и/или не връзват за да не създават проблеми падналите плодове.

Аз имах преди години 2 маслини, при абсолютно еднакви условия, и приблизително еднакви по размери също, но с различен произход... еми едната цъфтеше а другата не :)
Моите орхидеи... или по-тoчно малка част от тях ... но това е наистина много стара галерия :D

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнение от kikabelata » 11 апр 2017, 12:38

хинотори, те не че се появяват от засушаване или от поливане, а тогава се създават благопрятните им условия да "избуят", както примерно акарите плъзват при сух и топъл въздух.

Потребителски аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 16 окт 2006, 11:32

Мнение от delfin » 11 апр 2017, 13:42

Мимоза, купуваш си Би 58 от някоя агроаптека. В пръскалка от 1 литър (има ги навсякъде) слагаш 1 милилитър от препарата. Разклащаш хубаво и опръскваш хубаво цялото растение и повърхностния слой на почвата. Препаратът е системен, тоест прониква във всички части на растението и оттам си върши работата. За поливането може да направиш, но не толкова важно. Есента си полях адениумите (обикновено не го правя), наред с пръскането, защото яко беше плъзнала щитоноска. Цяла зима при поливане или като ги понапече слънце, миришеше в кухнята. Беше ми много съвестно заради децата и не им давах да стоят там в периодите с миризма. Вече са навън, но още понамирисва като ги полея.
Като цяло не те съветвам да пръскаш в затворени помещения с какъвто и да е препарат (отрова). Дори и да проветриш пада по мебелите и т.н. Винаги навън (тераса, стълбище, в краен случай - баня и после измиваш). Като изсъхнат растенията прибираш по местата им.
!!!Другото важно нещо е да повториш процедурата на седмия ден. Преди доста време бях чела из книгите (нямаше нет тогава ), че това е моментът, когато възрастните инсекти са се гътнали, а новоизлюпените са достигнали възраст да им подейства препаратът, но не са достигнали тази, да снасят яйца. Предавам го по спомени, но смисълът в общи линии беше -- големи, че да пукнат, малки, че да "родят" нови :)
http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87764
Ако имаш нещо хубаво и не го цениш, рано или късно го губиш.

Мимоза Яворова
Семенце
Семенце
Регистриран: 07 апр 2017, 14:25

Мнение от Мимоза Яворова » 13 апр 2017, 16:13

delfin, благодаря за идейката за пръскането- доста полезна информация! :) Човек като знае това за цикъла на развитие на инсектите, изтребването им ще е доста по-ефективно.
kikabelata, ха сега, де! Самата истина е, че напоследък поливам по-обилно- т.е. има основание в предупреждението ти. От друга страна, в статия за грижи за маслината попаднах на информация, че „закъдрянето“ на листата е признак, че дървото страда от засуха. Аз видях няколко такива навити листенца (виж снимката по-долу) и се впуснах в допълнително поливане.
Изображение

Или както казва Мечо Пух, изправена съм пред загадка от най-загадъчен вид: очевидно дръвчето има проблем (освен въшките, дето е завъдило, започнаха да му съхнат цветчетата :crybaby: ), но не мога да реша дали поливам твърде много, или твърде малко, или пък проблемът е съвсем друг... Ох, само дано оцелее милото под моите нескопосани грижи! Явно не е достатъчно само да обичаш растенията. Трябва и да ги разбираш, да поназнайваш туй-онуй за тях. Пък аз...... само ги обичам... 
soniapro, маслинката ти е прекрасна! :) По въпроса ти: в допълнение на казаното от hinotori2772, в статиите за отглеждане на маслините в интернет чета, че за да цъфне, маслината се нуждае от два зимни месеца с температура под 10 градуса, но не по-ниска от -5.

Потребителски аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор
Контакти:

Мнение от kikabelata » 13 апр 2017, 21:54

ами за поливането аз се замислям така - къде живее маслината оригинално - по разни каменисти и сухи баири, т.е. едва ли е растение на обилната вода. дали е правилно това мислене не знам, ама така ми иде отвътре.

Kaudex
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 09 дек 2016, 20:46

Мнение от Kaudex » 10 яну 2018, 20:52

Еми да се похваля с маслина и аз, ще е гледам целогодишно на остъклена Южна тераса в Пловдив. Ще си покаже, имам е от вчера... :cross

Изображение Изображение

Отговори

Върни се в “Отглеждане на други растения”