Mtvachev - Петунии

Да проследим заедно вашите успехи при отглеждането на цветя от семена, луковици, резници, при оформянето на балкона и градината.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Препоръчително е пусканите снимки да са съпроводени с име на съответното цвете!

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце
Регистриран: 01 юли 2016, 08:16

Mtvachev - Петунии

Мнение от mtvachev » 01 апр 2018, 22:54

Здравейте, казвам се Мирослав на 29 г. и съм от Враца. Тази година за пръв път ще опитам да размножа петунии от резници и да обогатя терасата от към светове. :)
С голямо желание се подготвих и грижливо посадих. Остава да видим дали ще се вкоренят и потръгнат, а после смятам, че ще е лесно. :D
Това са 3 вида каскадни петунии, които взех от голяма верига магазини за дома и градината.
Използвах почва подходяща за външни и вътрешни цветя, като в средният слой поставих малко суха гранулирана тор Церерит. На резниците премахнах цветните пъпки и ги топнах във вкоренител. Преди да ги посадя, пулвелизирах добре горният слой на почвата.
Прозореца на който съм ги поставил е южен и добре осветен. Смятам да ги оставя там докато не стане топло навън и видя, че са потръгнали.
Не разбирам много много от отглеждане на надводни растения и приемам всякакви съвети и препоръки :)

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
вале
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 04 мар 2011, 18:38

Re: Mtvachev - Петунии

Мнение от вале » 02 апр 2018, 07:59

Миро много красиви петуни си имаш ,прекрасно изглеждат добре си ги наредил а сега ще стискам :cross да ти се прихванат ,успех момче и да ни ги показваш от време на време :D

Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце

Мнение от mtvachev » 02 апр 2018, 08:21

Задължително ще пиша :)
А да попитам дали трябва да ги покрия с кухненско прозрачно фолио за да запазя влагата около растенията или мога и да ги оставя така открити?

Потребителски аватар
nadi666
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 18 юли 2007, 13:44

Мнение от nadi666 » 02 апр 2018, 13:18

Аз съм размножавала петунии с резници,хванаха се,не съм им правила парници .Просто на остъклена тераса ги боднах директно в саксийки с почва и се хванаха.

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Мнение от bimbargo » 02 апр 2018, 22:37

Вероятно е добре да се премахнат цветовете, за да не се изтощават растенията при вкореняването.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
vitaminka
Семенце
Семенце
Регистриран: 03 апр 2018, 22:30

Мнение от vitaminka » 03 апр 2018, 22:35

Днес и аз заложих 6 резника на каскадна петуния :) Сложих същия вкоренител. Дано се получат, завих ги в найлонов плик, утре ще им мисля по-нормален парник и място.

Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце

Мнение от mtvachev » 04 апр 2018, 10:29

От 3-те сандъчета май само две ще се хванат с резниците. Условията и на 3-те са идентични и местата на които съм ги сложил са подходящи, но може би трябваше да ги покрия за да задържат влагата за няколко дни и постепенно да ги отвярям после. Нищо... проба грешка ще е ;)

Изображение

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
vitaminka
Семенце
Семенце

Мнение от vitaminka » 04 апр 2018, 11:26

Предолагам, че си го гледал, той ги покрива с шише. Захванали са му се, обаче са се развивали бавно и са цъфнали в края на лятото.
https://www.youtube.com/watch?v=ucCXer1vyuE

Аз си взех резници на няколко цвята за експеримент и ги бучнах с вкоренител, както писах горе, но са по-дълги и не знам дали това ще е по-добре или по-зле За сега им слагам найлонов прозрачен плик, така че да не се опират листата и ги държа на южен прозорец, но не на директно слънце, а леко в сянка.
Махнах всички цветни пъпки, нови или стари и им поорязах по-големите листа.
Ти кога заложи своите резници?
Изображение

Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце

Мнение от mtvachev » 04 апр 2018, 21:23

На 1-ви април, когато създадох и темата. Ще опитам така, без да ги покривам, пък ще си засадя и цели саксиики от разсадника в още 1-2 съндъчета за да се подсигуря.

Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце

Мнение от mtvachev » 12 апр 2018, 18:39

Реших да заложа и на сигуно, та сложих още 3 съндъчета с готов вкоренен разсад :)

Изображение

Изображение

Изображение

С резниците 2 от 3 съндъчета май няма да ги бъде. Една от тях добре се развива и избиват нови листенца.

Изображение

Изображение

Потребителски аватар
vitaminka
Семенце
Семенце

Мнение от vitaminka » 13 апр 2018, 10:55

Аз заложих 6 резника и да ти кажа, за сега всички изглеждат свежи, но ги държа в балонче от найлонов плик, за да задържа влагата
Изображение

Изображение

Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце

Мнение от mtvachev » 17 апр 2018, 07:16

Те и мойте изглеждат свежи, но след седмица и нещо, две, когато изкарах няколко коренчета видях, че няма никакви наченки за образуване на коренчета.
Избиват ли ти нови листенца защото май това ще е най-отдачният критерии по който ще се съди дали има развитие в корените?

Потребителски аватар
vitaminka
Семенце
Семенце

Мнение от vitaminka » 17 апр 2018, 13:42

Аз моите съм ги боцнала 2 дни след теб. Сякаш избиват нови листенца, даже имаше 1 пъпка, която резнах вчера. По-дълги са резниците и не мога да преценя. Още не искам да ги разбутвам и да проверявам дали имат коренчета вече, защото са ми само 6 бр.

Потребителски аватар
nadi666
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 18 юли 2007, 13:44

Мнение от nadi666 » 17 апр 2018, 13:44

Моите ги разбутах, нямат корени още, но и не са мръднали, в тази мъгла втора седмица нищо не расте при мен :( .

Потребителски аватар
mtvachev
Семенце
Семенце

Мнение от mtvachev » 17 апр 2018, 14:19

Не е от мъглата. Все пак резниците не са посложени на слънчеви лъчи дори когато ги има.
При еднакви условия някой пуснаха корени, а други не.
Днес разбутах моите и ми потвърдиха мнението.
Тези които са се захванали са образували корени между 1 и 2 см и ясно се забелязва колко нови листа са избили.
Захванатите ги оставих по 3 резника в съндъче.
Нали не бъркам, че когато премахна цвета и пъпките за цвят от растението в този период се стимулира образуване на листна маса, защото премахна цвета на съндъчетата с големите растения?

Резници без корени - брак
Изображение

Новите листенца за рениците с коренчета
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Отговори

Върни се в “Дневници”