Пътища към природосъобразния живот - кой, как, накъде

Тук ще си говорим за умението да дишаме, природосъобразната почивка, масажи и самомасажи, за движението и спорта.

Модератор: Калина

Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Re: Пътища към природосъобразния живот - кой, как, накъде

Мнение от bimbargo » 09 фев 2017, 13:39

Жулиет написа:Аз от много години съм на тази вълна... Е, не успявам със зеленчука на баира при мен, но се старая да наблягам на такъв от село, производители, подбрани доставчици. Останалата храна е сведена до постни неща, плодове, домашна РАКИЯ :wink: , сокове от домашни плодове, сладка и други от нас приготвени хубавини. Не е това, което искам, но се движа за мен в правилната посока!!!!
От 10 години живея в селска махала в края на града и въпреки всички неудобства с транспорт, отопление, отдалеченост от институции, за сега не бих се върнала в апартамента в града. Тук въздухът е по-чист, имам добри съседи и съм щастлива с градинката си. Работя дистанционно и слизам ДОЛУ само при нужда и добра организация, за да не се мотая много по жълтите павета. Дааа, докато мога да се справям със ситуацията съм ТУК, после ще му мисля. :nod: :nod: :nod:
Ей това е един от гвоздеите на програмата - подчертаното и удебеленото. :wink:
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
Жулиет
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 18 мар 2009, 15:21

Мнение от Жулиет » 09 фев 2017, 13:45

:lol: :lol: :lol: туй, щото не съм по червеното вино.....таниниии.... иначе и то, ама домашно, е гвоздей!!!! :cool:

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт
Регистриран: 24 авг 2006, 12:01

Мнение от sand wedge » 09 фев 2017, 13:50

Eeeeeeeeee - на Балкана у гората да ме търсят варя ли ракия или напротив... :) Винцето от арония го бива...
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Мнение от bimbargo » 09 фев 2017, 17:27

Говорете ми, говорете ми.
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Потребителски аватар
troll
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 03 юли 2016, 01:31

Мнение от troll » 10 фев 2017, 05:43

Понеже тук има една подкана да се говори ... иначе нивгаш нямаше да се обадя.
:mrgreen:
Начи теми, като таз са ми много чудни.
Ако търсим природосъобразен начин на живот трябва да правим квото е добре за природата, а не за нас. Понеже, ние, човекът е най-вредното нещо за природата.
Освен туй, за последните 50 години човечеството е пораснало на ръст и тегло, щото живее добре, щото е напуснало селото. Ако си мислите, че се майтапя отидете в най-близлкия средновековен замък с рицарски брони и ще видите, че те са високи 1.40-1.50 м. Такъв е ръста на героите от сагите.
И накрая на село има крави.
Кравите трябва да ранят и доят, без значение дали си болен или си се бил напил. Нема лете, нема зиме. Всеки ден се ранят, топлят, обгрижват и доят. Не може да си земеш болнични или да отсъстваш по уважителни причини. Трябва всеки ден да ги доиш. И всичко друго е така. Трябва да се направи днес, в краен случай утре, но не в други ден.
Ако с настоящата тема се ратува за един добър и здравословен живот искам да обърна вашето вниманкр, че представите за туй нещо са различни през времената.
Само преди стотина години бръснарите са били лекари и са слагали пиявици на болния за да махнат от него лошата кръв.
Освен туй всички прозорци са били затворени, щото всички, по туй време са знаели, че болестите се предават по въздуха.
Даммм....
За да вземеш решение, квото искаш първо трябва да разполагаш с достоверни данни.
Второ трябва да си достатъчно подготвен да ги оцениш и анализираш и трето трябва да познаваш целите.
За приложението на взетите решения даже не ми се говори.
Щото всичко хубаво, приятно и радващо душата е или аморално или забранено или вредно.

Потребителски аватар
dancheto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 15 май 2009, 15:11

Мнение от dancheto » 10 фев 2017, 10:47

NO CARRIER написа:Изображение

Това имах предвид.
За удобство на приемащия храната е сложена в желатинова капсулка, може и да не я пиеш така, не ти пречи да я отвориш и да си я изсипеш храната в млякото или в храната, та дори и в сока, ако искаш, избора е твой! Хапчетата /химиите/ които предписват лекарите да не би да не са в капсули, но за там никой не говори! Аз пък имах предвид точно в колбасите какво има, някой знае ли изобщо, бъкано е с химии и желатиноподобни смеси! Че трябва да се добавят добавки към храната си е вече научно доказано, защото някой полезни съставки и витамини вече няма как да си ги набавиш по естествен път и ако искаш в един момент да не ти блокира организма е нужно да се приемат. Специално за ракията пък е научно доказано че лекува в доза от до 100грама на ден, има благотворно действие на организма, но в превишаване на дозата вече вреди! :nod: Например витамин Д ако не се приема с течение на годините, да чрез слънцето може но колко стоят възрастните пора на слънце, а и ние които работим колко се излагаме на слънце......пият родителите ни мляко за калций, но знаете ли, че ако има недостиг на витавим Д в организма и колкото и мляко да изядеш пак няма да натрупаш калций в организма като няма витамин Д да го насочи към костите......Хубаво е да се гледа какво съдържат добавките и в какво са сложени, но по0скоро е хубаво да се обърне внимание на съдържанието, защото каквото и да хванеш от Аквасорс, дори и да го изтръскаш от опаковката му /от желатиновата обвивка която е само за твое удобство/ и да си я сложиш в храната е 100% натурално ще ти е полезно и това е научно доказано и със сертификат за качество и патент, а не като уж добавките на други фирми където половина им състав е пак химия. Човек сам прави своя избор, аз го направих и моето семейство вече от почти 3 години не знае нито ХонКонг нито каквито и да са вируси! Старая се и всичко което имам възможност да си го отглеждам и произвеждам сама, но съм наясно и че и земята ни вече не е това което беше!
Заповядайте в групата!
https://www.facebook.com/groups/1742382206079869/
независим дистрибутор на АкваСорс за връзка и заявки 0894222659
http://zazdrave.net
http://aquasourcebg.com/shop/index.html?ref=50062055

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 11 фев 2017, 10:11

Навремето имаше едно предаване с Баба Ванга, в което тя каза, че за всеки най-добри са растенията и билките, които живеят около него. И понеже нямаме пари за такива скъпи хапчета, си ядем нашите неща, които са ни и вкусни освен това. А пък калдъръмчето какъв афродизиак е, няма да обяснявам. :D

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 фев 2007, 10:33

Мнение от Alpina » 11 фев 2017, 10:59

Коко, прав си, същото твърди и Дънов. А най-полезни за теб са растенията, които си засял и отгледал сам.

В този ред на мисли, да ви кажа, че гърците имат една салата "хорта", която включва няколко вида диви бурени, които растат по полето и в градините и никой не ги отглежда специално. На остров Крит даже се предлага в заведенията. У нас, със западането на селото са забравени много растения, с които хората са се изхранвали навремето - които са били био- и еко-, осигурявали са разнообразие на трапезата и най-вече всичко необхдимо за тялото, без нуждата от супермаркети и храни доставени от пет континента. Дали е възможно връщане към този живот - за тези, които го желаят, според мен няма пречки. Няма да е 1:1 с миналото, защото тогава почвите не са били така хищнически използвани за интензивно и монокултурно производство и съответно изтощени и обезструктурени, въздухът и водата са били по-чисти, нямало е химия. Хората са си отглеждали сами храната, а това е най-доброто за тялото ни. Но аз мисля, че и за нас, и за екологията на Земята, е добре да се поощрява този живот - назад към природата, без много лукс, но и без стрес. Страната е обезлюдена, селата също - има къде да се случи подобна тенденция. А "хорта"-та тази година ми влиза в менюто. Дано като ги нароча за храна някои плевели, да се замислят и да не ми тровят живота толкова. :mrgreen:

Потребителски аватар
dancheto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от dancheto » 11 фев 2017, 11:59

NO CARRIER написа:Навремето имаше едно предаване с Баба Ванга, в което тя каза, че за всеки най-добри са растенията и билките, които живеят около него. И понеже нямаме пари за такива скъпи хапчета, си ядем нашите неща, които са ни и вкусни освен това. А пък калдъръмчето какъв афродизиак е, няма да обяснявам. :D
Така е! Колкото за цената - съвсем приемлива е и нищо повече от всичко друго което се предлага и по аптеките! Всеки сам решава дали да дава пари да се профилактира или в крайна сметка като стигне пак до тях от зор, пак да ги даде.....а парите така или иначе се дават, едни предпочитат да дават до 150лв на месец за цигари /30дена/ и после пак дават още пари за да лекуват последствията от уж правилното си хранене.......всеки прави своя избор в живота! Един за здраве, и всички други после пак за здраве, но в пъти повече отколкото да се профилактират!!! Така че профилактика+собствено производство+положителна нагласа=здраве! А хора всякакви и избор много - въпроса е кой ще слушаш и за какво ще си дадеш парите!
Заповядайте в групата!

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 11 фев 2017, 12:11

Пия по малко, не пуша... Нямам нужда от добавки. :)

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Alpina » 11 фев 2017, 12:28

Ако имате време, прочетете тази статия. Истината за здравето се крие в себепознаването и дисциплината. Звучи елементарно, но може би до нужната ни мотивация понякога ни водят по-леки или тежки здравословни проблеми. Вероятно много неща са поправими, ако не сме преминали границата на необратимото: http://delo.bg/world/rak-diabet-ms-i-bo ... eumivakin/
Kонкретно, в случая на моето семейство - живеем на село. По-спокойно е. Доколкото мога, си отглеждам сама голяма част от зеленчуците и правя всяка есен консерви от тях. Районът тук е зеленчуков, но тези, които гледат за пазара злоупотребяват с торове и химия. А и все по-малко гледат зеленчуци, щото всеки си търси източници на доходи с по-малко чанч. Така че ми е най-сигурно това, което е излязло от ръцете ми. Не успявам с всичко, разбира се. Хляба си меся сама с квас от биолимец, който си купувам на едро от приятели, меля и т.н. Трапезата ни е вегетарианска, домашна и семпла. Гледам яйцата и млякото да са домашни. Бера си и суша най-различни билки, правя си извлеци от тях, които много ползваме у дома. Даже и крема за лице срещу слънце лятото си е мое собствено производство. Този начин на живот ме удовлетворява, поне докато физически мога да го следвам. Работата ми е на открито, физическа, относително по-малко стресираща. Защото си нямам началник :twisted: Но понеже работя и с хора - най-разнообразни, с които общувам по принуда, покрай работата си, най-добре релаксирам само с най-близките си и в уединение. За активна почивка и релакс не остава много време, но като ми падне - възползвам се. Планината ни е на 10 мин. :mrgreen:
Последна промяна от Alpina на 11 фев 2017, 13:39, променено общо 2 пъти.

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 11 фев 2017, 13:18

Тенденциозно е, но магданоз може да се намери навсякъде.

http://drugata-realnost.com/%D0%BC%D0%B ... 2%D0%B0-2/

Обаче фактите са от достоверен източник.

https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show ... anu=&fgcd=
https://ndb.nal.usda.gov/ndb/foods/show/3045?manu&fgcd

Потребителски аватар
dancheto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от dancheto » 11 фев 2017, 13:50

NO CARRIER написа:Пия по малко, не пуша... Нямам нужда от добавки. :)
Не го приемай лично! Всеки сам избира,, аз също не пуша, ако под пиене се разбира....лятото на вечеря по половин чаша бира или зимата половин чаша вино и то колкото за компания....но от зор започнах и после продължих с профилактика, оценявайки на какво съм попаднала!!!! Обичам и магданоз и си го хапвам, но в статията е интересно и да прочетеш и отзивите, все пак личният опит и споделянето са определящи и често пъти човек вярва на този който е пробвал и изпитал на собствен гръб, а не на рекламите и на доктори които не те проследяват и само гледат да си хванат лимита......рядко са лекарите които са хора! Радвам се, че познавам и такива и са от огромна полза също и също оценят и ползват продуктите! Личен избор! :) Ето за който му е интересно http://anhira.com/pdf/dr_diana.pdf

Домашните билки и подправки също са ми приоритет! От миналата година ми хареса и руколата.....прекрасна и също много полезна! Билковата градина тази пролет ми е приоритет!
Заповядайте в групата!

Потребителски аватар
troll
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 03 юли 2016, 01:31

Мнение от troll » 11 фев 2017, 14:18

Има някои термини използването, на които говори за определени неща. Изобщо речника, начина на излагане на определена мисъл и нейното развиване прекрасно описват личноста.

Та да питам: какво значи "научно доказано"?
Щото на мен ми прилича на вяра. А щом говорим за вяра там всичко отстъпва.

А термина "суперхрана" е много веселящ.
Ако рупам суперхрана ще стана ли Superman?

Като се възторгне някой, че в една чаена лъжичка от нещо имало 20 пъти дневната доза калции. Като оназ дивотия със спанака и желязото. А пък доказтелството: пия го това и не фащам грип е приложимо за всяка домашна ракия.
Грип хващат само ония от ХонгКонг и птиците и прасетата. Научно е доказано, че това е щото не варят ракия и не правят вино. Третата суперхрана е киселото зеле! То има чудотворното свойство да превръща солената вода в зелев сок. Благодарение на тази троица вино, ракия, кисело зеле никой никаде на е чувал за български грип.

Та храната е само част от картината. Въпросът е как живееш. За какво мислиш и т.н. всеки знае, че човек си копае гроба с лъжицата, а никой не казва нищо за чаша, примерно.

Направете къщичка или хранилка за птици и ще се почуствате много по добре отколкото ако пасете мащерка!
Изображение

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Alpina » 11 фев 2017, 15:34

Е, Троле, то болестите се появяват на ментално ниво първо, това е известно. Всеки народ си има някаква рационална и изпитана от традицията култура на хранене и начин на живот, която би го предпазила от болести, ако я следваше. Обаче много ни се забърза нещо животът и няма време да го осмислим, камо ли да го направим. Аможе и просто да ни е оправдание. И все пак, като се абстрахираме от онова, което ни спохожда по-рядко или инцидентно, важни са нещата, които правят ежедневието ни - въздухът и водата, които дишаме и пием ежедневно, храната - щото и хрнаненето е нещо съпътстващо ни ежедневно и многократно. Онези устойчиви емоционални състояния или натрапчиви мисли, които почти постоянно ни бръмчат в главата също са важни. Та, говорим за нещата, които ни е в силата да променим към по-добро, и които ни съпътстват и съставляват по-голямата част от живота ни - те тежат обемно и количествено. Храната (и това в чашата е храна, ако не е вода) и емоционалните ни нагласи, мисли и чувства са точно такива неща - ежедневие са. Но и най-трудно се променят към по-добро. Защото не са вълшебно хапче, трябва непрекъснато и ежедневно да взимаме малки и верни решения. И непрекъснато да контролираме мислите и чувствата си, когато са разрушителни. А правенето на къщички за птици, както и всяко безкористно даване, без съмнение е нещо много позитивно и също важно за здравето. Но и там трябва постоянство, за да има ефект.
Ти не си изкушен от билките и диворастящите растения, защото няма как и къде да ги береш. Но тук са достъпно богатство за всеки, който се интересува и ги познава, има традиции в ползването им, има лечители, които работят само с тях. Те наистина са били важна част от живота на българина в миналото, не виждам причина да не продължат да бъдат. Има държави, в които е забранено бране и ползване на диворастящи растения. За щастие у нас не е така. И това е напълно в унисон с мисълта, че храната ни трябва да е лекарство и лекарството храна.

Отговори

Върни се в “Природосъобразен живот”