ГМО

Форум за хранителни режими, лечение с природни продукти, умението да дишаме, природосъобразната почивка, масажи и самомасажи, за движението и спорта, билки и полезни растения, плодове, зеленчуци и ядки.

Модератор: Калина

Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
маргаритка
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 31 май 2006, 16:22
Контакти:

Re: ГМО

Мнение от маргаритка » 28 дек 2009, 16:52

И аз клоня към ПРОТИВ!
Банамарама много добре е описал плюсовете, така че няма да ги повторям.
Моят минус - отнасям се много скептично към въздействието на тези храни върху човешкия организъм.
Дори да са правени такива изследвания би било твърде рано да има резултат. От своя страна не желая аз или близките ми да бъдем опитни зайчета в "името на Прогреса". .. И не пожелавам на никого.

Относно изказването на това недоразумение Дянков... "Ставаме раят на Европа" :eek: :eek: :eek:
Мога само да кажа:

Още сме живи, нещастнико, но е време да пуснеш една обществена поръчка за арфи на едро!
"Открито обществено място е всяко обществено място, което не е закрито." МЗ, 2012.

Потребителски аватар
kathryn
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 мар 2007, 21:46

Мнение от kathryn » 28 дек 2009, 17:52

Маргарито, ако Дянков / идея си нямам кой е :think / не ни умори, ти ще го направиш, ама от хилеж. :D

Потребителски аватар
banamarama
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 06 апр 2009, 22:29

Мнение от banamarama » 28 дек 2009, 20:48

мен пък ме дразни ширещата се в последно време снобария по "био"храните. Те са необосновано скъпи, и дълбоко се съмнявам, че България ще се превърне в център на био земеделието. У нас всичко се побългарява, тоест опорочава до неузнаваемост, защото смятаме, че клиента е една будала.
http://www.banamarama.snimka.bg/album.p ... _id=398955" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Мъни
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 31 май 2006, 18:24

Мнение от Мъни » 28 дек 2009, 23:10

Въздействието на ГМО върху човешкия организъм е енигма. Но е логично количествените натрупвания да доведат до качествени изменения. Въпросът е какви ще са тези качества :wink:
Бананарама, не бих имала нищо против ГМО, ако те обитават напълно стерилна среда. В реални условия един организъм контактува с милиарди други-като започнеш от безграничното количество микроорганизми, минеш към купищата безгръбначни животни (голяма част от тях едноклетъчни), после гръбначните...
Идеята ГМО домати с удивителни вкусови качества, които довеждат до мутации примерно на някои фитонематоди откровено ме ужасява. Какви вируси ще се пръкнат след контакт с тези домати? Какви бактерии? Какви нематоди, насекоми, птици, гризачи...?
Опитите на Човека да върви срещу природата, да я подчинява, завършиха с провал. С купища екологични катастрофи. С купища изчезнали организми, покрай които изчезват и други, трети, пети...
ГМО трябва да се разглеждат глобално. Екологично. А не в частност като удобни за хората...
Здравейте, аз съм будната Ви съвест - възпитана, учтива и добра.
Ще ви напътствам, ала най-добре ще бъде да Ви спестя голямата метла...

моите албуми / моите албуми2 / Амарилиси`09

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 28 дек 2009, 23:19

Да не говорим за гъбичките, познати на доста народ. :twisted:

Потребителски аватар
маргаритка
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 31 май 2006, 16:22
Контакти:

Мнение от маргаритка » 29 дек 2009, 12:00

banamarama написа:мен пък ме дразни ширещата се в последно време снобария по "био"храните. Те са необосновано скъпи, и дълбоко се съмнявам, че България ще се превърне в център на био земеделието. У нас всичко се побългарява, тоест опорочава до неузнаваемост, защото смятаме, че клиента е една будала.
Напълно съм съгласна!
Всъщност сега борбата е за съдържанието на етикетите. Дали да пише, че даден продукт е ГМ, или че е "био".
В действителност никой не може да знае, освен производителя и то евентуално - предполага се той да има богата обща култура, от областта на биологията през икономиката, та до класическата музика :) .
Иначе по какъв начин китайското или сомалийското човечество ще се изхранва - мен даже не ме интересува, стига да не съществуваше тази опасност, която Мъни спомена.

За "био"-то, износа и титана на мисълта - Дянков
Най-доброто доказателство за "био"-продукт е охраненият червей вътре в него. Лошото е, че никой, дори на вътрешния пазар, не си купува червиви плодове. Така че евентуалният пробив и то на Европейските пазари, където фермерството е дотирано, е или сладка Коледна приказка, или страничен ефект от преяждане с вегетарианска пица.
"Открито обществено място е всяко обществено място, което не е закрито." МЗ, 2012.

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт
Регистриран: 24 авг 2006, 12:01

Мнение от sand wedge » 29 дек 2009, 12:16

Да се изходя и аз по въпроса... :D Разгледано на ниво ДНК и РНК - дори и при генномодифицираните организми те са изградени от същите бази - тимин, урацил и т.н. да не задълбочаваме. Същата генна модификация може да се получи и по естествен път, но вероятността това да се получи е бог знае едно на колко трилиарда... с една дума - същото може да се получи след няколко хиляди години насочена селекция по класическите методи... :nod: Имайки предвид че при усвояването на храните се извършва разлагане до основните бази, които се усвояват от организмите както и при "традиционните". Въпросът според мен е да не се прекалява в тия насоки и да се получат нежелани мутанти. Иначе съм съгласен да залесим пустинята примерно с някой ГМО :D
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ

Потребителски аватар
darkbluelight
Назгул
Назгул
Регистриран: 14 юли 2007, 08:57

Мнение от darkbluelight » 30 дек 2009, 22:26

По- скоро против, защото смятам, че не бива бърникаме в неща, с които не сме наясно.
(Също както имунитета- сори за офтопика).
Дарк.
...Ала ''никога повече'' е много време...

Потребителски аватар
kathryn
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 мар 2007, 21:46

Мнение от kathryn » 31 дек 2009, 01:10

darkbluelight написа:По- скоро против, защото смятам, че не бива бърникаме в неща, с които не сме наясно.
(Също както имунитета- сори за офтопика).
Дарк.
Аз съм цар на офтопиците, така че...Дарки, ще ми е интересно да доразвиеш това за имунитета. В подходящата тема, разбира се. :D

Отговори

Върни се в “Здравословен живот”