ГМО

Форум за хранителни режими, лечение с природни продукти, умението да дишаме, природосъобразната почивка, масажи и самомасажи, за движението и спорта, билки и полезни растения, плодове, зеленчуци и ядки.

Модератор: Калина

Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
albenapp
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 11 ное 2008, 19:23

ГМО

Мнение от albenapp » 27 дек 2009, 18:06

Какво мислите за ГМО ?Доста се шуми около това напоследък.Тази статия ме накара сериозно да се замисля- http://www.kadis.ru/daily/index.html?id=33576" onclick="window.open(this.href);return false; Въобще ще имаме ли някакво право на избор? Какво правим с природата!!!
Знаем ли какви продукти купуваме? На колко от тях е отбелязано,че съдържат генно модифицирани продукти?

Потребителски аватар
banamarama
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 06 апр 2009, 22:29

Re: ГМО

Мнение от banamarama » 27 дек 2009, 19:30

Аз съм за ГМО. Чрез генното инженерство са създадени невероятни мутанти, които превъзхождат по много критерии естествените организми. Какво лошо има в това да има устойчиви на суша и болести растения? Или прасета, които да нямат сланина, или пък крави чието мляко ухае на ягоди? Чрез подобни организми може да се облекчи проблема с изхранването на населението в световен мащаб. Разбира се трябва да се пипа внимателно, за да не се навреди на биоситемите. И задължително да се знае кои продукти са ГМО. Аз бих се радвал да имам мутанти в градината си, които не се нападат от никакви гадини, цъфтят три пъти повече от обикновените, оцеляват без поливане и изобщо нямат онези досадни дефекти на естествените им роднини.
http://www.banamarama.snimka.bg/album.p ... _id=398955" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
albenapp
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от albenapp » 27 дек 2009, 20:30

За прасетата и кравите ,не знам. :wink: Аз съм вегетарианка.Но си мисля, че ГМО имат две страни и се чудя доколко правилно са претеглени ползите и вредите от тях.Ако тия мутирали зеленчуци са толккова устойчиви и започнат да променят и обикновенните си събртя.Четох,че при отглеждането на ГМ рапица се оказало,че съседните площи ,засяти с най-обикновенна рапица,започнали да проявяват признаци на генномодифицираните .Това се получавало при опрашването от насекомите.Тогава можем ли да говорим за екологично земеделие? И тогава ще имаме ли избор какви продукти да консумираме?

Потребителски аватар
Мъни
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 31 май 2006, 18:24

Мнение от Мъни » 27 дек 2009, 22:03

Прасета без сланина :eek: :eek: :eek: Че защо? :?

Аз съм върл противник на ГМО. Защото са бомба със закъснител.
Здравейте, аз съм будната Ви съвест - възпитана, учтива и добра.
Ще ви напътствам, ала най-добре ще бъде да Ви спестя голямата метла...

моите албуми / моите албуми2 / Амарилиси`09

Потребителски аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 09 окт 2009, 20:58

Мнение от dimitar » 27 дек 2009, 22:09

Въпросът е ние ли трябва да се съобразяваме или природата с нас? Много против съм ГМО :thumbsdown:
Последна промяна от dimitar на 28 дек 2009, 12:02, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Венци
Модератор
Модератор
Регистриран: 24 окт 2006, 12:52

Мнение от Венци » 27 дек 2009, 22:10

Защо тогава не се правят генномодифицирани растения, които да растат без проблем в пустинята...

Потребителски аватар
ida_ili64
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 26 мар 2008, 16:45

Мнение от ida_ili64 » 27 дек 2009, 22:29

banamarama написа:Аз съм за ГМО. Чрез генното инженерство са създадени невероятни мутанти, които превъзхождат по много критерии естествените организми. Какво лошо има в това да има устойчиви на суша и болести растения? Или прасета, които да нямат сланина, или пък крави чието мляко ухае на ягоди? Чрез подобни организми може да се облекчи проблема с изхранването на населението в световен мащаб. Разбира се трябва да се пипа внимателно, за да не се навреди на биоситемите. И задължително да се знае кои продукти са ГМО. Аз бих се радвал да имам мутанти в градината си, които не се нападат от никакви гадини, цъфтят три пъти повече от обикновените, оцеляват без поливане и изобщо нямат онези досадни дефекти на естествените им роднини.
Днес мутанти в обора и градината,утре-спретнатички и работоспособни хора,работещи за мерси на шепа богаташи :? . :thumbsdown: ГМО
Една добра дума,прави света по-добър!Изображение

http://diva-edel-art.blogspot.com/" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Венци
Модератор
Модератор
Регистриран: 24 окт 2006, 12:52

Мнение от Венци » 27 дек 2009, 23:35

Ида, за жалост може и да се окажеш права :(

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 27 дек 2009, 23:42

Проблемът е много по-сериозен отколкото изглежда на пръв поглед.

Без да чета подробности, във форума на сетком писаха, че ГМО продуктите оставали собственост на производителя си. И ако тази година си посееш пшеничка, догодина реколтата можеш да я изядеш, но не можеш да посееш от нея. Ако случайно поникне у съседите, те трябва да унищожат поникналото, защото нямат право да го отглеждат.

Другият проблем е, че ДНК от ГМО продуктите попадайки в познати вируси ги карат да мутират и да се превръщат в кошмар за имунната система на живите организми - тя няма способности да се бори с тях. Разправят, че това е и причината за все по-ширещите се болести напоследък.

Честно казано, колкото и да ми се иска да вървим напред, по-скоро съм против отколкото за.

Потребителски аватар
kathryn
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 09 мар 2007, 21:46

Мнение от kathryn » 28 дек 2009, 11:44

Най-скъпата и хубава шунка е испанския хамон. Прави се от прасета, които се хранят само с желъди. Защо ли не е от генно модифицирани такива. Категорично съм против намеса в природните закони. Убедена съм, тези неща, в дългосрочен план водят след себе си сериозни проблеми, които не компенсират временните ползи.

Потребителски аватар
banamarama
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 06 апр 2009, 22:29

Мнение от banamarama » 28 дек 2009, 12:38

добре, но ако ви попадне някое наистина извратено ГМ растение не бихте ли се изкушили да си го купите? Примерно тази година в Баумакс продаваха мента с вкус на ягода и манго. Като я видях веднага си я купих. Също така искам да си поръчам гигантски ягоди и чесън. Ако са по -устойчиви на болести и вредители , няма да се налага да се използават препарати за растителна защита и ще бъдат значително по-екологични. Много от тези хибриди не се размножанат със семена, така , че естественото им разпространение е невъзможно.
Иначе за всички изброени по-гори опасности съм напълно съгласен. Заради масовото отглеждане на нови сортове зеленчуци, които са по- рентабилни и устойчиви, но с вкус на пластмаса, в момента е трудно да се намерпи нещо наистина вкусно. Друг е въпроса,че много от старите сортове не могат да оцелеят в наши дни, защото не са способни да се борят с новите мутирали вредители.Така напримар преди десетина година масово в градините се засаждаха домати от сорта "Идеал"/също изкуствено създаден/, в наши дни никой не го прави, защото изключетелно много боледуват и се нападат от какво ли не гадини, които са станали резистентни към много от препаратите.Това налага да се пръска с много и различни отрови, което прави и самите зеренчуци отровни. Старите сортове домати може да са вкусни, но не винаги са екологични.
Би било страхотно да се създаде ГМ сорт домати, които имат страхотен вкус, раждат много, обичат сушата, жегата, плевелите, хранят се с въшки и акари, а маните приемат като листен тор. :D
http://www.banamarama.snimka.bg/album.p ... _id=398955" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 09 окт 2009, 20:58

Мнение от dimitar » 28 дек 2009, 13:21

A би ли си купил домати с вкус на ягода?

Потребителски аватар
albenapp
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от albenapp » 28 дек 2009, 13:26

Ако има ГМ хибискус на едно растение цвят от 5 различни сорта и всеки от тях с големината на диня,може и да сезамисля дали да не харесам ГМпродукти :D А какво ще кажете за ягоди с аромат на чесън :lol: А сега сериозно.Защо не тръгнем от въпроса кой има интерес да разпространява ГМ продукти? За да не преразказвам ето линк ,в който ясно сочи към "Монсанто"- http://pozvanete.bg/news.php?id=61286" onclick="window.open(this.href);return false;
И една добра новина от в.Стандарт
"Зелена стратегия ни превръща в екоцентър на континента
Дянков: Ставаме раят на Европа
Ще изнасяме биопродукти и козметика, намаляваме и харченето на енергия"

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 28 дек 2009, 14:45

Само не бъркайте хибридите с ГМО.

Потребителски аватар
albenapp
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от albenapp » 28 дек 2009, 15:44

NO CARRIER написа:Само не бъркайте хибридите с ГМО.
Добре тогава хибискус с аромат на ягоди и вкус насвинско :wink:

Отговори

Върни се в “Здравословен живот”