Диети

Форум за хранителни режими, лечение с природни продукти, умението да дишаме, природосъобразната почивка, масажи и самомасажи, за движението и спорта, билки и полезни растения, плодове, зеленчуци и ядки.

Модератор: Калина

Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
dani1964
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 07 апр 2009, 09:24

Re: Малко помощ за отслбването.

Мнение от dani1964 » 24 юли 2013, 22:23

Ох, за малко и аз си помислих, че наистина се търси съвет за отслабване и а-ха да се впусна в дълги обяснения на тема здравословно хранене, а то идело реч за незаменимостта в забързаното ни ежедневие на т.нар. "продукти за отслабване" :mrgreen:

Елементарно, Watson... :wink:

Потребителски аватар
Angelina_S
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 03 юни 2010, 13:57
Контакти:

Мнение от Angelina_S » 26 юли 2013, 11:02

И аз да кажа нещо по темата... От личен опит. :thumbup:

Иванина, винаги ли си имала проблем с килограмите или това е от няколко години (примерно)?
Имало ли е период, в който си била активна физически и смяташ, че метаболизмът ти тогава е бил нормален?
Запазила ли си спомен как си чувствала тялото си, докато то е било здраво?

Ето няколко съвета от мен:

Помисли от кой момент нататък качването на килограми е станало необратимо и си се почувствала безпомощна да се справиш с тях. Потърси "софтуерния проблем", който е провокирал напълняването - стрес, тежко преживяване, нещо, което си отчела като провал...

Почни от там. Почни от себе си. Научи се да казваш истината, да си я признаваш вътрешно и да я казваш... спокойно (това е процес).

Настрой се, че едва ли ще свалиш излишните килограми за по-малко време, отколкото си ги качила. Обикновено е по-малко, но ти не се претоварвай с напрегнати очаквания към себе си.

Настрой се да сваляш килограмите поетапно. Ще има буферни периоди, в които няма да сваляш.

Наблюдавай навиците си в храненето и се съобразявай, че то трябва да ти доставя радост и наистина да те зарежда със сила. Ако си налагаш някакви ограничения, непременно вярвай, че те ще ти помогнат и точно сега ти се ядат само тези храни или след определен час някак... не ти се яде повече.

Научи се да се движиш. Ако досега не си го правила, подходи внимателно към себе си, но започнеш ли, има само едно правило: не спирай!
Почни с нещо малко и системно, примерно енергично ходене пеша 800-1000 м всеки ден. И не се отказвай. Превърни движението в част от начина си на живот.

------------
Казвам всичко това, защото в младежка възраст аз спортувах много, така за кеф, аматьорски. Научих се да бягам по 8 километра пресечен терен на ден. Танцувах много също. Но в един период, доста по-късно, качих 16 кг над нормалното си тегло и почти се разделих с усещането, че това тяло е моето и аз имам контрол над него.
Благодарение на именно тези принципи, които споделих с теб, вече всичко е наред. :heart
Сега пак се движа много. Последното ограничение в храненето, което си наложих, беше Великденският пост...
Изяждах (срам не срам :oops:) по пет филии препечен хляб (бял и то!) на закуска, с някакви зеленчуци, салата или лютеница и за 7 седмици свалих 6 кила.
Нормалният ми обмен винаги е бил такъв, така сърцато 'хапвах' и в гимназията. И тичах като виелица. :lol:

Сега блъскам по градината без да се жаля (понякога кампанийно, и по 12 часа на ден, дори с лампа тип "челник", защото трябва да довършвам започнатото). :heart
Ходя на народни танци три пъти в седмицата, но репетициите са потегнати, траят час и половина и протичат като тренировки (понякога само загрявката стига, и ми иде да си тръгна. :lol:)
В дните, когато не съм на танци, катеря по 3 км из Витоша: 1 км бързо ходене и 2 км тичане.
-------------

Хората около мен смятат, че съм се "стопила". Доста намират, че съм се "освежила и подмладила", което е готино. А някои съзаклятнически ме питат дали не съм болна. :wink:
Ни най-малко! Просто не са ме познавали, когато всичко си ми беше в норма. :D :D :thumbup:

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Re: Диети

Мнение от NO CARRIER » 26 юли 2013, 16:50

Аз пък си мисля, че може би няма да влезе повече...
http://forum.flowersnet.info/memberlist ... le&u=17764" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
dani1964
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от dani1964 » 26 юли 2013, 17:32

Ха-ха, най-вероятно, както се случи и в един друг форум :wink:

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 22 мар 2012, 00:39

Мнение от belika » 26 юли 2013, 18:23

Ka$mEtLiIkA написа:Не съм запозната с този продукт за отслабване ,но бих те съветвала за някои неща :)
За да отслабнеш трябва да се лишиш от доста глезотийки :D
1 - захарта в кафето чая и т.н.т
2 - млякото в кафето , ако пиеш разбира се
3- след 5 часа следобед ,никакво ядене !
Замени вечерята със плод - 1 банан или 1 ябълка
4 - Избягвай пърженото ,наблягай на вареното
варени картофи , варено месо ,супа и т.н.т
5- Когато се храниш ,сипвай си по-малко количество или в по-малка чиния !
6- шоколади ,сладоледи - забрави ги :D :mrgreen:
7- забрави тестените продукти (хляб ,макарони и теми подобни )
8 - никакви натурални сокове !
9- салатите не са за диета ,те разяждат !

Мислите си ,че динята е от 100 % вода и от нея не се пълнее !
Жестоко грешите ! Всичко е от мозъка ,за да отслабнете - трябва Вие да контролирате мозъка си ,а не той Вас !
ето че и аз съм на принудителна диета, въпреки, че уж се водя с нормално към слабо телосложение :(

от няколко месеца вените ми се влошават, на няколко пъти се спукаха големи вени по краката, което освен че е много грозно, и боли. дадоха ми хапчета, но лекарят ми каза, че единственият ми шанс да се позакрепят вените, поне по-бавно да се разпадат е строга диета, отслабване и много спорт :( и никакво слънце :( не че съм преходила на море и плаж последните години, но обичам морето.

вече свалих 4 килограма, а ме чакат още 5. поне. дано помогне. опитвам да спортувам и ходя повече. мажа се с лиотон и други неща, спрях сладкото, месото и хляба. а толкова обичам сладко. все пак на няколко дни си позволявам шоколадче или сладоледче. иначе не мога да живея.

горният списък на Късметлийка обаче ме смути в няколко точки.

1. за натуралните сокове и салатите - от моя опит те са само полезни, и за диета, и за отслабване, и за болни хора от каквото и да е хронифицирало.
2. за сладкото - простите захари са единствената храна за мозъка. ако работиш интелектуално напрягащ труд без сладко не знам как се съществува. не говоря за прекаляване със шоколади и калорични десерти, и меда, динята, гроздето и прочие съдържат проси захари.
3. за млякото - и сиренето - това е голяма грешка, която допускат много хора на диета и вегетарианстващи. а остеопорозата е сериозна заплаха за голям процент от жените, а и за доста мъже. ако не се консумира мляко и сирене - подчертавам - пълномаслени! защото само в тях освен калции и белтъчини има и мастроразтворими витамини необходими за усвояването на калция - след определена възраст намаляването на костната плътност идва неизбежно. би могло да се замени частично с консумация на сусам и сусамени продукти.

и последно - мисля, че основното в храненето за да бъдем слаби е умереността на порциите. французите се тъпчат предимно с тежки и мазни/маслени неща, а почти всички са слаби. порциите във френските ресторанти обаче са 1/5 от порциите в българските :nod:

успех на всички с диетите. и дано ни помогнат.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Потребителски аватар
Калина
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 07 ное 2008, 13:51

Мнение от Калина » 26 юли 2013, 19:11

Последните години има голямо раздвоение (в научните среди) по отношение на млякото. Вече не се знае дали ни дава повече калций, отколкото ни отнема от организма :( Много се ровя по въпроса (защото пия мляко вместо вода), но май везните отиват към силно намаляване на консумацията му :crybaby:
Сиренето ми е забранено от лекар (за период от време, не постоянно) :crybaby: Най- вече заради високата масленост, дори на сирене, правено от мама от домашни животни.
Под натурални сокове Късметлийка най-вероятно има предвид предлаганите в магазините кутии, а не прясно изцедените зеленчукови или плодови сокове.
Салатата в моята къща винаги е била основно ядене. Към нея може да се прибави някоя пържолка (или нещо друго) за гарнитура :lol: И най- много съм качвала килограми, когато съм карала само на салати.
От няколко месеца се храня по зоната и това, което правя, е само да добавям белтъчни храни към менюто си (това, което си ям по принцип), за да попадна в зоната. Всъщност установих, че храната ми е била изключително въглехидратна (всички плодове и зеленчуци влизат тук).
Без никакви лишавания и с много "нарушения" (то няма как, като са сбирка след сбирка :lol: ) от правилата на зоната, за 10 месеца съм свалила 12 кг. Всъщност това са килограмите, качени неусетно за 3-4 години по време на критическата :nod: Мисля, че ще отхвърля още към 5-6 кг. до зимата :cross
ПП. Човек се засища от храна, чието количество е колкото свитият му юмрук (това е нормалното за засищане за 4 часа). Аз определено изяждам 3-4 пъти по-голямо количество на прием. Това, което искам да си внуша (и започна да изпълнявам) е, че всичко отгоре е излишно и само ме превръща във фабрика за ... :D
Мислете така, сякаш всяка ваша мисъл с огромни огнени букви е написана на небето и се вижда от всекиго – то си е така! Джон Кехоу

Потребителски аватар
AniBohosean
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 09 фев 2013, 23:53

Мнение от AniBohosean » 26 юли 2013, 22:24

belika написа:
горният списък на Късметлийка обаче ме смути в няколко точки.

1. за натуралните сокове и салатите - от моя опит те са само полезни, и за диета, и за отслабване, и за болни хора от каквото и да е хронифицирало.
2. за сладкото - простите захари са единствената храна за мозъка. ако работиш интелектуално напрягащ труд без сладко не знам как се съществува. не говоря за прекаляване със шоколади и калорични десерти, и меда, динята, гроздето и прочие съдържат проси захари.
3. за млякото - и сиренето - това е голяма грешка, която допускат много хора на диета и вегетарианстващи. а остеопорозата е сериозна заплаха за голям процент от жените, а и за доста мъже. ако не се консумира мляко и сирене - подчертавам - пълномаслени! защото само в тях освен калции и белтъчини има и мастроразтворими витамини необходими за усвояването на калция - след определена възраст намаляването на костната плътност идва неизбежно. би могло да се замени частично с консумация на сусам и сусамени продукти.

и последно - мисля, че основното в храненето за да бъдем слаби е умереността на порциите. французите се тъпчат предимно с тежки и мазни/маслени неща, а почти всички са слаби. порциите във френските ресторанти обаче са 1/5 от порциите в българските :nod:

успех на всички с диетите. и дано ни помогнат.
Може ли да се включа и аз
по т.1 - натуралните сокове са с добавена захар на 98%, а тези без добавена захар както и салатите се разграждат от организма до въглехидрат; всичко консервирано е с добавена захар или сол най-малко за консервант
по т.2 - меда и плодовете също се разграждат от организма до захари, казват че най-вредни са подсладителите на базата на царевица - фруктозните сиропи
по т.3 - остеопорозата е следствие от хормоналния дисбаланс (по време на критическата възраст основно има и хора с такъв в по-млада възраст) и с приема на калций в организма под формата на кисело мляко сирене или таблетки ако щете, няма почти никакъв ефект, защото трябва да се стимулират хормоните - под медицинско наблюдение разбира се
витамините пък са катализатори на разграждането на веществата в организма и ако човек е на диета не е логично да приема витамини - те нямат много какво да разграждат;
Аз също се придържам когато ми е възможно към Зоната на Бари Сиърс и (макар че се храня 3 пъти на ден всъщност са си две хранения - закуската е симвилична) когато успявам признавам, че се чувствам най-добре.
То не е точно диета а нещо като от всичко по малко и умереност основно.
Поздрав, Ани

Потребителски аватар
dani1964
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от dani1964 » 26 юли 2013, 22:26

belika написа: ...горният списък на Късметлийка обаче ме смути в няколко точки.

Е, опитах се да сев ъздържа, но все пак ще си кажа и аз мнението (за пореден път) в темата за диетите или по-скоро за здравословното хранене.
belika, ще си позволя да направя от своя страна и аз коментар на твоя коментар за написаното от Късметлийка :wink: :

1. по отношение на натуралните сокове - вероятно Късметлийка има предвид "натуралните" сокове в кутия, които са всичко друго, но не и натурални и може и да са са по-добра алтернатива на газираните напитки, но са доста калорични, а "богатството на витамини" се дължи на добавката на синтетични вещества със съмнителна полза. Виж, ползата от прясно изцедените сокове от свежи плодове и зеленчуци и някои билки е без коментар.

2. т.нар. прости захари - тук човек без специфични занния по химия ( а дори и с тях :wink: ) лесно може да се изгуби - има огромно разнообразие от вещества с доста близък състав, които се обединяват под това име, но с много различно действие върху организма. Обикновенат захар (захарозата) е обвинена във всички смъртни грехове, не толкова заради калоричността си, а защото в процеса на рафиниране е изгубила всички важни полезни вещества, които се съдържат в меда и плодовете, вкл. и най-сладките. Ако напр. в 100 г череши се съдържат толкова въглехидрати, колкото и в 2 бучки захар, и са близки по калорийна стойност, ползата за организма от черешите е несравнимо по-голяма. И не става дума само за това, че в плодовете се съдържа главно плодова захар (фруктоза), която не изисква инсулин за разграждането си.
Всъщност основният проблем на съвременните промишлено произвеждани храни е прекаленото рафиниране, т.е. "пречистване" от фибри, витамини, ензими, минерали и микроелементи, при което остават само празните калории - в резултат храната ни носи само и единствено енергия (често в излишък) и нищо от многобройните необходими за нормално функциониране на организма вещества.

3. митът за абсолютната незаменимост на млякото и млечните продукти си е просто мит, разпространен сред европеидната част от населението - в Азия, където до скоро не се е консумирало краве мляко, остеоопорозата е почти непозната. Има много други източници на калций, при това в по-лесна за усвояване от организма форма.

4. френската кухня - известна е с използването на големи (ама наистина големи) количества масло. Ужас!!! Всеки знае, че животинската мазнина вкл. кравето масло е много богато на холестерол. Е, да, но природата се е погрижила да го балансира с високо съдържание на лецитин, естествен "антидот" на холестерола (както е и между другото в яйцата). Ето защо в умерени количества и маслото, и яйцата се препоръчват дори за напреднала възраст. И естествено, разковничето във вренската кухня е червеното вино, но това е друга тема...

Аз отдавна не спазвам никакви диети, но се опитвам да се храня здравословно, без да се вманиачавам на тая тема :mrgreen: .
В големия град здравословното хранене е доста обречена кауза, но не е невъзможно. За мен това означава няколко простички неща:

-хранене 3-5 пъти на ден в по-малки количества,

-много течности (основно вода),

-много плодове и зеленчуци, а през последните години през зимата не започвам деня без чаша прясно изцеден сок от портокал или грейпфрут (повярвайте ми, никак не е скъпо - от 1 кг портокали за 80 ст се получава около 600 мл (3 чаши) сок). Направо съм се пристрастила към този сок, след него нямам нужда от друга закуска :wink:, а май и не съм боледувала от грип от няколко години.

-много салати, почти винаги подправени с лимон и много зехтин,

-пълнозърнест хляб с всевъзможни семена и др. (от домашната хлебопекарна),

- сладкишите не са десерт, те са просто храна като всяка друга :wink: . В този смисъл блокче качествен шоколад, особено ако е натурален, е истинска пълноценна и дори полезна храна, богата на много минерали (особено магнезий), антиокисданти и т.н. А шепа сурови ядки (орехи, бадеми, лешници), семки (слънчогледови, тиквени) или сушени плодове са много по-полезна "храна за мозъка" от една вафла напр.

-не се ограничавам от нищо, ама наистина от нищо, избягвам само храните с "празни" калории - чипс, газирани напитки, промишлени колбаси и т.н.

-до преди 2-3 г. ежедневно изминавах 7-8 км (ходех пеша на работа), но напоследък за голямо съжаление намалих движението, и определено ми липсва.

Много хора си мислят, че за някакво по-интензивно физическо или интелектуално натоварване им трябва повече храна. Това си е пълна илюзия - трябва им не повече, а подходяща храна.
Ами това е :).

Потребителски аватар
belika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 22 мар 2012, 00:39

Мнение от belika » 27 юли 2013, 09:36

Дани, подкрепям написаното от теб - то е и по-обосновано от моето доста по-общо изказване.

Колкото до натуралните сокове от кутии - колкото и да са фалшиви и пълни с химия /да отбележа, че доста години съм работила за маркетинга на безалкохолната индустрия, което не ме прави чак толкова пристрастна - според мен поне/ - в болшинството си те са в пъти по-истински от всякакви други бутилирани безалкохолни като газирани напитки, витаминови води, студен чай, дори повечето бири и млечни напитки тип "ДЗП" и прочие.

за млякото и сиренето няма да споря. ще кажа само, че близо 20 години бях изключила напълно тези храни от менюто си, и опитвах да ги компенсирам с азиатските им заместители. днес - макар и не толкова стара - имам остеопороза.

ще добавя - да не сравняваме азиатските организми и гени с европеидните такива на бг територия - те не само имат различни хранителни навици от поколения, но и различни ензими за усвояване на полезните вещества. пример - жълтата раса притежава много по-малко ензими за разграждане на алкохол. за тях соевите - доста високо съдържащи естроген продукти са повече полезни, за разлика от белите жени, при които големи количества естроген съдържащи храни като соеви и цитрусови - могат да имат доста опасен туморообразуващ ефект.
Three things cannot be long hidden: the sun, the moon, and the truth.

Потребителски аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор
Регистриран: 15 яну 2009, 11:42
Контакти:

Мнение от NO CARRIER » 27 юли 2013, 12:14

Това с "газирани" и "безалкохолни" напитки е останало от едно време, когато се правеха само със захар и наистина бяха калорични. В момента почти няма газирана напитка с истинска захар. По-голямата част са с букет подсладители и боя - яката химия. По-малката част са с глюкозо-фруктозен сироп.

Натуралните сиропи в кутийка са някаква каша от смлени плодове, фосфорна киселина, захар (или подсладител) ии консервант. Те са всичко друго, ама не и полезни. Приятел зъболекар ми показва снимки на малко дете, наливано само с такива сокове, защото водата била мръсна. На 3 години нямаше здрав зъб от киселината. :(

Потребителски аватар
AniBohosean
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от AniBohosean » 09 окт 2013, 23:00

От три дни съм в зоната или се въртя около нея. Не се тегля, но се чувствам добре и не огладнявам като звяр. Сутрин (до обяд) съм на кофичка кисело мляко на Хармоника - на 3% и не добавям мазнини за блок, като закуся пия и кафе без захар. Това кисело мляко засища повече от кофичка Верея - не ми е ясно защо и как. За обяд - шепа немазно месо, малко по-голяма шепа домати и мъничка филийка пълнозърнест хляб + 1 супена лъжица зехтин; към 4 закуска - половин ябълка и шепа извара и чаена лъжичка зехтин (или ленено олио - която бутилка първо хвана) и малко млян кимион за аромат на изварата; около 20ч. за вечеря - пак така шепа сирене или месо, домат и или червена чушка и или филийка хляб, зехтин супена лъжица; преди да си легна пак хапвам малко - или не много сладък плод с парче сирене или краставичка със сирене и някой бадем или орех, или малко кисело мляко - каквото ми се дояде, ама малко. На око ми са мерките и теглилките, гледам да са горе-долу 40:30:30 белтъчини, въглехидрат и мазнина, да има суров плод или зеленчук задължително, и така хапвам по малко от всичко което ми се яде и ми е добре.
П.С. забравих, че не обичам солено и сиренето го обезсолявам във вода задължително.
Поздрав, Ани

Потребителски аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 07 дек 2011, 22:51

Мнение от Ka$mEtLiIkA » 09 окт 2013, 23:13

За натуралните сокове в България :? :thumbsdown: Боза !
"Изправи се в името на това ,в което вярваш ,дори да се изправиш сам !" - Софи Шол

цветята в дома ми

Фейсбук страница Изображение
Подари бижу DELIA

Потребителски аватар
AniBohosean
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от AniBohosean » 09 окт 2013, 23:39

belika написа: за разлика от белите жени, при които големи количества естроген съдържащи храни като соеви и цитрусови - могат да имат доста опасен туморообразуващ ефект.
Сигурна ли си? Това са растителни естрогени, за мен по-опасни са животинските хормони - в прясното мляко, сиренето и т.н. млечни продукти, както и тези в месата, а също опасни са и пласмасите - излъчват бисфенол А и са навсякъде. Онзи ден в Биомаркет Балев видях пластмасови съдове за храна и голяма номенклатура от храни в пластмасови опаковки - био до дупка :nod:
Поздрав, Ани

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 дек 2006, 01:52

Мнение от Borjana » 10 окт 2013, 02:48

AniBohosean написа:От три дни съм в зоната или се въртя около нея. ...
Ани, ти като си на диета така се храниш, чудя се като не си, какво става? Аз без диета всекидневно ям поне на 1/3 от това. Но имам нужда от отслабване, а се чудя как да ям по-малко и да не примяцвам от глад. :wall

Потребителски аватар
bimbargo
Администратор
Администратор
Регистриран: 31 май 2006, 08:25
Контакти:

Мнение от bimbargo » 10 окт 2013, 04:44

AniBohosean написа:От три дни съм в зоната или се въртя около нея. Не се тегля, но се чувствам добре и не огладнявам като звяр.
Браво! Убеждаваш се от ползите, важното е да ти стане навик да се храниш по този начин. Ще видиш, че освен моментното чувство на по-добро настроение и липса на глад, и килцата ще тръгнат надолу. :thumbup:
Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!

Отговори

Върни се в “Здравословен живот”