Мадагаскарска палма

За любителите на всичко бодливо
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
Kastoris
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 06 юли 2007, 23:19

Re: Мадагаскарска палма

Мнение от Kastoris » 18 ное 2011, 06:57

Моят се разклони сам, просто пуска нови връхчета , които постепенно се удебеляват и оформят разклоненията . Ако го отрежеш, вероятно ще стимулираш този процес и то на върха. Моят пахиподиум пусна разклонения в основата . Моят съвет обаче също е да не режеш растението, то си е толкова красиво, особено 1,10 м високо. Растежът е бавен, така , че до тавана има много време.

Потребителски аватар
кокче
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 04 сеп 2011, 20:53

Мнение от кокче » 18 ное 2011, 12:12

Ами май наистина няма да го режа...........за сега :nod: но ще продължа да проучвам въпроса че тъй много не ме кефи нещо :think Благодаря все пак :thumbup:
http://borani.snimka.bg" onclick="window.open(this.href);return false;

moni74
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 16 яну 2013, 14:56

Мнение от moni74 » 16 мар 2013, 15:04

Миналата година си уморих пахиподиума /беше стигнал 60-70см височина/ - явно го преполях, защото загни и се пречупи.
Сега си купих нов, lamerei ако има значение. Прочетох, че е хубаво да се смени транспортната саксия и торфа. Бях мернал някъде готов субстрат за кактуси, мисля да взема от него. Обаче в каква саксия да го сложа? И когато го пресадя, кога да започна поливането?
Ето това е новия пахиподиум:

Изображение

Потребителски аватар
Kastoris
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 06 юли 2007, 23:19

Мнение от Kastoris » 17 мар 2013, 09:03

Същата по големина саксия ще е добре за пресаждането . Хубаво е корените да не са прекалено нашироко , за да може почвата да не задържа влагата продължително време . Постави пахиподиума на светло и топло място, директното слънце е най-добре за него . Полей като пресадиш растението поне след около 7-10 дни леко за първи път , после като пресъхне почвата почти напълно . Като стане наистина топло времето разбира се по-често. Сега растението е все още в покой .

Потребителски аватар
dobis
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 30 апр 2007, 21:21
Контакти:

Мнение от dobis » 19 мар 2013, 22:04

Касторис , расте , виж колко е светло горе , даже цуляви вече малко. Орнажерийна им работа...

Мони , натисни го , сух на топло и слънце , да става човек от него ... само внимавай да не го изгориш , малко крастави петна стават , че и остават. Може да си загуби листата , без значение е , важното тръна да е як и дебел и да расте равномерно ако ще го тъкмиш за изложба , шегичка ...но все пак и фаца трябва да има малко. И умната с водата.

За темата , мойте всикчите са факла сухи , още не съм достигнала до тях с канчето, но всички видове и чишити са се разбудили , пускат нови листенца вече , трябва да ходят на двора , но дъждовете пак идват , че май и слана в края на месеца...объркана пролет нещо, няма да се стабилизира това време.. :mad:
Стискай зъби и се смей!
Чакай и се надявай!
Дограмата ми хлопаааааа

Шейнов
Семенце
Семенце
Регистриран: 12 апр 2013, 11:34

Мнение от Шейнов » 12 апр 2013, 11:43

ЗДРАВЕЙТЕ! НОВ СЪМ ВЪВ ФОРУМА, НО ИМАМ МНОГО ЦВЕТЯ. МАДАГАСКАРСКАТА МИ ПАЛМА Е НА 8 ГОДИНИ И Е 1.8 М ВИСОКА. ЗНАЕ ЛИ НЯКОЙ МОЖЕ ЛИ ДА СЕ РЕЖЕ (СКЪСЯВА) ? ТЪЙ КАТО Е СУКУЛЕНТ СМЯТАМ, ЧЕ БИ ТРЯБВАЛО ДА МОЖЕ... И ПО СЪЩАТА ЛОГИКА ВЪРХЪТ ДА СЕ ВКОРЕНИ КАТО РЕЗНИЦА... НО ТОВА Е САМО МОЕ ПРЕДПОЛОЖЕНИЕ. НЯКОЙ ОПИТВАЛ ЛИ ГО Е?

Потребителски аватар
dobis
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 30 апр 2007, 21:21
Контакти:

Мнение от dobis » 12 апр 2013, 20:46

Миналото лято имаше някъде един подрязан... не помня къде , беше си разклонил на 4-5 връхчета.

За вкореняване ...сложно е .. не е невъзможно , но ако не стане магията , не е твоя вината. Естествено , че ще пробваш. Засуши го , да се втвърди ряза , сееш и повече сухо , отколкото леко влажно от време навреме... може пък да успееш. :cross

подрязала съм сукулентумите ...едното връхче е клюмнало .. заминава , второто е на средно положение , третото още е свежарка. В една саксия са , заедно , много сухи , на сянка и на топло. Не очаквам да се получи , но не ми даде сърце да ги изхвърля.
Стискай зъби и се смей!
Чакай и се надявай!
Дограмата ми хлопаааааа

ani4ka88
Покълнало семенце
Покълнало семенце
Регистриран: 26 юли 2015, 19:42

Мнение от ani4ka88 » 25 авг 2015, 09:21

Здравейте момичета и момчета!
Да раздвижа темата :D
Нова съм във форума, вкязох заради един хищник, но от дни чета като луда за всевъзможни китки. Даже бебето ми се чувства пренебрегнато :D
Имам си такъв бодил от 2-3 години (нямам снимка сега, че от тел-а е сложно). Нищо специално не правя за него. Гледкам го в общ съндък заедно с други суколенти и едно, дето е наречено към камъчетата, ама не е ;) Просто нямам място вече за тях. Домашните рекоха, че ако донеса нов бодил и ще спя с тях на двора... Това беше преди 5 нови бодливци :D :D :D Имам над 60 вида кактуси и суколенти в двора и вътре.
Та за "палмата" (да не се увличам в спам ;) ) Като го взех от Кауфланд веднага го засадих при другите, в съндък, така правя винаги. Запазих му торфа и само му направих място в почвата. Много му хареса! Не е дръпнало много на височина, но пък на листа и ствол е супер. Зимата е на студено и сухо, заедно с другите бодливци. Ако се сетя ги поливам по малко. Може би веднъж в месеца, най-много. Лятото е на пек и пак поливам, когато се сетя. Субстрата е пясък, керамзит, чернозем, въглени, листовка, идея торф и кори - на око и усет. Заради чернозема, керамзита, листовката, корите и торфа не се тревожа от пресушаване. При поливка го къпя цялото растение и нищо му няма. Чат-пат ги пулверизирам всичките в сандъка - чувстват се чудесно. Няма черни листа и такива разни.

Това е от мен за сега. :D Ако мога ще кача снимки.

ПП: m666999, моля те засади албицията в двора и не я мъчи в саксия. Тя е листопадна и студоустойчива. Моята е на 7 години и се счупва да цъвти. Ако нямаш двор може и в голям контейнер на терасата, но трябва да е наистина голям и да го завиваш за зимата.

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 23 фев 2014, 13:18

Мнение от kaloqn_0998 » 14 сеп 2016, 15:21

Здравейте, днес и аз си взех такава палма, минавах през Кауфланд и ми грабна окото, просто не устоях. Прочетох по Интернет, но навсякъде има разграничаваща се информация в това как трябва да се гледа. Може ли някой, който има, да ми даде накратко информация, за това каква почва да слагам, разбрах с дренаж от камъчета на дъното. Голяма ли е кореновата система? И като цяло светлина и температура през зимата, понася ли преместването? Мерси!

Потребителски аватар
ddodo
Дръвче
Дръвче
Регистриран: 10 мар 2013, 13:15

Мнение от ddodo » 14 сеп 2016, 17:37

Моят се оправи, благодарение съвета на Kastoris в края на тема "пахиподиум" - http://forum.flowersnet.info/viewtopic. ... BC#p790230

kaloqn_0998
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 23 фев 2014, 13:18

Мнение от kaloqn_0998 » 24 мар 2017, 15:43

Здравейте! Палмата ми не е пускала листа от есента, когато я взех. Доста опаднаха и има около 6-7 листа, някои от които малки, но не иска да ги развие. Тя само дебелее на стъбло. Поливам я много рядко, пръстта и е главно от пясък и малко градинска почва. Преди известно време забелязах, че едното от младите листа е с почернял връх, и тъй като четох доста, разбрах, че е от липса на светлина. Днес я изнесох на терасата, която е слънчева през целият ден, но ме е страх да не я изгоря, защото терасата е южна. Вчера я местих по пода, където има кътче, огряно от слънце, за да привикне малко по едно време беше на средата на кухнята на пода, ако някой дойде ще си помисли, че нещо не съм си в ред :? .Днес видях, че едното малко листо е наддало на растеж от вчерашното местене, затова я изнесох на терасата и вечер ще я прибирам. Дали ще е проблем цялото това местене? И терасата и кухнята, където беше са с южно изложение и т.е. една врата ги дели.

Отговори

Върни се в “Отглеждане на кактуси и сукуленти”