Мадагаскарска палма

За любителите на всичко бодливо
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
Ivchoo
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 21 фев 2009, 10:46

Re: Мадагаскарска палма

Мнение от Ivchoo » 28 сеп 2009, 16:10

що не ти пречи да пробваш - режеш едно разклонение и във вода да пусне коренчета - след това засаждаш. Предполагам че ще стане. Другият вариант е въздушно вкореняване (мисля че така се казваше метода) - щом става при овошките и розите би трябвало и тук да се получи

botan_
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 31 авг 2007, 11:50
Контакти:

Мнение от botan_ » 28 сеп 2009, 17:01

Според мен съвета ти е грешен, все пак не става дума за дървесинна тъкан, както при овошките и розите а тъкан пълна с вода, тъй че според мен ако се увие в нещо влажно мястото от където би трябвало да пусне коренчета или пък се остави във вода, растението ще загние.
Според мен е достатъчно само да се отреже с нещо остро (аз ползвам бръснарско ножче) и да се засади отново.
Не съм го изпробвал, говоря теоретично, моята палмичка още няма разклонения. :)
И да мълчиш, че ще напляскам, долен манипулатор такъв! :mrgreen:

Потребителски аватар
Ivchoo
Фиданка
Фиданка

Мнение от Ivchoo » 28 сеп 2009, 20:43

не отричам - възможно е да не стане но принципа на въздушното вкореняване е доста ефективен и се ползва не само при храсти и овошки. Режеш пластмасова прозрачна чашка на 2 с отвор н дъното който пасва с диаметъра на растението, слагаш я в основата на издънката и залепваш с тиксо двете половини - пълниш я с пясък го навлажняваш но не да подгизне. Така като е прозрачна чашката можеш да видиш кога и дали се появяват коренчета. Ако не се появят коренчета махаш чашката. По точи начин съм вкоренявал опунция фикус индика от едно доста голямо майчино растение при това с успех

Потребителски аватар
erik_1001
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 10 яну 2007, 16:19
Контакти:

Мнение от erik_1001 » 29 сеп 2009, 14:54

Бих казал че това е "най-лесният" начин за вкореняване на опунция. :D Според мен пробвай: режеш, в сух пясък, чакаш корен, но иначе влагата ще го убие. :nod:
Може да съм сурикат, ама поне не съм тарикат. Май съм даже сурикактус.

Потребителски аватар
greeneyed
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 04 юни 2006, 14:40

Мнение от greeneyed » 29 сеп 2009, 20:32

Да докладвам за палмите от чешката поръчка. :)

Тази рошла доста се е наляла, никакви проблеми не ми е създавала досега. Ноооо ,никога не е късно да се изложа- идва зима! :think

Изображение

А дребосъкът продължава да расте много бавно. Зимата сигурно съвсем ще спре, важното е да оцелее.

Изображение

Потребителски аватар
Ivchoo
Фиданка
Фиданка

Мнение от Ivchoo » 30 сеп 2009, 12:38

значи днес говорих с една позната на майками която се занимава с цветя и сукулентни от много години и тя каза че издънка без проблеми се вкоренява в пясък

Потребителски аватар
Паяков
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 16 юни 2008, 16:55
Контакти:

Мнение от Паяков » 01 окт 2009, 17:07

Благодаря на всички, които ме осведомиха за вкореняването на мадагаскарската палма. Ще се опитам да направя нещо напролет, дано не се повреди майката, като отрежа едно от децата и...

Потребителски аватар
m999666
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 28 ное 2007, 09:55

Мнение от m999666 » 08 окт 2009, 21:52

Не режи издънката - опитай се да я отделиш от майчиното растение чрез отчупване.От моя пахиподиум добри съседи :mad: си бяха отчупили едната издънка.Дали се е хванала - не знам,но на пахиподиума нищо му няма.Освен това раната беше по-малка от дебелината на бебето.Това ме кара да мисля,че се държат към майчиното растение на доста по-малка площ от диаметъра си.

Потребителски аватар
nelidech
Фиданка
Фиданка
Регистриран: 19 окт 2007, 15:20
Контакти:

Мнение от nelidech » 19 окт 2009, 14:40

dora написа:Я да не се оплаквате.
Моето чудо е повече от метър високо и ....аз пък искам издънки :crybaby:
Аз имам пахиподиум ,който вече е станал 1,20м. Няма никакви издънки.През зимата листата му окапват, а през пролетта поникват нови .Бях чела някъде че ставали около 70см високи, но уви. Подарък от мъжа ми, ако взема драстични мерки по обрязването може да се сърди :D . Та ако някой има опит дали се режат и изобщо как се размножава моля пишете :)
http://bg.netlog.com/go/manage/photos" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nelidech.snimka.bg/flowers/my-hobby.416377" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Kastoris
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 06 юли 2007, 23:19

Мнение от Kastoris » 20 окт 2009, 09:33

Вместо да се радваш,че растението ти е високо и красиво ти се е прещяло да го отрежеш. Вероятно при отрязването ще се разклони на върха. Но не разчитай на това . Освен това ако ще правиш това , сега не е сезонът за такива манипулации по кактуси и сукуленти. В момента те са в покой . Шансът да увредиш растението е голям.Не ми стана ясно какво целиш обаче с рязането- да намалиш височината на растението , да го разклониш, да го размножиш. Ако е третото- размножаването основно е със семена и вкореняване на издънките .

Потребителски аватар
nelidech
Фиданка
Фиданка
Контакти:

Мнение от nelidech » 20 окт 2009, 14:26

Kastoris написа:Вместо да се радваш,че растението ти е високо и красиво ти се е прещяло да го отрежеш. Вероятно при отрязването ще се разклони на върха. Но не разчитай на това . Освен това ако ще правиш това , сега не е сезонът за такива манипулации по кактуси и сукуленти. В момента те са в покой . Шансът да увредиш растението е голям.Не ми стана ясно какво целиш обаче с рязането- да намалиш височината на растението , да го разклониш, да го размножиш. Ако е третото- размножаването основно е със семена и вкореняване на издънките .
Ами растението вече е много голямо,тежко, трудно преносимо - като се имат предвид сериозните бодили. За да го преместя забождам по -дебел стиропор на стъблото. Та исках да науча ако някой има опит с тези цветя дали мога да го подновя- както става с всички останали растения- режеш и подмладяваш. :)
http://bg.netlog.com/go/manage/photos" onclick="window.open(this.href);return false;
http://nelidech.snimka.bg/flowers/my-hobby.416377" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Kastoris
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Kastoris » 20 окт 2009, 19:36

Мисля, че ще го загрозиш само с рязането . Резникът вероятно може да пусне корени- както резниците на кактусите и сукулентите- засушаване, пудра вкоренител- влажен пясък. Обаче сега със сигурност не е времето. Изчакай до пролетта , да не кажа лятото . Или пък замени този голям екземпляр с някой, който предпочита голямо растение и има по-мъничък от същия вид . Той си е красив като монолитно растение, ще внася акцент в помещението .
Снимай го да му се порадваме :)

Потребителски аватар
nelidech
Фиданка
Фиданка
Контакти:

Мнение от nelidech » 21 окт 2009, 08:17

Kastoris написа:Мисля, че ще го загрозиш само с рязането . Резникът вероятно може да пусне корени- както резниците на кактусите и сукулентите- засушаване, пудра вкоренител- влажен пясък. Обаче сега със сигурност не е времето. Изчакай до пролетта , да не кажа лятото . Или пък замени този голям екземпляр с някой, който предпочита голямо растение и има по-мъничък от същия вид . Той си е красив като монолитно растение, ще внася акцент в помещението .
Снимай го да му се порадваме :)
[img]C:\Documents%20and%20Settings\PS\Desktop\PA200112.JPG[/img]
Още не съм много добре с прикачането ама дано съм успяла да покажа моя Пахи.

Потребителски аватар
nelidech
Фиданка
Фиданка
Контакти:

Мнение от nelidech » 21 окт 2009, 08:26

Още не съм много добре с прикачането ама дано съм успяла да покажа моя Пахи.[/quote]
Aбе не се получи, ама сложих в снимка.бг снимките на Пахи. Понеже цяло лято беше между другите цветя в дъното и не съм забелязала че е станал колкото мен. :lol:

Потребителски аватар
Kastoris
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнение от Kastoris » 21 окт 2009, 08:38

Позволих си да кача снимката на твоя пахиподиум по указанията ти за нахождението на снимката . Разкошен е , да не си посмяла да го режеш ! :twisted:
Изображение

Отговори

Върни се в “Отглеждане на кактуси и сукуленти”