Echeveria / Ешеверия

За любителите на всичко бодливо
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче
Регистриран: 27 фев 2011, 18:31

Echeveria / Ешеверия

Мнение от Dido_G » 13 авг 2014, 15:27

Много харесвам това растение и отдавна ми се искаше да направя тема точно за него (зная, че има такава в „Проблеми с кактуси и сукуленти“ , но нека проблемите си останат там). За да не гледаме само снимки и да цъкаме с език, реших да напиша и няколко реда за него и да споделя личен опит (който не е чааак толкова голям :D ).
Ешеверията/ Echeveria (някой я наричат и Ечеверия), е сукулентно растение от семейство Дебелецови/ Crassulaceae . Повечето видове произхождат от Южна Aмерика, но има и няколко Ешеверии, които са намерени в Северна Америка. Интересно е да се знае, че това растение не расте в пустинните райони, а в по-планинските.
Ешеверията е ниско растящо безстеблено (или късостеблено) растениe. Месестите му листа образуват спираловидна розетка. На външен вид прилича на Дебелец (Семпервивум) и затова у нас много често се бърка с него. Ешевериите имат широк спектър на оцветяване -зелено, синкаво, сребристо, лилаво, червено и дори черно. На някои видове листата в края им са заострени, други къдрави, някои имат мъхчета по тях, а други брадавични израстъци.
Цветоноса израства между листата и се извисява над растението. Цветовете са с формата на камбанки и са разположени по цветоноса на гроздове. Обагрени са в ярки, пастелни цветове – жълто, оранжево, червено, розово и техните нюанси.

Размножаване: Основният метод за размножаване е чрез отделяне на издънките или младите розетки които се появяват в основата на майчиното растение. Отделените издънки се поставят в субстрат от пясък и почва и се отглеждат при умерени условия. Друг метод е чрез листа. Взимат се листенца, като се внимава да не се пречупят и се поставят в същият субстрат, както издънките. Ешеверията се размножава и чрез семена. Най- често, за да се получи нов хибрид. (Аз използвам първите два метода, като първо оставям „раната“ на резниците да заздравее, оставям ресника да пуне коренчета и после засаждам в леко влажен, добре дрениран субстрат. Първите една – две седмици гледам растенията на сянка)

Отглеждане: Растението е топлолюбиво и не издържа на отрицателни температури. През зимата Ешеверията трябва да се прибере на хладно (не студено) и добре осветено място Поливането се намалява до минимум (Аз поливам веднъж месечно и то ако забележа, че растението видимо се нуждае от малко вода). През лятото е хубаво да се постави на добре осветено място. (Аз лично поставям растенията така, че да не бъдат на пряка слънчева светлина в следобедните часове). Полива се, когато почвата в саксията изсъхне напълно. Тъй като Ешеверията е сукулент, тя може да издържи дълго време без да се полива, защото садържа запас от вода в листата си. Затова е предпочитано растение от хората които не могат да отделят особенно много време за цветята си, а искат да имат такива у дома си. Друга добра страна е, че спокойно можете да отивете на почивка за една - две седмици, без да се притеснявате, че растението ще е загинало.

Вредители и болести: Честно казано основният враг на това растение е преполиването. Голяма част от растенията които умират гледани в домашни условия се дължи именно на прекомерните грижи на стопанина им. Когато водата се задържи прекалено дълго в почвата, започва процес на гниене, а това е предпоставка за развитието на гъбични болести. Както повечето кактуси и сукуленти, Ешеверията няма изградени навици за защита срещу гъбични атаки (защото в родината му такива няма) и бързо загива.
Вредители на това растение най-често са памуклийката и червеният акар.

Изображение

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 дек 2006, 01:52

Re: Echeveria / Ешеверия

Мнение от Borjana » 13 авг 2014, 18:53

Dido_G написа: (Аз използвам първите два метода, като първо оставям „раната“ на резниците да заздравее, оставям ресника да пуне коренчета и после засаждам в леко влажен, добре дрениран субстрат. Първите една – две седмици гледам растенията на сянка)
Обясни, моля, къде и как оставяш резника да пусне коренчета? Аз забождам направо листото в субстрат. Понякога става, понякога не. Та затова питам.

Потребителски аватар
Бобсъна
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 15 фев 2010, 23:36

Мнение от Бобсъна » 13 авг 2014, 21:57

http://www.lapshin.org/roiks/leaves.htm" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 14 авг 2014, 10:54

Размножаването чрез издънки е най-лестният метод, който познавам. С остра градинарска ножица или нож внимателно се отсранява малката розетка от мястото където се е развила. Почиства се от най-долните листенца и се оставя за няколко дни на сянка за да заздраве "раната" (мястото където малката розетка се е свързвала с майчиното растение). След това новото растение се засажда в добре дренирана почва. Хубаво е да изчакате новото растение да пусне коренчета преди да започнете с поливането. До тогава може само леко да се навлажнява почвата. Друг начин е да отавите резника за по-дълго време, докато развие корени на "открито"(без да е засадено). След това се засажда, като се внимава да не се наранят коренчетата. В този случай растението може да се полее (малко, колкото да се намести почвата и да се запълнят въздушните джобове.
Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 14 авг 2014, 11:17

Взимането на листен резник е толкова лесно, че не е нужно използването на какъвто и да е инструмент. Хващате с два пръста листенцето което сте избрали да вземете (гледайте да е здраво и свежо) и завъртате наляво или надясно докато се отдели от стъблото на растението. Погледнете мястото където листото се е държало за растението. Трябва да е здраво. Не се тревожете ако е останало част от стеблото. Това няма да попречи на резника да се развие.
Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 14 авг 2014, 11:30

Ако листото се пречупи преди основата, от него няма да се развие ново растение.
Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 14 авг 2014, 11:47

Листният резник може да се остави не само до развиването на корен, а и на малко растение. Аз лично правя точно така. След това резника се поставя в леко влажна почва, като основата на листото е в средата, за да може новото растение да е разположено там. Покривам с малко почва и оставям за няколко дни на сянка. След това поливам леко.
Понякога дори да сме взели правилно резника, той може и да не се развие. В този случай листенцето изсветлява и става леко прозрачно.Това е сигурен белег, че от този резник няма да се развие ново растение.
Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 14 авг 2014, 12:50

Borjana написа:
Dido_G написа: (Аз използвам първите два метода, като първо оставям „раната“ на резниците да заздравее, оставям ресника да пуне коренчета и после засаждам в леко влажен, добре дрениран субстрат. Първите една – две седмици гледам растенията на сянка)
Обясни, моля, къде и как оставяш резника да пусне коренчета? Аз забождам направо листото в субстрат. Понякога става, понякога не. Та затова питам.
Боре, конкретно за твоето питане. Говорил съм и с други хора по този въпрос. Аз лично използвам и този метод, със забождането на листото, но при него не можеш да наблюдаваш развитието на растението в началният му стадий(да му се радваш как расте дребосъка). Ако става въпрос за малък брой резници по-добре е да са си полегнали, но за по сериозна бройка (500-1000) никой няма да ти зяпа листата – бучиш смело и внимаваш с първоначалните поливки.

Потребителски аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 17 дек 2006, 01:52

Мнение от Borjana » 14 авг 2014, 16:45

Благодаря! Ще пробвам това с наблюдаването, че ми е интересно, а никога не съм се сещала.

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 15 авг 2014, 13:10

Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 21 авг 2014, 14:20

Изображение

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 25 авг 2014, 09:31

Изображение

petrova149
Бонсай
Бонсай
Регистриран: 24 юли 2013, 14:35

Мнение от petrova149 » 26 авг 2014, 10:50

Dido_G , красиви видове имаш, но такава не бях виждала. Поздравления. Аз предпочитам градински видове, но започнах да си мисля и за ешеверия - къщна.

Потребителски аватар
Dido_G
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнение от Dido_G » 27 авг 2014, 09:24

За мое голямо съжаление Ешеверията не може да се гледа в нашите градини, заради климата ни. Иначе кой не би искал градина като тази: Изображение

Потребителски аватар
Бобсъна
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко
Регистриран: 15 фев 2010, 23:36

Мнение от Бобсъна » 27 авг 2014, 09:40

Ето и една от мен:

Изображение

:D
Изображение

Отговори