Първи стъпки в градината

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Първи стъпки в градината

Мнениеот Мики » 03 Апр 2010, 15:54

Здравейте,
С тази нова тема искам да помоните както на мен така и на всички млади градинари. Аз никога не съм се занимавала с градина и цветя, защото съм живяла в апартамент.Сега си имам една градинка, която искам да я направя красива. Много форуми изчетах,но никъде не срещах стъпка по-стъпка какво трябва да направя за да обработя земята и да посея растенията. Купих семена и през март ги сложих в кутийки, покрих ги с найлон и след около 10 дни покълнаха. Сега съм ги преместила в чашки по няколко коренчета за да порастнат. И тук идва проблема, какво да правя нататък? Има много въпроси на които искам да ми отговорите, но първите са : 1. Как да махна тревата? 2. Как да си обравотя земята където ще сея? Цветята които имам са едногодишни :азалия, карамфил, калдаръмче, слънчоглед, петуния, нигела дамасцена и още други дребни цветя.
Ще се радвам да имате търпение да отговаряте на всички "елементарни " въпроси :)))
  • 0

Мики
Семенце
Семенце

Регистриран: 03 Апр 2010, 15:30

Re: първи стъпки в градината

Мнениеот Пери » 03 Апр 2010, 19:58

Мики, най-напред грабваш мотика и обираш тревата там, където ще правиш градинка.
След това грабваш права лопата (бел, кюрек,лизгар :D ) и започваш да прекопаваш, като същевременно почистваш пръстта от всички корени.Това, ако се налага, го повтаряш.
Следва прекопаване с мотика един или два пъти, за да се разбият всички буци пръст.
Накрая, за още по-добро раздробяване на пръстта се прекопава с гребло :nod:
Като приключиш с тези процедури, вече ще имаш първоначален опит и със сигурност ще ти е по-лесно да прецениш къде и как да посадиш китките. :cross
Забравих да ти кажа, че цялата работа може да я свърши някой друг, а ти само да даваш съвети :wink:
  • 0

Аватар
Пери
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 23 Юни 2009, 17:31

Мнениеот Мики » 05 Апр 2010, 14:29

Благодаря,
Вече почистих тревата както каза, но то нестана много добре,трудно се почиства от пръста тревата след като я прикопах. Утре ще повторя :)
Представям си градинката като една поляна и обособени кътчета с цветя. Какво трябва да купя за да стане като полянка: трвевна смес или от пазара разни зелени тревички?
:)
  • 0

Мики
Семенце
Семенце

Мнениеот veroniki » 06 Апр 2010, 10:59

Мики купи си тревна смес за да си сигурна в качеството. :)
  • 0

Аватар
veroniki
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 14 Фев 2010, 11:27

Re: Първи стъпки в градината

Мнениеот dimitar » 06 Апр 2010, 16:22

Аз бих те посъветвал след копането да оставиш градинката до към края на месеца на климатичните условия. Нека плевелите поникнат отново!
След това я напръскай с раундъп или друг тотален хербицид, против едногодишните и многогодишни плевели - троскот, щир, паламида, каниш и т.н.
Изчакай да изсъхнат хубаво плевелите. Събери ги колкото можеш и ги изнеси от мястото. След това натори и тогава разхвърли семената от избраната тревна смеска. Въртящите оросителите са задължителни и много подходящи за тревния килим.
  • 0

Аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 09 Окт 2009, 19:58

Мнениеот РумиВарна » 06 Апр 2010, 18:55

Здравей Мики! И аз като теб дълги години мечтах за градинка и най - сетне мечтата ми се сбъдна! От 3-4 лета се опитвам да направя градината на мечтите ми, но до сега разбрах едно важно нещо - за това са необходими доста години! Е навярно може и за едно лято, но не ми е по джоба подобен "подвиг". За мен е удоволствие всяко нещо да е пипнато от моята ръка пък макар и да се случва бавно!
Първо, според мен, трябва да си наясно с характера на почвата и климатичните особености на мястото. Всичко което ще сееш трябва да е съобразено с тези неща! Защото може много да ти се иска да отглеждаш определени растения, но ако те имат други изисквания от тези които можеш да им предложиш ще ти е много трудно.
Второ, купи си книжка - Цветя и храсти за градината. Аз бих ти препоръчала една такава поредица-Цветя и храсти за балкона; Цветя и храсти за градината, превод са от немски автори. Много съм доволна от тях.Дават всички необходимости за отглеждане на дадено растение-осветеност, почва , размножаване и т.н. Е вярно, че вече има Интернет, но аз съм традиционалист.
Трето, направи си скица как би искала да изглежда твоята мечта. Дори няколко варианта!
И така, малко по малко, къде с успехи , къде с разочерования, но с много желание и мечтата ще стане факт! И тогава ще видиш, че може би нещо би могло да е по различно, да се поразмести и...
Е така се започва! Желая ти много щастливи мигове и истинско удоволетворение дори и когато не всичко се получи както в представите ти! Не спирай да експериментираш! :flower :heart :cross
  • 0

Аватар
РумиВарна
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 04 Мар 2010, 10:14

Мнениеот ян » 07 Апр 2010, 20:29

dimitar написа:Аз бих те посъветвал след копането да оставиш градинката до към края на месеца на климатичните условия. Нека плевелите поникнат отново!
След това я напръскай с раундъп или друг тотален хербицид, против едногодишните и многогодишни плевели - троскот, щир, паламида, каниш и т.н.
Изчакай да изсъхнат хубаво плевелите. Събери ги колкото можеш и ги изнеси от мястото. След това натори и тогава разхвърли семената от избраната тревна смеска. Въртящите оросителите са задължителни и много подходящи за тревния килим.

Аз да попитам , а след това няма ли да умрат и др. растения от препарата нали е в почвата :oops:
  • 0

Аватар
ян
Кълн
Кълн

Регистриран: 05 Май 2007, 22:27

Мнениеот ZETKA » 07 Апр 2010, 22:11

Препарата е много ефикасен за плевели, но си има определен период на действие. Обикновено две седмици след като е пръскано не бива да се сее и след това не остава нищо от неговото действие.
  • 0

Аватар
ZETKA
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 31 Май 2006, 16:40

Мнениеот tsvetina » 08 Апр 2010, 08:23

Вече втора година си имаме градина. И нашите първи стъпки в нея бяха с пръскачка на гърба с раундъп :nod: . След около десет дни тревата /плевелите/ беше толкова зелена - все едно сме я торили :D .Едва две седмици след това започна да жълтее. После разбрах, че трябва слънце, за да се ускори процесът на изсъхване. Препаратът засяга всичко зелено, а не семената в почвата. Но все пак мястото трябва да се изчисти от плевелите, та след това да се засее с каквото сте решили. После отново поникват тук-там плевели, но с редовно косене на моравата не им позволаваме да се ширят много :)
Трудни са първите стъпки, но пък умората е "сладка" /поне за мен/,защото резултатът радва очите и душите ни всеки ден.
Зареди се с търпение и резултатът наистина да те радва! :flower
  • 0

Аватар
tsvetina
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 22 Фев 2010, 21:43

Мнениеот marietaminkova » 08 Апр 2010, 15:58

Да се запиша и аз след вас.
Пълен лаик съм, но голям мераклия.
Досега градина не съм правила и не съм отглеждала. Сега имаме къща и двор около800-900 кв.м. Малко е в планината. Нямам идея как ще се справя със оформянето и засаждането на градината, а ние цялата игра със троежа на къщатат заради това да имаме двор я започнахме.
За сега още оформяме около къщата пътеки,подпорни стени,огради....край няма просто. После предстои насипване на последния слой земя и подравняването му. Като ви изчетох май ще се наложи да предвидим някаква система за поливане. Дървета да измислим....няма да е лесно...но така ми се прави. Чета ви с интерес и ще следвам стъпките ви.
  • 0

Аватар
marietaminkova
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 07 Апр 2010, 15:29

Мнениеот Мики » 08 Апр 2010, 19:10

Здравейте,
Благодаря на всички за съветите. Купих кутия с райграс , но преди да го насея ще напръскам както казвате. Правя си чертеж за цветята и ме интересува как е най-правилно да ги разположа- високи спрями ниски цветя?
:)
  • 0

Мики
Семенце
Семенце

Мнениеот veroniki » 08 Апр 2010, 22:28

Зависи какво ти е разположението. Хубаво е отзад да са по -високите, а отпред по- ниските цветя за да се виждат и да им се любуваш. Помисли от сега дали ще са едногодишни или многогодишни има значение. :nod:Ето така изглегдаше моята градина в началото Изображение
  • 0

Аватар
veroniki
Дръвче
Дръвче

Мнениеот marietaminkova » 09 Апр 2010, 14:38

А сега как изглежда?
  • 0

Аватар
marietaminkova
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 07 Апр 2010, 15:29

Мнениеот veroniki » 10 Апр 2010, 00:06

Сега още не е за гледане, но като се раззелени ще Ви я покажа. :nod:
  • 0

Аватар
veroniki
Дръвче
Дръвче

Мнениеот m_danailova » 18 Апр 2010, 07:26

Ето я моята градина в началото и до есента на миналата година: http://ljuboznatelna.blog.bg/hobi/2009/ ... ina.362158
Всичко от идеята до изпълнението е дело на семейството. Нещата бяха съобразени предимно с времето и финансите, затова действахме в някои случаи в обратен ред. Първо засадихме храстите и дърветата, за да имат време да се хванат и пораснат, и без това бяхме закъснели /на 1 май, гол корен/. После бяха изкопани каналите за поливната система. След това третирахме на два пъти с Глифос, прекопахме и извадихме за всеки случай коренищата на троскота, после беше заравняването, едва на другата пролет сяхме тревата и пуснахме поливната система в действие.
Грешки, които се допускат - твърде гъсто насадени храсти. Получава се, защото като ги купиш пръчки 20см неопитен градинар не може да прецени какво се получава. Друга грешка е да се садят високи и бързорастящи храсти пред ниски или бавнорастящи. Може да се допусне грешка с осветеността, почти всички растения обичат слънцето, но има и такива, които предпочитат шарена сянка. Друга грешка може да бъде несъобразяването на изискванията на растенията към киселинността на почвата. Добре е тези, които обичат кисела почва, да се садят на групи, така може да се внася торф или друго за вкисляване. Друг съвет, който мога да дам, е да си пазиш етикетите от всяко купено растение, или да си ги записваш някъде, поне в началото.
Предполагам , че имаш нужните инструменти, ако нямаш пръскачка, си вземи. При засаждането на храстите и дърветата поставяхме оборски тор в дупките. Запаси се и с тор,ако нямаш оборски - като начало някакъв универсален - 15/15/15 или 18/18/18.
  • 0

Аватар
m_danailova
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 20 Окт 2008, 12:58

Следваща

Назад към Градини и озеленяване