Лавровишна за жив плет

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Лавровишна за жив плет

Мнениеот Ilia » 07 Мар 2010, 16:18

Препоръчаха ми лавровишна за жив плет. Искам да попитам на колко разстояние се засажда, обича ли слънце, че мястото ми цял ден е огрявано? Също така, бързо ли расте и размножава ли се от резници?
  • 0

Аватар
Ilia
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 17 Яну 2007, 18:48

Re: Лавровишна за жив плет

Мнениеот andondm » 07 Мар 2010, 16:30

Може ина слънце, може и на полусенчесто място. Размножава се от резници. Според мен на 40-50 см ще е достатъчно (може и повече)
  • 0

Аватар
andondm
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 21 Мар 2009, 19:22

Мнениеот mixed » 19 Мар 2010, 11:59

Моят опит за сега. Есента през 50-60 см. засадих Лавровишна с идеята за създаване на жив плет. Бройката беше голяма и ги купих от Павликени. След зимата растенията на ветровито място, макар и цял ден огрявани от слънце, са поизмръзнали, тези затрупани от снега и на завет изглеждат по-добре. Не очаквам прираст на година повече от 15-тина см. още повече, че ще има резитба, която растението би трябвало да понесе добре и да сгъти короната. Незнам разликата между Laurocerasus officinalis и Prunus laurocerasus, но предлагаха два вида - относително по-бавнорастяща, по-студоустойчива и с по-дребен лист и по- капризна, с по-бърз растеж и по-голямо листо. Масово в региона предлагаха от втория вид. В София на няколко места съм виждала големи /към 2 м./ и хубави растения.
  • 0

Аватар
mixed
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 27 Мар 2007, 08:17

Мнениеот hartt » 19 Мар 2010, 13:27

Laurocerasus officinalis и Prunus laurocerasus - няма разлика, първото е пуснало корен в медицинските среди, второто е актуално ботанически. Има няколко форми.
Засаждане - бих предпочел 60-80, все пак има стабилен растеж.
Мойте прояваваха известна нежност докато бяха малки, отделни листа измръзваха. Но като поотрастнаха няма проблеми. В сухо време трябва да се полива, още по-добре - с пръскачка.
Редица източници сочат, че цялото растение е отровно поради наличието на цианиди. Други пък твърдят, че са хапвали порядъчно количество плодчета и нищо им нямало, по-отровни били семената, съдържащи амигдалин /като горчивия бадем/.
  • 0

Аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Авг 2007, 14:48

Мнениеот bat_a4o » 20 Мар 2010, 09:24

Мисля, че рядко става над 150см, иначе е много красива за жив плет. Поне из общинските паркове високи не съм виждал. Може би ако се полагат повечко грижи......
  • 0

Аватар
bat_a4o
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 27 Дек 2009, 18:07

Мнениеот rozzy » 07 Дек 2010, 17:38

Макар и след доста време, да хвърля малко светлина...
Лавровишна - Prunus Laurocerasus, старо ботаническо име Laurocerasus Officinalis. На практика има страшно много подвидове, но малко са познати в България, особено в Павликени. Има видове, достигащи до 8 метра височина, има също и пълзящи видове, достигащи максимум 30-40 см. Прирастът естествено зависи и от максималния размер - достигащите 8 м могат да нарастват с до 80 см годишно първите години и са много подходящи за бързо създаване на красиви живи плетове. Малките са подходящи за бордюри или фигури. Проблеми има с температурата, но не с ниските температури - засаждали сме в Драгалевци на над 750 м надморска височина преди 12 години и растенията са прекрасни, някои от тях над 3 метра високи, една единствена пролет измръзнаха част от листата. Проблемът е в късните студове - растението тръгва да се развива много рано и при една сериозна слана през Април последствията са ужасни в по-топлите региони. Видът Prunus Laurocerasus 'Novita' се показва като доста по-устойчив на късните студове, затова бих препоръчал него за по-топлите местообитания.

Старайте се да си купувате растения от професионалисти - дори не винаги е по-скъпо, за сметка на това ако знаете какво точно купувате, а не 'Лавровишна', могат да се оправдаят очакванията Ви и да си спестите много разочарования и пари.

Аз имам над 20 вида лавровишна и мога да ви кажа, че всеки подвид има собствен характер.

Май се поувлякох...
  • 0

rozzy
Семенце
Семенце

Регистриран: 07 Дек 2010, 17:26

Мнениеот mixed » 07 Дек 2010, 18:55

Това са засадените миналата есен растения: http://mixed.snimka.bg/flowers/gradinat ... 9.17868700
А това е снимка от преди две седмици: http://mixed.snimka.bg/flowers/gradinat ... 9.21624244
http://mixed.snimka.bg/flowers/gradinat ... 9.21624673
Миналата зима поизмръзнаха, но след като ги почистих и подхраних : веднъж листно и два пъти на корен, както и след две формиращи резитби мисля, че са в добро състояние.
  • 0

Аватар
mixed
Фиданка
Фиданка

Мнениеот hartt » 07 Дек 2010, 20:06

mixed, добре върви, в последствие ще трябва да вадиш туите и евонимусчетата, този плет ще задуши всичко.
  • 0

Аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Авг 2007, 14:48

Мнениеот mixed » 08 Дек 2010, 08:37

Благодаря! Със сантолината от пролетта поне 4 пъти имах срещи за подстригване, надявам се и с лавровишната да се справя.
  • 0

Аватар
mixed
Фиданка
Фиданка

Мнениеот rozzy » 10 Дек 2010, 14:08

Mixed, ако ги храниш повечко, можеш да имаш още по-добри резултати. Най-лесно става с кристалон специален, 1 супена лъжица на 10л вода и се пръскат листата всяка седмица до средата на септември, ще имаш невероятен прираст! Ама и ще трябва да стрижеш поне веднъж месечно!!!
  • 0

rozzy
Семенце
Семенце

Регистриран: 07 Дек 2010, 17:26

Мнениеот mixed » 11 Дек 2010, 10:00

Листното си беше с Кристалон 18-18-18, и понеже съм мулчирала храних на корен: едно с ам. селитра и едно с Кристалонът.
  • 0

Аватар
mixed
Фиданка
Фиданка

Мнениеот desitasus » 30 Сеп 2011, 12:00

Малко страничен въпрос имам, но пак е за лавровишната. Ако сега сложа резничета за вкореняване имат ли шанс, или да изчакам напролет?
  • 0

Аватар
desitasus
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 23 Сеп 2009, 11:55

Назад към Градини и озеленяване