Търся идеи за озеленяване на ограда

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Търся идеи за озеленяване на ограда

Мнениеот gali » 14 Авг 2009, 16:47

опитвам се за скрия оградата на съседите, която е по дължината на цялото лице на парцела ми - на юг.
Дълга е 35 метра, До нея през цялото време е сянка, а зимата и пролет хвърля сянка до пътеката.
На всичко отгоре е на четири метра от лицето на къщата и където и да застанем, виждаме само грозни бетонни блокчета. Тъй като не бях съгласна и не участвах финансово в изграждането й имам забрана от съседите
да опирам каквото и да е в нея. Освен това твърдят , че на 3 метра от нея нямам право да садя дървета.
Тази пролет посях дива лоза и текома, но растат много бързо , вече се опитват да прехвърлят оградата и
се притеснявам, че ще има скандал всеки момент. Слагам снимки, за да добиете представа.
Очаквам идеи
Изображение
Изображение
Изображение
  • 0

Аватар
gali
Кълн
Кълн

Регистриран: 12 Юни 2009, 13:07

Re: търся идеи за озеленяване на ограда

Мнениеот DarinaN » 14 Авг 2009, 17:01

дивата лоза е добра идея, текомата е много агресивна. и бръшляна също. може би за да не мрънкат ще трябва някак да си подрязваш дивата лоза да не отива у тях. през зимата обаче пак ще им гледаш блокчетата.
и аз се опитвам да маскирам на татко грозната ограда с дива лоза, но ми е една хилава. благодарна съм, че поне не умря. ако изкара зимата напролет хващам един летораст и почвам да правя един след друг отводи по цялата дължина.
аз поне за съседи няма да се притеснявам, защото е към улицата. за трите метра ... доколкото знем сграда не можеш да правиш , но за дърво на бях чувала / и не съм се интересувала/ . защо не попиташ в Общината ? макар че , знам ли, може да важи само за града - нали сме все специални. на село хората си ограждат целите дворове с дървета и никой нищо не казва :think
  • 0

DarinaN
Изгонен потребител
Изгонен потребител

Регистриран: 06 Юни 2009, 08:46

Мнениеот mucun72 » 14 Авг 2009, 17:38

Важи и за саденето на дървета,макар че на село почти не се спазва.В последно време обаче хората започнаха да държат на това,все пак дърво близо до оградата засенчва и съседния двор,има логика.
  • 0

Аватар
mucun72
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 04 Мар 2008, 09:44

Мнениеот svinski » 14 Авг 2009, 18:06

Дървета не може, но храсти или жив плет? За храстите ми идва на ум люляк :)
  • 0

Изображение
Аватар
svinski
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 06 Сеп 2007, 11:21

Мнениеот DarinaN » 14 Авг 2009, 18:09

пак ще прозират блокчетата :think , но като идея ми се струва добра . само че не е моя работа да преценявам.
  • 0

DarinaN
Изгонен потребител
Изгонен потребител

Мнениеот DarinaN » 14 Авг 2009, 20:14

с помощта на муцун72 ето резултат:

Глава двадесет и пета
Ограждане, озеленяване и благоустрояване на урегулирани поземлени имоти

Чл. 95. (1) Имотите могат да се ограждат по реда и при спазване изискванията на чл. 48 ЗУТ .

(2) Озеленяването е неделима част от благоустрояването на всеки поземлен имот. С оглед санитарно-хигиенните условия и изискванията за огряване от слънцето се препоръчват следните най-малки разстояния на декоративните и овощните насаждения до границите на съседните имоти:

1. за ниски дървета (с височина до 2,5 м) – на 1,0 м от границата;

2. за средно високи дървета (с височина до 5,0 м) – на 1,5 м от границата;

3. за високи дървета (с височина над 5 м) – на 3,0 м от границата.

все пак мисля, че можеш да сложиш и дървета - не тополи и не гинко ...., но и дървета
(3) На вътрешна регулационна линия към съседни имоти се препоръчват живи огради с височина до 1,20 м.
  • 0

DarinaN
Изгонен потребител
Изгонен потребител

Мнениеот gali » 14 Авг 2009, 21:15

Благодаря ви за идеите. Мисля си , за да нямам проблеми дали да не опъна телена ограда на сантиметри от тяхната и по нея да се захващат мустачките
на лианите. Проблема ми е , че е много сенчесто и любимите ми рози и клематиси няма да виреят там.Може би трябва да потърся вечнозелени, които да издържат на сянка. Сещам се за бръшлян, но е много скучен.
Колкото до това за селото и града - че това си е на село на 20 км. от Варна, но съседите са "граждани". Като си правиха оградата от всички страни на парцела унищожиха всички дървета по границата, включително и на съседите. Даже си платиха и глоба на общината, а бабичката плака като дете
за старата си череша, която отсякоха , без да я питат .
  • 0

Аватар
gali
Кълн
Кълн

Мнениеот NO CARRIER » 14 Авг 2009, 22:13

Моите съболезнования за съседите. :twisted: При нас положението е малко смотано-замазано, та сме решили да сложим лигуструм за жив плет. Виж дали няма да ти хареса и на теб.
  • 0

Аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор

Регистриран: 15 Яну 2009, 11:42

Мнениеот DarinaN » 15 Авг 2009, 08:32

аз мисля, че може да се възползваш и от 1 на ал. 2 - дървета до 2, 5 м ва 1,5 метра от оградата - има нискостеблени сортове овошни дървета, а от лианите лично аз не бих се отказала. дори сега си мисля, че ако лианите прехвърлят оградата , ако на тях не им харесва нека си ги подрязват от техния двор и да си гледат плочките. а вие ще си гледате една зелена стена . не се разрових повече в тази наредба, но и тяхната ограда не може да е произволно висока и както вие бихте правили сянка в техния двор, така и те нямат право да засенчват вашия . така че донякъде ситуациата може да е "реми", т.е. , малко повече да си кротуват, за да не се налагат по - агресивни мерки, като например да си "подкастрят " оградата. в крайна сметка не може за вас за важи закон / и поздаконов НА/ , а за тях - не .
аз лично бих искала да разбера как ще се развие случая .

и при мене съсед твърди, че му пречи пчелина, макар че идва да си коси бурените 1 път в годината . само че аз нямам никакво намерение да го местя - дори точно обратно - смятам да го накарам да обясни как така телената му ограда се е оказала на 7 метра в моя двор, с чия помощ и на базата на какъв документ ? и кой закон му дава право да НЕ изпълнява влязло в сила съдебно решение ?
  • 0

DarinaN
Изгонен потребител
Изгонен потребител

Мнениеот isa » 18 Авг 2009, 16:21

На мен пък ми се струва че е перфектно за клематиси,не виждам плътна целодневна сянка на снимките ти.Ако добавиш и някоя и друга лоницера, може да имаш цъфтеж през целия пролетно-летен сезон.Също така на такава ограда, с изградена отпред дървена конструкция /мисля че може и мрежа/съм виждала киви.Листата са му невероятно красиви и без цъфтеж. А за неголеми дървета и храсти препоръчвам магнолия, дървовидна ружа, спирея, вейгела, дойция, филаделфус, калина. Разбира се те всичките имат много видове, но от тях може да се подберат различни по големина, растеж и цвят.
  • 0

isa
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 02 Юни 2006, 02:15

Мнениеот annynik » 18 Авг 2009, 16:43

Имам смътни спомени че на нас техниците които ни даваха линия за ограда ни казаха че може само около метър да бъде плътния зид, а нагоре - трябва да е "прозрачен", вече не помня как беше, ако можеш провери. Май нямат право да ви засенчват и то от юг. За озеленяването - лигуструм, еонимус, туи и подобни, на клематисите може и да им е тъмно на северната стена на зид ... За дърветата е така, но на тия бих им посяла плътно орехи или даже още по-брутално тополи, да видя как ще ме накарат да ги махна... Като си махнат камъните тогава и дърветата!
  • 0

Аватар
annynik
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 11 Дек 2006, 15:17

Мнениеот gali » 19 Авг 2009, 13:33

[quote="annynik"]Имам смътни спомени че на нас техниците които ни даваха линия за ограда ни казаха
че може само около метър да бъде плътния зид, а нагоре - трябва да е "прозрачен"...
това наистина е така , но важи само за оградите, граничещи с улица като признават за "прозрачен"
и няколко блокчета с дупки. За останалите граници е определено незнайно защо ограничение
2,2 метра плътна ограда / а жив плет може до 1,20 м./. Някой да вижда логика.
Аз по принцип не се давам лесно, затова най-обстойно съм проверила всичко .
За съжаление законите ни са такива.
При мен грешката е в този който е правил някога границите на парцела - 15 м. лице към улицата и 35 метра дължина.
  • 0

Аватар
gali
Кълн
Кълн

Мнениеот gali » 19 Авг 2009, 14:30

isa написа:На мен пък ми се струва че е перфектно за клематиси,не виждам плътна целодневна сянка на снимките ти.................

Isa, за клематиси не става, сянката на около метър е почти постоянна. :( Но за останалите идеи благодаря.
Дървета не искам да слагам, ще засенчат почти всичко. Елхичката я посях, за да се вижда по коледа от
къщата и да и се радват децата. Тъй като това е мястото, където трябва да се развихря и се вижда от всяко кътче
на двора и къщата, в главата ми се върти нещо такова :
В началото до пътната врата -арка и рози - увивни, чаени, почвопокривни в комбинация с лавандула и карамфилчета.
Влюбена съм в тази снимка:
Изображение
По стената - различни цъфтящи храсти, комбинирани някак със вечнозелени, за да не е грозно през зимата.
пред тях различни многогодишни , здравец за границата с тревата.
Изображение
В частта , която е най-близко до къщата и навеса - нещо като алпинеум на сянка, в който най - упорито
се опитвам да сложа почти всичко, което видя и ако може и още. :D
А, забравих - и градинката ми с билки е там - аромата е невероятен .
Май прекалих с мечтите. Обещавам да ви се похваля с резултата.
  • 0

Аватар
gali
Кълн
Кълн

Re: Търся идеи за озеленяване на ограда

Мнениеот Mike » 20 Авг 2009, 10:44

Има вариант изобщо да не допираш нищо до оградата - на равни интервали се забиват тънки здрави дървени колчета с височината на оградата /ако имаш повече средства има бамбукови такива на Бриколажа, опъва се мрежа за краставици по цялото протежение на оградата и по нея пускаш каквито растения искаш -клематиси, ипомеи /най подходящи/, един два шарени бръшляна, една две диви лози и прочие. Зад тази конструкция може да си оставите 30-50см до оградата за да може отзад да поливаш, подкастряш, ториш и същевременно нищо няма да се допира до свещенната ограда. Мрежата за краставици е с квадрати някъде към 5*5 см, от нещо като зелена корда, изключително тънка и ефирна. Не е скъпа и може да се изхвърля есента а пролет да се купува нова, а може и да си я ползваш две-три години, докато слънцето не я скъса.
Мрежата може да има и друто наименование, но баща ми я ползва в градината си за тази цел, и затова съм я прекръстил така, продава се по основно по агроаптеките.
  • 0

Аватар
Mike
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 16 Дек 2006, 10:46

Re: Търся идеи за озеленяване на ограда

Мнениеот orkud » 20 Авг 2009, 11:01

Страхотни предложения, вече си откраднах няколко идеи за лична употреба :oops:
  • 0

Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.
Хоби - http://www.orkud.snimka.bg/?album%3baid=196583%3bold=1
Аватар
orkud
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 10 Мар 2009, 12:53

Следваща

Назад към Градини и озеленяване