Жив плет от цъфтящи храсти?

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Мнениеот nelumbo » 16 Яну 2009, 20:08

искам да се скрия от клюкарката в съседния двор, но без да си опъвам нервите с подрязани лигуструми или туи!
искам колекция от подходящи храсти,които да стигнат някой ден 2 метра, да стане разнообразно за окото и да има цвят във всеки сезон.
много ли искам?
засега съм засадила и измислила още няколко и се надявам да предложите и други :)
а моите са: форзиция, филаделфус, люляк, махония, декоративна ябълка(не знам точно какво е), 2-3 спиреи, лавровишня,пираканта, вейгела, една-две туи - да има и вечно зелени... и все пак един пъстролистен лигуструм, той ме кефи.
  • 0

Днес усмихнахте ли се поне на едно цвете?
Цветя on-line на http://www.ivenflorist.com
Аватар
nelumbo
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 02 Сеп 2008, 12:26

Re: Жив плет от цъфтящи храсти?

Мнениеот Mike » 17 Яну 2009, 11:57

Само за лятото ли искаш да се скриеш - щото зимата като опадат листата и пак е голо . Ако е за лятото - аз съм сложил още - Acer palmarum, Еуонимуси със шарени листа /не падат зимата/, Елеагнус /със шарени листа, вечнозелен/, Бръшлян съм напускал по мрежата -плътна ограда става, стига съседката да не се кара, Пираканта, няколко туи и др. иглолистни, Физокарпус със тъмночервени листа, Керия - е стига толкова.
  • 0

Аватар
Mike
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 16 Дек 2006, 10:46

Мнениеот naa » 17 Яну 2009, 12:30

барбарис

това е вечнозелен берберис, цъфти през май в жълто.
Може да си направиш плет от чимшир и в него да се промушват клематиси и да цъфтят пролетта и лятото.

Има катерещи се рози с височина 2-3 метра /колкото са подпорите, толкова висока е розата/. Може да използваш шипки за декорация през есента и зимата. Има някои видове шипки, които са запазват яркочервени до нова година и дори след това. Стават за коледен венец.
Виж темата за лоницера.
  • 0

ПРИСЪСТВИЕТО НА КУЧЕШКИ АРМИИ БЕЗ НАМОРДНИЦИ ПО УЛИЦИТЕ Е ПРИГОТОВЛЕНИЕ ЗА УБИЙСТВА
чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 26 Дек 2007, 13:38

Мнениеот nelumbo » 17 Яну 2009, 20:02

благодаря ви! :)
бербериса го обожавам,особено цъфнал, но ще трябва да го избегна заради децата, да не се боцкат
и розите ги обожавам и няма да ги избегна въпреки бодлите, ще ги "изолирам"отпред с по-дребни растения.
за ацера не бях се сетила, макар че ми е любиииииим! и за евонимусите...
а иначе, за зимата няма да мисля, тогава не ходим на вилата
  • 0

Аватар
nelumbo
Дръвче
Дръвче

Мнениеот samba » 19 Яну 2009, 12:34

Може първо да сложите на оградата платно ,то е като мрежа против комари.Почти не се вижда нищо през него,трябва да долепиш нос,за да видиш нещо.Отгоре няма проблем да си расте каквото и да е.Имам съседи с такава мрежа,а за 3 години бръшляна им покри мрежата,сега е много красиво.
  • 0

Аватар
samba
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 22 Юли 2008, 15:18

Мнениеот Kalisti » 16 Фев 2009, 16:38

преглеждайки форума попаднах на тази тема и се сетих за това:

http://www.pic-bg.net/files/23soif2v9h9fo6bdscfb.jpg

много ми направи впечатление, когато го видях. бяхме на почивка и това беше в един рибарник близо до Златоград. На това растение по нашите географски ширини му викаме метла... не знам как се казва, но беше много красиво. не стига чак до два метра, доколкото ми е известно, но си е хубава идея. :)
  • 0

Аватар
Kalisti
Семенце
Семенце

Регистриран: 03 Фев 2009, 20:22

Мнениеот cnikolova » 16 Фев 2009, 17:41

Това е кохия и става около 1м висока,а този ефект се постига едва в края на лятото.
  • 0

Аватар
cnikolova
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 25 Яну 2008, 15:06

Мнениеот krass » 19 Фев 2009, 14:21

Мисля, че градинския, зимоустойчив хибискус също става. Расте като храст, вдига се на 2-3 метра височина, може да се оформи и като дърво, а става идеално и за жив по-нисък плет.
  • 0

Аватар
krass
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 10 Яну 2007, 21:43

Мнениеот nelumbo » 19 Фев 2009, 16:53

ами даааа, даже имам семена да сея за този хибискус! :D не че знам как точно, но ще пробвам, той е очарователен на дърво особено!
  • 0

Аватар
nelumbo
Дръвче
Дръвче

Мнениеот Ленито » 19 Фев 2009, 18:05

krass написа:Мисля, че градинския, зимоустойчив хибискус също става. Расте като храст, вдига се на 2-3 метра височина, може да се оформи и като дърво, а става идеално и за жив по-нисък плет.

:nod: В Бургас ми направи впечатление, че част от Морската градина беше оградена от такъв жив плет. :thumbup:
  • 0

Всеки ритник отзад води до крачка напред!
Аватар
Ленито
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 02 Окт 2008, 10:07

Мнениеот Calico » 20 Фев 2009, 00:04

Защо не пуснеш повет (див клематис) по мрежата? Расте много бързо, можеш да го режеш и контролираш, цъфти доста дълго и ще направи плътна завеса
  • 0

Аватар
Calico
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 22 Окт 2007, 10:15

Мнениеот nelumbo » 20 Фев 2009, 08:52

леле, тоя повет :eek: се мъча да го унищожа от години, прекалено е агресивен и ако не го държиш изкъсо, превзема и съсипва, а аз не мога да му отделя толкова време, като не съм там постоянно. в домашната ми градинка се беше навъдил и вече 4 години я обработвам, а още избиват издънки. там, на вилата, за където мислим тая цъфтяща ограда, съседката има и се чудя как да я придумам да го махне, че влиза у нас - сигурно ще и подаря 1-2 истински кленатиса да ги сложи на негово място, само да се съгласи!
  • 0

Аватар
nelumbo
Дръвче
Дръвче

Мнениеот Ленито » 20 Фев 2009, 09:00

nelumbo написа:леле, тоя повет :eek: се мъча да го унищожа от години, прекалено е агресивен и ако не го държиш изкъсо, превзема и съсипва!

Точно! :nod: При нас за поредна година се опитва да задуши едни сливки покрай оградата! Вярно, че мирише приятно като цъфти и е медоносен, ама в собствения двор е голяма напаст (като акацията, която никне навсякъде)
  • 0

Всеки ритник отзад води до крачка напред!
Аватар
Ленито
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 02 Окт 2008, 10:07

Мнениеот Calico » 20 Фев 2009, 15:52

Сериозно ли за повета? На мен просто ми харесва как изглежда и мислех това лято да си го завъждам.
хмм.... аз ходя там всяка седмица, едва ли ще е проблем да го режа. Или ще е проблем?
  • 0

Аватар
Calico
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 22 Окт 2007, 10:15

Мнениеот nelumbo » 20 Фев 2009, 17:07

мисля, че по-скоро проблемът ти ще бъде как да го изкореняваш с кирката ...
съжалявам, не убивай вестоносеца :oops: иначе и на мен ми харесва как изглежда и колко бързо расте
ще ми се и клематисите да се въдеха така лесно - и със семе, и с отводи , и да растяха по 2-3 метра на година... :(
  • 0

Аватар
nelumbo
Дръвче
Дръвче

Следваща

Назад към Градини и озеленяване