Глоксиния - размножаване

Подфорум за любителите на глоксинии и сентполии
admin
Site Admin

Точно преди месец взех от баба ми листо /бяло-червена/ и го сложих в малко водичка, дръжката е потопена 1 см., не повече. Не е пуснал корени, но образува грудка, в момента е дълга 1.5 см. и широка към половин см. И баба ми като размножаваше глоксинии с листа, първо растеше грудката, а после корените. Като порастнат и те към 1 см. посаждам в рохкава пръст. С прецъфтял цвят не сме пробвали, но като цъфне и прецъфти, ще експериментирам.
admin
Site Admin

бимбарго за около месец
admin
Site Admin

И моята глоксиния сега прецъфтява, така че и аз ще пробвам това размножаване!Страшно много ми харесва това цвете:)
admin
Site Admin

Моята отдавна я приспах. Утре ще надзърна да видя какво става с грудките. Я кажете как по-добре да ги съхраня - в оригиналните трици в хладилника или в саксиите на остъкления балкон?
admin
Site Admin

глоксиния Аз моите ги приспивам в саксийките им.Рано на пролет ги преглеждам и те ми подсказват какво точно искат. Шефче,не знам колко е топло остъкленото ти балконче,но нали знаеш ,че в грудката има повечко водичка?Ако им е студеничко може и да поизмръзнат/пепел ми на езика/.Така,че съблюдавай температурата!
admin
Site Admin

И аз моите ги оставам в саксиите им, а самите саксии тикам под леглото - тъмно и топло. Напролет пресаждам, а зимата май не ги поливам. Макар да съм чувала, че от време на време им се слага по-малко вода.
admin
Site Admin

Чудех се в коя тема да задам няколко въптоса и тази ми се стори подходяща. Става въпрос за захванатите глоксинии. Това лято захванях няколко глоксинии от листа и цвят. Засадих ги. Вчера не изтърпях и поразрових малко. Има 2-3 грудки, колкото малък лешник, 2 още по-малки, на 2 още не е изсъхнал листа от който са захванати. Трябва ли да ги засушавам. Или да продължа да ги поливам. Сега са на южен прозорец с парно. Там ли да ги оставя. А едната има две издънки с по 5-6 листа. Нея какво да я правя/не съм и гледала луковицата/.
admin
Site Admin

Талия, някъде, някой беше писал, че новозахванатите не бива да се приспиват. И аз имам една такава, засега стои на остъклена тераса, но вече ще я вкарам на топло.
admin
Site Admin

Mori_a написа: Талия, някъде, някой беше писал, че новозахванатите не бива да се приспиват. И аз имам една такава, засега стои на остъклена тераса, но вече ще я вкарам на топло. Благодаря. Чувала съм обаче и друго мнение и се надявах някой да сподели още от собствен опит. Може обаче повечето да са като мен новаци.
admin
Site Admin

Помните ли, че ви се похвалих с първата си глоксиния, купена от гр. Годеч. Ами сега тя няма вече нищо по себе си. Окапаха й всички листа, цветовете отдавна свършиха. Сега какво да я правя - заспала ли е ? Да постъпя като Divnamey - под леглото ли ? Или просто в стаята с все саксия ? Или да извадя грудките във вестници и... в чекмеджето - на топло и тъмно ? Питам съвсем сериозно - не се шегувам. Това ми е първата глоксиния и не ми се ще да я убия ......
Post Reply

Return to “Геснериеви”