Вечнозелени дървета, храсти и треви?

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Мнениеот naa » 07 Сеп 2008, 19:15

Вечнозелени дървета, храсти и треви за зимата-кои са те?
По специално ме интересуват тези със зелени или жълтозелени листа, ако има такива. Имам две такива тревисто-храстовидни жъртозелени растения - една калуна и едно хебе, но ми се иска и нещо по-голямо, като дърво, защото кипарисът ми, който е жълто-зелен през лятото, през зимата става кафеникакъв и въобще не ме радва.
  • 0

ПРИСЪСТВИЕТО НА КУЧЕШКИ АРМИИ БЕЗ НАМОРДНИЦИ ПО УЛИЦИТЕ Е ПРИГОТОВЛЕНИЕ ЗА УБИЙСТВА
чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 26 Дек 2007, 13:38

Re: Вечнозелени дървета, храсти и треви?

Мнениеот sand wedge » 08 Сеп 2008, 10:05

По-зелено от чемшир за зимата... :think Вземи си някой тис, илекс... Има разни иглолистни колкото щеш... :nod:
  • 0

Вечнозелени дървета, храсти и треви?и.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ
http://www.youtube.com/watch?v=OnDiy8I_rPo
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 249&type=1
Аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Регистриран: 24 Авг 2006, 11:01

Мнениеот naa » 08 Сеп 2008, 11:49

Чимширът си е зелен, но ти да видиш какво жълто-зелено е калуната ми-все едно, че пролет е дошла. Въпросът е да си остава хубаво зелено, без кафяво.
  • 0

ПРИСЪСТВИЕТО НА КУЧЕШКИ АРМИИ БЕЗ НАМОРДНИЦИ ПО УЛИЦИТЕ Е ПРИГОТОВЛЕНИЕ ЗА УБИЙСТВА
чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот naa » 09 Сеп 2008, 08:03

Тъкмо сe бях насочила към euonymus blondy, но прочетох, че си променял цвета в розов през зимата
http://www.hangingbasketsdirect.com/Pro ... uctRef=834[/img]Вечнозелени дървета, храсти и треви?
  • 0

Последна промяна naa на 09 Сеп 2008, 09:40, променена общо 1 път
чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Blaaveis » 09 Сеп 2008, 08:39

Moите предложения за широколистни,вечнозелени храсти с пъстра (зелена и жълта) окраска на листата:

Ilex altaclarensis'Golden King'
Aucuba japonica
Buxus sempervirens 'Marginata', 'Aureovariegata'
Eleagnus pungens 'Maculata'
Ligustrum ovalifolium 'Aureum'
  • 0

Jeg elsker Blåveis
Аватар
Blaaveis
Кълн
Кълн

Регистриран: 16 Авг 2008, 11:01

Мнениеот naa » 09 Сеп 2008, 09:39

благодаря за бързия отговор,

Ligustrum ovalifolium 'Aureum'-
тези двата ги имам от няколко години, но за съжаление през зимата на чимшира жълтото по края на листата става много неопределено кафеникафо-розовеещо, а на лигуструма жълто-зеленото в листата се променя към кафяво, и то до средзима, а после листата падат.
Аукубата не знам до колко градуса издържа през зимата, някъде бях срещала, че издържа до -5-10 градуса студ
а останалите не съм ги виждала. Т.е виждала съм обикновен илекс и знам какво растение е, но не съм виждала да продават илекс с жълто по листата.
Имам един рододендрон, който има жълто по листата и цъфти бледолилаво, ама как се размножава рододендрон? Досега съм вкоренила само един отвод и го дадох на съседката.
  • 0

чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Blaaveis » 09 Сеп 2008, 11:07

naa написа:благодаря за бързия отговор,

но за съжаление през зимата на чимшира жълтото по края на листата става много неопределено кафеникафо-розовеещо, а на лигуструма жълто-зеленото в листата се променя към кафяво, и то до средзима, а после листата падат.

През зимата слънчевото огаравяне е силно ограничено, а именно то поддържа пъстролистни форми да са пъстролистни.През зимата покафеняването на листата и опадането им се дължи на това , че при неблагоприятни условия вечнозелените видове проявяват характер на полувечнозелени или листопадни като защитна реакция.Не е нещо необичайно , но не е приятно явление.
  • 0

Jeg elsker Blåveis
Аватар
Blaaveis
Кълн
Кълн

Мнениеот naa » 09 Сеп 2008, 17:06

Ето реакцията на калуните към ниските зимни температури

Това е рододендронът

а това е хебето
  • 0

чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Alpina » 10 Сеп 2008, 17:53

Наа, просто твоят кипарис е биота (източна туя), която зимата става кафява. Ако си купиш жълта форма на лъжекипарис или западна туя, те няма да покафенеят. Напротив през зимата жълтото им става още по-жълто, докато през вегетацията е по-скоро жълтозелено.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот naa » 10 Сеп 2008, 18:54

Но на етикета пишеше Hebe cupressifolia, вече понаучих някои латински имена на цветя и мисля, че cupressifolia значи кипарисовиден. В "хоум гардън", откъдето го купих, има още много такива растения. Смятам, че едва ли са се объркали, по скоро мащабът на снимката може да подведе, растението в действителност е доста дребно, към 15 см високо и расте само настрани. Нещо все нямам късмет, купила съм си един кипарис, който жълтее през лятото, но през зимата кафенее. За съжаление не знам точното му име.
  • 0

чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Alpina » 10 Сеп 2008, 20:17

Аз коментирам кипариса ти, който зимата кафенее, а лятото жълтее. Смятам, че това е Biota (Thuja) orientalis "Ellegantissima". Ако пък имаш предвид хебе, то си е хебе, а cupressifolia буквално означава кипарисолистно, но хебето няма нищо общо със семейството на кипарисите.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот naa » 11 Сеп 2008, 08:11

Alpina, много ти благодаря за уточнението. Ще си потърся жълта форма на лъжекипарис или западна туя.
  • 0

чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот just » 11 Сеп 2008, 10:32

naa написа: В "хоум гардън", откъдето го купих, има още много такива растения. Смятам, че едва ли са се объркали, по скоро мащабът на снимката може да подведе, растението в действителност е доста дребно, към 15 см високо и расте само настрани.

Naa, наистина има много разновидности на това красиво вечнозелено храстче - виж тук

Не мисля, че растат само настрани, или поне моите :D Миналата есен си посадих два вида, точно както казваш - високи и широки около 15 см. - изглеждаха така Вечнозелени дървета, храсти и треви? Тази снимка е правена рано напролет, а сега са повече от двойни.

Други вечнозелени храстчета:
Скимия - казват му и гръцки люляк. При нашия климат може да стане като голям храст и цъфти с ароматни цветове.
Сантолина (има два вида зелена и сребриста - сиво-зелена на цвят) - бързо става на туфа, която на следващата година трябва да се подреже ниско, че иначе старите клончета полягат на земята и оголват центъра.
  • 0

Аватар
just
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 28 Ное 2007, 10:38

Мнениеот Blaaveis » 11 Сеп 2008, 12:04

За добър ефект Santolina се използва като едногодишно и то за геомертични фигури(подрязана) или като малки храстчета в конпозиция с камък и въпреки сортовото разнообразие в цетовата гама тя губи много бързо добрия вид щом израсте и вдървенеят стъбълцата и дори да се подрязва добър декоративен ефект се постига като се подменя с млади растения.
  • 0

Jeg elsker Blåveis
Аватар
Blaaveis
Кълн
Кълн

Мнениеот just » 11 Сеп 2008, 12:35

Как се размножава сантолината - сигурно с резници :think. Ако да, знаеш ли как се залагат и кога се прави - сега или напролет ?
  • 0

Аватар
just
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 28 Ное 2007, 10:38

Следваща

Назад към Градини и озеленяване