Вечнозелени дървета, храсти и треви?

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите

Get Adobe Flash player

Get Adobe Flash player
Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Вечнозелени дървета, храсти и треви?

Мнениеот naa » 07 сеп 2008, 20:15

Вечнозелени дървета, храсти и треви за зимата-кои са те?
По специално ме интересуват тези със зелени или жълтозелени листа, ако има такива. Имам две такива тревисто-храстовидни жъртозелени растения - една калуна и едно хебе, но ми се иска и нещо по-голямо, като дърво, защото кипарисът ми, който е жълто-зелен през лятото, през зимата става кафеникакъв и въобще не ме радва.
ПРИСЪСТВИЕТО НА КУЧЕШКИ АРМИИ БЕЗ НАМОРДНИЦИ ПО УЛИЦИТЕ Е ПРИГОТОВЛЕНИЕ ЗА УБИЙСТВА
чл.117 от НК

Потребителски аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Re: Вечнозелени дървета, храсти и треви?

Мнениеот sand wedge » 08 сеп 2008, 11:05

По-зелено от чемшир за зимата... :think Вземи си някой тис, илекс... Има разни иглолистни колкото щеш... :nod:
Изображениеи.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ
http://www.youtube.com/watch?v=OnDiy8I_rPo
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 249&type=1

Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот naa » 08 сеп 2008, 12:49

Чимширът си е зелен, но ти да видиш какво жълто-зелено е калуната ми-все едно, че пролет е дошла. Въпросът е да си остава хубаво зелено, без кафяво.
ПРИСЪСТВИЕТО НА КУЧЕШКИ АРМИИ БЕЗ НАМОРДНИЦИ ПО УЛИЦИТЕ Е ПРИГОТОВЛЕНИЕ ЗА УБИЙСТВА
чл.117 от НК

Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот naa » 09 сеп 2008, 09:03

Тъкмо сe бях насочила към euonymus blondy, но прочетох, че си променял цвета в розов през зимата
http://www.hangingbasketsdirect.com/Pro ... uctRef=834[/img]Изображение
Последна промяна от naa на 09 сеп 2008, 10:40, променена общо 1 път.
чл.117 от НК

Потребителски аватар
Blaaveis
Кълн
Кълн
Контакти:

Мнениеот Blaaveis » 09 сеп 2008, 09:39

Moите предложения за широколистни,вечнозелени храсти с пъстра (зелена и жълта) окраска на листата:

Ilex altaclarensis'Golden King'
Aucuba japonica
Buxus sempervirens 'Marginata', 'Aureovariegata'
Eleagnus pungens 'Maculata'
Ligustrum ovalifolium 'Aureum'
Jeg elsker Blåveis

Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот naa » 09 сеп 2008, 10:39

благодаря за бързия отговор,

Ligustrum ovalifolium 'Aureum'-
тези двата ги имам от няколко години, но за съжаление през зимата на чимшира жълтото по края на листата става много неопределено кафеникафо-розовеещо, а на лигуструма жълто-зеленото в листата се променя към кафяво, и то до средзима, а после листата падат.
Аукубата не знам до колко градуса издържа през зимата, някъде бях срещала, че издържа до -5-10 градуса студ
а останалите не съм ги виждала. Т.е виждала съм обикновен илекс и знам какво растение е, но не съм виждала да продават илекс с жълто по листата.
Имам един рододендрон, който има жълто по листата и цъфти бледолилаво, ама как се размножава рододендрон? Досега съм вкоренила само един отвод и го дадох на съседката.
чл.117 от НК

Потребителски аватар
Blaaveis
Кълн
Кълн
Контакти:

Мнениеот Blaaveis » 09 сеп 2008, 12:07

naa написа:благодаря за бързия отговор,

но за съжаление през зимата на чимшира жълтото по края на листата става много неопределено кафеникафо-розовеещо, а на лигуструма жълто-зеленото в листата се променя към кафяво, и то до средзима, а после листата падат.

През зимата слънчевото огаравяне е силно ограничено, а именно то поддържа пъстролистни форми да са пъстролистни.През зимата покафеняването на листата и опадането им се дължи на това , че при неблагоприятни условия вечнозелените видове проявяват характер на полувечнозелени или листопадни като защитна реакция.Не е нещо необичайно , но не е приятно явление.
Jeg elsker Blåveis

Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот naa » 09 сеп 2008, 18:06

Ето реакцията на калуните към ниските зимни температури
Изображение

Това е рододендронът
Изображение

а това е хебето
Изображение
чл.117 от НК

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alpina » 10 сеп 2008, 18:53

Наа, просто твоят кипарис е биота (източна туя), която зимата става кафява. Ако си купиш жълта форма на лъжекипарис или западна туя, те няма да покафенеят. Напротив през зимата жълтото им става още по-жълто, докато през вегетацията е по-скоро жълтозелено.

Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот naa » 10 сеп 2008, 19:54

Но на етикета пишеше Hebe cupressifolia, вече понаучих някои латински имена на цветя и мисля, че cupressifolia значи кипарисовиден. В "хоум гардън", откъдето го купих, има още много такива растения. Смятам, че едва ли са се объркали, по скоро мащабът на снимката може да подведе, растението в действителност е доста дребно, към 15 см високо и расте само настрани. Нещо все нямам късмет, купила съм си един кипарис, който жълтее през лятото, но през зимата кафенее. За съжаление не знам точното му име.
чл.117 от НК

Потребителски аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Alpina » 10 сеп 2008, 21:17

Аз коментирам кипариса ти, който зимата кафенее, а лятото жълтее. Смятам, че това е Biota (Thuja) orientalis "Ellegantissima". Ако пък имаш предвид хебе, то си е хебе, а cupressifolia буквално означава кипарисолистно, но хебето няма нищо общо със семейството на кипарисите.

Потребителски аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче
Контакти:

Мнениеот naa » 11 сеп 2008, 09:11

Alpina, много ти благодаря за уточнението. Ще си потърся жълта форма на лъжекипарис или западна туя.
чл.117 от НК

Потребителски аватар
just
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот just » 11 сеп 2008, 11:32

naa написа: В "хоум гардън", откъдето го купих, има още много такива растения. Смятам, че едва ли са се объркали, по скоро мащабът на снимката може да подведе, растението в действителност е доста дребно, към 15 см високо и расте само настрани.

Naa, наистина има много разновидности на това красиво вечнозелено храстче - виж тук

Не мисля, че растат само настрани, или поне моите :D Миналата есен си посадих два вида, точно както казваш - високи и широки около 15 см. - изглеждаха така Изображение Тази снимка е правена рано напролет, а сега са повече от двойни.

Други вечнозелени храстчета:
Скимия - казват му и гръцки люляк. При нашия климат може да стане като голям храст и цъфти с ароматни цветове.
Сантолина (има два вида зелена и сребриста - сиво-зелена на цвят) - бързо става на туфа, която на следващата година трябва да се подреже ниско, че иначе старите клончета полягат на земята и оголват центъра.

Потребителски аватар
Blaaveis
Кълн
Кълн
Контакти:

Мнениеот Blaaveis » 11 сеп 2008, 13:04

За добър ефект Santolina се използва като едногодишно и то за геомертични фигури(подрязана) или като малки храстчета в конпозиция с камък и въпреки сортовото разнообразие в цетовата гама тя губи много бързо добрия вид щом израсте и вдървенеят стъбълцата и дори да се подрязва добър декоративен ефект се постига като се подменя с млади растения.
Jeg elsker Blåveis

Потребителски аватар
just
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот just » 11 сеп 2008, 13:35

Как се размножава сантолината - сигурно с резници :think. Ако да, знаеш ли как се залагат и кога се прави - сега или напролет ?

Върни се на “Градини и озеленяване”