Препарати за растителна защита

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Re: Препарати за растителна защита

Мнениеот Alpina » 19 Фев 2012, 13:58

Не е толкова рядко това масло. Миналата година си купувах, но не помня откъде. Миризмата му е странна. Аз го ползвах за ароматотерапия - при труднозарастващи инфекциозни рани. Даже още имам някъде от него, ще го ползвам в растителната защита тогава. Има една мъничка аптека, като се тръгне по бул. Мадрид от канала към паметника Левски - вляво. Там предлагат много етерични масла, най-различни. Мисля, че вероятно от там съм си купила и чаеното дърво.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот Borjana » 19 Фев 2012, 14:40

Вчера питах в най-близката до работата ми аптека (не е билкова) за чаено дърво. Жената каза, че по принцип продават, но в момента нямат. Предложи да ми поръча и в понеделник ще си го взема. Явно не е трудно да се намери.
  • 0

Аватар
Borjana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Дек 2006, 01:52

Мнениеот dani1964 » 19 Фев 2012, 14:45

Масло от чаено дърво има в дрогериите DM - 30 мл за около 4лв. Пише, че дори е "био".
  • 0

Аватар
dani1964
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 07 Апр 2009, 08:24

Мнениеот marmozana » 21 Фев 2012, 12:49

Такаа, ето какво успях да събера за маслото от чаено дърво.

Маслото от чаено дърво е едно от най-известните, използвани с лечебна цел.
Маслото се получава от растение, принадлежащо към семейството на Melaleuca alternifolia. Растението ни е познато като чаено дърво, въпреки че няма връзка с растенията, които се отглеждат за чай.
Чаеното дърво е познато от времето на откривателя на Австралия, Кук. Неговите моряци използвали листата му за приготвянето на отвара, която да замени чая.

Състав на маслото
В сравнение с останалите познати етерични масла по състав маслото от чаено дърво е най-богато на полезни вещества. То съдържа поне 48 органични компоненти – монотерпени до 50 %, дитерпени до 40 % и цинеол до 15 %. В състава му влизат и няколко съединения, които не се срещат в други растения. Това са виридифлорен до 1 %, В-терпинеол 0,24%, следи от L-тернинеол и от алигексаноат.

Маслото е толкова по-качествено, колкото повече съдържа терпинен-4-ола и цинеола. Съдържанието им съответно трябва да бъде не повече от 30 %  и 15 %, в противен случай маслото предизвика раздразнение на кожата.

Свойства
Маслото от чаеното дърво е силен антисептик. То е 8 пъти по-силно от карболовата киселина и 12 пъти от фенола. Има бактерицидни, противогъбични, противовирусни и имуностимулиращи свойства.

Използва се при терапия срещу патогенни микроорганизми като  Staphylococcus. Активен е срещу 6 вида от този микроорганизъм, aureus, erider-midis, pneumoniae, faecalis. Действа и срещу Propionibacterium acnes, Beta haemolytic streptococcus, Klebsiella pheuraoniac, Citrobacter spp., Shigella sonnei, Proteus mirabolis, Legioneila spp., Pseudomonas aeriginosa, Candida albicans и др. То убива изброените микроорганизми и едновременно с това усилва имунната система.

Чаеното масло е подходящо средство за терапия на рани, ухапвания, загноявания и изгаряния, тъй като има дезинфектиращи свойства. Спомага и бързото възстановяване на кожата и оздравяване на раните. Има ефект дори при паразити по кожата – въшки и краста. 
Въз основа на проучвания, е установено, че маслото от чаено дърво е 83% ефективно за убиване на яйцата или гнидите, и 93% ефективно за убиване на възрастни въшки и нимфи .

Маслото е особено полезно като дезинфектант в болниците, тъй като убива резистентните на антибиотици щамове на Staphylococcus.

Изпитанията установиха, че чаеното дърво е ефективно срещу много други организми, в това число всички щамове на Candida освен Epidermophyton floccosum, всички шестдесет и четири щамове на пърхот (Malassezia furfur) и осемдесет други видове болестотворни гъбички. По-долу е списъкът на организми, при които маслото от чаено дърво е доказало своята ефективност: aspergillus, bacteroides, Clostridium, Cryptosporidium, Diptheroids, E. coli, Enterobacter, Fusobacterium, Gonococcus, Hemophilus, Herpes viruses, Meningococcus, Microsporium, Peptococcus, Proteus, Pseudomonas, Spirochetes, Staphylococcus, Streptococcus, Trichinosis, Trichophyton.

Източници:
http://www.puls.bg/health/inquisitive/news_2628.html
http://nanocom-bg.com/test/index.php?option=com_content&view=article&id=978:chaeno-darvo-tea-tree&catid=37:bilkolechenie&Itemid=100017
http://bg.hicow.com

За сега нямам лични впечатления за въздействието му върху инсекти, щото май всичко избих.
НО мисля, че успешно се справя с плесени по почвата.
Преди няколко дни пръсках разсадите при които се беше появила плесен, за сега е изчезнала.
  • 0

Аватар
marmozana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Юли 2008, 13:41

Мнениеот kikabelata » 21 Фев 2012, 14:07

мерси, чудесна си :thumbup: :flower
  • 0

Който търси Кика, намира белята :twisted:
личен блог подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен. След това попитай.
Аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор

Регистриран: 31 Май 2006, 15:51

Мнениеот Mileto » 21 Фев 2012, 14:13

Мармозана, благодаря ти за изчерпателната информация. Много чудодейно звучи, ще се опита. :thumbup:
  • 0

Аватар
Mileto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 02 Май 2010, 00:25

Мнениеот anistefanova » 21 Фев 2012, 14:53

Мармозанке, представянето на препарата е чудесно. :thumbup: А сега като се затопли и гадинките се разщъкат ние ще сме готови за ответния удар :lol: .
Mileto написа:Много чудодейно звучи, ще се опита.
  • 0

Аватар
anistefanova
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 09 Юли 2010, 12:19

Мнениеот Dalida » 21 Фев 2012, 15:05

Мармозанке, чудесно представяне на маслото :flower :heart . Благодаря.
При мен листни въшки вече са на лице, така че съвсем скоро ще го пробвам. Дано ги уморя :cross
  • 0

Аватар
Dalida
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 05 Яну 2011, 16:57

Мнениеот user888 » 21 Фев 2012, 15:24

marmozana, много полезна и подробна информация. Благодаря.
  • 0

Аватар
user888
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 02 Мар 2011, 11:59

Мнениеот greeneyed » 21 Фев 2012, 15:47

И аз благодаря на marmozana :kiss за нейната съпричастност към нашите въшки! :mrgreen:Изядоха ми ушите/ орхидеите/! :crybaby: Има в магазините на DM чаено масло - 30 мл - 6,50 лв. И как да го разтворя- в какво/ спирт, вода/ и в какво съотношение, да слагам ли прилепител?
  • 0

Аватар
greeneyed
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 04 Юни 2006, 13:40

Мнениеот marmozana » 21 Фев 2012, 16:01

Оооо greeneyed , как да не съм съпричастна, това че в момента си нямам гад не означава, че съм нямала и няма да имам пак.
Отзивите за инсектицидното действие на чаеното масло, за сега са само от Люси, аз нямам личен опит. Потърсете и това другото от нийм, то работи със сигурност, него лично съм го изпробвала срещу злата гад акар :mrgreen:
  • 0

Аватар
marmozana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Dalida » 21 Фев 2012, 17:19

Мармозанке, днес получих от сайта, който даде, маслото от нийм. В шишенце с дозаторче за капки е, но консистенцията е почти твърда / дали трябва да е така :think... не знам /. Без разреждане със спирт /но в какво съотношение :?: / няма да стане. И смятам да тровя листни въшки по дендробиум - дали ще е успешно :?: .
  • 0

Аватар
Dalida
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 05 Яну 2011, 16:57

Мнениеот Mileto » 21 Фев 2012, 17:32

mar_tone написа:
marmozana написа:... за орхи най-добре лиросект... Ако нямаш, няма и да намериш вече, не се произвежда.

призвежда се под друго име " ВЕРТИМЕК " само че е много по- скъп от лиросекта- 1 литър е около 70 лв.

Онзи ден в темата за вандите ми направи впечатление тази кореспонденция. :) Изпратих бащата днес на разузнаване в аграрната аптека в Младост 3 до Манията. Този вертимек не бил сред разрешените препарати, не се предлагал според човека в магазина.
Предлага като добър вариант ОМИТ, бил широкоспектърен, 1 мл се разтваря в 1 литър вода. Шишенце от 20 мл струва 4 лева.

Каза, че лиросект официално не се предлага, но може да го намери на черно, като 20 мл стрували около 16 лв.

Някой има ли впечатления от този ОМИТ?
  • 0

Аватар
Mileto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот marmozana » 21 Фев 2012, 17:36

Да такова е, твърдо, когато е студено.
Затопли го в съд с гореща вода и отмери нужното ти количество масло. Добави към него в някакъв съд равно количество веро и разбъркай. После долей топла вода и разбъркай добре, става си хомогенна смес.
Ами при положение, че ми изтепа акарите по вандата, мисля, че въшките няма да го затруднят.
За протокола сподели резултата после.

Миленце, не съм ползвала омит, нямам впечатления. Ква гад ще бориш?
  • 0

Аватар
marmozana
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Mileto » 21 Фев 2012, 17:41

Акари. :(

Мога да пробрам и с природните средства, описани по-долу.
  • 0

Аватар
Mileto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

ПредишнаСледваща

Назад към Техники и материали