Препарати за растителна защита

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Препарати за растителна защита

Мнениеот Delphinium » 10 Юли 2006, 16:56

В тази тема мисля, че е добре да се поместват материали за растителна защита на скъпите ни цветенца. Май ще копираме тук неща, които са писани другаде, но поне да е добре подредено.

FLORIST написа: Относно препоръчания акарицид(казвам именно акарицид)-Брейв 1,8 ЕК от мен в предишен пост, в България не е "официално одобрен" против акари. Най странното е че се препоръчва за въшки...("...Препаратът е ефикасен и срещу колорадски бръмбар, оранжерийна белокрилка, листоминиращи мухи и др... "; "...зелена прасковена листна въшка по зеленчуци ..."), когато неговия най- добър ефект е срещу повечето акари, плюс един много досаден неприятел по листата-Lyriomiza trifoli (листоминираща ларва или муха). С една дума който не го е пробвал против акари, той не знае великолепната му ефективност против този фитопаразит. За оранжерийни белокрилки НЕ е ефективен!

Относно продуктите с активно вещество диметоат(Би 58), и акарицидните му свойства аз бих ги описал нещо като гъдел по акарите, или като второстепенни качества в ролята на акарицид. Ефектът му е най вече срещу листна, памукова, щитоносна въшка; оранжерийна белокрилка; тютюнев трипс; някои видове гъсеници от Lepidoptera spp.(пеперуди), някои видове мухички от Diptera spp.(двукрилни мухички) и горе долу до там стига...

Информацията е от ТУК

FLORIST написа:Златце, ползвай за памуклийката Би58 в концентрация 0,1%, и за белокрилката Конфидор 20ЕК (Байер) в концентрация 0,05%. И двата инсектицида са системни така че поливай смело, освен това ефективността им е много по голяма приложени по този начин. Би 58 няма ефект върху единят от видовете белокрилки (Bemisia).

Информацията е от ТУК

Камелия написа:БЕЛОКРИЛКА
Аплауд 25 ВП доза -10 г карантинен срок - 7 дни
Вазатак 10 ЕК доза -3 мл карантинен срок - 7 дни
Децис 25 ЕК доза - 5 мл карантинен срок - 7 дни
Каскейд доза -20 мл карантинен срок - 20 дни
Адмирал 10 ЕК доза - 5 мл карантинен срок - 3 дни
Посочените дози са за 10 л вода. Трябва да се засегне добре долната страна на листата. Добре е препаратите да се редуват защото белокрилката се приспособява към инсектицида.

АКАРИ
Митак 20 ЕК доза -20 мл карантинен срок - 7 дни
Нисоран 5 ЕК доза - 5 мл карантинен срок - 3 дни
Омит 57 ЕК доза - 10 мл карантинен срок - 14 дни
Посочените дози са за 10 л вода

ЛИСТНИ ВЪШКИ

Пиримор 25 ВГ доза -10 г карантинен срок - 7 дни
Хостаквик 50 ЕК доза -5 мл карантинен срок - 3 дни
Посочените дози са за 10 л вода.

sand wedge написа:Акарициди
Четете за акарицидите - не мога да ви го сложа като таблица - bimbargo ако може да го направи - слагам ви линк към таблицата...

http://www.zenitinvest.com/bg/includes/acaricides.htm
  • 0

Последна промяна Delphinium на 12 Юли 2006, 12:14, променена общо 1 път
Аватар
Delphinium
Администратор
Администратор

Регистриран: 31 Май 2006, 16:27

Re: Препарати за растителна защита

Мнениеот Чернокоса » 11 Юли 2006, 09:49

Пробвах да дам линк, ама... сигурно ми е малко кафето. :oops:
Та, в темата "Помощ! Ще ми изядат ушите" стр.6 има страхотна информация.
По-умните да се справят с линка :? .
  • 0

Аватар
Чернокоса
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 31 Май 2006, 15:31

Мнениеот clematis » 11 Юли 2006, 12:49

ФУНГИЦИДИ

Гама от продукти против брашнеста мана - ФЛОРИСТ

СИСТАН СУПЕР 24Е (240 г/л миклобутанил)
БОЛЕРО 12ЕК (125 г/л миклобутанил )
РУБИГАН 12ЕК (120 мл/л фенаримол)
ТОПАЗ 100ЕК (100 г/л пенконазол)
ФОЛИКУР 25ВГ (250 г/кг тебуконазол)
ШАВИТ 25ЕК ( 250 г/л триадименол)
БАЙФИДАН 250ЕК ( 250 г/л триадименол)
БАЙЛЕТОН 25ВП ( 250 г/кгтриадимефон)
АНВИЛ 5СК ( 50 г/л хексаконазол)

И още:

за ботритис с най добро действие е с активно вещество 50% ипридион > търговска марка Пармекс ВП, Роврал ЕК;

Още фунгициди от Maia

ПРЕВИКУР 607 СЛ, 607 г/л пропамокарб хидрохлорид, разтворим концентрат
“Байер Кропсайанс”-Германия
За борба срещу: мана по домати - лечебно през
10 дни
Концентрация: 0,35 % (0,35мл/100гр)

ТОПСИН М 70 ВП, 700 г/кг тиофанат-метил водонамокрим прах “Нипон Сода” - Япония
За борба срещу: брашнеста мана; сиво гниене; струпясване;черно кореново гниене
Концентрация: 0,15 % (0,15мл/100мл)

ИНСЕКТИЦИДИ - FLORIST

БРЕЙВ 1,8 ЕК
АКТИВНО ВЕЩЕСТВО: 18 г/л абамектин под формата на емулсионен концентрат
ДОЗИ НА ПРИЛОЖЕНИЕ:
БРЕЙВ 1,8 ЕК е одобрен в България за борба срещу:
-прасковена листна въшка по зеленчуци в доза 0,1 %
-оранжерийна белокрилка в доза 0,12 %
БРЕЙВ 1,8 ЕК е биологичен инсектицид с широк спектър на действие. Активното вещество се използва с успех срещу различни неприятели при памук, зеленчукови култури, овощни дървета, полски култури и медицински растения. Препаратът е ефикасен и срещу колорадски бръмбар, оранжерийна белокрилка, листоминиращи мухи и др. Особено уместно е използването на Брейв 1,8 ЕК за борба срещу неприятели, придобили резистентност към други инсектициди.

Това е от пост на Флорист във фпланет:
http://www.fplanet.org/forum/viewtopic. ... ght=#24255

Още инсектициди от Maia

1.АММОСТ 200 ЕК, БАЙ-БАЙ 200 ЕК, МИТАК 20 ЕК, РАПЪР 20 ЕК
АМИТРАЗ
Начин на действие: широкоспектърен, локално-системен акарицид-инсектицид от групата на амидините с контактно, стомашно и фумигантно действие.
2. МОСПИЛАН 20 СП, СНЕЙК 20 СП
АЦЕТАМИПРИД
МОСПИЛАН 20 СП, 200 г/кг ацетамиприд, водоразтворим прах “Нипон Сода” - Япония
За борба срещу: листна въшка; оранжерийна белокрилка; тютюнев трипс; тополов листояд; ръждива борова листна оса
Концентрация: 0,02 % (0,2мл/1л)
Начин на действие: системен инсектицид от групата на нитрометилените.
Смесимост: смесим с трифлумизол, хлороталонил, тиофанат-метил, оксадиксил, манкоцеб, процимидон, каптан, алуминиев фозетил, фенаримол, хексатшазокс, дикофол; да не се смесва с алкални разтвори (сероваров и бордолезов разтвор, сапун).
3. ДМ НОКДАУН, ОРТЕН 75 РП АЦЕФАТ
Начин на действие: системен, органофосфорен инсектицид с контактно и стомашно действие.
Смесимост: да не се смесва с алкални разтвори (сероваров и бордолезов разтвор, сапун).
4. БАСТЪР 40 ЕК, БИ - 58, ЕФДАГОН 40 ЕК ДИМЕТОАТ
Начин на действие: системен органофосфорен инсектицид-акарицид с контактно и стомашно действие.
Смесимост: да не се смесва с алкални разтвори (сероваров и бордолезов разтвор, сапун) и продукти, които съдържат сяра.
5. ГАУЧО 600 ФС, КОМАНДО 20 СЛ, КОНФИДОР 200 СЛ, ПИКАДОР 20 СЛ ИМИДАКЛОПРИДНачин на действие: действа контактно и стомашно; системен.
Смесимост: да не се смесва с алкални разтвори (сероваров и бордолезов разтвор, сапун
6. ГЕНЕРАЛ ЕК, МАРШАЛ 25 ЕК КАРБОСУЛФАННачин на действие: контактно и стомашно действие; системен;

7.БИ - 58, 400 г/л диметоат емулсионен концентрат, 200 г/кг ацетамиприд, водоразтворим прах “Нипон Сода” - Япония
За борба срещу: 1) листна въшка; оранжерийна белокрилка; тютюнев трипс; обикновен паяжино-образуващ акар
2) щитоносна въшка;
Концентрация: 1) 0,1 % (0,1мл/100мл)
2) 0,2 % (0,2мл/100гр)

8.АГРИЯ 1050, 500 г/л фенитротион емулсионен концентрат, “Агрия” АД - България
За борба срещу: плодов червей; щитоносна въшка; плодова оса ; тютюнев трипс по тютюн
Концентрация: 0,15 % (0,15мл/100гр)

9.КАРАТЕ 2,5 ЕК, 25 г/л ламбда цихалотрин емулсионен концентрат “Синджента” - Швейцария
За борба срещу: листна въшка; щитоносна въшка; ябълков плодов червей
Концентрация: 0,02 % (0,2мл/1л)

10.БРЕЙВ 1,8 ЕК, 18 г/л абамектин (биоинсектицид с контактно и стомашно действие) емулсионен концентрат, “Имаспро” - Малайзия
За борба срещу:зелена прасковена листна въшка по зеленчуци
Концентрация: 0,1 % (0,1мл/100гр)

Ето и полезни връзки - секция инсектициди http://www.agria.bg/products.htm
http://www.sortovisemena.com/

Blue sky

За препаратите -
Би 58 е и акарицид и инсектицид, системен е, но чрез опръскване, а не поливане, ІІ категория – разрешен за употреба от лица със сертификат.
Моспилан е много добър, също е системен чрез опръскване, аз лично много го предпочитам, защото карантината му е само 3 дни и НЕ мирише, нещо особено важно според мен. Така или иначе, препаратите навсякъде са еднакви – в смисъл масово се предлагат едни и същи нещо – Децис, Вазтак и Карате, които са ІІІ категория за употреба - /най-леката/ и Нуреле – което е ІІ категория, той също е системен. Тези с различните наименования често са с еднакво активно вещество, но с различни наименования според фирмата производител. Голямото разнообразие е продиктувано от факта, че макар и горе долу- еднакви всеки един е регистриран за борба с нещо си, за което е най-добър и не е добре да се ползва за нещо друго – мисля идеята е за да не се развива резистентност в гадините при системно ползване на едни и същи препарати. Децисът е ІІІ категория и има само 1 ден карантина /така мисля/, което може би го прави най-подходящ за масова употреба. Лошото при него е, че ако се напръскат директно цветовете, те се скапват. Най-ефективните препарати са І категория, което значи, че са супер ефективни, но и не са разрешени за продажба, а и не е редно.

Опитах се да събера тук постове, които съм открила по темата растителна защита - едва ли съм изчерпала всичко, не казвам, че беше лесно да ги събирам. Вероятно ще трябва някой по-вещ да се заеме с темата, ако искаме да се развива. Добре е да се коментира и въпроса за карантинните срокове, аз съм си харесала Децис заради краткия срок, но вероятно има доста интересни неща, които могат да се кажат по въпроса.
Някой все пак да ми рече Тенкю до тук и да редактира.
  • 0

Аватар
clematis
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 31 Май 2006, 20:21

Мнениеот Леля Петуния » 11 Юли 2006, 13:38

(Кажи, баба) Thank You! :D
  • 0

Аватар
Леля Петуния
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:26

Мнениеот pe50@mail.bg » 04 Авг 2008, 17:53

Къде може да се намери на нашия пазар Брейф /или Лиросект-произвежда се в България, доколкото знам/. Има широк спектър на действие, но аз ще го използвам за борба с паяжинообразуващ акар.
  • 0

pe50@mail.bg
Семенце
Семенце

Регистриран: 08 Юли 2008, 13:53

Re:

Мнениеот dreadx » 18 Апр 2009, 21:53

clematis написа:Blue sky
За препаратите - Би 58 е и акарицид и инсектицид, системен е, но чрез опръскване, а не поливане
Това сигурно ли е? Навсякъде го препоръчват за поливане.
(Аз затова се спрях на Би-58, понеже както и да пръскам, вятъра го увърта всичкото в мен.)

И както по-горе беше споменато - Би-58 има второстепенни качества като акарицид, затова използвам и Лиросект.

Останах с впечатление, че тези два препарата покриват широка гама вредители. Все пак кажете ако знаете за нещо, което Би-58 и Лиросект да не могат да утрепят.
  • 0

dreadx
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 08 Авг 2007, 19:24

Мнениеот ravik » 24 Апр 2009, 16:11

Аз не съм чувала за акарицид с поливане, а отдавна се ослушвам за нещо такова. :nod: Акарицидите със сигурност действат само с пръскане - ако за това ти трябва. А ако някой намери акарицид с поливане, да свирка много силно, моля. :nod: Моспилан е много ефективен за всичко останало и е с поливане. :nod:
  • 0

ravik
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:56

Мнениеот Moria » 25 Апр 2009, 10:00

Даа, и аз съм от тия, които търсеха акарицид , прилаган чрез поливане. Преди време Флорист някъде във форума ми беше отговорил, че съществува само един такъв препарат, който е много отровен и забранен за употреба. Засега съм се примирила и пръскам с лиросект -не мирише и е сравнително ефикасен. :nod:
  • 0

Moria
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 04 Юни 2006, 22:19

Мнениеот delfin » 02 Май 2009, 19:16

Преди време антуриумите ми бяха доста въшлясали ( власеста). Поливах ги с Би-58, но нямаше ефект.
  • 0

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=87764
Ако имаш нещо хубаво и не го цениш, рано или късно го губиш.
Аватар
delfin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 16 Окт 2006, 10:32

Мнениеот elenaregulus » 08 Май 2009, 15:29

изчетох всичко от темата,
ако може два въпроса:
какво значи системен,
и кога може да се полива вместо да се пръска?
  • 0

elenaregulus
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 11 Мар 2009, 17:41

Мнениеот Ангела » 09 Май 2009, 09:24

delfin написа:Преди време антуриумите ми бяха доста въшлясали ( власеста). Поливах ги с Би-58, но нямаше ефект.

Нуреле?
Икзключително доволна съм.Изтрепа власестите от нолината.
С пръскане.
  • 0

Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Ангела
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 24 Апр 2007, 19:10

Мнениеот ravik » 09 Май 2009, 15:57

elenaregulus, виж в тази тема - има подробни обяснения: viewtopic.php?f=36&t=2605&p=166982&hilit=%D1%81%D0%B8%D1%81%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD+%D0%B8%D0%BD%D1%81%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B8%D1%86%D0%B8%D0%B4#p166982
Към модераторите - може би е добра идея да се слеят и обобщат двете теми... знам ли... :think
  • 0

ravik
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:56

Мнениеот Ангела » 13 Май 2009, 09:54

Вече имаме хубава зелена площ,която редовно косим.Децата играят непрекъснато на нея.И ме е малко страх от кърлежите.Препоръчайте ми ,моля,нещо за пръскане-предполагам в агроаптеките ще го има.
  • 0

Strawberries cherries and an angel's kiss in spring
My summer wine is really made from all these things
Ангела
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 24 Апр 2007, 19:10

Мнениеот annynik » 13 Май 2009, 12:01

Angela написа:Вече имаме хубава зелена площ,която редовно косим.Децата играят непрекъснато на нея.И ме е малко страх от кърлежите.Препоръчайте ми ,моля,нещо за пръскане-предполагам в агроаптеките ще го има.

по мойто мн. скромно мнение карате е подходящо заради късия карантинен период - само 2 дни. Препарати с по-дълъг карантинен срок биха били опасни за децата и домашните животни.
  • 0

Аватар
annynik
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 11 Дек 2006, 15:17

Мнениеот mucun72 » 14 Май 2009, 18:14

Angela написа:Вече имаме хубава зелена площ,която редовно косим.Децата играят непрекъснато на нея.И ме е малко страх от кърлежите.Препоръчайте ми ,моля,нещо за пръскане-предполагам в агроаптеките ще го има.

Против кърлежи се пръска с ветеринарни препарати.При нас в детската градина пръскат с Фарнон и с Клинес,според журнала на сестрата.
  • 0

Аватар
mucun72
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 04 Мар 2008, 09:44

Следваща

Назад към Техники и материали