Гардения

Проблеми с листнодекоративни и цъфтящи стайни цветя и растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Гардения

Мнениеот Poline » 09 Юли 2006, 15:17

Коя е Родината на Гарденията и при какви домашни условия я отглеждате?

Имам малка Гардения,която съм сложила на кухненски прозорец със западно изложение.Поливам я на седмицата веднъж с изворна вода (така пише на бутилката),"къпя" я(оставям я вън) с дъждовна вода.
Всеки път я слагам в една и съща посока спрямо светлината.
От скоро листата и започнаха да жълтеят и са като мръсни (нямат предишния блясък).

Това болест ли е ?Или нещо нормално?Последния цвят беше преди около седмица.
  • 0

Poline
Кълн
Кълн

Регистриран: 08 Юли 2006, 00:11

Мнениеот fani4ka » 16 Юли 2006, 21:38

за произхода ще ти кажа утре, ако някой друг не се включи преди това.

Относно условията, които изисква - много ярка светлина, но в никакъв случай пряка слънчева. Това с въртенето не е вярно, моите си ги въртя като пумпали и нищо им няма. Обича висока въздушна влажност, но пък не трябва да се мокрят цветовете и особено пъпките. Не понася резки промени в температурата, които често са причина за преждевременно окапване на пъпките. Трябва да се подхранва всяка седмица, защото в оранжериите ги блъскат яко с фитохормони и растежни регулатори и като дойдат при нас са в стрес ... Не е нормално листата да пожълтяват, трябва да са тъмно зелени, лъскави и здрави. Не е хубаво да се пресажда по време на цъфтеж (което се отнася и за всички други растения), за това дори да и е тясна саксийката, я остави в нея до пролетта.
  • 0

Аватар
fani4ka
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 16 Юли 2006, 13:08

Мнениеот мим » 17 Юли 2006, 09:51

Незнам кое е хубаво и кое не, но моята гардения като я купих много й треперех отгоре. Подкислявах й водата, поливах с треперещи ръце така да се каже, а тя ставаше все по-зле, окапаха й всички пъпки, с които я купих. Накрая я прежалих и почнах да не й обръщам чак такова внимание. Даже вече не подкислявам водата. Поливам наред като останалите цветя, държа я на светло, но не с пряка слънчева светлина ,защото така й поизгорих веднъж листата. Пресадих я когато цялата беше с пъпки и нищо не им стана. Цъфтя и сега е още по-хубава отколкото когато я купих. Иди я разбери. Единственото което установих е, че като я гледах както съветват книгите нищо добро не стана. Може би просто трябва да я усетиш какво й харесва и какво не. Сега гледам пак има пъпки.
  • 1

Аватар
мим
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 14 Юни 2006, 12:26

Мнениеот lunen_sun » 17 Юли 2006, 09:59

Нямам гардения за жалост,но мога да дам малко инфо за произхода :) Пренесена е в Европа от Китай през 1754г.Има около 60 вида,наречена е така на американския ботаник Александър Гардън.
Това пише в моята енциклопедия :)
  • 0

Аватар
lunen_sun
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 01 Юни 2006, 07:19

гардения

Мнениеот cvetolubka » 29 Юли 2006, 20:15

И аз си купих гардения,голяма красота!В магазина беше тъмно,а и аз без очила не разбрах какъв и е звета?Мислех си бял,защото само такъв съм виждала.ПРибрах се иведнага последва пресаждане.Реших да рискувам ,а има около 20 пъпки.Една от тях днес се разтвори -бяла.Така ,че в една саксия имам бяла и жълта.
  • 0

cvetolubka
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 21 Юни 2006, 22:28

Мнениеот Росица » 29 Юли 2006, 20:48

Цвета пожълтява като престои. А какъв аромат!!!! Разкош. Много и се радвам.
  • 0

Аватар
Росица
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Юни 2006, 22:01

Мнениеот fani4ka » 29 Юли 2006, 21:20

Росица написа:Цвета пожълтява като престои. А какъв аромат!!!! Разкош. Много и се радвам.

да, но има и с жълти цветове .... а аромата е невероятен наистина !!! Чудя се дали и жасмина би миришел така осезаемо ... не съм намирала до сега :(
  • 0

Аника :)
Аватар
fani4ka
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 16 Юли 2006, 13:08

гардения

Мнениеот cvetolubka » 29 Юли 2006, 21:46

Има и жълта пъпка,неразтворена.
  • 0

cvetolubka
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 21 Юни 2006, 22:28

Мнениеот любител » 30 Юли 2006, 10:29

fani4ka написа: Чудя се дали и жасмина би миришел така осезаемо ... не съм намирала до сега :(

Все още съм в очакване на цвета и аромата на гарденията, но за жасмина мога да кажа. Две мънички, разцъфнали на терасата цветчета, се усещат чак вътре! Прекрасен нежен аромат!
  • 0

Аватар
любител
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 17:02

Мнениеот Linda » 06 Авг 2006, 10:05

Момичета, нормално ли е след пресаждането на гарденията да й паднат няколко листа? Пресадих я веднага, защото беше в една ужасна почва. Имаше и две пъпки, едната падна, другата още сиди. На някои листа има черни петънца, но гадини не намерих... :?
  • 0

Аватар
Linda
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 02 Юни 2006, 16:05

Мнениеот dima » 06 Авг 2006, 13:46

Доколкото знам е нормално. Моята като я купих веднага я пресадих, не падна нищо, но пусна нови листенца на някои клонки, а пъпките спряха да растат, но и не завяхват. Пък толкова бързам да цъфне и да усетя аромата...
  • 0

Аватар
dima
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 01 Юни 2006, 08:05

Мнениеот galcho » 08 Авг 2006, 13:02

Ако е от долните - нормално е.
  • 0

Аватар
galcho
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 31 Май 2006, 22:34

Мнениеот Linda » 15 Авг 2006, 17:06

Момичета, кога да започна да подхранвам гарденията ми, пресадих я преди две седмици... :? Ако някой ползва специална тор за гардении и азалии, моля, да ми каже названието, да потърся. :)
  • 0

Аватар
Linda
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот galcho » 16 Авг 2006, 08:34

Има го в "Практикер", звучеше като Terrasun или нещо такова за ок. 5 лв. (но пък е количество).

Аз моята гардения продължих да я торя след пресаждането (за да не загуби пъпките) с бял кристалон, но двойно разреден и нищо й нямаше (+ капки лимонов сок). Така цъфтя от 8-ми март до юни, пък сега дърпа на листа.
Пробвай с по-разреден тор и следи резултата :thumbup:
  • 0

Аватар
galcho
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 31 Май 2006, 22:34

Мнениеот Linda » 16 Авг 2006, 11:21

Мерси! :) Ще потърся в Практикер. Поне гарденията да опазя, че азалията все пак се гътна, горката... холандската почва, в която беше купена, я уби, корените бяха напълно изгнили... а имаше и едни сиви гранули между корените, така и не разбрах какво е... :crybaby:
  • 0

Аватар
Linda
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Следваща

Назад към Проблеми със стайните цветя и растения