Дърветата в нашата градина...

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Re: Дърветата в нашата градина...

Мнениеот кими » 06 Мар 2011, 11:49

Благодаря на Алпина за отговора .Значи точно сега е момента за рязане,а клонките които ще паднат сега стават ли за размножаване сега.
  • 0

кими
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 11 Фев 2010, 11:19

Мнениеот Alpina » 06 Мар 2011, 11:57

За размножението с резници от туя си трябва повече обяснение и снимки. Мисля, че мъж ми беше снимал някъде с тази цел. Ще потърся и ще ги кача по-късно. Но по принцип, можеш да заложиш сега. Тя се залага, когато е поприключила с интензивния растеж - най-вече в края на лятото и началото на есента, но през пролетта, преди започване на вегетацията също може.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Фев 2007, 10:33

Мнениеот dolli » 17 Мар 2011, 16:03

Една от туите ми със златисти връхчета е нападната от въшки. Какъв вид са въшките - не знам, обаче изпускат нещо подобно на сажди и целите клонки са омацани с тази чернилка. Не знам как съм пропуснала това в началото, сега са навсякъде и отделни клонки започват за съхнат.
Въпросът ми е - Нуреле Д ще свърши ли работа? Да слагам ли и фунгицид за всеки случай и ако да - какъв? Тази чернилка дали е от въшките или секретът от въшките е блогприятствал развитието на някаква гъбичка?
  • 0

Аватар
dolli
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 27 Ное 2008, 09:56

Мнениеот Alpina » 17 Мар 2011, 16:58

Сигурна ли си, че са въшки? Много рано ми се струва за въшки по растения на открито. Дали не е някакво гъбно за боляване? Мисля, че ако е гъбно, почернелите клонки ще трябва да се изрежат и изгорят, а отделно да се направи и профилактично пръскане с фунгицид. За източна или западна туя става дума? Ще потърся информация за такова заболяване.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот dolli » 17 Мар 2011, 17:05

Въшки са на 100% - кръгли , сиво-черни, като ги смачкам пускат червеникаво-кафяв сок. Презимували са от есента, бях овързала туите стегнато да не ги разкършва снега и във вътрешността на короната те са си намерили топло място. В огромно количество са :crybaby:
  • 0

Аватар
dolli
Фиданка
Фиданка

Мнениеот violi16 » 17 Мар 2011, 17:28

Добре че нямах време да ги вържа моите :) , но последния сняг за малко не ги прекърши :think
  • 0

violi16
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 30 Авг 2009, 20:20

Мнениеот hartt » 17 Мар 2011, 18:44

Човек какво ли не научава покрай този форум. Отначалото се облещих :eek:, че имало въшки по туите, като зачетох, тя си била специализирана вредителка по туята, кипариса, вирджинската хвойна - Cinara tujafilina. Че била и достатъчно зимоустойчива: при -12-15С оцелявала частично.
  • 0

Аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Авг 2007, 14:48

Мнениеот Alpina » 17 Мар 2011, 19:27

hartt, нищо чудно, че за пръв път я чуваш. Аз също. Съпругът ми преди повече от 20 години, пишейки дисертация за аризонския кипарис, е попадал на материали за тази въшка - още преди ерата на интернета. Тогава тя не се е срещала в България. Явно е внесена в последните години от чужбина, заедно с вносна растителност. Поради това не можах да намеря информация за борба с нея в книжки и справочници. Доли, пробвай с някакъв широкоспектърен инсектицид - нурелето може би ще свърши работа.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот hartt » 17 Мар 2011, 19:32

Само въшки по иглолистните ни липсваха! И без друго, гледам по боровите гори циклично през години се появява някаква гадост - прилича на сребристи топки, явно е някаква паяжина ... то у нас за хората никакви грижи няма, камо ли за горите :mad:.
  • 0

Аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Авг 2007, 14:48

Мнениеот gardendesign » 17 Мар 2011, 19:45

Alpina написа:За размножението с резници от туя си трябва повече обяснение и снимки. Мисля, че мъж ми беше снимал някъде с тази цел. Ще потърся и ще ги кача по-късно. Но по принцип, можеш да заложиш сега. Тя се залага, когато е поприключила с интензивния растеж - най-вече в края на лятото и началото на есента, но през пролетта, преди започване на вегетацията също може.

Alpina, и аз ще очаквам с нетърпение обяснението, щом става и сега залагането на резници. :flower
  • 0

Аватар
gardendesign
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 23 Фев 2009, 18:50

Мнениеот dolli » 18 Мар 2011, 08:45

Alpina, сърдечно благодаря за отговорите :flower , както и на всички останали, които ми отговориха :flower . Днес ще пръскам, не търпи отлагане. Имам нуреле. От фунгицидите имам Топсин и Скор , може би ако сложа от Топсина към инсектицида :think , все се страхувам да не се получи фитотоксичност. Туите ми са седем растения в редица, заедно с болната, малко по-встрани от тях имам още десетина иглолистни и хвойнови, ако това нещо плъзне и по останалите :wall . Ще пръскам профилактично и другите, за всеки случай.
  • 0

Аватар
dolli
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Alpina » 19 Мар 2011, 10:50

gardendesign написа:Alpina, и аз ще очаквам с нетърпение обяснението, щом става и сега залагането на резници. :flower

Кими също се интересуваше от залагане на резници от западна туя. В следващите снимки ще видите, как го правим ние. Всъщност, по-скоро начинът е традиционен и примитивен, в сравнение с това което се прави в една напълно автоматизирана модерна оранжерия, така че можете да го приложите в домашни условия. :D
Това е отрязан летораст от западната туя, от който ще се добият резниците:

Това са резниците - те са 2-годишни. Много често при иглолистните резниците се правят с петичка, т.е. с остър нож се отделя 2-годишният летораст с малка част от стъблото на по-стария летораст, петичката се дооформя с ножица, пак с ножица се изрязват част от малките клонки, за да се оголи основата на резника, която ще се забие в субстрата. При западната туя, която се вкоренява сравнително най-лесно от всички иглолистни, петичката даже не е необходима, освен това при нея се вкореняват успешно и по-стари от 2-годишни резници. Резникът се забива на дълбочина до 2-3 см.
Резникът е забит в индивидуална чашка. Това, че е прозрачна дава възможност да се следи как протича вкореняването, без да се скубе всеки път. Субстратът, особено за начинаещи, е добре да бъде с преобладаване на пясък, за да е отцедлив. Полива се еднократно, преди да се заложи резника. По-нататък обикновено с оросяването на резниците се поддържа и влажност на пясъка, не е необходимо специално да се полива, освен ако не установите, че наистина съхне бързо. Шарена сянка през пролетта, а през лятото е необходимо и по-сериозно засенчване до 50-60%, тъй като много се качва температурата в култивационното съоражение и това на практика спира фотосинтезата. Оросяването се прави с максимално фина струя, по-скоро е мъглуване. Трябва да се навлажнят листата, без да се преовлажнява всеки път субстрата.
Заложените сега резници, ако всичко протече нормално, би трябвало да изглеждат така есента, но разсаждането в саксии (за предпочитане) или направо в земята, оставете за следващата пролет. В неголеми саксии може да ги отглеждате няколко месеца, докато направят хубави корени и после вече в градината. Това, че са гледани в саксии ще ви позволи по всяко време да си ги засадите на постоянното им място, дори през лятото.
Така изглежда оранжерията, в която вкореняваме. В самата оранжерия са направени допълнително тунели от полиетилен и в тях се вкореняват резниците. Поддържа се висока въздушна влажност. През пролетта се пръскат сравнително рядко - веднъж на 2-3 дни, но с покачване на температурите това се прави всеки ден, а в горещите летни месеци - и по няколко пъти. За да се уцели мярката и да не се преовлажняват резниците, което води до загниване, е необходим известен опит, но той се придобива в процеса на работа. Пръскането с фунгицид е препоръчително. За вкореняване на резници най-често се използва превикур, с който се полива субстрата. Може да бъде и друг, ако нямате превикур. В горещите дни е необходимо и проветряване от време на време за кратко.
  • 0

Аватар
Alpina
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Mileto » 19 Мар 2011, 12:29

Алпина, винаги си внимателна и отзивчива, и обясняваш на всички всичко.
Благодаря ти за полезните обяснения, със сигурност на вилата ще опитам с една туя на леля ми. :flower
  • 0

Аватар
Mileto
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 02 Май 2010, 00:25

Мнениеот tzarina » 19 Мар 2011, 13:11

Аз също ще пробвам по този начин :cross . Въпреки че досега имам вкоренен един аризонски кипарис по маймунския метод - бучкам в земята есента и повече не го пипам. И той сега вече е до прозореца на спалнята ни висок. Расте си на воля, и на ширина и на височина :lol:
  • 0

Аватар
tzarina
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 27 Апр 2009, 15:41

Мнениеот gardendesign » 19 Мар 2011, 14:40

Алпина, много благодаря за изчерпателния урок. Ще пробвам. :flower
  • 0

Аватар
gardendesign