Варовита вода

Как да си направим мини дръвче?
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Варовита вода

Мнениеот xaoc » 16 Юни 2007, 20:30

Пресадих кандидат-бонсаите през пролетта и явно водата е много варовита, защото сега се образува нещо като бяла коричка по повърхността на пръстта и по стъблата и корените до пръстта. И по-рано се случваше, но доста по-бавно - явно водата сега е доста по-зле.
В една книжка се споменава за някаква лейка или кана за поливане - май беше Aqua Flor, но не се гууглва.
Другаде бях срещал да се сложи торф, увит в тензух, във водата. Ще го пробвам и това.
Някой сблъсквал ли се е с този проблем и знае ли решение?
Живея в София, в апартамент, така че няма начин да събирам дъждовна вода - минете направо на следващото предложение - дано да има такова.
  • 0

xaoc
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 28 Мар 2007, 13:09

Мнениеот Blakrosse » 16 Юни 2007, 21:14

Интересно :? Досега не съм имала такъв проблем с водата :nod: Доколкото знам в София тя не е варовита :nod:
  • 0

"Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало да каже" - Конфуций
http://www.blakrosse.snimka.bg/album.php?album_id=296355 LIVERPOOL FOREVER
Аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 25 Дек 2006, 16:24

Мнениеот SiSSi » 16 Юни 2007, 21:15

Аз винаги поливам моите цветя с престояла вода за 2-3 дни :) пълня 3 двулитрови шишета, след 3 дни поливам и пак пълня... и така.. иначе ако някое растение ми се види по-клюмнало или по-сухо поливам и допълвам шишето :) До сега съм нямала такива варовикови ивици... :)
  • 0

Главен Координатор на Пловдивската група :)
Аватар
SiSSi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 12 Мар 2007, 15:16

Мнениеот LUXO » 17 Юни 2007, 09:15

Blakrosse написа:Интересно :? Досега не съм имала такъв проблем с водата :nod: Доколкото знам в София тя не е варовита :nod:

Водата в София е повече от неваровита - мека е, като гъши пух. Бялата коричка може да са соли от самата почва.
  • 0

Аватар
LUXO
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 08 Юни 2006, 15:16

Мнениеот pero » 17 Юни 2007, 11:34

Водата в София се определя като "Твърда" с много соли и минерали. Не е варовита. Иначе добавяш калгон към всяко поливане и така няма да се скъса гуменото суединение и да изгори иначе здравия двигател :D :lol: :D :lol: :D :lol: :idea:
  • 0

Аватар
pero
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 28 Яну 2007, 11:17

Мнениеот LUXO » 17 Юни 2007, 12:19

Pero, не разбрах дали се шегуваш или не, така че ме извини ако следващите ми думи звучат тъпо за теб. Твърда и варовита са думи, с които се описва едно и също нещо - високоо съдържание на соли на калция и магнезия във водата. Водата в София е много, ама много слабо минерализирана. Твърдостта е по-малко от 2 немски градуса, което се определя като "много мека". По тази причина употребата на всякакви неща против котлен камък е абсолютно безсмислена.
  • 0

Аватар
LUXO
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 08 Юни 2006, 15:16

Мнениеот pero » 17 Юни 2007, 14:14

Веднага си посипвам главата с варовик...пардон, с пепел! Много съм тъп! :crybaby:
  • 0

Аватар
pero
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 28 Яну 2007, 11:17

Мнениеот xaoc » 17 Юни 2007, 15:58

SiSSi написа:Аз винаги поливам моите цветя с престояла вода за 2-3 дни :) пълня 3 двулитрови шишета, след 3 дни поливам и пак пълня... и така.. иначе ако някое растение ми се види по-клюмнало или по-сухо поливам и допълвам шишето :) До сега съм нямала такива варовикови ивици... :)

И аз правя нещо подобно - водата за поливане престоява в кофа, даже не се допълва ами чак като свърши. Освен това внимавам да не мокря стъблото.

Ето три снимки за да добиете представа.
Изображение
Изображение
Изображение

Определено не е от почвата. Първото е пресадено тази пролет, а другите 2 снимки са на едно кленче, извадено от парка преди около месец и което си е в "родната" почва - т.е. белия налеп е резултат само от поливането. Тази бяла ивица остана, след като го "хигиенизирах" вчера - не съм бил много старателен май. Съжалявам, че не го снимах преди търкането - цялото беше такова бяло до втората извивка.

Сигурно не съм прав за варовика - може и да са други някакви соли, ама не вярвам да са особено полезни за растенията. И аз така съм чувал, че водата в София не е варовита, но....

А за калгона - и аз мислех да пробвам :)
  • 0

xaoc
Фиданка
Фиданка

Мнениеот kikabelata » 20 Юни 2007, 16:12

проблемът съм го срещала като "вкисване" или засоляване на почвата - солите са изнесени на повърхността и правят бяла коричка. докато живеех в сф половината ми растения бяха така, не само по повърхността на почвата, по ръбовете на саксиите и по стеблата на цветята се получаваше този бяло-жълт сух налеп. мисля че се получаваше от системно преовлажняване на почвата. не ми е известно до колко пречи на растенията, но определено не е ок.

сори, че ви оспамих хубавата темичка :twisted: а предвид, че явно стана ясно, че не е проблем със състава водата, дали да не се пробва хед енд шолдерс за пърхот? :think
  • 0

Който търси Кика, намира белята :twisted:
личен блог подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен. След това попитай.
Аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор

Регистриран: 31 Май 2006, 15:51

Мнениеот xaoc » 20 Юни 2007, 22:17

pero написа:Много омеква стеблото от него. После трябва да се тори с виагра.

И за да не хване брашнеста мана - да му се сложи презерватив.

От водата стигнахме до виагра, ама няма ли някои със сериозно предложение какво мога да направя?
  • 0

xaoc
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Blakrosse » 20 Юни 2007, 22:24

xaoc написа:...ама няма ли някои със сериозно предложение какво мога да направя?

Смени почвата :nod:
  • 0

Аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот xaoc » 20 Юни 2007, 23:46

kikabelata написа:проблемът съм го срещала като "вкисване" или засоляване на почвата - солите са изнесени на повърхността и правят бяла коричка. докато живеех в сф половината ми растения бяха така, не само по повърхността на почвата, по ръбовете на саксиите и по стеблата на цветята се получаваше този бяло-жълт сух налеп. мисля че се получаваше от системно преовлажняване на почвата. не ми е известно до колко пречи на растенията, но определено не е ок.

сори, че ви оспамих хубавата темичка :twisted: а предвид, че явно стана ясно, че не е проблем със състава водата, дали да не се пробва хед енд шолдерс за пърхот? :think

Е, това ме успокои - че и при теб не са били всички. Сега няма да ги пресаждам, че ще е ми / им много жега.

Интересно - сега явно не си в София - нямаш ли такъв проблем?

Или просто ги поливаш с хед енд шолдърс?
  • 0

xaoc
Фиданка
Фиданка

Мнениеот Blakrosse » 21 Юни 2007, 10:45

Не ги пресаждай,само махни горния слой(да речем половината от саксията) и допълни с нова почва :nod: Ама не от пред блока,купи универсална от цветарски магазин :) Имам повече от 100 саксии и нямам една с този проблем :nod:
  • 0

Аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот kikabelata » 21 Юни 2007, 14:50

позна от първия път! сега живея във варна и тук нямам такъв проблем, въпреки варовитата (твърда) вода. послушай блеки, смени горния слой пръст. :nod: :thumbup:
  • 0

Който търси Кика, намира белята :twisted:
личен блог подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен. След това попитай.
Аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор

Регистриран: 31 Май 2006, 15:51

Мнениеот xaoc » 23 Юни 2007, 23:20

kikabelata написа:позна от първия път! сега живея във варна и тук нямам такъв проблем, въпреки варовитата (твърда) вода. послушай блеки, смени горния слой пръст. :nod: :thumbup:

OK, утре почвам да сменям пръстта - точно сега е много подходящ момент.

Тържествено обещавам, че няма да вземам от пред блока - нямам динамит, а то и който не е минал оттук, той не е, ъъъъ, повишавал минералното и съдържание.

Обаче май ще трябва да го правя всеки месец. Или да си нося вода от Варна, а? Ей го къде е.
  • 0

xaoc
Фиданка
Фиданка

Назад към Отглеждане на бонсай