Присаждане (облагородяване)

Грижи за цветята - почви, семена, торене, препарати, поливане и инструменти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Мнениеот nat » 03 Сеп 2007, 14:01

Ами аз не ги търся шипките, те ме намират! Самозасяват се със страшна сила. Не смогвам да ги изкоренявам, а те пак избиват, ужас просто. Но пък твоята градина си е истинска, моята – квартална. Та просто се възползвам от наличния материал. Ако трябва да търся шипка да садя и после да облагородявам, по-добре да си купя роза за 2 лева. То не, че не купувам де, и от резници захващам, розоманията си е болест.
Ако все пак искаш шипка, засей семена.
  • 0

nat
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 01 Ное 2006, 11:12

щамбова роза

Мнениеот desiyoto » 28 Ное 2007, 15:47

Имам въпрос към klapan,
прочетох абсолютно всичко по темата за облагородяване на розите. Отдавна си мечтая за щамбови рози . Имам диви шипки на вилата и мисля пролетта да пробвам, но непременно ли трябва да се облагороди шипка за да се създаде щамбова роза или е възможно само чрез правилна резидба да се направи на дръвче висока храстовидна роза?
  • 0

Аватар
desiyoto
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 22 Мар 2007, 16:49

Мнениеот klapan » 28 Ное 2007, 18:33

Радвам се,че расте броя на почитателите на рози...
Давам ви линк към немски сайт,където много добре е обяснено с текст и страхотно качествени снимки как да си облагородите върху шипка роза "на пъпка". Това са снимки от разсадник в Германия,където се произвеждат облагородени по този начин рози и се обяснява всичко по ред.Много добре онагледено - всичко се вижда в едър план как се прави.Прегледайте,няма да се разочаровате,ако искате да учите и да видите...
http://www.eggert-baumschulen.de/okul0.htm
като кликнете върху "Zum naechsten bild " на първа страница,излиза втора такава.Там вече има повече препратки.
"Zum naechsten bild " означава : към следващата снимка.Пък тук си имаме и членове от Германия,може да помогнат с превода
Кликвате първо върху изписаното долу вляво - ANFANG значи НАЧАЛО.Ще видите как се взема пъпка от отрязания летораст - калем,и всички стъпки по-нататък - както съм писал в темата за облагородяване в раздел "Техники и материали".
Та на същата тази втора страница има по средата й 4 препратки със снимки. Vorbereitung - подготовка за работата
Augenschnitt - изрязване на око - пъпка от калема
T - schnitt - Т - разрез на подложката
Verbinden - завързването на пъпката - пристягането и .
По принцип може и да се оформи розовия храст като дръвче,няма проблем.Но нали и той самият е произведен и израснал от облагородена шипка - повечето са така...А по въпроса за облагородяване напролет - това не е подходящият сезон за тази дейност при розите.Аз посочвам в писанията си кога е подходящо - през август, и то при наличие на сокодвижение ! Значи не се чете внимателно всичко...Е,прочетете и вижте инфото от немския сайт тук по-горе,и дано съм ви бил полезен.
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 20 Окт 2006, 19:24

Мнениеот nat » 28 Ное 2007, 21:00

Забравила съм, klapan, да ти кажа какво стана с мойте присадки. Тези на люляка се хванаха веднага и категорично, пъпките се надуха – и собствените му, и присадените. За шипките имах съмнения, защото пъпките са много по-малки и ми беше трудно да преценя само по падането на дръжчицата. Но със сигурност повече от половината са успешни. Обаче! Махнах лентичките след 1 месец. Буквално за няколко дни присадените пъпки на люляка изсъхнаха. На тия върху шипката нищо им няма и ако изкарат зимата и се развият, ще се похваля. Догодина, живот и здраве, пак ще присаждам върху люляка, но вече с опит (макар и горчив) зад гърба си. В тая връзка, какво ще стане, ако присадката презимува с лентичката?
  • 0

nat
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 01 Ное 2006, 11:12

Мнениеот klapan » 28 Ное 2007, 22:03

Радвам се,че си така нахъсена да успееш,Нат! Като за новак си с добри резултати,а опитът ти вече те кара да правиш и изводи...както и трябва да бъде.Та на въпроса за лентичките - те се махат по принцип след около 20-25 дни,защото в оставащото време до есента все още е налице сокодвижение.То е причина за продължаващ растеж на облагородената подложка,и ако не се развърже стегнатата лента,подложката наедрява,но в мястото на връзване тя не може да расте - пречи и лентата,която я стяга там.В резултат ако не се развърже лентата, в мястото на връзване подложката остава по-тънка и се деформира стъблото.При силен вятър даже съм имал пречупени подложки точно в мястото на връзване ...и аз съм допускал грешки,де....Та по принцип след прихващането следва развързване поради горните причини.Ако си установила,че пъпките съхнат след развързването им,значи подложката има продължаващ силен растеж,което не е желателно - новоприсадената пъпка не сварва да се развива,тя ще се развие след презимуване.И точно поради тази разлика и съхнат пъпките - те са в покой,но буйната подложка разваля работата.Затова и на подложката трябва да създадем условия за постепенно заспиване - чрез намаляне на поливки,а и сезонът си е такъв - вече към 20-25 септември се захлажда у нас обикновено...Ако смяташ,че причината за изсъхване на пъпките е в развързването им,то пробвай отново да ги превържеш,но доста по-леко - разхлабено,за да не се деформира или пречупи подложката в мястото на облагородяване...
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 20 Окт 2006, 19:24

щамбова роза

Мнениеот desiyoto » 29 Ное 2007, 12:08

Много благодаря за отговора. Слава богу съм учила немски, та що годе се оправям с превода. Сайтът е много хубав и подробен. А колкото за пробата ми през пролетта, имах в пред вид, че ще започна с подхранването на шипките, тяхното преместване и живот и здраве през септември ще пробвам да ги облагородя.
  • 0

Аватар
desiyoto
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 22 Мар 2007, 16:49

Re: Присаждане (облагородяване)

Мнениеот vanila_varna » 23 Юни 2008, 10:28

Някой да е пробвал с хибискуси? Че вече място нямам, а и са ми по няколко в саксия и започнах да мисля дали не мога да си закича не едно стъбло по няколко вида. И ако калема е пуснал листенца, значи ли това, че се е прихванал или че просто е още жив?
  • 0

Моята градина на балкона: http://family.webshots.com/album/582774472dMhPBT
Аватар
vanila_varna
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 31 Май 2006, 16:11

Мнениеот asa » 28 Авг 2008, 07:33

Моля за информация, върху подложка джанка, какви дръвчета могат да се присаждат? Имаме много такива саморазсадили се и ми се иска да пробвам сега с присаждането на пъпки.
  • 0

Аватар
asa
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 07 Юни 2007, 12:17

Мнениеот naa » 29 Авг 2008, 20:03

Върху джанка се присажда най-добре кайсия или слива-ренглота. Аз имам присадени кайсии на височина на клоните, като ствола е от джанката и мога да кажа, че така е много по-добре, иначе кайсията си отива рано. В София съм забелязала саморасли кайсиеви дръвчета на 3 места: на ул. Монтевидео в Овча купел1 на спирката на 73, пред зоомагазина, на около 50 см от стената на блока и е много жизнена като дърво,
на изхода на подлеза на Толбухин и Гурко, към спирката на тролея за граф Игнатиев,
на Зимния дворец в Студентски град почти до оградата му
със сигурност това не са засаждани дървета, а поникнали от костилки, разклонили са се както им харесва или по-точно както са ги посчупили, но са много жизнени
  • 0

ПРИСЪСТВИЕТО НА КУЧЕШКИ АРМИИ БЕЗ НАМОРДНИЦИ ПО УЛИЦИТЕ Е ПРИГОТОВЛЕНИЕ ЗА УБИЙСТВА
чл.117 от НК
Аватар
naa
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 26 Дек 2007, 13:38

Re: облагородяване на пъпка

Мнениеот румен » 19 Юли 2009, 19:55

През юли дали може чрез пъпка да се облагороди череша.
  • 0

румен
Семенце
Семенце

Регистриран: 19 Юли 2009, 19:44

Мнениеот gyulcem » 20 Юли 2009, 13:03

румен написа:През юли дали може чрез пъпка да се облагороди череша.

През август е било най- благополучно , то в интернет трябва да има инфо , търси в гугъл.
  • 0

Цветята -без които не мога.
моят албум
Аватар
gyulcem
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 13 Мар 2008, 14:04

Мнениеот Penkov » 08 Яну 2010, 15:58

румен написа:През юли дали може чрез пъпка да се облагороди череша.

Аз казвам МОЖЕ! Необходимото и достатъчно условие е калемчето да е узряло, пъпките да са добре оформени, листата да са достигнали истинските си размери и да са твърди. И ако не става не става с окулация на Т, тогава пробвай на чип-бидинг. Знам, че ще се получи!
УСПЕХ!
  • 0

Penkov
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 26 Окт 2009, 14:34

Мнениеот dimitar » 08 Яну 2010, 23:21

И аз казвам може.При мен прихващането беше по-трудно от колкото при пролетното,но съм имал все пак успех. :nod:
  • 0

Аватар
dimitar
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 09 Окт 2009, 19:58

Мнениеот bat_a4o » 13 Фев 2010, 15:41

Хрумна ми една идея. Върху подложка от обикновен фикус еластика да присадя листо от фикус еластика тинеке. Дори може върху разклонен фикус да се направят 3 клона всеки с различен цвят /тъмно зелен, пъстро зелен, пъстро червен/. Ще бъде много ефектно. Как мислите дали е постижимо
  • 0

Аватар
bat_a4o
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 27 Дек 2009, 18:07

Мнениеот Penkov » 13 Фев 2010, 16:02

Мисля, че би могло, но не и с общоприетите присадки. Начинът би трябвало да е като този при присаждане на черниците. Мисля, че се казваше "на торбичка". Това се налага от факта, че фикусите и черниците общо взето са от един дол дренки - отделят гъст млечен сок, по подобие на латекса. Ако знаеш как да използваш вода, използвай обилно. Аз пробвах подобно нещо и почти бях успял. Това, което ми попречи е любопитството. При самото махане на найлончето разместих калемчетата и всичко отиде. :( Но иначе си паднаха листенцата и всичко беше точно. Използвай мъх. Той не разрешава скапването. :nod:
  • 0

Penkov
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 26 Окт 2009, 14:34

ПредишнаСледваща

Назад към Техники и материали