Нов живот

Всякакви идеи за градини, алпинеуми, декоративни езера, потоци, басейни и т. н.
admin
Site Admin

Нов живот Писнало ви е от разхвърленото мазе, таван, къщ на село, двор и т. н.? Има решение! Изхвърляйте или изгорете всичко. Парцали, хартии, раждясали инструменти. Но в един момент стигате до старата бъчва, кошница и стол. И си казвате: "Да ги изхвърля ми е жал. Да ги оставя само място заемат." Уви. Какво да правите? Ето ви една идея. 1. Започвате да подреждате и стигате до тях 2. Изваждате ги на светло и виждате какви са щетите от влага, мишки, съсли, тежеста отгоре и т. н. 3. Различни степени: A. Разпадане-мирише на мухъл, като го вдигнете се разпада - БОКЛУК B. Крепене на магия-липсват части тук там, понамирисва на мухъл, посчупено - РЕШАВАТЕ ВИЕ C. Запазено-всичко си е на място или липсват малки части или има леки наранявания и счупвания - ОСТАВА 4. Ако състоянието е 2-ра или 3-та степен ги оставете няколко дни на слънце, след което се заемете да я поизметете и измиете 5. След напълно изсъхване, премахвате прекалено грозните части от 2-ра степен на занемаряване 6. Купувате лак (желателно да е прозрачен) и четка 7. Ако е прекалено тъмно и мръсно дървото, или искате да получи хубав вид, вземете шкура (от опит сякаш №100 е най-добре) и ако нумате такова търпение да шкурите на ръка, вземете си приставка за дрелка 8. Шкури се НЕ докато се покаше само светло дърво, а докато стане на петънца (по късно ще покажа на снимка) 9. Ако е кошница, разбира се че с дрелката няма да е удобно, затова на ръка с малко парченце шкурка, ще се получи (по теория) 10. След като сме приключеле с шкуренето идва ред на лака, като преди това внимателно сме избърсали с влажна кърпа или четка, или сме го издухали с въздух под налягане 11. Поставете на удобно място, така че да имате достъп до всички места 12. Отлейте малко лак в бурканче, след което сложете и малко разредител докато не се получи смес със долу-горе същата плътност на водата (това се прави за да се пропие по дълбоко и съответно да издържи по дълго време) 13. Започвате лакиране, като внимавате да не се отича и да остават капчици 14. Нанасяйте повечко в процепите 15. След денонощие две лакирайте пак, но този път с нормално гъст лак 16. Вече лакът е изсъхнал и трябва да разделим случаите на три: бъчва, кошница, пънички и хаванчета A. Бъчва a. Избираме й място b. Лакираме допълнително страната която ще бъде основа c. Изваждаме само по 1 обръч, боядисваме го, изчакваме да изсъхне 2-3 дни и го набиваме пак на място d.Желателно е под бъчвата да се остави малко растояние от почвата e. В зависимост какво сме намислили да посадим в бъчвата, избираме дали цялата да е пълна с пръст или да слжим леген с пръст в най-горната й част, който е подпрян отдолу f. Намества се бъчвата на мястото си, след което от вътрешната страна се забиват колчета точно до самата стена, за да не се мести на ляво и на дясно g. Слагаме пръстта и засяваме любимите си цветя B. Кошница a. Слагаме найлон (непробит разбира се) който е на 4-5 см под ръба b. Пробиваме няколко дупчици на 1/4 от върха на найлона (за да изтича водата) c. Слагаме лак или дунапренче на дръжката, за да не се трие много d. Напълваме с пръст найлона в кошницата до 1-2 см под ръба e. Закрепваме здраво с телчица за да не намерим сутринта кошницата катурната C. Дървени панички a. Използваме като саксийки b. Пробиваме отвор за водата, който после лакираме c. Пълним с пръст 17. Стола сме лакирали и го поставяме в градината поскрит от храсти но седалката да се вижда. На нея сме поставили саксиики с висящи цветя 18. Пропуснахме случая с незапазените вещи-за тях важи всичко до само че накрая им заравяме грозната част 20. Засяваме си цветенцата, които е желателно да висят ако са в кошница или бъчва 21. Такива растения са - бръшлян, зеленики, някои видове каменоломки, каскадна петуния Успех!!! Само да дойде лятото и ще ви покажа снимка. Сега са почти готови!!! Последна промяна от erik_1001 на 02 фев 2007, 21:56, променено общо 1 път.
admin
Site Admin

Много хубаво звучи...Дали нямах в мазето някакви стари дървени нещица? Май ще сляза да проверя...
admin
Site Admin

Наистина става много готино!!! Не ви лъжа.
admin
Site Admin

erik_1001 написа: Наистина става много готино!!! Не ви лъжа. И аз съм виждала, много красиво става, особено ако си ги сложиш в двора разпръснати тук-там Много добра идея
admin
Site Admin

Re: Нов живот erik_1001 написа: Но в един момент стигате до старата бъчва, кошница и стол. Всичко е много интересно,чудесна идея и в най-скоро време ще прегледам тавана при мама Само не разбрах какво правим със стола?
admin
Site Admin

E виж сега, него забравих. Ами то от ЕГН-то (9404085347). Сега съм изморен и не мога да го преправя ама утре. Неска ме измъчиха с тия задачи ама поне ще ходя на републиканското.
admin
Site Admin

А какво е "съсли"?
admin
Site Admin

ravik написа: А какво е "съсли"? В някои плевенски села така наричат плъховете. От сто години не я бях чувала тая дума, чак ме върна в детството ми - баба ми все казваше: "Много съсели са се навъдили тая година".
admin
Site Admin

А помните ли репликата от "Бон шанс инспекторе",Камелия Тодорова към Велко Кънев:"Оооо,съсел"
admin
Site Admin

Ааа, плъхове значи. Пък аз даже и в речника я търсих тази дума.
Post Reply

Return to “Градини и озеленяване”