Хибискус - проблем?

Всичко за амарилисите, хипеаструмите, кливиите и останалите видове от сем. Амарилисови (Amaryllidaceae)
admin
Site Admin

Хибискус - проблем? Както е видно, листата жълтеят. Ето и малко сведения и предположения: Не торя. Имам го от повече от година, не спира да цъфти, а е торен един път, с много разредена универсална тор за цъфтящи на Покон (щот само това имам), май миналата зима. Имаше белокрилки - 1-2, но мисля че ги ликвидирах. Поне не виждам нито имаго, нито яйца. Имаше и по червения, но и там ги утепах, като избърсах листата със спирт. Подозирам засушаване - минах на зимен лежим на поливане, но пък и пускаме парно през деня, не е силно, но все пак. Възможно ли е саксията да е вече малка? Корени не се подават отдолу. Вашите мнения за пожълтяването? http://www.snimka.bg/profile.php?edit_p ... id=1513450 http://www.snimka.bg/profile.php?edit_p ... id=1513519
admin
Site Admin

Аз мисля,че пожълтяването на листата си е съвсем нормално за сезона,на много от хибискусите доста от листата пожълтяват и опадват през зимата.Ако не е пресаждан тази година,е възможно и саксията да му е малка,разрови почвата с нож ,ако корените са изпълнили саксията ще усетиш.Може и а не го пресаждаш в по-голяма саксия,а да извадиш от старата,да изрежеш 1/3 от корените и пак да го върнеш обратно.В този случай ще трябва да окастриш на 1/3 и клоните.Тези операции,естествено,като прецъфти или рано на пролет.
admin
Site Admin

Според мен листата показват остра нужда от торене. Както разбирам, не е пресаждан скоро, тоест всички полезни вещества от почвата са извлечени и цветето изпитва глад. Не забравяй, че почвата не служи само за да държи едно цвете изправено, тя е основен източник на хранителни вещества и влага, които са му жизнено необходими. Мисля, че правиш няколко грешки наведнъж: 1, Не си проверила имал ли е нужда от пресаждане, възможно е корените да са изпълнили цялата саксия. Можеш да го направиш и поправиш веднага, щом е вътре на топло, няма значение сезона за пресаждане или поне няма чак толкова голямо значение. 2. Не ториш - основна грешка. Купи си тор за цъфтящи, лично аз използвам кристалон с бяла капачка. Докато цъфти го тори всяка седмица по веднъж, след като прецъфти може и на две седмици веднъж. Ако го пресадиш в нова почва, не трябва да го ториш първите две-три седмици, защото почвата си е достатъчно хранителна. До колкото виждам по листата ти, струва ми се че страда от хлороза /недостиг на желязо/. Тук вече нека се включат специалистите, да кажат дали заедно с тора трябва да вкарваш и допълнително желязо. 3, Не му сменяй режима на поливане, даже напротив - сухия въздух от парното изсушава по-бързо почвата на растенията. Поливай си го както до сега - аз моите ги поливам всеки път като видя, че почвата е суха, без значение това през колко дена е. Добре се чувства и когато пръскаш листата с вода - колкото по-често, толкова по-добре. 4, За сега това са най-важните и спешни мерки, които трябва да взмеш. Друго много важно за хибискуса е, че задължително трябва да се реже пролет или есен, аз моя големия го изрязвам всяка пролет много яко и така той почва да цъфти в края на есента и не спира до следващата пролет.
admin
Site Admin

Благодаря. Най-голямото ми подозрение е именно недостиг на нещо. От пролетта, когато смених част от пръстта с нова, размесена с тор от ЧКЧ, не съм подхранвала. То това ми е на мен подхранването на всички растения у дома. За рязане да не говорим. Не е спирал да цъфти, затова ми беше жал да режа - тамън прецъфти, и се появяват нови пъпчици. Сега го наторих малко, ще помисля и за пресаждане. Надявам се да не му стане нещо от това, че торът беше с изтекъл срок на годност 1 месец
admin
Site Admin

А как е със светлината- огрява ли го поне малко слънцето през деня? Ако и сега ти формира цветове и не спира,този процес иска много хра- нителни вещества и като не му ги дадеш/т.е. ако не ториш/,той израз- ходва резерви-а част от тях са и в листата му.Моето хиби си го под- хранвам и през зимата-1-2 пъти месечно -повече тор,ако има повече пъпки... с червения кристалон във водата за поливане.Ако пък много ти е бедна почвата/такава май ми се видя/ изгреби внимателно отгоре един 3-4 см слой и сложи нова пръст- аз винаги добавям напролет добре угнил оборски /от овце/ тор.
admin
Site Admin

klapan написа: А как е със светлината- огрява ли го поне малко слънцето през деня? Откъм светлина е ОК. Просто ще си пренебрегна принципа да не подхранвам и ще го наторя малко или ще го пресадя направо. Милия цъфти та се къса. Все пак заслужава малко усилие от моя страна...
admin
Site Admin

И моят, дето цъфтя като скъсан три сезона, сега е останал почти без листа. Не съм спирала да торя, не му е тясно, мисля, че просто има нужда от почивка. Продължава да си прави пъпки, от което съдя, че ще възстанови листната маса. Дано не греша.
admin
Site Admin

Хъм, мислиш ли, че като прави пъпки ще възстанови и листната си маса? Миналата година пропищях фпланет с жълтеещите листа на хибискуса ми. Горката Блу скай, затрупах я с въпроси. Следвайки съветите й, пролетта хубаво го подрязах въпреки пъпките. Пресадих. Почина си до юни месец, удвои листната си маса и като почна да цъфти... и в момента не спира. Тъй че споделям съвета на Тити - режи го поне веднъж годишно. Като резултат ще расте и цъфти доста повече. В потвърждение на рязането - като разхождам кучето зяпам по балконите на хората, щото ми става скучно... Има една жена в съседния блок с много красив кичест бананов цвят хибискус на прозореца. Все цъфти и тя не го реже вероятно по тази причина. Ама иначе цветето е с едни голи пръчки с листа чак към върха и с пъпки. Все се чудя дали да не й кажа да не го мъчи и да го окастри хубаво
admin
Site Admin

galcho написа: Хъм, мислиш ли, че като прави пъпки ще възстанови и листната си маса? Миналата година пропищях фпланет с жълтеещите листа на хибискуса ми. Горката Блу скай, затрупах я с въпроси. Следвайки съветите й, пролетта хубаво го подрязах въпреки пъпките. Пресадих. Почина си до юни месец, удвои листната си маса и като почна да цъфти... и в момента не спира. Тъй че споделям съвета на Тити - режи го поне веднъж годишно. Като резултат ще расте и цъфти доста повече. В потвърждение на рязането - като разхождам кучето зяпам по балконите на хората, щото ми става скучно... Има една жена в съседния блок с много красив кичест бананов цвят хибискус на прозореца. Все цъфти и тя не го реже вероятно по тази причина. Ама иначе цветето е с едни голи пръчки с листа чак към върха и с пъпки. Все се чудя дали да не й кажа да не го мъчи и да го окастри хубаво Всички съвети са ми полезни, и благодарности за тях. На Тити пространният отговор е много ценен по принцип като указание за гледане на хибискуси.
admin
Site Admin

Хибискусът ми е от реколтата на Тити. Проблемът е, че макар да прави много пъпки, само най-първата се отвори. Оттам нататък, като направи пъпка, тя расте около 2-3 седмици, след което пада. Какво да го правя - съответно какво не правя както трябва, моля?
Post Reply

Return to “Амарилисови”