Зокум (Закум) (Nerium oleander)

За цветята в нашите градини и балкони
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Re: Зокум (Закум) (Nerium oleander)

Мнениеот Calico » 19 Май 2009, 14:50

Дано си права Изабо, така ще мисля и аз :D
Двата които ми подариха са сигурно над 10 годишни, ето малко по-малкия http://www.prikachi.com/users/calico/237U.jpg, а тук зад колоната е другия, но не се вижда много http://www.prikachi.com/users/calico/245x.jpg

и двата имаха прецъфтели цветове наесен и също пъпки неотворени. те така и не се отвориха, а аз не знам що не ги изрязох. Опита ми със зокумите е точно никакъв, сега ще се уча и аз. :flower
  • 0

Аватар
Calico
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 22 Окт 2007, 10:15

Мнениеот Чародейка » 19 Май 2009, 14:56

Calico сдобил си се с прекрасни олеандри :heart то няма нищо сложно в гледането им ,аз моите досега никога не съм ги рязала ,забелязяла съм ,че подрязваните започват да цъфтят по късно :think тези дни един от моите красавци ще отвори първите си цветове ,нямам търпение :lol:
  • 0

Аватар
Чародейка
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 22 Мар 2008, 16:35

Мнениеот orkud » 19 Май 2009, 15:00

Calico, :mad: ,почваш да ме ядосваш :D . Не стига, че градинката ти е прелестна и само я гледам и въздишам, ами сега и такива големи олеандри си завъдила. Докога ще въздишам, като ти разглеждам снимките,а? :eek:
  • 0

Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.
Хоби - http://www.orkud.snimka.bg/?album%3baid=196583%3bold=1
Аватар
orkud
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 10 Мар 2009, 12:53

Мнениеот Calico » 19 Май 2009, 15:04

orkud написа:Calico, :mad: ,почваш да ме ядосваш :D . Не стига, че градинката ти е прелестна и само я гледам и въздишам, ами сега и такива големи олеандри си завъдила. Докога ще въздишам, като ти разглеждам снимките,а? :eek:

orkud, недей се ядосва мила, те са ми подарък и ще взема да ти подаря аз пък на теб единия.
само да видим кой какъв цвят е, че да си избера по-хубавия. :D Ако намериш начин да го превозиш, имаш другия :flower
(ако не го уморя от грижи дотогава)
  • 0

Аватар
Calico
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот orkud » 19 Май 2009, 15:18

Сериозно ли? Не се шегувай с мен, че съм със слабо сърце :D :D Ще намеря как, не се притеснявай. Пеша ще си го донеса, ако трябва :lol: :lol: Аз съм от Ямбол
  • 0

Има три неща, които възрастните могат да научат от децата: да бъдат радостни без повод, винаги да са заети с нещо и да се стремят с всички сили към това, което желаят.
Хоби - http://www.orkud.snimka.bg/?album%3baid=196583%3bold=1
Аватар
orkud
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 10 Мар 2009, 12:53

Мнениеот Calico » 20 Май 2009, 07:20

Няма шега. не си много далеч, организирай се. Ама само след като цъфнат и им видя цвета :D
  • 0

Аватар
Calico
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот DOBI » 20 Май 2009, 07:32

Относно подрязването-когато купих къщата те си бяха в двора всеки е повече от 2 метра.Та препоръчаха ми да ги подрежа есента и пролетта изкараха нови клони и листа ,стигнаха си първоначалната височина,но за цъфтеж и дума не стана.Миналата есен не ги пипах и цъфнаха-единия в бяло,а другия в розово.Тази есен поокастрих някои клони защото станаха е много широки в основата,което пречеше на другите цветя.Сега не знам дали ще цъфтят или пак ще дремят.Така че се чудя кое е правилния метод.
  • 0

Аватар
DOBI
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 08 Дек 2006, 17:41

Мнениеот Calico » 20 Май 2009, 08:01

Доби, твоите не са в саксии, така ли да разбирам?
на мен като ми ги дадоха ми казаха, че наесен трябва да ги орежа на половината височина. Ама то много бе, досвидя ми се. после пък прочетох, че такава силна резитба на по-старите растения се прави един път на три години, щото иначе намалявали цъфтенето. Иначе се режело около 20-30 см от това дето е цъфтяло, и малко повече от "старничните"???!! разклонения (май не го разбрах това че беше на руски)
А пресаждането било задължително всяка пролет за по-младите растения, старите можело само отгоре да се обновява пръстта.
На мен освен тези двата ми подариха и един бял, който беше вече подрязан и имаше около 3-4 стръка по 70 см, но си личеше че е стар, щото дръвцето откъдето излизат беше доста удебелено. Та него трябваше да го пресадя, щото ми го дадоха в тенекия. Ама то не бе корен, не бе чудо, направо нямаше пръст от корени. Сигурно затова препоръчват често пресаждане и изрязване на малко от корените
  • 0

Аватар
Calico
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот DOBI » 20 Май 2009, 08:43

Моите са на двора.Така си купих къщата.Taка изглеждаше в началото на юниминалата година http://www.snimka.bg/album.php?album_id ... id=6158582.
Тука е силно орязан първата година-пръчките дето стърчат до розата
http://www.snimka.bg/album.php?album_id ... id=2658078
А тук в дъното е в момента
http://www.boevab.snimka.bg/album.php?a ... d=12367522
По принцип ми е трудно със заварени растения,още повече садени безразборно,но ми е жал да ги изкоренявам.Някои по-млади попреместих,но градината ми не е това,което аз искам.По някога се замислям дали есен да не извадя всичко и пренаредя,но ме хваща страх да не загинат.Нали всеки си има своя идея ,а при заварено положение е адски трудно да вземеш правилно решение!
  • 0

Аватар
DOBI
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Чародейка » 20 Май 2009, 12:00

DOBI много ти е хубава градинката :heart аз харесвам такива градинки да има от всичко ,но ако много ти се иска да я пренаредиш ,действай смело :thumbup:
А мен днес един от красавците ме зарадва с първите си цветове :) този и червения цъфтят първи ,но белия и розовия са с кичести цветове и зимата не им се отразява добре ,затова започват да цъфтят по късно :( в един каталог видях няколко цвята в една саксия беше разкошно и сега реших и аз да експериментирам :mrgreen:
  • 0

Аватар
Чародейка
Бонсай
Бонсай

Мнениеот Izabo » 20 Май 2009, 13:35

О, да:)! И аз мисля да сложа дв-три цвята в една саксия. Баба ми ми е осигурила 5-6 вече хванали се резника, така че ще творя, като си ги взема в края на лятото :)!
Чародейка, много хубав цвят :)!
  • 0

Аватар
Izabo
Кълн
Кълн

Регистриран: 10 Ное 2008, 12:57

Мнениеот DOBI » 20 Май 2009, 16:39

Наистина е прекрасен цветът!А като ги гледам са доста големи!
  • 0

Аватар
DOBI
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот root » 21 Май 2009, 17:46

Най-накрая! Донесоха ми чепка зокум. За 7 дни пусна корени и след ден-два ще го садя! :heart
  • 0

Капли на лице - это просто дождь, а может плачу это я.
Дождь очистил все, и душа, захлюпав, вдруг размокла у меня...
Аватар
root
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 07 Май 2007, 16:56

Мнениеот Чародейка » 21 Май 2009, 18:30

DOBI написа:Наистина е прекрасен цветът!А като ги гледам са доста големи!

Дао големи са около 3 метра ,а и са доста стари :)
  • 0

Аватар
Чародейка
Бонсай
Бонсай

Мнениеот vodo-leika » 21 Май 2009, 19:29

И двата ми зокума вече 2ра година не цъфтят. Единият го бяха натиснали белокрилките, другият кръвна въшка и не знам дали не е от тежките препарати :think :(
  • 0

Аватар
vodo-leika
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 16 Юни 2006, 20:30

ПредишнаСледваща

Назад към Други градински и балконски цветя