Моля Ви, предложете ми български, стайни цветя и растения...

Всичко за отглеждането и проблемите на саксийните растения
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Моля Ви, предложете ми български, стайни цветя и растения...

Мнениеот free_wind » 28 Мар 2013, 17:06

Здравейте на всички в благоуханната аудитория!

Наскоро се запалих по отглеждането на цветя в домашни условия. Искам да си взема да отглеждам някои видове в гарсониерата. Още не съм запознат, от няколко дена чета това-онова по интернет и много бих се радвал, ако ми предложите нещо по темата.
Спрял съм се на български видове цветя и растения, защото по телевизията слушах, че примерно тези, които се внасят от Холандия тука в нашия климат имат много кратък живот и не издържат.
Значи, ако може, посочете ми, ако обичате, български цветя и растения, които по възможност да са целогодишни, да могат да пречистват въздуха, да не причиняват някакви алергии и да не са отровни, въобще да не вредят по никакъв начин на човека, а само полза да му носят. Много бих се радвал, ако ми посочите такива наши видове и също така, ако може да ми кажете как да се грижа за тях, как да ги гледам, което е много важно.
Друго какво да ви кажа, от Бургас съм и тука климатът е влажен, това ви го давам като информация, за да знаете в какъв климат ще се развиват. Виждал съм тука по жилищните блокове доста саксии по входовете, ама като не знам кое какво е, те старите баби ги поливат, ама знам ли колко точна информация ще ми дадат, ако ги питам, затова направо реших да пиша във вашия форум.

Благодаря Ви и с радост ще очаквам отговорите Ви.
  • 0

free_wind
Семенце
Семенце

Регистриран: 28 Мар 2013, 16:36

Re: Стайни цветя и растения от българските домове

Мнениеот free_wind » 02 Апр 2013, 12:45

Брее, чакам, чакам - няма отговори. :D
По-горе като писах български цветя и растения, имах в предвид такива, които се отглеждат в почти всеки български дом.
Аз през това време потърсих и изчетох това-онова в нета и се спрях на конкретни видове, сега ще ви кажа кои са и се надявам някой да ми даде съвет как да ги гледам. То в статиите понякога пише как се отглеждат, но винаги съм готов да приема личен, изпитан съвет от хора, които отглеждат следните цветя и растения.
Ето на какво съм се спрял:
1 - Розмарин.
2 - Здравец.
3 - Индрише.
4 - Мушкато.
5 - Хвойна.
6 - Лавандула.
7 - Хлорофитум.
8 - Бостънска папрат.
9 - Хамедорея.
10 - Аглаонема.
11 - Азалия.
12 - Хризантема.
Искам в домашни, стайни условия да ги отглеждам тези видове. :D
  • 0

Последна промяна free_wind на 02 Апр 2013, 13:09, променена общо 1 път
free_wind
Семенце
Семенце

Re: Моля Ви, предложете ми български, стайни цветя и растени

Мнениеот Ka$mEtLiIkA » 02 Апр 2013, 12:59

Вземи си орхидея (фаленопсис) тук е темата за отглеждането :)

Изображение

Не-претенциозни цветя ,искат основно светлина и влага :)
Цъфтят три пъти в годината ,а цвета трае около 3 месеца :nod: :thumbup:
Сигорна съм ,че ще се справиш с тях :nod: :thumbup:
  • 0

Махни очилата на егоизма...и ще видиш,че всеки човек е с нещо по-добър от теб!!!!
цветята в дома ми
[подари бижу DELIA
Аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 07 Дек 2011, 22:51

Мнениеот free_wind » 02 Апр 2013, 13:20

Оох ох, горката орхидейка не знам колко ще издържи в гарсониерата. Тя гарсониерата север/изток с изглед към морето. Брулят я, брулят я северни и източни влажни ветрове и за там трябват издържливи северни видове. От друга страна пък като санирам може и да прихване кой знае. Може и пвц-то да помогне. Но като цяло искам да си направя дома да наподобява северно шотландско поле с издържливи видове. Като цяло е нормална температура в дома ми, но зимата отворят ли се прозорците идва майка Скандинавия на гости.
  • 0

free_wind
Семенце
Семенце

Мнениеот Ka$mEtLiIkA » 02 Апр 2013, 13:22

А , не знам :think да помагат колегите :D :mrgreen:
  • 0

Махни очилата на егоизма...и ще видиш,че всеки човек е с нещо по-добър от теб!!!!
цветята в дома ми
[подари бижу DELIA
Аватар
Ka$mEtLiIkA
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 07 Дек 2011, 22:51

Мнениеот simplyred » 02 Апр 2013, 14:53

free_wind, ти хубаво искаш при стайни условия, но розмаринът, лавандулата, здравецът, хвойната са външни растения.
Вземи си сукуленти: дървото на живота (Crassula ovata), алое, сансевиера (за меч говоря, но има разновидности, които са с малък мащаб), дебелец (но и той предпочита навън), за тези бабешки се сещам.
Също от амарилисите, трилистник, има дребни видове филодендрон, при теб няма място за фикус.
И най-вече геснериевите, стайните теменужки и глоксиниите.

п.п. Опитвам се да си спомня цветята на баба, за тези се сетих. :lol:
  • 0

Изображение Изображение Изображение Изображение Изображение
Аватар
simplyred
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 17 Сеп 2010, 19:44

Мнениеот zirgs » 02 Апр 2013, 15:46

Едно малко борече в саксия си бях сложил аз на 1 северна тераса. Не знам как ще му понесе влажния въдух.
  • 0

zirgs
Семенце
Семенце

Регистриран: 15 Мар 2013, 15:04

Мнениеот Роза1924 » 02 Апр 2013, 16:20

Ако ти е малко мястото /казваш гарсониера/, подреди си във вертикала - една стайна папрат, няколко бегонии, няколко сентполии - за цвят. Тези са достъпни и лесни за гледане - за всяко от тези растения има тема във форума / виж търсачката горе/. Като се оформиш като цветар - увеличавай асортимента :thumbup: .
По принцип всяко цвете си иска вниманието, така че и време трябва да се отделя, не само място.
  • 0

Роза1924
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 11 Фев 2009, 14:53

Мнениеот free_wind » 04 Апр 2013, 19:11

Здравейте колеги и колежки,

накрая на какво се спрях...накрая реших да не взимам много видове, а само 2-3 най-много. На първо място ще си взема хлорофитум, за да ми пречиства въздуха. От него ще сложа във всяка стая, за да пречиства. И другото, което ще взема са мушкато и здравец, които ще държа на остъклената тераса. Мушкатото също четох, че има антимикробно действие, както и здравеца е също много хубаво цвете, с много полезно действие. Ограничих избора си само до тези 3 вида, за да смогвам да ги гледам. На мене точно такива цветя и растения ми трябват, които да са полезни за човека, да са непретенциозни.
Някой, ако може сега да ме посъветва с личен опит как да ги гледам само тези 3 вида ще му бъда благодарен. Аз четох доста статии в нета, но повечето пишат общи приказки, а на мене ми трябва строго конкретно. :D
  • 0

free_wind
Семенце
Семенце

Мнениеот Rossinda » 04 Апр 2013, 21:36

:) Колега, аз тази година гледам много цветя и стайни и градински и балконски , и лесни и трудни и още по-трудни, и от семки и без семки :)) и каквото можеш и не можеш да си представиш - предните две зими само четох , преди да се бухна , МНОГО ЧЕТОХ, в този форум основно и един два подобни нему - има пълно инфо за отглеждане на всяко цвете , а не отгоре - отгоре , както пишеш ти, седнеш ли да четеш както трябва и колкото трябва, после направо Висше можеш да вземеш от точното и подробно написано тук , но.... има само една Малка подробност - някой трябва да седне да чете - повечето тук не четат из темите и инфото щото отнема доста време , а питат ли питат, за времето , от регистрацията ми досега, писаните ми тук мнения се броят едва ли не на пръсти, не защото съм нямала желание или знания за коментар, а защото ограниченото време, което имам гледам да го използвам макс за четене на полезно инфо, защото наистина искам да науча нещо, ако влизам тук само за Раздумка, както пиша със скоростта на картечница, сигурно ще изляза за отрицателно време с най-голям брой мнения :) та.... съветът от мен - чети тук в темите за цветята Колега, чети, и пак чети и в краен случай ако има неясноти питай... :)
А относно изказването ти за цветята от Холандия, дето казали по Телевизията :)))) Много смело са се изказали тези от твоята телевизия... :) ми че почти всички от колегите тук имат цветя, голяма част от които са дошли от Холандия, доста и от големите цветопроизводители в Бг си внасят разсадите от там... и им Издържат в Нашия климат..., пак с една малка подробност - всеки , който гледа и има и иска да има читаво цвете, първо се е постарал да научи как да го гледа.... :))) Та... Сядай и чети , колега, че само с Питане...., в тая криза, зор ще стигнеш до ЦАРИГРАД. :) Успех!
  • 0

Всеки страда от акъла си, или..по-скоро от липсата на такъв!
Аватар
Rossinda
Кълн
Кълн

Регистриран: 15 Фев 2012, 01:57

Мнениеот free_wind » 05 Апр 2013, 10:24

Rossinda, гледай си цветята колежке, трупай си колкото искаш цветя, чети си колкото искаш, но това, което ти правиш, аз няма никога да го направя. Значи по принцип си права за това, което пишеш, но лично аз винаги бих драснал градивно и с конкретен съвет на който и да е, а не само да пиша общи приказки. За това, което си изписала като общи приказки, можеше да ми обясниш едва ли не всичко за посочените от мене САМО 3 широкоизвестни вида, а не хиляда. Но явно има доста егоистично в тебе. Аз цветар като тебе няма да ставам, исках само скромен съвет, но ти си от ония хора дето като напишат такива общи приказки и си мислят, че по този начин ще се издигнат в очите на другите или че така ще стоят над този, който търси помощ. Ако човека примерно е болен, на прочети тука, чети година-две и дотогава виж си пукнал - не става така! Видовете, които посочих бяха само 3, за да ме караш да се занимавам с години четене и това знание придобито по този начин с години четене, в крайна сметка са толкова елементарни неща, които накрая се синтезират в няколко мига дето се казва - по принцип говоря.
Иначе си чети колкото искаш, но да не казваш елементарни неща - това е висша форма на егоизъм! Такива елементарни номерца не на мене...
  • 0

free_wind
Семенце
Семенце

Мнениеот Rossinda » 05 Апр 2013, 15:02

Аплодисменти, Колега, Аплодисменти!!!!
Елементарните неща тук за твоите Само три вида, са вече Казани(написани), повече от компетентно и въз основа на личен опит, от други колеги в съответните теми за всеки вид..., но както вече казах, някой трябва да седне и да ги прочете..., за времето , за което написа Романът с който ми отговори, възпитано и любезно :), можеше да прочетеш поне за единият вид, а не да искаш компетентно някой да ти отговори наново или вместо теб да се порови да намери съответната тема за съответното цвете и да ти я поднесе на тепсия!!! :)
  • 0

Всеки страда от акъла си, или..по-скоро от липсата на такъв!
Аватар
Rossinda
Кълн
Кълн

Регистриран: 15 Фев 2012, 01:57

Мнениеот evdokia » 05 Апр 2013, 15:33

Каквито и видове да си избрал, с твойто отношение(сегашното) - нямаш (и те също) шанс. Отглеждането на растения е най-вече любов, отдаване, осъзнатост .....
Росинда го е казала, но ти не си го проумял...
До познанието се достига по емпиричен път, когато не искаш да се учиш от другите...
  • 0

evdokia
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 27 Яну 2009, 22:10

Мнениеот free_wind » 05 Апр 2013, 20:41

Rossinda: "но както вече казах, някой трябва да седне и да ги прочете..., за времето , за което написа Романът с който ми отговори, възпитано и любезно , можеше да прочетеш поне за единият вид, а не да искаш компетентно някой да ти отговори наново или вместо теб да се порови да намери съответната тема за съответното цвете и да ти я поднесе на тепсия!!!"

Защо да не я поднесе на тепсия бе колежке? Какво толкова? Аз винаги с каквото мога помагам на хората, дори с най-дребното ги упътвам, за каквото може да се сети човек. Така съм се самовъзпитал. Защо да не посочиш примерно линка към темата, кажи? За времето, за което ми написа поредните си глупости отново тука, можеше да посочиш линковете към темите. Още повече, че години наред четеш тука в тоя сайт и си запозната кое къде е. Ама пусто гледане на сеир и пуст егоизъм. И точно ти си седнала да ми говориш за възпитание. Човек като ви каже малко директно и истински нещата се сърдите, ами сърдете се, ама допускате грешки, че и не давате да ви каже нищо човек. Вместо да си вземете поука, продължавате нагло да си пишете тука. Следиш постоянно темата ми и гледаш сеир и злорадстваш егоистично. Тези двете неща са много мръсни, много долни качества у човека.
Не те знам какво толкова четеш години наред, ама чети си, продължавай, то си е твоя работа. Аз не мисля, че отглеждането на тези 3 вида е голяма философия, която да не може да бъде обяснена с няколко изречения от личен опит.
Това е първи форум, в който срещам подобно отношение и където трябва да ви вадят думите с ченгел. Бил съм в десетки форуми и навсякъде добри хорица са се намирали да ми дадат веднага поне линк към съотвената тема, за което искрено съм им бил благодарен. На момента са ми казвали хората и са давали темата, на момента! Аз такова чудо тука не съм виждал честно ви казвам.

evdokia: "Каквито и видове да си избрал, с твойто отношение(сегашното) - нямаш (и те също) шанс. Отглеждането на растения е най-вече любов, отдаване, осъзнатост .....
Росинда го е казала, но ти не си го проумял...
До познанието се достига по емпиричен път, когато не искаш да се учиш от другите..."

Колежке, съзнаваш ли ти като ми говориш за осъзнатост, че нищо конкретно не пишеш по темата ми? Какво е моето отношение, колежке? Аргументирай се. Ама вие нищо не давате да ви каже човек. Ама вие сте били много докачливи тука. Какво като сте жени? И какво от това? Мъжът и жената са равни пред закона. Така сте свикнали да се налагате, ама при мене не ми минават подобни глезотии и празни приказки. И това, че не ми минават не ме прави лош! Ама веднага бързате да нападнете човека, защото така сте свикнали. Явно така сте свикнали с мъжете си у дома, ама нещо при мене не минава.
И evdokia бъди сигурна, че много повече любов давам не само на цветята, но и на всичко живо около мене, много повече любов давам от вас двечките взети заедно. При мене цветенцата ще цъфтят с най-голяма радост от живота.

Повече не желая вие двечките да ми пишете по темата, ако няма нещо конкретно да кажете по конкретния въпрос, който съм поставил. Надявам се разбрахте,ок? Знам, че с нетърпение следите темата, надявам се сте доволни от отговора ми.
  • 0

free_wind
Семенце
Семенце

Мнениеот viki2004 » 05 Апр 2013, 21:20

Колега, тонът ви не ме предразполага, но ще ви дам исканите линкове, с надеждата да спрете със злобните и неуместни коментари.
http://flowersnet.info/a265/%D0%A5%D0%B ... 1%83%D0%BC
http://flowersnet.info/searchresults.php
http://flowersnet.info/a603/%D0%97%D0%B ... 0%B5%D1%86
  • 0

viki2004
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 26 Дек 2011, 20:31

Следваща

Назад към Стайни цветя и растения