Теменужка, градинска (Viola wittrockiana) - 2013

За цветята в нашите градини и балкони
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Мнениеот bimbargo » 01 Яну 2013, 08:43

Нова тема за 2013 година. Старата тема е ТУК.
  • 0

Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Теменужка, градинска (Viola wittrockiana) - 2013
Аватар
bimbargo
Администратор
Администратор

Регистриран: 31 Май 2006, 07:25

Re: Теменужка, градинска (Viola wittrockiana) - 2013

Мнениеот nikineli » 31 Яну 2013, 17:44

В момента нямам снимков материал,но искам да се похваля!Всяка година се опитвам да отгледам от семена,но все не успявам.Тази година си взех на промоция за по 0,60ст 4 вида.Държа ги на балкона от външната страна на прозореца.Скъсаха се да цъфтят.При големите студове омекваха и полегваха,но като изгрее слънце се надигат.Даже и семената май този път са ми поникнали.Дано те не измръзнат!
  • 0

nikineli
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 30 Окт 2010, 12:33

Мнениеот keri petkova » 31 Яну 2013, 19:18

nikineli написа:Даже и семената май този път са ми поникнали.Дано те не измръзнат!

nikineli ти кога ги ся тези семена? Аз ги посадих юли-август. До декември си стояха на балкона вече като поотраснали растенийца. Сега са на междуетажната площадка и се скъсват от чъфтеж.Май трябва да ги снимам.
Това цвете не престава да ме изненадва. Миналата година беше само едничка. Замръзна и аз просто я отписах, но не. Оказа се, че на нея студа не й пречи.Цяло лято си цъфтя така
Не им се притеснявай! Ще оцелеят :cross
  • 0

Аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 12 Май 2012, 18:24

Мнениеот den4eto » 02 Фев 2013, 09:22

И аз имам от семена но ги сях октомври месец.Преди два дни пикирах и сега чакам да пораснат и да за цъфтят, но моите са каскадни.
  • 0

Аватар
den4eto
Семенце
Семенце

Регистриран: 15 Мар 2009, 14:48

Мнениеот nikineli » 02 Фев 2013, 12:54

Аз ги сях сента,но ги оставих на вън на балкона.В момента имат по две малки листенца леко над пръста

http://nikineli.snimka.bg/flowers/cvety ... 7.29600545
http://media.snimka.bg/s1/1678/029600543.jpg?r=0
Другите си ги купих през есента
  • 0

nikineli
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 30 Окт 2010, 12:33

Мнениеот mushmoranka » 03 Фев 2013, 18:40

Честити ви теменужки :flower :flower :flower
Днес без да искам открих, че имало и каскадни теменужки :oops: , които много ме впечатлиха, но не мога да намеря латинското им име, за да си поръчам :( Някой от вас случайно даго знае :?:
  • 0

An`it harm none, do what thou wilt!
Аватар
mushmoranka
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 10 Дек 2010, 15:39

Мнениеот Delphinium » 03 Фев 2013, 19:14

mushmoranka написа:Честити ви теменужки :flower :flower :flower
Днес без да искам открих, че имало и каскадни теменужки :oops: , които много ме впечатлиха, но не мога да намеря латинското им име, за да си поръчам :( Някой от вас случайно даго знае :?:

Ето ти една, от която имам семена, които трябва да посея. Моите семена са от Thompson & Morgan
Viola Cornuta Endurio mixed
  • 0

Аватар
Delphinium
Администратор
Администратор

Регистриран: 31 Май 2006, 16:27

Мнениеот mushmoranka » 03 Фев 2013, 20:58

Delphinium написа:
mushmoranka написа:Честити ви теменужки :flower :flower :flower

Ето ти една, от която имам семена, които трябва да посея. Моите семена са от Thompson & Morgan
Viola Cornuta Endurio mixed

Благодаря ти за бързия отговор. Точно това търсех! :) Но да попитам нещо, това Ф1 не означаваше ли, че семената са негодни за посев? Майка ми си беше взела нещо, от което си беше запазила семената и накрая нищо не поникна и мисля, че и то беше Ф1 ... със сигурност беше нещо Ф , но кой номер не се сещам :think :wall
И още два въпроса- пролетта ли се засяват? И след като ги посееш колко бързо никнат? Искренно се надявам цъфтежа да не е кратък! :cross
  • 0

An`it harm none, do what thou wilt!
Аватар
mushmoranka
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 10 Дек 2010, 15:39

Мнениеот Delphinium » 03 Фев 2013, 21:22

mushmoranka написа:Благодаря ти за бързия отговор. Точно това търсех! :) Но да попитам нещо, това Ф1 не означаваше ли, че семената са негодни за посев? Майка ми си беше взела нещо, от което си беше запазила семената и накрая нищо не поникна и мисля, че и то беше Ф1 ... със сигурност беше нещо Ф , но кой номер не се сещам :think :wall
И още два въпроса- пролетта ли се засяват? И след като ги посееш колко бързо никнат? Искренно се надявам цъфтежа да не е кратък! :cross

F1 означава първо поколение на хибридни семена - изкуствено създаден сорт (няма нищо общо с ГМО-то)
Семената от растенията от хибридни сортове не стават за употреба - изобщо не ясно какво ще поникне от тях и белези на кой родител ще наследи.
Би трябвало да се сеят пролетта. Моите семена са от миналата пролет, но просто не стигнах до тях. Надявам се тази да ги посея. За съжаление нямам никаква информация за това колко дълго време цъфтят.
  • 0

Аватар
Delphinium
Администратор
Администратор

Мнениеот lizince » 08 Мар 2013, 17:32

Днеска си взех теменужки в саксийка три цветенца .Ще ви помоля за съвети.Как се тори,кога и кога се полива.Никога не съм отглеждала цветя.
  • 0

lizince
Семенце
Семенце

Регистриран: 08 Мар 2013, 17:18

Мнениеот keri petkova » 09 Мар 2013, 20:05

lizince за мен градинската теменужка е едно от най-непретенциозните цветя по отношение на грижи. Поливам, когато почвата поизсъхне според времето.Сега горе-долу веднъж седмично, но в топлото- лятото всеки ден.Зависи от температурите. За торенето- не ги торя специално. Ако ми остане разтворена тор в шишето от другите цветя ги почерпвам. Харесвам ги, но проблемът на теменужките е, че са склонни да се разболяват - я въшки, я брашнеста мана. Ако не се пръскат не става
  • 0

Аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот lizince » 10 Мар 2013, 21:34

keri petkova написа:lizince за мен градинската теменужка е едно от най-непретенциозните цветя по отношение на грижи. Поливам, когато почвата поизсъхне според времето.Сега горе-долу веднъж седмично, но в топлото- лятото всеки ден.Зависи от температурите. За торенето- не ги торя специално. Ако ми остане разтворена тор в шишето от другите цветя ги почерпвам. Харесвам ги, но проблемът на теменужките е, че са склонни да се разболяват - я въшки, я брашнеста мана. Ако не се пръскат не става

С какво трябва да се пръскат.
  • 0

lizince
Семенце
Семенце

Регистриран: 08 Мар 2013, 17:18

Мнениеот keri petkova » 12 Мар 2013, 19:52

lizince аз по принцип се притеснявам от течните препарати, които трябва да разредя в някакво съотношение.Хората, които имат градини и съответно сети зеленчуци, лози или овошки пръскат срещу неприятели и то на по-големи площи.Разреждането на тези препарати е може би по-лесно за тях от към количество.Ако те например трябва да напръскат ще разредят например 5-6 милилитра на 10 литра вода/зависи от препарата и указанието за ползването му/.А аз за моите цветя трябва да разредя например 0,6 от милилитъра на 1 литър вода.Сякаш нещо си нямам вяра че ще го уцеля.По тази причина години наред с нищо не съм пръскала- като се разболеят и се гътнат и край.Миналото лято обаче за английските мушката/нападнати от белокрилки/ си купих готов разреден препарат Клинес срещу листни въшки, техните яйца, акари и други разни мушици.Пръсках с него и теменужката-беше една.Запазих я за първи път цяло лято без болест.
Имаше и ефект по отношение на белокрилките, макар и временен- около месец.И така лятото около три шишета. Сета искам пак да го купя, но го нямат :(
  • 0

Аватар
keri petkova
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Delphinium » 13 Мар 2013, 18:05

keri petkova написа:lizince аз по принцип се притеснявам от течните препарати, които трябва да разредя в някакво съотношение.

Напротив - течните препарати са най-лесни за точно дозиране, независимо за какво количество става дума.
Просто си купуваш от аптеката малка спринцовка от 1 или 2 милилитра - те са разграфени, като всяко деление е 0.1 милилитра!
  • 0

Аватар
Delphinium
Администратор
Администратор

Мнениеот keri petkova » 13 Мар 2013, 19:12

Delphinium ще трябва да се престраша :nod: със спринцовка
  • 0

Аватар
keri petkova