Стрептокарпуси

Подфорум за любителите на глоксинии и сентполии
admin
Site Admin

Могат да ми изпратят стрептокарпус по пощата от Америка,но е крехко растение и мисля ,че ще загине докато дойде. Ще потърся семена и ще пиша ,ако открия нещо интересно. Има много красиви хибриди. Като влезем в Евросъюза ще е по-лесно, защото има английски и немски фирми, които се заминават само с отглеждането на стрептокарпус и теменужки и които доставят без проблем.
admin
Site Admin

В ebay намерих микс 15 броя семена за 3$ и доставката е 2.5$
admin
Site Admin

Не знам как става, но много бих искала да поръчам или да платя, ако ти можеш да го направиш.
admin
Site Admin

Не се притеснявай .Ще видя какво мога да направя по въпроса и ще пиша. Сега издирвам да видя дали няма да намеря по-добро предложение . Така или иначе няма да останем без семена
admin
Site Admin

Ще чакам с нетърпение. Ако отида до Ботаническата, ще купя червен. Ще видя и на Флората за семена, но съм сигурна, че няма да има. Българските вносители на семена ги "претръшках". Не внасят. Една собственичка на цветарски магазин, която общува с холандски вносител на цветя ми обеща при първа пратка да ми звъни. Така, че и аз работя сериозно по въпроса, но за семена разчитам на теб.
admin
Site Admin

На мен вече ми купиха червен от БАН (голяма мафия сме ) и тези дни ще ми го донесат . Веднага ще пиша като взема семената. те са микс и не се знае какво ще излезе,но надеждата умира последна.
admin
Site Admin

Като чета руските форуми, кълняемостта е голяма. Така че, поръчвай семена и за мен, парите ги пращам веднага. Холандският внос от борсата в Слатина беше страхотен. Имало е 6 цвята, единият от които с пръскани листа, но бивш зам.-министър на земеделието ги е изкупил преди мен и беше останал само един цвят. Сега издирвам въпросния човек, защото той има 12 вида и ми е съсед. Но, ако си завъдим по 10-15 от семена, ще бием рекорда. Ще чакам с нетърпение новини от теб.
admin
Site Admin

Харесах в един английски сайт : микс семена, 100бр! Цената на семената е почти 6$ (в долари ми е по-лесно да смятам,отколкото в английски лири) ,сега чакам да видя колко ще са пощенските разноски (ще е малка сума,защото семената са лека стока). П.С. Няма ли пак да има внос във въпросната борса в Слатина?
admin
Site Admin

Супер! Нали ще поръчаш и за мен едно пакетче. Цената няма значение. Близка съм с въпросната цветарка, която познава холандеца. Телефонът ми стои на видно място в нейния магазин. При първи внос ще изкупя стрептокарпусите и ще си ги разделим. Притеснявам се, че цветето цъфти до септември и едва ли после ще внесат, защото на листа не става за продан. Но лилавият екземпляр, който купих оттам е великолепен. Не е спрял да цъфти, листата са му над 25 см дълги и много му се радвам. Ще опитам да вкореня за теб листо във вода. Първият внос не беше с добри екземпляри и не беше от тази борса. Тогава купих два цвята /нямаше повече/, но умряха. Дадох на Тити листенца и тя каза, че са се прихванали. Но аз тогава не си вкорених.
admin
Site Admin

Разбира се от листо е най-добрият вариант,защото растението ще е идентично с майката. В Англия има един много известен разсадник,който е специализиран в стрептокарпуси и теменужки. Те са едни от "ръководителите" в "модните тенденции" при стрептокарпусите, защото създават много интересни хибриди. Кофтито е ,че изнасят само за страничленки на Европейския съюз. Все пак им писах да ги питам дали предлагат семена. Пише,че при добри грижи могат да цъфтят целогодишно, но не знам доколко това е вярно на практика. Освен това видях снимки на едни африкански сортове- растението се състои само от ЕДНО голямо листо. Самите цветове също са малко по-различни. Пише,че са трудни за отглеждане в домашни условия и е нужно около 2 години,за да цъфнат.
Post Reply

Return to “Геснериеви”