Крокосмия

Форум за пролетните и есенни луковични цветя. Съвети за отглеждането им и помощ при проблеми.
Get Adobe Flash player

Крокосмия

Мнениеот armeria » 23 Юли 2011, 14:59

Не открих такава тема, а много го харесвам това цвете.
Крокосмия,
Крокосмия,
Крокосмия
  • 1

Аватар
armeria
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 30 Май 2007, 20:37

Re: Крокосмия

Мнениеот hartt » 23 Юли 2011, 18:46

Това е много хубаво луковично цвете от семейството на Ирисите и родом от Южна Африка. Преди доста години бях взел луковички от братовчед от Габрово и вече съм на път тотално да го изгубя. Не подходих сериозно към отглеждането му, а при мен е твърде сухо и бедно, отделно на мястото където го засадих, расте една особена жилава трева, която го задушава. За около 15 години да е цъфтяло 3-4 пъти и е високо ок. 25-30 см. Преди 2 седмици най-после посетих братовчеда и се сетих за гладиолчето /както му викат там/. Показа ми две-три туфи, високи 60-70 см (!), но и той се оплака, че вече не му цъфти.
  • 0

Аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Авг 2007, 14:48

Мнениеот andondm » 23 Юли 2011, 21:02

Ето и моята крокосмия:
Крокосмия
На слънчево и влажно място е при мен. Висока е повече от метър.
  • 0

Аватар
andondm
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 21 Мар 2009, 19:22

Мнениеот hartt » 23 Юли 2011, 21:55

Нерде Ямбол, нерде Калифорния, Андон-марка :D
  • 0

Аватар
hartt
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Авг 2007, 14:48

Мнениеот armeria » 25 Юли 2011, 18:15

За пореден път : Колко е малък светът! И аз съм го взела от Габрово, но го гледам в бутилки от минерална вода, заровени в земята, заради слепите кучета.
  • 0

Аватар
armeria
Дръвче
Дръвче

Мнениеот Eli4ka70 » 26 Юли 2011, 04:45

armeria написа:За пореден път : Колко е малък светът! И аз съм го взела от Габрово, но го гледам в бутилки от минерална вода, заровени в земята, заради слепите кучета.

Моля те, кажи как точно ги садиш в бутилките, заровени в земята? Бутилките надупчени ли са? Много ми харесва крокосмията, но от посадените луковички пролетта не излезе нито една. За алиумът бях чела, че много го обичат полските мишки и му хапват луковичките. За крокосмията не се досетих, че може да е изяден от животинки и реших, че луковичките са били стари. Пролетта, когато реших да си посадя крокосмия потърсих повече информация за нея и пишеше, че на всеки 3-4 години трябва да се разравя туфата и разрежда. Иначе спира да цъфти. Същото го прочетох и за хемерокалисите - ако не се разреждат на 3-4 години намалява цъфтежа и издребняват цветовете.
  • 0

Аватар
Eli4ka70
Изгонен потребител
Изгонен потребител

Регистриран: 29 Юни 2011, 07:10

Мнениеот armeria » 26 Юли 2011, 10:57

5-6 литрова бутилка от минерална вода я срязвам вертикално, но така че шийката да остане цялата, дори заедно с примката за хващане. Това ми е бъдещата саксия. Изрязвам на дъното дупки- не само прорези с нож защото може да се окаже че не пропускат достатъчно,и я заравям в земята. Отворът е на равнището да почвата в двора. Садя вътре и това , по което се вижда бутилката е само част от синьото пръстенче.След 1-2 години си отравям бутилката и повтарям процедурата. Обичат си вода тези растения. Така садя и минзухарите, лалета, и лилиумите. Миналата година купих 2 пласмасови щайгички-по 2 лв и насадих малко лилиуми в тях . В някои магазини тези щайгички ги изхвърлят, но ако попаднеш на магазин, в който продават на едро стекчета пласмасови чашки, прибори за хранене, ... вероятно ще има и такива щайги. По са дълбоки от щайгите за ягоди и малини. Абе това си е врътня, ама и мераците ни са безкрайни.
  • 0

Аватар
armeria
Дръвче
Дръвче

Мнениеот Angelina_S » 20 Сеп 2011, 18:27

Ехе, излъгаха се да цъфнат двечки от поръчката на LUXO. Другите си имат листа, но не цъфтяха, да се надявам, че догодина... :cross

Ето го едничкото, крокосмия Emilie McKenzie (другото е само пъпчици още):

Крокосмия
:heart
  • 0

Аватар
Angelina_S
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 03 Юни 2010, 12:57

Мнениеот ku4o » 21 Сеп 2011, 11:58

И аз си взех 2-3 луковички пролетта. Много красиво цвете се оказа - догодина мисля да ги умножа :)
Обаче се чудя - да вадя ли луковичките, или не. Като ги купих ми казаха, че е зимоустойчиво у нас, ама все пак - не питай учило, питай патило
  • 0

dvorche.com - Създаваме красота и уют
Аватар
ku4o
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 13 Мар 2010, 16:19

Мнениеот naska50 » 21 Сеп 2011, 12:38

Крокосмията е зимоустойчива, споко, тя ще ти се умножи сама, така, че догодина ще имаш почти двойно!
  • 0

naska50
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 01 Ное 2008, 22:12

Мнениеот kikabelata » 04 Фев 2012, 10:40

да побутна аз и тук, че в момента може да се поръчат крокосмии от поръчката от потертън, аз си избрах три вида, обаче са по мин. 10 лукчета по 25 пенса, а на мен са ми много толкова. та...деля. едната е точно емили макензи, която ангелина е показала по-горе.
  • 0

Който търси Кика, намира белята :twisted:
личен блог подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен. След това попитай.
Аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор

Регистриран: 31 Май 2006, 15:51

Мнениеот florian » 12 Фев 2012, 22:04

Крокосмията беше откритие за мен миналата пролет. Купих си луковици от Пени Маркет за никакви пари, без изобщо да знам какво растение е това. После четох и т.н. и ги забучих според указанията в градината, която тогава имах. По-късно спрях да ходя редовно на това място и те са старадали от суша и бурени. Бяха поникнали, но следи от цвят нямаше. Тази година смятам да ги пробвам отново на ново място и да се погрижа за тях. Изключително красиво растение е това! :thumbup:
  • 0

искам да съм търпелива и то веднага!
Аватар
florian
Фиданка
Фиданка

Регистриран: 31 Мар 2011, 11:05

Мнениеот Cando » 13 Фев 2012, 04:05

А аз миналата година пролетта купувах на два пъти крокосмия и абсолютно нищо не покара, нито една луковичка :( Купих ги от две различни места, дори имам някакъв смътен спомен, че на едното пишеше крокосмия, а на другото някакво различно име, но беше пак същото. Чудя се дали тази година да пробвам пак и къде ли е бил проблема :think
  • 0

Аватар
Cando
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 03 Фев 2009, 05:58

Мнениеот Виола » 13 Фев 2012, 10:44

Имам крокосмия от 2 години. Първата година ги бях засадила на сенчесто място, покараха, но не цъфтяха. На следващата година ги преместих на слънчево място и лятото цъфтяха с разкошни ярки цветове. :nod:
  • 0

Аватар
Виола
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 29 Май 2009, 14:24

Мнениеот Radiana » 04 Мар 2012, 13:54

От вчера и аз си имам тази красота.
Насадих я в саксия и като се позагрее навън ще я местя.
  • 0

Аватар
Radiana
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 12 Мар 2009, 21:39

Следваща

Назад към Луковични