Дървото на живота

Проблеми с кактуси и сукуленти
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Мнениеот Мъни » 06 Мар 2007, 22:46

Предполагам, че скоро ще кастри, така че ще дебна с фотото!
  • 0

Здравейте, аз съм будната Ви съвест - възпитана, учтива и добра.
Ще ви напътствам, ала най-добре ще бъде да Ви спестя голямата метла...

моите албуми / моите албуми2 / Амарилиси`09
Аватар
Мъни
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 17:24

Мнениеот klapan » 08 Мар 2007, 11:03

Не изхвърляйте листата му,ако случаино счупите някое - поставете го в почва откъм дръжката му и поливаите умерено - образуват се нови растения,които си пускат корени и се развиват
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 20 Окт 2006, 19:24

Мнениеот erik_1001 » 08 Мар 2007, 18:25

Знаем. Няколко паднаха сами или котката им помогна :D и се вкорених сами. Ако некой иска-ЛС.
  • 0

Може да съм сурикат, ама поне не съм тарикат. Май съм даже сурикактус.
Аватар
erik_1001
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 10 Яну 2007, 16:19

Мнениеот jounsi » 29 Мар 2007, 10:19

Ако може, ще ползвам темата, за да попитам за друг проблем с дървото на живота.
Листата на моето са се сбръчкали от известно време и съответно са изтъняли доста. Поливам го 1-2 седмично (както обикновено) и не мога да разбера на какво се дължи това, понеже вече 2 години стои при едни и същи условия и никога не съм имала проблем с него.
  • 0

Аватар
jounsi
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 09 Юни 2006, 16:32

Мнениеот lubb » 29 Мар 2007, 20:50

и при мен беше същата ситуаци допреди малко!
от десетина години имам едно дърво на живота и все при ени и същи условя е стояло, но преди около месец почнаха да омекват листата, някои съхнеха падаха.пръсках срещу вредители, макар че видимо нямаше, понеже не ползвам тор реших да сложа малко, за да се подсили почвата, преместих го на по-слънчаве място,но нищо не помогна. на пипане стъблото беше твърдо и за това реших, че корените са наред. обаче преди около час реших, че няма какво друго да не е наред освен кореите и реших, така и така е време за пролетна смяна на пръстта да разровя да видя какво е положение. еми трагедия - явно съм преполивал и имаше много загнили корени. след почиствнето до здраво останаха само два- три и сега горещо се надявам ова дърво да оцелее. заделили съм си две - три стръкчета, ама като знам колко бавно расте, ако трябва наново да го цакам да придобие форма на дърво....
та разрови пръстта да видиш какво е положението на кореновата система.
между временно някой да даде съвет за съживяване на моя мъртвец- при какви условия и с какви грижи да го възстановя- тор, по-малко вода, пове или по-мко слънце?
  • 0

lubb
Семенце
Семенце

Регистриран: 29 Мар 2007, 19:18

Мнениеот Gertrud » 30 Мар 2007, 08:36

Това поливане веднъж на седмица ми се вижда множко.Моето дърво на живота за цяла зима съм го поляла само веднъж.Вярно, че е в неотоплявана стая, но все пак това е сукулент.Правилото е по-малко вода и повече слънце! :D
  • 0

Аватар
Gertrud
Бонсай
Бонсай

Регистриран: 17 Фев 2007, 23:58

Мнениеот Iveto » 30 Мар 2007, 09:02

jounsi написа:Ако може, ще ползвам темата, за да попитам за друг проблем с дървото на живота.
Листата на моето са се сбръчкали от известно време и съответно са изтъняли доста. Поливам го 1-2 седмично (както обикновено) и не мога да разбера на какво се дължи това, понеже вече 2 години стои при едни и същи условия и никога не съм имала проблем с него.

Имах същия проблем в края на лятото... Беше буквално като попарено, нямаше едно свежо листенце. А го гледах по един и същи начин. Това което направих, беше да го пресадя, сложих го в по-голяма саксия и му смених почти изцяло пръстта. И точно след седмица вече изглеждаше по различен начин, изсъхналите уж листа пак станаха свежи.
  • 0

Аватар
Iveto
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 03 Юни 2006, 16:58

Мнениеот jounsi » 05 Май 2007, 14:34

Все още не съм се отказала да оздравя старото дърво на живота. Но за сега няма развитие. Така изглеждаше до преди около половин година, а сега е така: цък, цък, цък и цък.
Помагайте със съвети, защото никак не ми се иска да се разделям с него. :crybaby:
  • 0

Аватар
jounsi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот emi » 05 Май 2007, 17:07

Моят съвет е ако това което е останало от корена е здраво,тоест твърдо на пипане да го засадиш отново.Ще се наложи да премахнеш част от върховете и да му поставиш подпорка.Почвата тръбва да е доста пропусклива,а поливането ограничено,в зависимост от топлината и от това как просъхва субстрата.Моето дърво на живота не съм го поливала през цялата зима.Преполиването и студът в комбинация са пагубни за корените,предполагам че едно от двете или и двете са виновни за състоянието на твоето цвете.За подрязването не се притесняваи аз го правя всяка пролет,така стеблото става по-здраво и дебело.Утре ще пусна снимка за да се убедиш че няма нищо страшно в смелото рязане.
Ето както обещах снимките,тази красула е на около 15год. http://www.mariissa.snimka.bg/album.php?album_id=130136
Това дебело стебло е в резултат от смелото подкастряне.
  • 0

emi
Кълн
Кълн

Регистриран: 01 Мар 2007, 18:42

Мнениеот Satori » 24 Май 2007, 17:57

emi написа:Моят съвет е ако това което е останало от корена е здраво,тоест твърдо на пипане да го засадиш отново.Ще се наложи да премахнеш част от върховете и да му поставиш подпорка.Почвата тръбва да е доста пропусклива,а поливането ограничено,в зависимост от топлината и от това как просъхва субстрата.Моето дърво на живота не съм го поливала през цялата зима.Преполиването и студът в комбинация са пагубни за корените,предполагам че едно от двете или и двете са виновни за състоянието на твоето цвете.За подрязването не се притесняваи аз го правя всяка пролет,така стеблото става по-здраво и дебело.Утре ще пусна снимка за да се убедиш че няма нищо страшно в смелото рязане.
Ето както обещах снимките,тази красула е на около 15год. http://www.mariissa.snimka.bg/album.php?album_id=130136
Това дебело стебло е в резултат от смелото подкастряне.

Еми много добре го е обяснила. Няма да ви казвам каква слабост са ми тези многогодишни красули - имам 2 приятелки с такива! :thumbup:
  • 0

Satori
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 01 Юни 2006, 08:58

Re: дървото на живота

Мнениеот Satori » 30 Май 2007, 18:00

ikafiliadi написа:Нова съм и до сега само чета . ИМАМ ПРОБЛЕМ С ДЪРВОТО НА ЖИВОТА.През зимата бе в стаята, но го изнесох на южен балкон. Засенчвам го докато свикне с огряването .Поливам го на 10 дни, но листата му загубиха блясък и омекнаха, не падат, не са жълти. КАКВО ЛИ МУ Е? АКО НЯКОЙ ЗНАЕ ПОМОГНЕТЕ МИ. ИМАМ ДРУГО МНОГО ПО МАЛКО КОЕТО ЦЕЛОГОДИШНО Е НА ЮЖЕН ПОЗОРЕЦ ПРЕКРАСНО Е.

Здравей. За да ти е по-лесно да ползваш информацията в сайта, пък и по принцип, прочети и правилата на форума в началото. Там има полезни съвети, като например преди да пускаш нова тема, да разгледаш какво вече има писано. В случай с дървото на живота - също има, дори се вижда и без търсачка. Може там да намериш обяснение за твоята красула или ако не- да си зададеш въпроса там. :)
  • 0

Satori
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 01 Юни 2006, 08:58

Eto darvoto na jivota Crassula arborea

Мнениеот melaleuca » 05 Юни 2007, 14:00

• 0

Професор кактус
Аватар
melaleuca
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 22 Фев 2007, 16:41

Re: Eto darvoto na jivota Crassula arborea

Мнениеот jounsi » 05 Юни 2007, 14:29

А тази снимка какво отношение има към проблема с дървото на живота, заради което е пусната тема от собственика му? :think По какъв начин ще му помогне?

А конкретно по темата, аз имах подобен проблем. А когато го извадих за пресаждане, се оказа, че корените му са си "заминали" заради преполиване.
  • 0

Аватар
jounsi
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот emi » 05 Юни 2007, 16:38

Наистина може и да няма нищо общо с темата,но такова нещо не може да се види често,затова му се порадваите и позавиждаите благородно разбира се.Относно проблемите свързани с красулата мога и аз да се повторя че има отворена такава тема,но когато и аз бях навачка трудно се оправях във форума,затова ти препоръчвам да спреш поливането и да погледнеш в какво състояние е кореновата система.Ако тя е наред,може би причината е в местенето,от по силното слънце листата могат дори да изпадат.На тяхно място ще излезнат нови,но това не бива да те кара да поливаш по-често,защото при липсата на листа или болни листа водата не може да се оползотвори и това води до задържането и а от там и до загниване на корените.
  • 0

emi
Кълн
Кълн

Регистриран: 01 Мар 2007, 18:42

Мнениеот barcela » 05 Юни 2007, 17:03

Преди години и аз имах подобен проблем. Когато го извадих от пръстта вътре имаше един огромен червей пресадих го и се оправи. Опитай се да го пресадиш може и при теб проблема да е такъв.
  • 0

http://www.snimka.bg/album.php?album_id=134295

Не се старай прекалено много,всичко най-хубаво се случва неочаквано.
Аватар
barcela
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 17 Май 2007, 20:20

ПредишнаСледваща

Назад към Проблеми с кактуси и сукуленти