Орхидеи и стъкло?

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Орхидеи и стъкло?

Мнениеот ava5 » 06 Мар 2007, 15:13

Imam 4 orhidei i mnoogo vuprosi. Iskam da gi presadia v prozrachni stukleni sferi. Vijdala sum taka orhidei na nyakoi mesta. Vuprosut mi e shte jiveyat li v stuklo? Moje bi e neobhodimo da postavia red ot kamuni na dunoto i posle ostanalata chast. Mnogo blagodaria predvaritelno!
:idea: Имам 4 орхидеи и мноого въпроси. Искам да ги пресадя в прозрачни стъклени сфери. Виждала съм така орхидеи на някои места. Въпросът ми е ще живеят ли в стъкло? Може би е необходимо да поставя ред от камъни на дъното и после останалата част. Много благодаря предварително!
:idea:
  • 0

ava5
Семенце
Семенце

Регистриран: 06 Мар 2007, 15:06

Мнениеот Мъни » 06 Мар 2007, 15:22

Здрасти!
Дай малко повече инфо за орхидеите си - какви са, що са... :mrgreen:
Иначе според мен подобно отглеждане ще доведе до гарантирано изгниване след няколко месеца. Всички орхидеи обичат да имат достъп до въздух с корените си и са много чувствителни към задържане на влага. Тези аранжировки, които си виждала са много ефектни, но временни.
Дори нормалните саксии често не са достатъчно проветриви за орхидеите...
Но ако много държиш да пробваш задължително посипи дъното със слой керамзит или друг въздухозадържащ субстрат, а след това посади орхидеите в смес от кори, корк и въглен....
Ама все пак не те съветвам...
  • 0

Здравейте, аз съм будната Ви съвест - възпитана, учтива и добра.
Ще ви напътствам, ала най-добре ще бъде да Ви спестя голямата метла...

моите албуми / моите албуми2 / Амарилиси`09
Аватар
Мъни
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 17:24

Мнениеот Moria » 06 Мар 2007, 15:39

Придържам се към мнението на Мъни. А ако държиш на аранжировката, може да направиш следното: на дъното на стъкления балон насипи камъчета и вода, прозрачната саксия с орхидеята постави отгоре върху камъните, така че да не опира водата. Ще стане добре. Хем красиво, хем осигуряваш допълнително влажност на орхидеята. Аз имам две по този начин - едната в кръгъл аквариум, другата - в голяма чаша (като тези за коняк).
За съжаление нямам снимки. :(
  • 0

Moria
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 04 Юни 2006, 22:19

Мнениеот ava5 » 06 Мар 2007, 16:02

Много ви благодаря, че ми отговаряте. Орхидеите са моя голяма мечта, но едва днес получих тези прекрасни четири създания. Отглеждам много други цветя, но все не се престрашавах да започна с орхидеите, а от днес вече ги имам. Изчетох много за тяхното отглеждане, но далеч не съм сигурна дали ще се справя. Не мога дори да разбера дали са в добро състояние. Сега им направих снмки, но не знам как да ги кача във форума. Ще се опитам. Лошото е, че нямат табелки с видовете.
  • 0

ava5
Семенце
Семенце

Мнениеот bimbargo » 06 Мар 2007, 16:05

Направи си регистрация в http://snimka.bg или http://webshots.com и там качвай на воля.
  • 0

Когато живееш заради мнението на другите, си мъртъв. По-добре мразена личност, но личност!
При технически проблеми със сайта и форумите, пишете на Орхидеи и стъкло?
Аватар
bimbargo
Администратор
Администратор

Регистриран: 31 Май 2006, 07:25

Мнениеот Moria » 06 Мар 2007, 16:08

ava5, няма нищо страшно. Ще се справиш. :thumbup:
И да знаеш що народ сега ще ти завиди, че си получила 4 орхидеи наведнъж, включвам първо себе си. :)
  • 0

Moria
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот ava5 » 06 Мар 2007, 16:29

Мисля че успях да кача снимките. Ето ги. Едните корени на третата орхидея /незнам името/ са бели и незнам защо? http://snimka.bg/album.php?album_id=111370
  • 0

ava5
Семенце
Семенце

Мнениеот ava5 » 06 Мар 2007, 16:34

Ами мен една ме притеснява пък какво ли остава за четири ...голяма отговорност. Дори не знам имената на видовете им. Вие сигурно веднага ще ги познаете. Ако прецените че е добре ще ги оставя без да ги пресаждам, тъй като цъфтят. Може би ще имам и проблем и със слънцето? Те са на перваз където слънцето грее от 010.00 до 15.00 през деня пряко в прозореца.
  • 0

ava5
Семенце
Семенце

Мнениеот Moria » 06 Мар 2007, 16:42

Само не се шашкай. :)
Я виж как бързо се справи с качването на снимките.
Имаш си два красавеца фаленоопсиси( първата и третата), четъртата е дендробиум , а втората аз не се наемам да определя. Чакай да дойдат спецовете.
Има отделни теми за всеки вид, прегледай ги и ако имаш въпроси, питай.
Ще се справиш. :cross
  • 0

Moria
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Titi » 06 Мар 2007, 16:55

Mori_a написа:Само не се шашкай. :)
Я виж как бързо се справи с качването на снимките.
Имаш си два красавеца фаленоопсиси( първата и третата), четъртата е дендробиум , а втората аз не се наемам да определя. Чакай да дойдат спецовете.
Има отделни теми за всеки вид, прегледай ги и ако имаш въпроси, питай.
Ще се справиш. :cross

Втората е дендробиум нобиле. Четвъртата дендробиум-фаленопсис. Получила си за подарък най-лесно и безпроблемно отглеждащите се орхидеи. Много са красиви. Сядай сега и чети информация за фаленопсиси и дендробиуми. Има основни правила при отглеждането им, които като ги спазиш няма да имаш никакви грижи. Но не ми се повтарят сега пак отначало, така че ще си ги прочетеш сама :nod: И забрави за идеята за стъклените съдове. Фаленопсисите трябва да са в прозрачните си пластмасови саксийки, в които си ги получила, защото е необходимо да виждаш корените и те самите да получават светлина. Дендробиумите може и в непрозрачни саксии, но за предпочитане е да са пластмасови, най-добре от кафявите транспортните, защото имат отдолу големи дупки. Изчети каквото можеш и питай каквото не ти е ясно, ще ти помогнем доколкото можем.
  • 0

Titi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:24

Мнениеот ava5 » 06 Мар 2007, 17:05

Прекрасно... много благодаря! Като начало знам имената им. Сега започвам с четене по отглеждането. След като всички ми препоръчахте ще ги оставя в тези саксии и няма да ги слагам в стъкло.
  • 0

ava5
Семенце
Семенце

Мнениеот ava5 » 07 Мар 2007, 16:59

Мисля че успях да прочета достатъчно пълна информация за орхидеите ми. Надявам се че ще се справя с отглеждането. Едниствен проблем за мен продължава да остава саксиите им!!! Отглеждам много цветя от години и за мен е важно цветето да бъде изцяло хармонично със саксията си, това е една ксмпозиция. Внимателно съм избирала всяка дълбочина, ширина и вид на саксийте си съобразно цветята. Сега обаче имам проблем. Не е възможно орхидеите да се отглеждат само в тези пластмасови кофички. Прочетох че за тях това е достатъчно удачен дом...за светлина, пропускане на въздух, свободно преминаване и отичане на водата,но.... Орхидея в стъкло...това за мен е прекрасната визия...на цвете...прозрачна...виждат се корените, пръстта. Не може да няма подходящ начин да ги отглеждам в стъкло и то не за кратък ефект разбира се. Е ако някой все пак има идея или знае как нека ме посъветва! Опитвам се да търся решение ....
  • 0

ava5
Семенце
Семенце

Мнениеот Moria » 07 Мар 2007, 17:03

Жизнено важно е за всяка орхидея достъпа на въздух до корените.
Ако си измислиш съд от стъкло, който да им го осигурява, ще си решиш проблема и с естетиката. :)
Иначе има голяма опасност от аранжировката да ти остане само стъклото. :lol:
  • 0

Moria
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Мнениеот Titi » 07 Мар 2007, 17:04

При стъклото има два съществени проблема. Първия е, че не съм виждала стъклени съдове с дупки, а това е от първостепенна въжност за корените. Как ще се оттича водата и как ще получават въздух корените, като няма отвори. Втория проблем е в това, че когато се наложи да пресадиш орхидеята, ще трябва да чупиш стъкления съд в който е, защото корените ще са заели неговата форма, а често и се "лепват" за стените. Заради това се препоръчва нещо пластично. Има много красиви решения от дърво, които можеш да си направиш сама. Виж тук сме коментирали кой в какво си държи орхидеите.
http://forum.bimbargo.com/viewtopic.php?t=1600&start=0, може да ти хрумне някоя по-сполучлива от стъклената идея.
  • 0

Titi
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:24

Мнениеот маргаритка » 07 Мар 2007, 17:06

Mori_a написа: Иначе има голяма опасност от аранжировката да ти остане само стъклото. :lol:

:lol: :lol:
Така си е.

:think Някакъв шантав абажур с дупки ако си намериш :think
  • 0

Аватар
маргаритка
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:22

Следваща

Назад към Отглеждане на орхидеи