Пресаждане на орхидеи

За любителите на орхидеи и бромелии специална тема
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Пресаждане на орхидеи

Мнениеот tonny_petrova1969 » 23 Мар 2011, 12:50

Здравейте, от скоро имам орхидея, която по моето скромно мнение е от вида фаленопсис-голд/така поне успях да я идентифицирам, разглеждайки галерията със снимки/.Понеже я получих, като подарък, реших да отида до магазина, от който е купена и да разпитам за всички правила за отглеждането и, но цветарката не знаеше и колкото мен.Много се страхувам, че саксията и е тясна и се боя да не загине, мисля, че трябва да я пресадя, но продавачката ми каза, че това трябва да стане след като прецъфтяла, не знам дали това е така.Много Ви моля да ми разясните по-подробно кога се пресажда и също така от къде мога да си набавя субстрата за пресаждане-от кори и мъх, защото ми се струва, че няма да мога да си го направя сама от борови кори, както препоръчват някои собственици на орхидеи, в самото начало съм на заниманието за отглеждане на орхидеи, но винаги съм си мечтала да се занимавам с това, така, че много Ви моля, помогнете със съвети най-вече, кога се пресаждат и от къде да взема почвата.
Благодаря Ви предварително!Радвам се, че съм част от форума и наистина научавам много полезни неща за отглеждането на растения, надявам се, че ще мога да помогна и аз за в бъдеще, като споделя опит. :) :flower
  • 0

tonny_petrova1969
Семенце
Семенце

Регистриран: 14 Мар 2011, 08:36

Re: Пресаждане на орхидеи

Мнениеот marinad » 23 Мар 2011, 13:45

На този линк има много информация точно по темата за присаждането, но е на английски:
http://www.dummies.com/how-to/content/h ... 79323.html

Във форума съм чела, че не е фатално да цъфти и да я присаждаш, но е по-добре да изчакаш да прецъфти. Относно субстрат за орхидеи - има го във всеки от големите хипермаркети (Практикер, Баумакс или по-големите цветарски магазини). Можеш да си приготвиш и сама като събереш борови кори, свариш ги, изчакаш ги за засъхнат, но е играчка.
Основни правила от моя скромен едногодишен опит - вадиш внимателно за да не счупиш корен, листо или най-вече цветоноса, изчистваш изгнилите или изсъхнали корени със стерилна ножица, ръсиш ги с канела, оглеждаш за разни вредители, засаждаш в сух субстрат (полей след ден-два). При засаждане държиш орхидеята изправена да се пада в средата на саксията и внимателно добавяш субстрат докато се напълни. После връщаш орхидеята на старото й място.
  • 0

Аватар
marinad
Кълн
Кълн

Регистриран: 03 Мар 2011, 11:49

Мнениеот sand wedge » 23 Мар 2011, 16:10

Не се притеснявай - имам фаленопсис, на който саксийката е гъчкана с корени до дупка и и няма нищо :D Няма нужда да я пресяваш, ако корените са здрави...
  • 0

Пресаждане на орхидеии.д. поп на с.Бимбаргово
Моят IP адрес се наблюдава от дядо господ
http://www.youtube.com/watch?v=OnDiy8I_rPo
http://www.facebook.com/media/set/?set= ... 249&type=1
Аватар
sand wedge
Експерт
Експерт

Регистриран: 24 Авг 2006, 11:01

Мнениеот NO CARRIER » 23 Мар 2011, 16:46

Ръководство за пресаждане на фаленопсис.

Изберете саксия, която е малко по-голяма от сегашната. Винаги използвайте субстрат с преобладаващо съдържание на кори или кокосов чипс (влакна) и никога торф.

Пресаждане на орхидеи
1. Орхидея за пресаждане.

Пресаждане на орхидеи
2. Внимателно я извадете от саксията.

Пресаждане на орхидеи
3. Разчоплете и отстранете стария субстрат от корените.

Пресаждане на орхидеи
4. Изплакнете добре корените във вода.

Пресаждане на орхидеи
5. Орхидеята след промиването.

Пресаждане на орхидеи
6. С ножица изрежете мъртвите корени.

Пресаждане на орхидеи
7. Насипете чисти и нови кори на дъното на саксията, оставяйки достатъчно свободно място.

Пресаждане на орхидеи
8. Сложете и орхидеята.

Пресаждане на орхидеи
9. Добавете още кори и уплътнете добре.

Пресаждане на орхидеи
10. Полейте корите.

Пресаждане на орхидеи
11. Поставете орхидеята на топло и светло място, скрито от пряка слънчева светлина.

Източник

• 0

Аватар
NO CARRIER
Администратор
Администратор

Регистриран: 15 Яну 2009, 11:42

Мнениеот Калина » 23 Мар 2011, 18:17

Чудесен урок :thumbup:
Забелязах, че корените са зелени, т.е. преди стъпка 1 саксията е накисната във вода с цел омекване на корените, оттам- по-малко наранявания :nod:
  • 0

Мислете така, сякаш всяка ваша мисъл с огромни огнени букви е написана на небето и се вижда от всекиго – то си е така! Джон Кехоу
Аватар
Калина
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 07 Ное 2008, 13:51

Мнениеот tonny_petrova1969 » 27 Мар 2011, 13:35

Много благодаря на всички, които се отзоваха на моят зов за помощ! :) :thumbup: Гледайки обаче видеоурока ме смути това, че там орхидеята беше без стъбло - само листа!Та ако може да си изясня и това - има ли момент в който орхидеята остава без стъбло и това фатално ли е за нея, ще и порасне ли ново такова? Ще цъфти ли? Четох, че след прецъфтяване не трябва да режа цветоноса, за да ми цъфне пак.Така ли е наистина? Страхотно се запалих по тези красавици - обичам да отглеждам растения, а за орхидея си мечтаех отдавна и като я получих, като подарък бях на седмото небе и сега умирам от страх да не я уморя или съсипя.Затова ще моля за помощта Ви и ще обменям мисли и наблюдения с вас. Ще се опитам да я снимам с камерата на компютъра и да кача снимки.Още веднъж - много Ви благодаря!
  • 0

tonny_petrova1969
Семенце
Семенце

Регистриран: 14 Мар 2011, 08:36

Мнениеот kikabelata » 27 Мар 2011, 17:24

какво разбираш под стъбло? този вид орхидея изглежда точно по начина, по който е на снимките горе, друго не е нормално :think
  • 0

Който търси Кика, намира белята :twisted:
личен блог подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен. След това попитай.
Аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор

Регистриран: 31 Май 2006, 15:51

Мнениеот janni » 12 Апр 2011, 15:42

Моята орхидея има корени които излизат от дупките отдолу на саксията.Трябва ли да я присаждам,или да ги прекъсна.В момента има цветни пъпки.Когато я поставя на поставката стои наклонена от корените отдолу.
  • 0

janni
Семенце
Семенце

Регистриран: 28 Авг 2009, 12:20

Мнениеот kikabelata » 12 Апр 2011, 15:52

направи всичко възможно да не ги прекъсваш. каква е орхидеята, все пак?
  • 0

Който търси Кика, намира белята :twisted:
личен блог подарете бижу от онлайн магазин Нота Бене - http://notabenebijou.com
Щастието е да намериш 2 маслини в мартинито си, когато си гладен. След това попитай.
Аватар
kikabelata
Тормозератор
Тормозератор

Регистриран: 31 Май 2006, 15:51

Мнениеот janni » 11 Май 2011, 15:28

Ами фаленопсис, на цвят не знам каква ще е, но на снимката изглеждаше добре.
Когато я взех беше прецъфтяла, цветоносното стъбло не беше изсъхнало.Сега на него има три разклонения.От долу излиза друго стъбло.За първи път си купувам и отглеждам орхидея.Поливам я както пише по горе и за сега е добре.Питам се само след колко време ще цъфне ако това наистина са пъпки.

-- Редактирано на 11 Май 2011, 15:42 --

Извини, че не писах толкова време, но исках да видя дали ще оцелее.Искам да изпратя снимка, но как да го направя не съм на ясно.
  • 0

janni
Семенце
Семенце

Мнениеот janni » 29 Юни 2011, 11:00

ОРХИДЕЯТА ми е разкошна.има за сега 6 отворени цвята и много пъпки.Не съм я присаждала нито торила, но се развива много добре, но си мисля доли наистина ще цъфти толкова продължително както пише във форума от 3 до 6 месеца.
  • 0

janni
Семенце
Семенце

Мнениеот iana_hk » 03 Юли 2011, 16:32

Днес свърших едно добро дело, пресадих си цимбидиума.
От разсадника го бяха пресадилии само в торф и беше доста подгизнал.
  • 0

Аватар
iana_hk
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 30 Сеп 2009, 21:45

Мнениеот moni74 » 18 Яну 2013, 12:17

iana_hk написа:Днес свърших едно добро дело, пресадих си цимбидиума.
От разсадника го бяха пресадилии само в торф и беше доста подгизнал.

Здравейте, купих цимбидиум от Баумакс. Но саксийката е деформирана от многото корени и се вижда субстрат, която не е от кори. Прилича си на обикновена пръст. Намерих готова субстрат за орхидеи Фаленопсис, българска на ИВЕСТО - Пазарджик, на която пише 80% борови кори и 20% торф, пакет по 3л. Мога ли да присадя цимбидиума в нова саксия, прозрачна и пластмасова, с такава субстрат? В момента е цъфнал, има два цветеноса 60 и 70см.

Освен това, имам 2 фаленопсиса - бял и лилав. Тях мога ли да присадя в такава субстрат? Естествено, след като прецъфтят.

И последно, имам и една Chysis bractescens, или поне на това прилича най-много. Тя почти е прецъфтяла и мисля първо нея да присадя. Мога ли и нея с такава субрстрат да присадя?

Или ми препоръчайте къде да търся най-подходящото за моите орхидеи. Да не забравя - от Бургас съм. В последствие намерих в Карфур субстрат за орхидеи на COMPO - някаква вносна по 5л за 8.30лв.
  • 0

moni74
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 16 Яну 2013, 14:56

Мнениеот secret_rose » 18 Яну 2013, 12:25

Мони, фаленопсисите само в кори, цимбидиума - в кори и почва. В темата за цимбидиуми има инфо какво му се слага, и не е задължително да е в прозрачна саксия, той е земна орхидея, не е епифитна като фалчетата. Аз, по съвети на хората тук, изчаках да прецъфти и тогава пресадих, че и моя беше в пукната, изкривена саксийка...
  • 0

Аватар
secret_rose
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 05 Ное 2012, 11:41

Мнениеот moni74 » 18 Яну 2013, 16:02

Благодаря. Аз вече съм взел 4 нови прозрачни пластмасови саксии, турски са и ги има в Баумакс и Практикер по 5.69лв. Пише, че са за орхидеи. Но дали няма да са много големи? На етикета пише - 3л, размер 180х170мм. На фона на кутийките, с които купих моите са огромни.
Тъй като сега нямам възможност да ходя в гората за борови кори, мисля да пресея българския субстрат, който е от 80% кори и 20% торф. Така ще отделя едрото за фаленопсисите.
Но най-наложащо е да пресадя цимбидиума, защото на него му е най-тясно.
А за Chysis bractescens нещо да ми кажете? То е в непрозрачна кофичка, само с кори и може би кокосови влакна. Почти е прецъфтял.
  • 0

moni74
Дръвче
Дръвче

Регистриран: 16 Яну 2013, 14:56

Следваща

Назад към Отглеждане на орхидеи