Палма от фурма

Вашингтония, Трахикарпус, студеноустойчиви палми и др.
Правила на форума
ПРОЧЕТИ: Правила на форумите
Get Adobe Flash player

Мнениеот Sashkin » 12 Юли 2007, 16:23

Клапан, обясни ми по-подробно как точно ги захващаш тези
палми от семена.Някъде четях, че семената предварително
секиснат в топла вода-има ли такова нещо :( Много ще съм
ти благодарна :nod:
  • 0

Аватар
Sashkin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 07 Юли 2007, 18:34

Мнениеот klapan » 12 Юли 2007, 16:38

Ами то стана така,че на всеки вече индивидуално обяснявам,защото не четете в темите.Пускаш търсачката и търсиш за палми,за Вашингтония,за фурми...Писано е на много места и едно тук е и със снимки даже.Ето,че не ми се пише вече за кой ли път....четеш и изпълняваш,по точки е описано какво да правиш....
http://forum.bimbargo.com/viewtopic.php ... &&start=45
Аз отглеждам финикови палми от много години и може би
написаното от мен ще ви е от полза.Та първо-сейте семена
от фурми само напролет-в края на април след затопляне и
удължаване на деня.Без накисване,памуци,парно и др. прос-
то сеете по една костилка в средноголяма саксия 20-25 см
поставяте я хоризонтално с гладката страна отдолу в пръст-
та на дълбочина 2 см и до нея забучвате вертикално кибри-
тена клечка за ориентир къде да гледате за поява на остро-
то зелено връхче на никнещата палма.Поддържайте нормал-
но влажна пръстта-завийте отгоре с наилонче,но проветрява
йте.Почва-добре угнила и фино стрита оборска тор,смесена
с малко градинска пръст.За около 20-25 дни ще поникне и
колкото по-топло и слънчево е мястото й,по-бързо ще расте
Не се мести от тази саксия поне 2-3 години,много трудно в
млада възраст понася местене,затова осигурете хубава тор
и поливайте умерено.Може да торите с изкуствен тор по мал
ко след втората година,но внимателно.Ако можете,се снабде
те с костилки от фурми от Европа-растат в паркове и гради-
ни в Испания,Италия,Франция-Ривиерата.Това ви гарантира
че палмата ви ще се развива много по-бързо и по-лесно се
приспособява към нашите условия в сравнение с палма,от
гледана от костилка на фурма от Египет или Ирак,каквито
се продават у нас пакетирани за ядене по магазините.В посо
чените държави по Средиземноморието растат и дават обил-
но плодове и други много красиви палми-Вашингтония и Тра-
хикарпус-само се снабдете с костилките и пробвайте да сее
те по същия начин.Уверявам ви от личен опит-чудесно се
развиват във Варна и ако не вярвате,можете да ги видите...
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Регистриран: 20 Окт 2006, 19:24

Мнениеот Blakrosse » 12 Юли 2007, 17:52

Клапан мога ли да те попитам какви са тези палми,които Хриси е снимала в Майорка :?:
Палма от фурма
  • 0

"Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало да каже" - Конфуций
http://www.blakrosse.snimka.bg/album.php?album_id=296355 LIVERPOOL FOREVER
Аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 25 Дек 2006, 16:24

Мнениеот klapan » 12 Юли 2007, 20:26

Можеш,защо да не можеш...Та това са финикови палми,чиито плодове са фурмите.
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Blakrosse » 12 Юли 2007, 22:04

Мерси :D Значи съм си насадила,следвайки твоите инструкции финикова палма :mrgreen:
  • 0

"Който говори много, все ще каже нещо, което не е трябвало да каже" - Конфуций
http://www.blakrosse.snimka.bg/album.php?album_id=296355 LIVERPOOL FOREVER
Аватар
Blakrosse
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 25 Дек 2006, 16:24

Мнениеот Sashkin » 13 Юли 2007, 07:41

Клапан, искрено ти благодаря за подробния отговор .Ти наистина
си шпец по палмите :nod: Не се сърди ,че питам пак и пак,но нали
е по -лесно да получиш конкретен отговор от знаещ човек
Още веднъж ти БЛАГОДАРЯ :nod:
  • 0

Аватар
Sashkin
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 07 Юли 2007, 18:34

Мнениеот Fado » 13 Юли 2007, 13:04

Ето ги и моите фурми, много им се радвам. :D Мислех да ги сложа в отделна саксийка, но след като Клапан учи, че две години не трябва да се местят - няма. Само се чудя дали няма да им е тясно така? :think Палма от фурма
  • 0

Аватар
Fado
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 01 Фев 2007, 17:39

Мнениеот маргаритка » 13 Юли 2007, 13:36

Ще видим какво ще каже Клапчо, но понеже и аз много съм си захващала финикови палми, бих те посъветвала все пак да ги разделиш.
Тези палми имат един основен корен, свръхчувствителен, и при нараняването му може да ти загине цялото растение. А така както са твоите трите корена може да се увият и да не можеш да ги разделиш.

Желателно - според мен - е да се добави и пясък в почвата, както и добър пясъчен дренаж.
Относно сеенето напролет искам да добавя, че фурмите бързо губят кълняемост, :D и ако са изядени примерно на Нова година, не е зле до Ивановден да са забучени в почвата и ръгнати върху парното. :D
  • 0

Аватар
маргаритка
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:22

Мнениеот klapan » 13 Юли 2007, 20:16

маргаритка написа:Ще видим какво ще каже Клапчо, но понеже и аз много съм си захващала финикови палми, бих те посъветвала все пак да ги разделиш.
Тези палми имат един основен корен, свръхчувствителен, и при нараняването му може да ти загине цялото растение. А така както са твоите трите корена може да се увият и да не можеш да ги разделиш.

Вече писах на 1000 места за това садене,ама защо не пуснете търсачката....и да видите сами. Ето копиран сега тук урока по точки от тема " Вашингтония " със снимки.Костилките се сеят по една в саксия,защото после ще имате ядове с разделянето на корените и това е в повечето случаи причина да загубите палмичката си.Ето оттук нататък е копиран урока.....
С риск да започна да се повтарям,за което ще помоля да ме извинят съфорумците,и аз ще питам - че какво още ти трябва да знаеш,за да си сееш костилките от палми - костилки като костилки - нищо особено,защо ще ровиш в Интернет за едно садене....Хайде да повторим наученото,този път по точки ..... :eek:
1.Набавяш си пръст - писах каква,но пак : добре угнил оборски тор,смесен с градинска почва,и ако има,и върбовка в съотношение едно към едно към едно....
2.Намираш си саксии - за предпочитане среден размер - с диаметър около 20 - 25 см и с такава дълбочина.
3.Пълниш саксиите с пръстта така,че да остане отгоре 2 см до ръба на саксията - нали ще трябва и да поливаш...
4.Намираш си кутия кибрит и приготвяш по 2 клечки за всяка саксия.
5.Във всяка саксия сееш по една костилка на дълбочина 1 см в пръстта хоризонтално.Ако е от фурма,костилката по дължина от едната страна е гладка,а от другата е с браздичка - та гладката част трябва да сочи надолу към дъното на саксията,защото оттам излиза бъдещото коренче и ако е нагоре,може да се пречупи или да се забави в развитието си.От двете страни на костилката на разстояние 5 мм забучваш 2-те кибритени клечки, с което ще се улесниш при поливането и наблюдаването на поникващата костилка,а и при разрохкването на пръстта няма да я засегнеш,понеже си отбелязал къде точно лежи с клечките....Поливаш така,че пръстта винаги да е влажна,но не и преовлажнена-тук обърни внимание на поливането,защото ако се престараеш с него,може да изгние новопоникналата ти палма.Не се тори с нищо...
6.Саксията стои на слънце и ако не са ти стари костилките,до 25-30 дни ще трябва да поникнат,ако са от фурма или Вашингтония.Трахикарпусът се измързелява до 35-40 дни,и то ако не са стари костилките.
7.Не рови в пръстта около костилката,а търпеливо си изчакай и наблюдавай кога ще се появи връхчето на поникващата палма.
И накрая ето и видеоурок с демонстрация на поникналата ми вече нова палма - тя е от вида Вашингтония,ясно се вижда показалото се зелено остро връхче между двете кибритени клечки,които ми служат за ориентир къде точно да очаквам да се покаже връхчето.Мисля,че това е напълно достатъчно да те научи как да си сееш костилките.....
Палма от фурма
Палма от фурма
8.Като видиш вече поникналата палма,махаш кибритените клечки -не ти трябват повече... :D
9.Не ториш с нищо младата палма -тя има достатъчно храна в саксията си,ако,разбира се,си изпълнил т.1 от урока...а ако не си,и си сложил просто каква да е почва,то недей да очакваш и добро развитие на палмата ти -после ще питаш абе защо не ми расте палмата....
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот Fado » 13 Юли 2007, 20:28

Клапан, благодаря ти! :? :oops: :)
  • 0

Аватар
Fado
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 01 Фев 2007, 17:39

Мнениеот mai4e » 08 Ное 2007, 15:51

Здравейте,

благодаря на всички които ми дадоха напътствия как да съживя пялмата - наистина успях, преместхме я в по-голам съд с хубав дренаж и почва и започнахме да торим и скоро ни зарадва с нови листа. Но сега отново имам проблем - съда в който я преместихме стана много тежък и неможем да я качим горе в коридора където досега зимуваше. За това имам отново въпрос - дали ако увия листата в слама и вата и отгоре найлон или хартия и я сложа под стълбите /отново навън/ ще преживее зимата. Много ще съм благодарна, ако някой сподели опит.
Предварително благодаря.
Поздрави!
  • 0

Аватар
mai4e
Покълнало семенце
Покълнало семенце

Регистриран: 02 Май 2007, 08:37

Мнениеот klapan » 08 Ное 2007, 18:12

Ако ти е скъпа палмата и не ти се иска да я видиш измръзнала,въпреки тежката саксия я прибери на топло.Не рискувай,не си мисли,че и тази зима може да е като предната топла...
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

Мнениеот исака » 09 Ное 2007, 23:38

съгласен съм с това че финиковата палма трябва да се прибира зимата, но се чудя от къде тая страст да садите фурми за да имате палми , като се има предвид, че в млада възраст растат много бавно. и ще са в разцвета на красотата след дълъг период от време. съветвам ви да си вземете от някой магазин или базар готови поотраснали палми, та да не си късате нервите да ги чакате да растат. аз лично имам и собствено производство и купешки. та да ви кажа купешките си ги взех на по голяма възраст миналата година и през лятото много ми радваха окото в градината тъй като бяха с по голям темп на развитие от моята понеже бяха по големи.
  • 0

Аватар
исака
Кълн
Кълн

Регистриран: 27 Дек 2006, 23:28

Мнениеот ravik » 10 Ное 2007, 00:02

исака написа:съгласен съм с това че финиковата палма трябва да се прибира зимата, но се чудя от къде тая страст да садите фурми за да имате палми , като се има предвид, че в млада възраст растат много бавно. и ще са в разцвета на красотата след дълъг период от време. съветвам ви да си вземете от някой магазин или базар готови поотраснали палми, та да не си късате нервите да ги чакате да растат. аз лично имам и собствено производство и купешки. та да ви кажа купешките си ги взех на по голяма възраст миналата година и през лятото много ми радваха окото в градината тъй като бяха с по голям темп на развитие от моята понеже бяха по големи.

Ами да ти кажа, на повечето тук точно това ни е тръпката - да си го посадиш от семка, да чакаш, да го обикаляш построянно, да му се радваш на всяко миниатюрно листо, и т.н. С готова е твърде лесно. :) Пък и повечето нямаме градини, а апартаменти, които въпреки нашите усилия, не се разтягат и за нови големи растения рядко има място. :)
  • 0

ravik
Бонсай-отворко
Бонсай-отворко

Регистриран: 31 Май 2006, 15:56

Мнениеот klapan » 10 Ное 2007, 15:56

исака написа:съгласен съм с това че финиковата палма трябва да се прибира зимата, но се чудя от къде тая страст да садите фурми за да имате палми ...

ами отвътре някъде ти идва,то или го имаш,или го нямаш...а иначе то самото садене си е начин да се сдобиеш с палма - ако предпочитаме този начин, и знаем какво има в цветарските магазини - значи има и нещо друго,освен притежаването на палмата...А от личен опит се убедих,че развитието на посадената от костилка палма е по-бързо,ако е от нашия континент...от 1990 г го правя през година-две и още не ми е омръзнало да сея нови костилки.
  • 0

klapan
Бая дръвче
Бая дръвче

ПредишнаСледваща

Назад към Палми